Connect with us

Gündem

Zonguldak’ta eve dönüş projesinde fabrikalar açılmaya başladıİl haricinde yaşayan Zonguldaklı iş insanlarına yönelik hayata geçirilen ve kentin ekonomisini kalkındırmayı ve istihdamını artırmayı hedefleyen proje kapsamında ilk yapınak faaliyete geçti.


Zonguldak ekonomide küçümsenmeyecek faaliyetleri olmasına karşın iş gücü açısından başka illere göç veriyor. Yetkililer de bu göçü engellemek için yatırım projelerini artırdı.

Zonguldak Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ZONSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Nejdet Tıskaoğlu, Zonguldak ekonomisini kalkındırmak ve yeni iş imkanları sağlamak amacıyla devreye aldıkları Eve Dönüş Projesi kapsamında kentte ilk yapınak yatırımının hayata geçirildiğini belirterek, “Orta vadede 3 yıllık hedefimiz 15 fabrikanın hayata geçirilmesi ve 15 bin kişilik ek istihdam sağlanması.” dedi.

ZONGULDAK’IN GÖÇ VERMEMESİ AMAÇLANDI

Yönetim kurulu olarak eskisi şeklinde ekonomide öne çıkamayan ve göç vermeye başlamış olan Zonguldak için bir şeyler halletmeye karar verdiklerini ve gurbette yaşayan iş insanlarının memleketlerine yatırım yapmaları için bu projeyi devreye aldıklarını özetleyen Tıskaoğlu, İstanbul’dan Ankara’ya, İzmir’den Almanya’ya kadar Zonguldak haricinde yaşayan tüm iş insanlarına ulaşmayı hedeflediklerini söylemiş oldu.

Tıskaoğlu, bu iş insanları ile Zonguldak’a yatırım yapmaları için görüşmeye başladıklarını kaydederek, “Bu süreci çok ince eleyip sık dokuduk. Ulaşım, teşvik, organize sanayi bölgeleri, lojistik imkanları gibi çok farklı kriterler yatırımı etkiliyor. İnsanları bir bölgeye yatırım yapmak için ikna etmek çok. Ancak memleketimiz için böyle zor görevleri üstlenmek bizi yormuyor. Aksine çok mutlu oluyoruz.” diye konuştu.

ZONGULDAK’IN SAHİP OLDUĞU BÜYÜK POTANSİYEL ORTAYA ÇIKARTILACAK

Şehir ekonomisini kalkındıracak ve Zonguldak’ı geleceğe taşıyacak yatırımları şehre kazandırmak istediklerini vurgulayan Tıskaoğlu, “Amacımız Zonguldak’ın sahip olduğu büyük potansiyeli her yönüyle ortaya çıkarıp kentimizi önce ülkemizde, daha sonrasında dünyada hak ettiği noktaya taşımaktır. 600 bin nüfusumuz var ancak bir o kadar da il dışında yaşayan Zonguldaklı var.” ifadelerini kullandı.

“MOBİLYA, BEYAZ EŞYA VE OTOMOTİV YATIRIMI İÇİN ÇOK UYGUN”

Nejdet Tıskaoğlu, Zonguldak’ın madenle anıldığını ve madenciliğe endeksli ekonomisinin bulunduğunu belirterek, son yıllardan organize endüstri bölgelerinin yaygınlaştığını söylemiş oldu.

“FİLYOS LİMANI’NDA SONA GELİNDİ”

Kentin endüstri yatırımı için oldukca mühim avantajlarının bulunduğunu dile getiren Tıskaoğlu, Osmanlı Padişahı 2. Abdülhamit döneminden itibaren yapılması beklenen Filyos Limanı’nda sona gelindiğini, Türkiye’nin en büyük 5 yatırımı içinde bulunan Filyos Vadisi projesinde Filyos Limanı, Filyos Sanayi Bölgesi, Filyos Özgür Bölgesi ve Özgür Bölge Gelişme Alanı’nın yer aldığını söyledi.

Tıskaoğlu, yatırım için mühim kriterler içinde bulunan liman, demir yolu, gelişmiş kara yolu ağı, yetişmiş iş gücü, organize endüstri bölgeleri ve teşviklerin Zonguldak’ta bulunduğunu kaydederek, proje kapsamında hangi yatırımların yapılabileceğine ilişkin şu açıklamalarda bulunmuş oldu:

“Zonguldak her sektör için önemli ancak kentimizin yüzde 56’sı orman. Mobilya üretimi için kentimiz çok önemli. Türkiye, yıllık 3,5 milyar dolarla küresel ihracat sıralamasında 8. ülke. Her geçen gün ihracatı artan ve 200’e yakın ülkeye satışını yaptığımız mobilyaların üretimi için Zonguldak seçilebilir. Limanla birlikte dünyanın her ülkesine ürün gönderilebilir. Türkiye, Avrupa’nın en büyük beyaz eşya üreticisi. Beyaz eşyalara ham madde temin eden demir ve çelik fabrikaları da Zonguldak’ta. Otomotiv sektörü yatırımı için de şartları taşıyor. Kısacası Zonguldak başta mobilya, beyaz eşya ve otomotiv olmak üzere her sektörden yatırım için uygun.”

HEDEF; 3 YILDA 15 FABRİKA, 15 BİN EK İSTİHDAM

Tıskaoğlu, proje kapsamında kentte ilk fabrikanın açıldığını belirterek, “Orta vadede 3 yıllık hedefimiz 15 fabrikanın hayata geçirilmesi ve 15 bin kişilik ek istihdam sağlanması. Bu fabrikalarla birlikte 750 milyon liraya kadar ulaşabilecek bir yatırım yapılacaktır.” ifadelerini kullandı.


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Ameliyat olan çocuğu ve buzağısına aynı odada bakıyor


class=”cf”>

Yüksekova’ya bağlı Akalın Mahallesi’nde yaşayan Hikmet Dilce’ye ilişkin İnek, bir süre ilkin ön ayakları sakat buzağı doğurdu. Dilce, 5 yaşındaki oğlu Asaf’ı yumurtalıklarından, yeni doğan buzağı ise ön ayaklarından ameliyat olması için Van’a götürdü. Van’da ameliyatları gerçekleşen Asaf da buzağı da aynı gün taburcu oldu. Hayvancılık yaparak geçimini elde eden Dilce ailesi, biberonla besledikleri buzağıyı da Asaf’ın odasına alıp, burada bakmaya başladı. Hayvancılık yaparak geçimini elde eden Dilce ailesi, taburcu olan oğlu Asaf ile buzağını aynı odaya alarak bakımlarını yapıyor.

BUZAĞIYI BİBERONLA BESLİYOR

Meydana getirilen ameliyat sonucu aynı gün taburcu olan oğlu ve buzağına aynı odada gözü şeklinde baktığını özetleyen Hikmet Dilce, “Buzağım doğum sırasından sakat olarak dünyaya geldi. Veteriner bir arkadaşın tavsiyesi üzerine buzağımı Van’a götürdüm. Van’da hayvan hastanesinde yapılan ilk müdahalenin ardında ameliyata alındı. Aynı sırada çocuğum da hastaydı. Çocuğum da buzağımla beraber aynı gün ameliyata alındı. Çocuğumu bırakıp buzağımın yanına gittim. Buzağım ameliyata çıktıktan sonra hastaneye çocuğumun yanına gittim. Her ikisi de çok seviyorum. Her ikisi de aynı anda ameliyata alındı, aynı anda taburcu oldular. Aynı evde ve aynı odada kalıyorlar. Şu an ikisinin de sağlık durumu iyidir. Buzağımı kucağımda annesine götürüyorum emzirmek için. Ancak ayakta durmadığı için kucağımda emzirmeye çalışıyorum. O da annesi buna müsaade etmiyor. Tekmeliyor. Ben de çocuklarımla beraber evde onu biberonla beslemeye çalışıyoruz. Her iki ön ayaklarında ters olduğu için tutunamıyordu. 5 çocuğum var, bu da 6’ncı çocuğum oldu. Evimizin en küçüğü ve neşesi oldu” diye konuştu.

 


Okumaya devam et.

Gündem

Tüpraş İzmir rafinerisi bu ay tekrar üretime başlayacakTüpraş’ın üretime geçen yıl aralık ayında ara veren İzmir rafinerisinde üretim bu ay başından itibaren kademeli olarak yeniden başlamış olacağı duyuruldu.


Tüpraş İzmir rafinerisi,  bakım ve iyileştirme emek harcamaları amacıyla 2 Aralık 2020’de üretime ara vermişti. Tüpraş’ın üretimi bu ay başından itibaren kademeli olarak yeniden başlamış olacak.

DAHA ÖNCE DUYURULAN TAKVİME GÖRE HAREKET EDİLECEK

Firmanın cuma akşamı Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapmış olduğu açıklamaya bakılırsa İzmir rafinerisindeki üniteler daha ilkin duyurulan takvime paralel olarak devreye alınacak.


Okumaya devam et.

Gündem

78. Altın Küre Ödülleri sahiplerini bulduYeni tip koronavirüs (Covid-19) sebebiyle ilk kez sanal ortamda ödüllerin dağıtıldığı programı Tina Fey ve Amy Poehler sundu.

Nomaland filmiyle drama branşında en iyi film ödülünü ve aynı filmle en iyi yönetmen ödülünü kazanan Chloé Zhao, Altın Küre kazanan Asya kökenli ilk hanım olarak tarihe geçti.

Öte taraftan geçen yıl 43 yaşlarında yaşamını kaybeden Chadwick Boseman’in de drama branşında en iyi adam oyuncu ödülünü kazanması dikkati çekti.

78. Altın Küre Ödülü alanlar şöyleki:

– Drama Branşında En İyi Film: Nomadland

– En İyi Yönetmen: Chloé Zhao (Nomadland)

– Müzikal/Güldürü Branşında En İyi Film: Borat Subsequent Moviefilm

– En İyi Yabancı Film: Minari- En İyi Animasyon Filmi: Soul

– En İyi Senaryo: Aaron Sorkin (The Trial of the Chicago 7)

– Drama Branşında En İyi TV Dizisi: The Crown

– Müzikal/Güldürü Branşında En İyi TV Dizisi: Schitt’s Creek

– En İyi Film Müziği: Soul (Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste)

– Drama Branşında En İyi Hanım Oyuncu: Andra Day (The United States vs. Billie Holiday)

– Drama Branşında En İyi Adam Oyuncu: Chadwick Boseman (Ma Rainey’s Black Bottom)

– Müzikal/Güldürü Branşında En İyi Hanım Oyuncu: Rosamund Pike (I Care A Lot)

– Müzikal/Güldürü Branşında En İyi Adam Oyuncu: Sacha Baron Cohen (Borat Subsequent Moviefilm)


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Exit mobile version
Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler