Connect with us

Gündem

“Yok canım niye istifa edeyim”


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafınca Boğaziçi Üniversitesi’ne Rektör olarak atanan Prof. Dr. Melih Bulu, üniversiteye rektör olmak için kendisinin müracaat yaptığını, 9 adayın başvurduğunu, mülakatın arkasından YÖK’ün yapmış olduğu değerlendirmeyle Cumhurbaşkanı tarafınca atandığını söylemiş oldu.

Habertürk’e konuşan Bulu, “Tepkilerin ardından istifa edecek misiniz?” yönündeki soruya ise, “Yok canım niye istifa edeyim” diye cevap verdi.

‘BEN BOĞAZİÇİLİYİM’

Boğaziçi’nin üniversite içinden rektör atama şeklinde bir geleneği olduğu iddiaları mevzusunda, üniversiteye daha ilkin de Boğaziçi dışından rektör ataması yapıldığını belirterek “Ama daha da önemlisi ben Boğaziçiliyim. Doktoramı Boğaziçi’nde yaptım” dedi.

Bulu, atama sistemine ilişkin ise “Hocalar oy verecek rektör seçilecek diye bir şey yok, her yerde atanıyor. Bir kurumu yönetecek kişinin seçimle gelmesi pek kullanılan yöntem değil, demokrasi çok doğru bir yöntem ama ama herkese bir oy vererek rektör seçemezsiniz” dedi.

‘OLAYIN NEDENİ PROVAKASYON’

Boğaziçi öğrencilerinin protesto hakkının bulunduğunu belirten Bulu, tepkileri beklediğini, sadece gözaltına alınan 17 kişiden yalnız ikisinin Boğaziçi talebesi bulunduğunu belirterek, dün meydana gelen protestolarda “olay olmasının nedeni provokasyonlar” diye konuştu.

Kapıya takılan kelepçe için “Kapı kırıkmış tutturmak için takmışlar” dedi

Üniversitenin kapısının polis kelepçesiyle niye kapatılmış olduğu sorusuna ise, “kapı kırık olduğu için polisin öyle pratik bir çözüm bulduğunu” belirterek “Polis kampüsün önünde öğrenci olmayanların girişini durdurmak için oradaydı” dedi.

‘SİYASETE CHP’DE BAŞLADIM’

AKP’den adaylığının, siyasetle ilişkisi ile rektör olarak atanması içinde bağlantı kurularak eleştirilmesi mevzusunda ise Bulu, “Pek bilinmiyor ama ben siyasete CHP’de başladım”, “siyasete hep akademisyen gözlüğüyle bakan birisiyim” dedi.

Bulu, AKP’den adaylığı mevzusunda “Aday oldum, ama çok çalışamadığım için seçilemedim” dedi.

İntihal iddiaları

Doktora tezi ve sonraki öteki tezlerinde intihal olduğu iddialarının gündeme gelmesi ve arkasından tezlere ulaşımı kaldırdığı iddialarına ise Bulu, “Bu tezlerin ilk kısmında literatür yazar ve buradaki her şey alıntıdır. Kaynaklarımı yazmışım. Benim hatam tırnak içine almamış olmak” dedi ve bu kurallarla ilgili fazlaca fazla değişimler bulunduğunu beyan etti.

Üniversitede kendisine yönelik tepkinin “çok az” bulunduğunu belirten Bulu, “işler yerine oturdukça bunun da azalacağını” söylemiş oldu.

‘Boğaziçi kendisini fildişi kuleye koymuş’

Bulu ek olarak, “Boğaziçi kendisini fildişi kuleye koymuş, Ankara’da YÖK’te daha fazla yer alması lazım” diye konuştu. Bulu, dünya genelinde üniversiteler sıralamasında şu anda 600’lerde olan Boğaziçi Üniversitesi’ni dört yılda ilk 100’e çıkarmayı hedeflediğini söylemiş oldu.

YÖK O ATAMAYA SAHİP ÇIKTI

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Prof. Dr. Melih Bulu ile ilgili bir izahat yayımladı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Yükseköğretim sistemimizde önemli bir yeri bulunan Boğaziçi Üniversitesine yeni rektör ataması yapılmasından sonra, yazılı ve görsel medya ile iletişim kanallarında yer alan çeşitli değerlendirmeler dolayısıyla aşağıdaki açıklamanın kamuoyu ile paylaşılmasına gerek duyulmuştur.”

“Boğaziçi Üniversitesi, geçmişte iki dönem, uzun seneler değişik bir üniversite mezunu ve mensubu bir bilim insanı tarafınca başarıya ulaşmış bir halde yönetilmiş ve bu durum hiçbir süre eleştiri mevzusu yapılmamıştır.

“Ayrıca akademik çevrelerde gayet iyi bilinmektedir ki ABD başta olmak üzere pek çok ülkenin başarılı üniversitelerinde de genelde başka üniversitelerden rektör adayı aranmakta ve atanmaktadır. Dolayısıyla bir üniversitenin başarılı bir şekilde yönetilmesini atanan rektörün o üniversitenin kadrolu elemanı olma şartına bağlamanın, akademinin küresel yapısında da anlamlı bir karşılığı ve gerçekliği bulunmamaktadır.”


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

AKP’li vekil ile Pervin Buldan arasında ‘risk haritası’ gerilimi


Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, illerin Covid-19 değerlendirme kriterlerine gore düşük, orta, yüksek ve oldukça yüksek riskli olarak gruplandırıldığı haritayı paylaştı.

Paylaşılan risk haritasına HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, ”Adıyaman’ı kaybettik fakat Uşak’ı aldık” ifadelerini kullandı. 

”SENİN BİLDİĞİN MAVİ DEĞİL”

Buldan’ın paylaşımını alıntılayan AKP Uşak Milletvekili İsmail Güneş, ”Bu mavi senin bildiğin mavi değil Ak partinin iki renginden biri. Dikkatli bak. 11 belediyenin 10’u Ak partide” paylaşımını yapmış oldu.


Okumaya devam et.

Gündem

Son dakika: 1 Mart korona tablosu ve vaka sayısı Sağlık Bakanlığı tarafından açıklandı!


class=”cf”>

Son dakika haberi… Sıhhat Bakanlığı, 1 Mart Günlük Korona Tablosu’nu paylaştı. Açıklanan tabloya gore, son 24 saatte 130 bin 536 Kovid-19 testi yapılmış oldu, 9 bin 891 kişinin testi pozitif çıktı, 69 şahıs yaşamını yitirdi. Ağır hasta sayısı 1215 oldu, 5 bin 947 kişinin Kovid-19 tedavisinin/karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 2 milyon 578 bin 181’e terfi etti.

Son dakika: 1 Mart korona tablosu ve vaka sayısı Sağlık Bakanlığı tarafından açıklandı

28 ŞUBAT KORONAVİRÜS TABLOSU

class=”cf”>

Sıhhat Bakanlığı, 28 Şubat koronavirüs tablosundaki kontrol sayısını 109 bin 639 olarak açıklarken, 8 bin 424 olay tespit edildiğini bildirmişti. Koronavirüsten 66 şahıs yaşamını yitirmiş, taburcu olanların sayısı 6 bin 511 ve toplam iyileşen sayısını ise 2 milyon 572 bin 234 olarak açıklamıştı.

Son dakika: 1 Mart korona tablosu ve vaka sayısı Sağlık Bakanlığı tarafından açıklandı


Okumaya devam et.

Gündem

Rekabet Kurulu geçen yıl 2.2 milyar lira idari para cezası verdiRekabet Kurulu, 2020’de, rekabet ihlalleri, birleşme ve devralma, menfi tespit-muafiyetlerin de aralarında olduğu 355 işlemle ilgili incelemesini sonuçlandırmış oldu.


Rekabet Kurulu geçen yıl 2.2 milyar lira idari para cezası verdi

Rekabet Kurulu, koronavirüs salgınının yaşandığı 2020’de piyasadaki fiyat artışlarının önüne geçerek, tüketicileri korumak ve piyasanın sıhhatli işlemesine katkı sağlamak için rekabet otoritesini etken olarak kullandı.

2.2 MİLYAR LİRA İDARİ PARA CEZASI

Kurul, söz mevzusu dönemde toplam 2 milyar 242 milyon 854 bin 974 lira yönetimsel para cezası verdi.

Kurul, kararlarının kapsamı, niteliği ve sonuçlarına nazaran, 65 rekabet ihlali, 220 birleşme ve devralma, 34 menfi tespit-muafiyet işleminin yanı sıra 34 öteki ve 2’si de yargı kararları dolayısıyla olmak suretiyle toplam 355 işlemi karara bağladı.

Rekabet ihlalleri alanında 65 işlemden 46’sında ret, 16’sında ceza sonucu veren Kurul, 3’üne ilişkin de görüş bildirdi.

SAĞLIKTAN TEKNOLOJİYE KADAR BİRÇOK ALANDA SORUŞTURMA YAPILDI

Kurul, akaryakıt, kargo, gübre üreticisi, maske, sinyalizasyon, yaş meyve sebze alanında etkinlik gösteren teşebbüslerin de aralarında olduğu 26 firmanın soruşturmalarını tamamladı. Soruşturma meydana getirilen teşebbüslerin, bilişim teknolojileri, telekomünikasyon, sıhhat hizmetleri, inşaat, lojistik, depolama ve posta, banka, ziraat ve tarımsal ürünler, makine endüstrisi, mobilya, kimya ve madencilik, sektörlerinde etkinlik gösterdikleri görüldü.

Rekabet Kurulu geçen yıl 2.2 milyar lira idari para cezası verdi #1


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler