Connect with us

Gerede Haberleri

YENİDEN REFAH GEREDE TEŞKİLATI KINADI

Tarih:

//

‘Doğu Akdeniz’de en ufak hakkımızdan taviz vermeyiz’

Yeniden Refah Partisi Gerede Teşkilat Başkanı İsmail Admış, millî meselelerde her zaman devletimizin ve hükümetimizin yanındayız diyerek; “Türkiye olarak Yunanistan’ın oldubittilerine geçit vermemiz, Ege ve Doğu Akdeniz’de en ufak hakkımızdan taviz vermemiz söz konusu dahi olamaz” ifadelerini kullandı.

Gerede Teşkilat Başkanı İsmail Admış, yaptığı yazılı açıklamasında Doğu Akdeniz ve Ege’de Yunanistan ile yaşanan gerginliğin aslında Batılı devletlerin Yunanistan’ı maşa olarak kullanarak Türkiye’yi siyasi ve ekonomik olarak köşeye sıkıştırma planının bir parçası olduğunu belirtti.

‘Doğu Akdeniz’de Türkiye’ye 572 yıl yetecek enerji kaynağı var’

Teşkilat Başkanı; ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi’nin 2010 yılında yayınlanan raporunda açıkladığı Doğu Akdeniz’deki Levant Havzası’nda 3,45 trilyon metreküp doğalgaz ve 1,7 milyar varil petrol tahminini hatırlatarak, “Son dönemlerde küresel güçler, Türkiye’nin yaklaşık 572 yıllık, Avrupa’nın ise 30 yıllık doğal gaz ihtiyacını karşılayabilecek düzeydeki Doğu Akdeniz enerji kaynaklarını kontrol altında tutabilmek amacıyla Türkiye’yi bu kaynaklardan uzak tutma çabası içerisindedirler.” şeklinde konuştu.

‘AA çalışanlarının hedef gösterilmesini şiddetle kınıyoruz’

Yunanistan’ın Meis Adası’na tamamen hukuksuz ve hadsiz bir şekilde uluslararası hukuk ve anlaşmaları çiğneyerek asker konuşlandırmasının kabul edilemez olduğunu da vurgulayan Erbakan, Yunan makamlarının AA çalışanlarını faşist bir internet sitesi eliyle hedef göstermelerini de sert bir şekilde kınadığımızı ifade etti.

Erbakan Hocamız öncülüğünde Yunanistan’a gereken cevap verilmişti

Yunanistan’ın bu ilk ihlalinin olmadığını belirten Teşkilat başkanı İsmail ADMIŞ “Yunanistan, 1995 yılında da benzer şekilde karasularını 12 mile çıkarma çabası içerisine girmiş, o dönem TBMM’nde yer alan Erbakan Hocamızın büyük çabaları sonucu tüm siyasi partilerin ortak deklarasyonu ile böyle bir hamlenin savaş nedeni olacağı belirtilince Yunanistan o günden beri böyle bir adım atamamıştır.” dedi.

‘Batı bir kez daha gerçek yüzünü göstermiştir’

‘Tüm bu gelişmeler olurken, ABD ve AB ülkelerinin kayıtsız şartsız Yunanistan’ın yanında yer almaları bizlere Batı’nın gerçek yüzünü bir kez daha gösterdi’, ABD’nin uzun yıllardır KKTC ve GKRY’ye uyguladığı silah ambargosu politikasını tek taraflı değiştirmesini de ABD’nin, stratejik ve siyasi öneminin yanı sıra Kıbrıs adasının çevresindeki zengin doğalgaz ve petrol rezervleri nedeniyle bu bölgeye ilgisinin ve bu konuda yeni stratejiler geliştirmeye çalışması olarak yorumladı.

‘Hükümetimiz Doğu Akdeniz’de oldubittiye izin vermemelidir’

“Türkiye’nin enerji güvenliği bakımından Doğu Akdeniz’de hakkı olan enerji kaynaklarına sahip çıkması büyük önem arz etmektedir. Hükümetimiz Doğu Akdeniz’de oldubittiye getirilmeye çalışılan hiçbir haksız ve dayatmacı politikaya prim vermeyerek Türkiye’nin milli menfaatlerini öncelemelidir. Ülke olarak ticaretimizin %80’i deniz yolu üzerinden yürütülmektedir, bu nedenle Yunanistan’ın karasularını 12 mile çıkarma çabalarının mutlak suretle boşa çıkarılması gerekmektedir. Bununla birlikte Türkiye’nin Doğu Akdeniz’e kıyısı olan tüm Müslüman ülkelerle sorunlarını gidermesi ve işbirliğine gitmesi kaçınılmazdır.  Bizim söz konusu Müslüman ülkelerle işbirliği içinde olmamamız Batı’nın, Yunanistan’ın ve GKRY’nin planlarını yürütmesine katkı sağlamaktadır.  Doğu Akdeniz’deki son gelişmeler Milli Görüş’ün yıllardan beri savunduğu her türlü tavizden uzak Kıbrıs politikasının önemini bir kez daha ortaya koymuştur. Kıbrıs konusunda verilebilecek herhangi bir taviz Doğu Akdeniz’deki etkinliğimizi de derinden etkileyecektir.

Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gerede Haberleri

Gerede’nin Çöp Konteynırları Yıkanacak

Tarih:

//

Yazar:

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar tarafından Belediye bünyesine kazandırılan çöp konteyneri yıkama ve dezenfekte aracı ilçede çalışmalara başladı.

Belediye Başkanı Mustafa Allar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından aldığı hibe çöp konteyneri yıkama ve dezenfekte ekipmanını mevcutta bulunan araca üst yapı olarak kurdurarak vatandaşın hizmetine sunmuştu. Temizlik İşleri Müdürlüğü bünyesine kazandırılan araç ile ekipler, mahalle ve caddelerde bulunan 800, 660, 400, 240 ve 220 litrelik 700 civarı çöp konteynerlerini yıkama ve dezenfekte işlemlerine başladı.

Çalışmaların başladığı ve devam ettiği mahalle sakinleri ise yapılan çalışmalardan memnun olduklarını ifade ederken, Belediye Başkanı Mustafa Allar’a ve Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerine teşekkür ettiler.

Okumaya devam et.

Gerede Haberleri

GEREDE’NİN MUHTARLARINA SU TANKERİ VERİLDİ

Tarih:

//

Yazar:

Bolu’da, orman yangınları başta olmak üzere ev ve kırsal yangınlara kısa sürede müdahale amacıyla Orman Genel Müdürlüğü tarafından orman köylerine 54 adet çok amaçlı su tankeri dağıtıldı.

Orman Genel Müdürlüğü tarafından dağıtılan ve üç koldan su püskürtme yapabilen su çok amaçlı olan tankerleri, köy muhtarlıklarının zimmetine verildi. Küçükberk Mahallesi’nde yer alan Bolu Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait fidanlıkta düzenlenen dağıtım törenine Bolu Orman Bölge Müdürü Şaban Bıyıklı, Bölge Müdür Yardımcıları Nizamettin Ören ve Ferdi Özer, Orman Koruma Şube Müdürü Osman Koru ve bölge müdürlüğü personeli ile su tankerlerini alacak olan köylerin muhtarları katıldı.

Törende köy muhtarlarına orman yangınları hakkında bilgi veren Bolu Orman Bölge Müdürü Şaban Bıyıklı, bu tankerlerin sadece orman yangınlarında değil, aynı zamanda köylerin içinde yaşanabilecek yangınlarda da kullanılabileceğini kaydetti. Bölge Müdürü, su tankerlerinin kullanımının tamamen köy muhtarlıklarına ait olduğunu da belirterek, gerektiğinde toplu etkinliklerde su ihtiyacının karşılanmasında, gerektiğinde de mevlit veya cenaze olaylarının yanı sıra köy yollarının sulanmasında da kullanılabileceğini ifade etti.

Köy muhtarlarına daha sonra Bolu Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri tarafından yangınlara nasıl müdahale edileceği konusunda eğitim verildi. Eğitimin ardında bölgede yakılan ateş, dağıtımı gerçekleştirilen bir su tankeri ile söndürülürken, aynı zamanda muhtarlara tankerlerin nasıl kullanılacağı da öğretildi.

Tören sonunda muhtarlara sertifika verildi.

Okumaya devam et.

Gerede Haberleri

Bolu’da son 1 ayda karantina kuralına uymayan 120 kişi yakalandı

Tarih:

//

Yazar:

BOLU Valisi Ahmet Ümit, şehir genelinde yapılan koronavirüs denetimlerine katıldı. Vali Ümit, son 1 ayda koronavirüs hasebiyle hanede yalıtım altında olması gerekirken, dışarıda gezerken yakalanan 120 kişinin olduğunu dile getirerek, “Yalıtım şartlarını ihlal eden yurttaşlarımızı KYK yurtlarına yerleştiriyoruz. Müddetlerini dolduruncaya kadar orada kalma zorunluluğu var” diye konuştu.

Bolu Valisi Ahmet Ümit, beraberindeki Şehir Jandarma Komutanı Albay Nadir Çelik, Şehir Emniyet Müdürü Armağan Adnan Erdoğan ve Şehir Sıhhat Müdürü Muhammed Emin Demirkol ile beraber kent genelinde, koronavirüs denetimlerine katıldı. Vali Ümit ve beraberindekiler, şehir merkezinde, otobüs duraklarında bekleyen yolculara bilgilendirmelerde bulundu. Özel halk otobüsü içindeki yolcularla sürücülere de ikazlarda bulunan Vali Ümit, yurttaşlara maske dağıttı.

Denetimler esnasında izahlarda bulunan Vali Ahmet Ümit, “Denetimlerimizin temelinde ilk olarak bilgilendirme, bilinçlendirme mevzubahis. Yoksa burada her vakit dile getirdiğimiz gibi hepimiz biliyoruz ki sosyal mesuliyet asallı her ferdin bu sorumluluğu anlaması ve alması asaldır. Asal bakımından bunu yerleştirmeye çalışıyoruz. Herkes kendi sorumluluğunu aldığı vakit otomatik olarak bu işler kendi kendine düzene girecektir” diye konuştu.

YALITIM KAİDENİNİ İHLAL EDEN 120’NİN ÜZERİNDE KİŞİ YAKALANDI

Vali Ahmet Ümit, son 1 ayda koronavirüs hasebiyle hanede yalıtım altında olması gerekirken dışarıda gezerken yakalanan 120 kişinin olduğunu dile getirerek, “Her geçen gün yeni önlemler alınıyor. Bunlardan bir tanesi yalıtıma tabi olduğu halde, bulunması şart olan yerde kalmayıp, dışarıda gezen yurttaşlarımız. 18 Ağustos’tan itibaren çok yoğun bir şekilde biz, bu işin peşindeyiz. Güvenlik kuvvetlerimiz bu işin peşinde. Bugüne kadar şehrimizde çok sayıda kişiyi yakaladık. 120’nin üzerinde kişi yakalandı. Fakat son birkaç gündür Kredi ve Yurtlar Müessesesi’na (KYK) ait bir yurdu, bayanlar ve erkekler için ayrı bir yer olmak üzere tahsis ettik. Yalıtım şartlarını ihlal eden yurttaşlarımızı KYK yurtlarına yerleştiriyoruz. Müddetlerini orada dolduruncaya kadar orada kalma zorunluluğu var. Onlardan fiyatlarını bu arada tahsil ediyoruz. Güvenlik ve sıhhat önlemleri alınmış halde. Karantina önlemlerini sürdürüyorlar” dedi.

ANKARA’YA KOMŞU KAZADAKİ OLAYLAR ARTTI

Koronavirüs olay sayılarının Ankara’ya yakın olan Gerede kazasında arttığını izah eden Vali Ümit, “Gerede’de bu konuları yerinde açıklama edeceğiz. Asal emelimiz yurttaşımızla paylaşmak. Gerede, Ankara ile yakın temas içerisinde. Komşu şehirlerle yakın teması var. Hepimiz biliyoruz ki salgının en ehemmiyetli sebeplerinden bir tanesi şehir dışından gelen yurttaşlarımızla kurulan temaslardır. Bu temasların Gerede’de biraz daha fazla olduğunu görüyoruz. Bunun neticeninde da bir artma olduğunu saptadık” dedi.

Okumaya devam et.

Popüler