Connect with us

Gündem

Yeni sezona kadar ekmeklik buğday stoku yeterliTMO, dün meydana gelen ekmeklik buğday ithalatı ihalesinde 400 bin tonluk tekliflerin 4’te biri kadar bir miktarın satın alındığını belirterek “Yetecek miktarda stok mevcuttur” ifadesini kullandı.


TMO: Yeni sezona kadar ekmeklik buğday stoku yeterli

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğünden meydana getirilen açıklamada, kurumun hububat piyasalarında düzenleyici kurum olarak kamu hizmeti yürüttüğü anımsatılarak, en mühim düzenleme aracının ise stoklardaki ürünler olduğuna yer verildi.

TMO stoklarının piyasadaki spekülatif hareketlerin önüne geçilmesi anlamında sigorta görevi görmüş olduğu belirtilen açıklamada, kurumun ilk olarak üreticilerden yapmış olduğu iç alımlarla stoklarını oluşturduğu, arkasından gereksinim duyulması durumunda dış alım yolu ile stoklarını takviye etmiş olduğu aktarıldı.

“ELİNDE HÂLÂ ÜRÜN OLAN ÜRETİCİ BELİRLENEN FİYATLARDAN PAZARLAYABİLMEKTEDİR”

Açıklamada, 2020/2021 sezonunda hasat öncesinde 4 Mayıs’ta alım fiyatlarının açıklanmış olduğu ve iç alımların gerçekleştirildiği anımsatılarak, arkasından değişik zamanlarda meydana getirilen bir takım dış alımla stokların takviyesinin yapıldığı açıklandı.

TMO’nun alım fiyatı ve ithalat bağlantı fiyatı arasındaki birlikteliğin ara sıra gündeme getirilmiş olduğu ve kamuoyunda yanlış bir algıya niçin olunduğu aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“PİYASA FİYATLARI BUGÜN BUĞDAYDA 2 BİN 100-2 BİN 200 LİRA/TON SEVİYESİNDE”

“TMO fiyat açıkladığı dönemde, alım fiyatları dünya fiyatlarının yaklaşık 20 dolar/ton üzerinde gerçekleşmiştir. Fiyatımızın açıklandığı dönemden bu yana yaklaşık 9 ay geçmiştir. O dönem geçerli olan piyasa fiyatları bugün buğdayda 2 bin 100-2 bin 200 lira/ton seviyesinde seyretmektedir. Elinde hâlâ ürün olan üreticimiz varsa bugün bu fiyatlardan ürününü pazarlayabilmektedir.”

TMO: Yeni sezona kadar ekmeklik buğday stoku yeterli #1

“EKMEKLİK BUĞDAY İTHALATI İHALESİNDE TEKLİFLERİN TAMAMI KABUL EDİLMEMİŞTİR”

Kurumun yeni sezona kadar kolaylıkla kafi gelecek oranda stokunun mevcut olduğu vurgulanan açıklamada, gerek iç alım gerek sürem içinde meydana getirilen ithalatlarla stoklarını belirli bir seviyeye getirilmiş olduğu ve sektörün ihtiyacının karşılandığı açıklandı. Açıklamada, “22 Ocak’ta kuruluşumuzca mevcut stoklarımızı muhafaza etmek ve mümkün olduğunca dış alım yoluyla iç piyasa regülasyonunu sağlamak amacıyla ihtiyaten 400 bin tonluk ekmeklik buğday ithalat ihalesi gerçekleştirilmiş, fiyat teklifleri kalitesine göre 301,90-315,50 dolar/ton arasında oluşmuştur. Ancak fiyatların yüksek bulunması nedeniyle tekliflerin tamamı kabul edilmemiş yalnızca dörtte biri kadar bir miktar ortalama 303 dolar/ton fiyatla satın alınmıştır.” ifadesine yer verildi.

Bundan sonraki süreçte piyasa gelişmelerinin devamlı olduğu benzer biçimde yakından takip edileceğine işaret edilen açıklamada, “Kuruluşumuz politikaları üretici ve tüketici menfaati birlikte gözetilerek oluşturulacaktır. Şunu belirtmek isteriz ki kuruluşumuz geçmişte olduğu gibi yeni hasat döneminde de üreticimizi memnun edecek şekilde alım politikalarını oluşturacaktır.” değerlendirmesinde bulunulmuş oldu.


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

CHP’nin üye sayısı açıklandıSalıcı, yazılı izahat ile üye sayısına ilişkin verileri paylaştı.

Salıcı, “Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açıklanan rakamlara göre, 12 Ocak 2021 itibarıyla 1 milyon 250 bin 635 olan üye sayımız, vefat ya da istifa gibi nedenlerle üye kütüğünden kaydı silinenler düşüldükten sonra 26 Şubat 2021 itibarıyla 1 milyon 252 bin 122 olarak gerçekleşmiştir. Üye sayımız üzerinden yürütülmeye çalışılan tartışmanın anlamsızlığı ve herhangi bir dayanağının olmadığı açıkça ortadadır. Siyasi partiler organik yapılardır. İstifa, vefat gibi üyelikten ayrılmayı gerektiren durumlar olabileceği gibi katılımlar da olur. Vermiş olduğumuz rakamlar hiçbir tartışmaya yer bırakmayacak açıklıktadır. CHP büyümeye devam edecektir” dedi.


Okumaya devam et.

Gündem

Esenyurt’ta silahlı saldırı! 3 kişi yakalandı, bir kişi aranıyor


class=”cf”>

Vaka Esenyurt, Aşık Veysel Mahallesi’nde gece saat 23.00 sıralarında meydana geldi. Edinilen bilgiye gore 4 şahıs, plakası alınamayan bir otomobille geldikleri Süleyman Demirel Caddesi üstünde yürüyen R.G ve B.K. adlı 2 kişiye silahla ateş açtı. Hücum sonrası iki şahıs yaralanırken, şüpheliler de araçla hızla vaka yerinden uzaklaştı. Çevredeki vatandaşlar durumu derhal polis ve sıhhat ekiplerine haber verdi. Kısa sürede vaka yerine gelen sıhhat ekipleri yaralanan 2 kişiye ilk müdahaleleri yaparak en yakın hastaneye kaldırdı.


Okumaya devam et.

Gündem

İzmir Kınık’ta yaşlı kadın yanarak hayatını kaybetti


Vaka, dün saat 19.00 sıralarında Kocaömer Mahallesi Geven Sokak üstünde bulunan bir evde meydana geldi. İddiaya gore, ağıldan eve dönen Hasan Çiçek (88) duman kokusunu fark etti. İçereye girdiğinde eşi Fatma Çiçek’i yerde haraketsiz gören Hasan Çiçek komşularından yardım istedi.

Eve gelen komşuları durumu sıhhat ve jandarma ekiplerine bildirdi. Sıhhat ekipleri, Fatma Çiçek’in vücunda yanıklar olduğu ve yaşamını kaybettiğini belirledi.

Jandarma ekipleri evde araştırma yaparken Fatma Çiçek’in yiyecek yapmış olduğu sırada ocaktaki ateşin elbisesini tutuşturduğu ve alevlerin içinde kalmış olduğu iddia edildi.

Savcının incelemesinin peşinden Fatma Çiçek’in cesedi  kati ölüm nedenin belirlenmesi için İzmir Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Jandarmanın vakayla ilgili başlatmış olduğu soruşturması sürüyor.

 


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler