Connect with us

Gündem

YARIN, günlerden Cumhuriyet Kitap!


– YARIN yayınlanacak 1615’inci sayımızın kapağında; yapıtlarında hanım varoluşu üstüne yoğunlaşan Fransız yazar Annie Ernaux, Seneler (Can Yayınları) isminde kitabıyla içeriyor.

Ernaux’nun 1966 yazında Annecy’de genç bir edebiyat öğretmeniyken aklına düşen ve kırk yıl süresince zihin dünyasını meşgul eden “düş”; “bir kadın varoluşu” üstüne yazmaktır. 2008’de Gallimard tarafınca Les Années (Seneler) başlığıyla somutlaşan bu düş Ernaux’nun yazınsal aidiyetlerini de simgeler.

Yazar, “bütün görüntüler yok olup gidecek” diyerek başladığı Seneler’de, kendi kişisel tarihini günlük, not defteri, film, video, fotoğraf ve fotoğraf şeklinde malzemeler üstünden, 2. Dünya Savaşı sonrası Fransa toplumsal ve siyasal tarihiyle harmanlayarak konu alıyor.

Kitapta bu malzemelere ilişkin görsellere yer vermeyen Ernaux, yapıtın kurgusuyla anlatının temel meselesini bütünleştiriyor. Çiçek Doğu’nun yazısı…

– Üçüncü sayfamızda; Sanem Işıl Aytuğ’un, Arthur Rimbaud’nun Kahinin Mektupları’nı incelemiş olduğu ‘Gaipten Gelen Şiirler’ başlıklı yazısı içeriyor.

– Taner Timur; toplumbilimci Artun Ünsal’ın tarih süresince yiyecek, politika ve simgeselliği ortaya koyduğu kapsamlı incelemesi İktidarların Sofrası’nı mercek altına alıyor.

-Çankaya Belediyesi, Cumhuriyet Kitapları Projesi kapsamında yayımladığı kitapların, Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 101. yılı anısına eklenen yeni kertesi, Dr. Koray Özalp’in yayıma hazırladığı Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’sı (1919-1938) da sayfalarımızda.

– Gamze Akdemir; Refet Özkan ile öğretmen olmayı, devrimci mücadelenin dinamiklerini ortaya koyan iki Gönen Köy Enstitülünün, Refet Özkan ve Yoksul Baykurt’un yoldaşlığını ortaya koyduğu Yoksul – Refet Kitabı’nı konuşuyor.

– Gül Atmaca; Ahmet Kardam’ın Karadeniz Katliamı’na bugüne dek pek açılmamış bir pencereden bakmış olduğu ve Türk solunun en mühim figürlerinden Mustafa Suphi’nin Bolşevik Partisi ile ilişkisi, Doğu problemi ve ulusların kaderini atama hakkı mevzularında ezber bozan satırlara yer verdiği Mustafa Suphi, Karanlıktan Aydınlığa kitabını değerlendiriyor.

– Semih Çalı; ozan Metin Fındıkçı ile yaşadıklarına, zamana ve bu dünyadan çekip giden güzel insanlara ilişkin yazıya döktüğü metinlerden oluşan kitabı Karşılaşmalar’ı konuşuyor.

– Fatma Aktaş; Nermin Yıldırım’ın yalın bir probleminin, Ev neresi? sorusunun yanıtını aramış olduğu yeni romanı Ev’i inceliyor.

S. Ceyda Demircioğlu; Başak Baysallı ile adım adım çözülen bir sırrın, unutuşun ve hatırlayışın öykülerinden oluşan Fresko Apartmanı’nı konuşuyor.

– İlayda Kaya; Kutlu Özdemir’in dijital demokrasiye geçerken, siyasette ve toplumsal kültürde yaşanmış olan değişimlere dikkat çekmiş olduğu Değişen Dünyada Seçmen ve Politika kitabını konuşuyor.

– Y. Bekir Yurdakul; Altay Öktem’in her geçen gün daha fazlaca hapsolduğumuz “yeni” yaşama anlayışımıza derin bir eleştiri getirmiş olduğu üçlemesi Sihriâlem Geçitleri’ni merceğe alıyor.

– Z. Doğan Koreli; Nazlı Akçura’nın çocukluklarında kaybolmuş insanların yaşamlarını, çoğunlukla can acıtıcı öykülerinden oluşan Kesi Yeri’ni inceliyor.

– Uğur Kaya; Aykut Karlı’nın hüzün, sevinç, coşku ve sorgulamaların yalın bir dilde iç içe geçmiş olduğu Konuk Öyküler’i tanıtıyor.

– Vitrindekiler, okuma rehberinize katkı sunmayı sürdürüyor.

– Mustafa Başaran’ın hazırladığı Bulmaca köşemizde de düşün trafiği sürüyor.

Kitap Mecmua, YARIN gazeteniz Cumhuriyet’le beraber…

Ihmal etmeyin, her gün Cumhuriyet, her perşembe Cumhuriyet Kitap okunması mümkün!

İyi okumalar…


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Sağlık Bakanlığı, son koronavirüs tablosunu paylaştı


Sıhhat Bakanlığı’nın web sitesinde yer edinen Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu’nun güncel verileri paylaşıldı.

Türkiye’de koronavirüs sebebiyle 66 yurttaşın daha yaşamını yitirdiğini, 8 bin 424 kişiye olay, 610 kişinin koronavirüs hastası olarak tespit edildiğini bildirdi. 

Koronavirüs sebebiyle 28 bin 569 şahıs yaşamını yitirirken, koronavirüs olay sayısı 2 milyon 701 bin 588’e terfi etti. Bugün iyileşen sayısı 6 bin 511 oldu.  

AĞIR HASTA SAYISI BİN 191

Tabloya bakılırsa, toplam kontrol sayısı 33 milyon 175 bin 16, toplam ağır hasta sayısı bin 191, toplam iyileşen sayısı 2 milyon 572 bin 234, bugünkü kontrol sayısı 109 bin 639 olarak kayıtlara geçti.

Türkiye’nin 28 Şubat 2021 güncel koronavirüs tablosu şöyleki:


Okumaya devam et.

Gündem

Trollerin kuyruğuna basıldı, cesaretiniz yoksa susun!


Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan toplumsal medya hesabı Twitter üstünden yapmış olduğu paylaşımla  kendisinin Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi olmadığını bir kez daha altını çizdi. 

Prof. Ceyhan paylaşımında şu ifadeleri kullandı: 

“Trollerin kuyruğuna basıldı. Boşuna uğraşıyorsunuz. Ben ne devlette görevliyim, ne de Koronavirüs Bilim Kurulu üyesiyim. Bir üniversite öğretim üyesiyim. Okulların veya iş yerlerinin açılıp kapanmasına itirazınız varsa, buna karar veren insanların sayfasına yazın. Oralara yazmaya cesaretiniz yoksa, susun. Çünkü buraya yazdığınız olumsuz mesajlar ben görmeden sekreterim tarafından siliniyor.” 


Okumaya devam et.

Gündem

İstanbul için sevindiren haber! Baraj seviyesi 7 ayın zirvesinde


class=”cf”>

İstanbul’daki barajlarda su seviyesi 7 ayın zirvesinde

İstanbul’da barajlardaki kırmızı alarm sona verdi. Ocak ayının başlangıcında yüzde 20’lerin altına kadar inen su seviyesi, yüzde 55’i aştı. Son açıklanan verilere bakılırsa barajlardaki doluluk oranı son 7 ayın zirvesinde.

İstanbul’da etkili olan yağışlarla beraber barajların doluluk oranı da artıyor.

Yaz aylarını kurak ve yağışsız geçiren İstanbul’da ocak ayı itibarıyla barajlardaki doluluk oranı yüzde 19’lara kadar geriledi. İstanbul’da etkili olan son yağışlarla barajlardaki doluluk oranı da yüzde 55’lere kadar terfi etti.

Bazı barajlarda su seviyesi yüzde 70’i geçti.

TRT Haber’den alınan bilgiye bakılırsa megakenti besleyen barajların seviyesi son 7 ayın zirvesini görmüş oldu. Bazı barajlardaki doluluk oranı yüzde 70 seviyesini geçti.

Kazandere Barajı’nda su miktarı 10 kat arttı. 6,8 olan su seviyesi yüzde 61,1’e terfi etti.

class=”cf”>

Elmalı Barajı’nda ise su seviyesi neredeyse üçe katlanarak yüzde 63,8’e çıktı.

Büyükçekmece’de ocak başlangıcında yüzde 17,7’ye düşen su oranı, yüzde 60’a yaklaştı.

Istrancalar’daki oran ise yüzde 23,4’ten yüzde 75,2’ye terfi etti.

Barajlardaki kırmızı alarm biriken karın erimesiyle son buldu. Doluluk oranının bahar ayında beklenen yağışlarla daha da artması planlanıyor.


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler