Connect with us

Gündem

Yapılaşmaya uygun araziler orman dışına çıkarılacak!


Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile gösterilen Cumhurbaşkanı Sonucu ile Ziraat ve Orman Bakanlığı’nın orman olarak muhafazasında yarar görmediği araziler orman dışına çıkarılabilecek. Bugünkü Resmi Gazetede (7 Ocak 2021) yayımlanarak yürürlüğe giren düzenlemeye gore ek olarak taşlık, kayalık ve fiilen orman vasfı taşımayan yapılaşmaya uygun araziler de oluşturulacak bir komisyon eliyle yapılacak çalışmanın arkasından orman dışına çıkarılabilecek.

BAKANLIK EKONOMİK YARAR GÖRMEZSE ORMAN DIŞINA ÇIKARILACAK

Ziraat ve Orman Bakanlığı’nın uygun görmesi durumunda, “Üzerinde ağaç toplulukları bulunmayan, ormancılık faaliyetleri ve ekonomisi yönünden orman kurulmasında yarar olmayan araziler”, “Bilim ve fen bakımından orman olarak muhafazasında yarar görülmeyen yer” kapsamına alınarak orman dışına çıkarılacak.

ORMAN ARAZİLERİNDEKİ İŞGALER ÖDÜLLENDİRİLECEK

Düzenlemede “yerleşim yeri olarak” tanım edilen alanlar, devlet ormanlarında 28 Nisan 2018 tarihinden ilkin meydana getirilen ve orman sınırına bitişik konumda bulunan belde, köy yada mahallenin kesintisiz devamı halinde gelişmiş birden oldukça konut ile devlet ormanı içinde ise minimum beş tane olmak suretiyle içinde devamlı ya da dönemsel ikamet edilen toplu yapıları kapsıyor.  Ek olarak hususi iş bölgeleri, kamusal binalar ile ahır, samanlık, ambar, avlu şeklinde müştemilat, yol ve tesisler şeklinde ortaklaşa olarak kullanılan bölgeler de bu kapsamda değerlendiriliyor.

TARIMA ELVERİŞLİ DEĞİLSE ORMAN DIŞINA ÇIKARILACAK

Yönetmelikte yer verilen “Tarım arazisine dönüştürülmesi mümkün olmayan yerler” tanımı ise “Toprak derinliğinin 20 cm’den az olan veya arazi meylinin yüzde 12’nin üzerinde olduğu araziler ile tuzluluk, alkalilik ve drenaj sorunu nedeniyle mevcut haliyle tarımsal ürün yetiştirilemeyecek araziler” olarak tanımlanıyor.

ARAZİ ÇALIŞMALARI KOMİSYON TARAFINDAN YÜRÜTÜLECEK

Düzenleme kapsamında orman dışına çıkarma işlemleri yapılması için mahalle, köy ve beldelerde orman kadastrosu ve 2/B uygulamalarının yapılarak kesinleşmiş olması gerekiyor. Orman dışına çıkarma işlemleri, ilgili valiliğin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Mili Emlak Müdürlüğü’nün başvurusu ile Orman Bölge Müdürlükleri tarafınca değerlendirmeye alınacak. 6831 Sayılı kanun kapsamındaki hükümlere gore oluşturulacak komisyon tarafınca yapılacak orman dışına çıkarma emekleri, bu alanların Orman Genel Müdürlüğü tarafınca tescil edilmesiyle sonuçlanacak.

ORMAN İŞGALLERİNİN YOĞUN OLDUĞU İLLER

Yasalaşarak yürürlüğe giren bu düzenleme ile başta İstanbul, Antalya, İzmir, Çanakkale, Muğla, Mersin, Adana ve Hatay şeklinde ormanların yoğun olduğu iller ile Karadeniz Bölgesinde orman arazilerine bitişik ya da orman içindeki arazilerdeki işgaller ödüllendirilmiş olacak.

ANAYASA, ‘ORMANLARDA ZAMANAŞIMI İLE MÜLK EDİNİLEMEZ’ DİYOR

Ormanların korunması ve geliştirilmesini düzenleyen Anayasa’nın 169. Maddesi, Devlet ormanlarının mülkiyeti devrolunamaz. Devlet ormanları kanuna gore, Devletçe yönetilir ve işletilir. Bu ormanlar zamanaşımı ile mülk edinilemez ve kamu yararı haricinde irtifak hakkına mevzu olması imkansız” hükmünü getiriyor.

 


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

MediaMarkt İcra Kurulu Başkanı Gökyıldırım, AVM tasarısına ‘uzmanlık’ gözünden baktıBu kapsamda hazırlıkları ve tartışmaları süren perakende yasa tasarısıyla ilgili görüşünü açıklayan Gökyıldırım, “Herkes uzman olduğu işi yapsın diye düşünüyoruz. Örneğin gıda satan elektronik satmasın. Böylece verdiğimiz hizmetin daha doğru olmasını sağlarız” dedi.

Tüketici elektroniği pazarının geçen yıl yüzde 31 büyüyerek 80 milyar liraya ulaştığını da kaydeden Gökyıldırım, bunda fiyattan daha çok adet bazındaki artışların öne çıktığını ifade etti. Gökyıldırım şöyle devam etti:

‘ÇOKLU KANAL’ ÖNDE

“Örneğin adetler; IT’de iki kat, beyaz eşya ve televizyonda yüzde 35 arttı. Bu oranda büyüme bu yıl da sürüyor. Evden çalışma yenileme ihtiyacını büyütüyor.” Salgının tüketici davranışlarına tesiri hakkında da informasyon veren Gökyıldırım, müşterilerinin 4’te 3’ünün “çoklu kanal”la alışveriş yapar hale geldiğini söylemiş oldu. Kategori bazında ise mikser, tost makinesi, saç şekillendirici şeklinde aletlerde artış oldu. 

Ek olarak şirketiyle ilgili informasyon veren Gökyıldırım, bu yıl 100 milyon TL’lik yatırımla 4 yeni şehre girip 10 mağaza daha açarak 31 ilde 90 mağaza ve mediamarkt.com.tr ile hizmet vermek istediklerini duyurdu. 


Okumaya devam et.

Gündem

Dışişleri’nden Yunanistan’da bulunan Osmanlı Mezarlığıyla ilgili açıklama


Dışişleri Bakanlığı, Halkidiki kentine bağlı Gargara (Simandra) köyünde bir inşaat kazısında ortaya çıkan Osmanlı döneminden kalma mezarlık hakkında izahat yapmış oldu.

Açıklamada, söz mevzusu köyün okul bahçesinde meydana getirilen bir spor salonunun inşaatı esnasında Osmanlı döneminden kalma bir Müslüman mezarlığına rastlandığı yönünde basında çıkan haberler üstüne Türkiye’nin Selanik Başkonsolosluğunca, anılan köyün ziyaret edilmiş olduğu ve mahalli Yunan makamları nezdinde derhal girişimde bulunularak data talep edilmiş olduğu ifade edildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu girişimlerimiz neticesinde, söz konusu inşaat alanında ecdadımıza ait 201 mezarın bulunduğu, ancak ülkemize bilgi verilmeden naaşların yerel makamlarca Halkidiki ve Aynaroz Eski Eserler Dairesinin deposunda muhafaza altına alındığı öğrenilmiştir. Bu bilgilerin temini üzerine Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisi bugün Bakanlığımıza çağrılarak ve Atina’da Büyükelçimizce Yunan Dışişleri Bakanlığı nezdinde girişimde bulunulmuştur. Bu girişimlerde mezarlar hakkında ülkemize daha önceden bilgi verilmemiş olmasına ilişkin izahat istenmiş, inşaat çalışmalarının derhal durdurulması, muhafaza altında tutulan naaşların dini inançlarımıza uygun şekilde ve bir törenle bulundukları yöreye defnedilmesi ve defin alanının Müslüman mezarlığı olduğunun gösterilmesi talep edilmiştir.”


Okumaya devam et.

Gündem

YARIN, günlerden Cumhuriyet Kitap!


Sayı 1619! Cumhuriyet Kitap Mecmua’nin YARIN yayımlanacak 1619’uncu sayısının kapağında, yeni romanı Empedokles’in Dostları’nı konuştuğumuz Amin Maalouf yer ediniyor.

Atlas Okyanusu kıyısındaki ufak Antioche Adası merkezli yeni romanını; insanlığın, yaşamı kolaylaştıran teknolojik gelişmelerin artık sonu getirmek suretiyle olduğu bir eşikte kurtarıcılarıyla tanışması üstüne geliştiriyor Maalouf.

İleri bir teknoloji, tıp bilgisi ve yüzen hastaneleriyle beraber, karmaşaya son vermek suretiyle çıkagelen bir grup gizemli insan üstünden, hiçbir şeyin artık eskisi şeklinde olmayacağı pek yakın bir geleceği kurguluyor.

Amin Maalouf ile ‘Empedokles’in Dostları’nı, yeni çağı, yükseldiğine inanılmış olduğu yeni devrimi, mümkün olduğuna inanılmış olduğu “yeni dünya”yı ve değişen dengeleri konuştuk. Gamze Akdemir’in söyleşisi…

– Üçüncü sayfamızda bu hafta; Francis Bacon’ın ‘Antik Bilgelik’ini incelemiş olduğu yazısıyla Hikmet Temel Akarsu yer ediniyor.

Nedim Gürsel; yazın ve düşün dünyası, kişiliği, kendisindeki derin izleri, dostluğu üstünden kısa süre ilkin yitirdiğimiz, roman, öykü, anlatı ve tecrübe etme türündeki usta yapıtlarıyla 50 kuşağının, Çağdaş Türk Edebiyatının ustalarından Demir Özlü’yü yazıyor.

Uygar Bayraktar; ‘Muammer Sun, Cumhuriyettir!’ başlıklı yazısında kısa sürede yitirdiğimiz Muammer Sun’u ve kızı Sinemis Adige Sun’un yazıya döktüğü yaşam öyküsü ‘Karnında Güneş Olan Adam’ı yazıyor.

Fuat Sevimay; Mehmet Fırat Pürselim’in mavisi ve beyazı, bulutu ve sonsuzluğu, kuşları ve kanatları, kışları ve baharıyla göğü sunmuş olduğu öyküleri ‘Sakarmeke’yi inceliyor.

Sevinç Doster; yürekli Cumhuriyet aydını, eğitimci Nuri Gökçek’in kitabı, Öğretmenim Sen Asla Boyun Eğmedin’i inceliyor.

Mehmet Güvenilir Arıcı; Haluk Uygur ile fotoğraf makinesinin tarihini değil, bir düşünme sisteminin öyküsünü, sanatın öteki alanlarında da etkileşim yaratacak birçok düşünme faaliyetinin öyküsüyle beraber anlattığı Fotografik Düşünme Zamanı’ni konuşuyor.

Deniz Burak Bayrak; Isabel Allende’nin ilk bakışta klasik bir aşk romanı şeklinde görünse de esrarengiz kurgusu ve yazarın sarsıcı sözcükleriyle aslen politikanın insanlara yaşattığı acının anlatıldığı, bıçak şeklinde keskin yapıtı ‘Aşktan ve Gölgeden’i merceğe alıyor.

Y. Bekir Yurdakul; Aşkın Güngör’ün, okurun merakını ince bir derenin sessizliğiyle arttıran ‘Beş Benzemez-Dinozorlar Şehri’ni yazıyor.

Emek Yurdakul; Eşref Karadağ’ın ‘Dedem Bir Maymun’ kitabını değerlendiriyor.

Vitrindekiler ve Mustafa Başaran’ın hazırladığı Bulmaca köşelerimizde düşün trafiği sürüyor.

İyi okumalar…

Editörden

Ihmal etmeyin her gün Cumhuriyet, her Perşembe Cumhuriyet Kitap okunması mümkün!

Kitap Mecmua, YARIN gazeteniz Cumhuriyet’le beraber…


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler