Connect with us

Gündem

Yağ tavaya girmeden el yakacak
Uğur DUYAN


ANKARA (Anayurt) – Geçtiğimiz yıl içinde 5 litrelik ayçiçek yağının raf fiyatının averaj 85 TL’ye kadar çıkması tüketiciden büyük tepki görmüş oldu. Küresel salgın ve ekonomik daralma sebebiyle de pek fazlaca ürüne gelen zamlar sonrasında vatandaşı muftakta en fazlaca kullandığı ürünlerin başlangıcında gelen ayçiçek yağı fiyatındaki artış yoksullaşmanın temel göstergesi olarak ifade edilmişti.


Tüm bu süreç sonrasında 2021 senesinde da bitkisel yağın fiyatının artacağı yönünde bir izahat geldi.


Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, ham madde maliyetinin fazlaca arttığını belirterek, yağda yüzde 20’lik bir artışın olabileceğini söylemiş oldu.


Bitkisel yağ sektörüne ilişkin 2020 yılı değerlendirmesi ve 2021 yılı öngörülerine ilişkin Ankara’da basın mensupları ile bir araya gelen Büyükhelvacıgil, ham madde maliyetinin fazlaca arttığını belirterek, yağda yüzde 20’lik bir artışın olabileceğini söylemiş oldu.


Geçen yıl 700 dolar civarında olan ham yağ fiyatının 1325 dolara kadar yükseldiğini aktaran Büyükhelvacıgil, bu yıl ise çiftçilerin daha fazlaca ayçiçeği gelmesini öngördüğünü vurgulayarak, “2021 yılı içinde bitkisel yağda yeni artışlar olabilir” uyarısında bulunmuş oldu.


Büyükhelvacıgil sözlerini şu şekilde sürdürdü:


“Bir süre sonrasında gene maliyetler sebebiyle yüzde 20’lik bir artış söz mevzusu olabilir fakat yağ fiyatlarındaki artış bizlerden kaynaklanmıyor.


Yağı üretmek için hammadde ithal etmek zorudayız. İthalatta karşılaştığımız problemlerden dolayı bunu yaşıyoruz. Ki, mühim olan da malı bulabiliyor olmamız. Burada bir şeyin altını çizmek isterim. Devletimizin ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin öngördüğü ve

sektörün ortak akılda buluşmuş olduğu ilgili birimler ve bakanlıklarla yürütülen iş birliği çerçevesinde biz ürünü yok satmadık. Bakın birçok yerde gördük. Avrupa’da ve ABD’de insanoğlu raflarda ürüne ulaşamadı fakat bizim raflarımız hep doluydu. Tüketicilerimiz ürüne fazlaca rahat ulaşabildi. Ümit ederim bundan sonrasında da buna ulaşabilirler. Ürünün fiyatı yüksek olmuş düşük olmuş bu fazlaca mühim değildir. Mühim olan bu ürünün bulabiliyor olmasıdır. Eğer bir ürün yok ise onun fiyatı üstünde konuşmamızın da anlamı olmaz.”


Türkiye’de toplam ihtiyacın yüzde 25-35 oranında bir kısmının içeriden karşılandığını ve ayçiçek

şeklinde stratejik ürünlerde ihtiyacı karşılayabilecek potansiyelde olmadığını belirten Büyükhelvacıgil, “Türkiye’de yağlı tohumlarda maalesef yüzde 65-75 dolayında dışa

bağımlıyız” dedi.


Mart ayında ekimlerin başlayacağını kaydeden Büyükhelvacıgil, Türkiye’nin tarımsal üretimde verimliliği ve sürdürülebilirliği sağlamak için kamu ve hususi sektörün ortak akıl çerçevesinde iş birliği, tarımsal üretimde rekoltenin artırılabileceğini ve buna örnek teşkil eden girişimlerin de bulunduğunu söylemiş oldu.


Damla sulama yöntemi ile 350 bin tona yakın bir rekolteye ulaşıldığını kaydeden Büyükhelvacıgil, kuraklık riskine rağmen damla sulama yöntemine geçilmesinin verimlilik açsından yararlı olabileceğini aktardı.

Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ‘Rauf Denktaş’ paylaşımıCumhurbaşkanı Erdoğan, Telegram hesabından yapmış olduğu paylaşımda, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı, Kıbrıs Türkü’nün haklı mücadelesine birlikte yıllarca omuz verdiğimiz Rauf Denktaş’ı unutmayacağız. Vefatının dokuzuncu yılında, 2004 yılından bir fotoğraf karesiyle Rauf Bey’i rahmetle yad ediyorum” ifadelerini kullandı.


Okumaya devam et.

Gündem

Dünyanın en güçlü pasaportları listesinde Japonya zirvede, Türkiye iki sıra geriledi


Henley Geçişlik Endeksi’ne bakılırsa Türkiye pasaportuyla 110 ülkeye vizesiz girilebiliyor. 2020’de bu sayı 111’di.

Japonya’nın son üç yılda olduğu şeklinde gene ilk sırada yer almış olduğu listede Türkiye pasaportu Bosna Hersek, Rusya, Gürcistan ve Arnavutluk pasaportlarının arkasında; Cenup Afrika, Kuveyt, Katar, Bahreyn, Tayland, Suudi Arabistan, Çin ve Endonezya pasaportlarının ise önünde içeriyor.

Asya-Pasifik ülkeleri ilk sıralarda

2006’dan bu yana piyasaya çıkan ve gerçek zamanlı olarak güncellenen Henley Geçişlik Endeksi Internasyonal Hava Taşımacılığı Birliği’nin (IATA) verilerini temel alıyor.

Endeks 199 ülkenin pasaportunu ve 227 yeri kapsıyor.

Endeksin ilk sıralarında daha ilkin AB ülkeleri, İngiltere ve ABD’nin hakimiyeti vardı. Sadece son yıllarda Asya-Pasifik ülkeleri öne geçti.

Son yedi yıl içinde ABD pasaportu birincilikten yedinciliğe geriledi.

Endeks, koronavirüs salgını sebebiyle getirilen geçici sınırlamaları kapsamıyor. Halihazırda ABD pasaportuyla 75, İngiltere pasaportuyla da 70 ülkeye vizesiz girilebiliyor.

2006’da listenin başlangıcında 130 ülkeye vizesiz giriş yapılabilen Danimarka pasaportu yer alıyordu. Türkiye pasaportu listede 46’ncı sıradaydı. Türkiye pasaportuyla 52 ülkeye vizesiz girilebiliyordu.

Henley Geçişlik Endeksi’nde ilk 10 sırada yer edinen ülkeler ve vatandaşlarının vizesiz girebildikleri ülke sayıları şu şekilde:

 • Japonya (191)
 • Singapur (190)
 • Cenup Kore, Almanya (189)
 • İtalya, Finlandiya, İspanya, Lüksemburg (188)
 • Danimarka, Avusturya (187)
 • İsveç, Fransa, Portekiz, Hollanda, İrlanda (186)
 • İsviçre, ABD, İngiltere, Norveç, Belçika, Yeni Zelanda (185)
 • Yunanistan, Malta, Çek Cumhuriyeti, Avustralya (184)
 • Kanada (183)
 • Macaristan (181)

Henley Geçişlik Endeksi’nde son 10 sırada yer edinen ülkeler ise şu şekilde sıralandı:

 • İran, Bangladeş (41)
 • Lübnan, Kosova, Sudan (40)
 • Şimal Kore (39)
 • Nepal, Libya (38)
 • Filistin Özerk Yönetimi (37)
 • Yemen, Somali (33)
 • Pakistan (32)
 • Suriye (29)
 • Irak (28)
 • Afganistan (26) (BBC TÜRKÇE)


Okumaya devam et.

Gündem

Manavgat’ta tanesi 1 kilogramı geçen portakallar şaşırtıyorAntalya’nın Manavgat ilçesinde Osman Erdoğan adlı üreticinin yetiştirdiği ve tanesi 1 kilogramı geçen dev portakallar, görenleri şaşkına çeviriyor.


Manavgat’ta tanesi 1 kilogramı geçen portakallar şaşırtıyor

Manavgat’ta yetişen, tanesi 700 gram ile 1.200 gram içinde değişen portakallar, Osman Erdoğan tarafınca 3-4 liradan satılıyor.

Babasından kalan 7 dönüm portakal bahçesi bulunduğunu söyleyen Erdoğan, hiçbir ilaç ve kimyasal kullanmadan üretim yaptığını belirtiyor.

“PORTAKALIN KİLOSU 50 KURUŞTAN 4 LİRAYA KADAR ÇIKTI”

Geçtiğimiz yıllarda portakalın 50 kuruşa satıldığını belirten Osman Erdoğan, “Portakal bu yıl dalında 4 liraya kadar alıcı buldu. Portakal üreticisinin ilk kez yüzü güldü. Ben portakallarıma kesinlikle ilaç ve kimyasal türü şeyler kullanmıyorum. Bu yıl su dışında 1 kez zararlılara karşı ilaçlama yaptım. Tamamen doğaldır.” dedi.

Manavgat’ta tanesi 1 kilogramı geçen portakallar şaşırtıyor #1

“PORTAKALLAR HEM İRİ HEM DE TATLI”

Manavgat Taşağıl Mahallesi İşkirler Mevki’inde bulunan Osman Erdoğan’a ilişkin portakal bahçesindeki portakallar, büyüklükleriyle görenleri hayrete düşürüyor. Yetiştirdiği portakalları Manavgat’ta Hasan Fehmi Boztepe Caddesi üstünde bir arkadaşının iş yerinin önünde satışa sunan Osman Erdoğan, portakallarının iri olmasının yanında tatlı da bulunduğunu ve getirmiş olduğu portakalların kısa sürede tükendiğini söylemiş oldu.

Manavgat’ta tanesi 1 kilogramı geçen portakallar şaşırtıyor #2

KİLOGRAMI 3-4 LİRADAN TEZGAHTA YERİNİ ALAN PORTAKAL YOK SATIYOR

Taşağıl portakalının en iyi portakal olduğuna dikkat çeken Erdoğan, Finike Portakalına da meydan okudu. Erdoğan, “Bunu rekabet veya başka amaçla söylemiyorum. Aslında en iyi portakal Taşağıl’da yetişmektedir. Gerek büyüklüğü gerekse tadıyla Taşağıl portakalı 1 numaradır. Benim bahçemdeki portakallar 700 gram ile 1.200 gram arasında değişiyor. Pazarda ve manav tezgahında 7-8 liraya satılırken ben 3.5-4 lira arasında satıyorum.” dedi.

Manavgat’ta tanesi 1 kilogramı geçen portakallar şaşırtıyor #3

Manavgat’ta tanesi 1 kilogramı geçen portakallar şaşırtıyor #4


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler