Connect with us

Gündem

Türkiye’nin de aldığı CoronaVac, Brezilya testinde % 50,4 etkin


Çin ilaç şirketi Sinovac’ın ürettiği ve Türkiye’nin de satın almış olduğu CoronaVac aşısının Brezilya’da meydana getirilen klinik deneylerde yüzde 50.4 oranında etkili olduğu görüldü.

Araştırmacıların yayımladığı veriler, aşının daha ilkin açıklanan sonuçlardan daha azca etkili olduğuna işaret ediyor. Sadece aşının onay alması için yüzde 50 etkinlik oranı kafi sayılıyor.

Brezilya Covid-19’dan en fena etkilenen ülkeler içinde. Sinovac, Brezilya hükümetinin satın almak için başvuruda bulunmuş olduğu iki aşıdan biriydi.

Pekin merkezli Sinovac şirketinin ürettiği CoronaVac etkisiz hale getirilmiş virüse dayanıyor. Ölü virüs parçacıkları vücuda şırınga edilerek bağışıklık sisteminin virüsü tanıyıp hazırlığa geçmesi sağlanıyor. Virüs etkisiz olduğundan vücuda zarar vermiyor, hastalığa yol açmıyor.

Türkiye, Endonezya ve Singapur’un da aralarında bulunmuş olduğu birçok ülke Sinovac aşısını satın almak suretiyle siparişler verdi.

Türkiye şu ana kadar 50 milyon doz CoronaVac aşısı sipariş etmiş durumda. 3 milyon doz ise Türkiye’ye teslim edildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’deki klinik testlerin tamamlanması sonrasında bu hafta içinde yaygın aşılama programının başlatılabileceğini söylemişti.

Değişik etkinlik oranları açıklandı

Brezilya’da aşı denemelerini yürüten Butantan Enstitüsü’nden araştırmacılar, geçen hafta, “orta veya ağır” Covid-19 vakalarında aşının etksinin yüzde 78 bulunduğunu açıklamıştı. Sadece Salı günü, bu oranının hesaplanmasında, tedavi gerektirmeyen fakat aşı olan “çok hafif vakların” hesaba katılmadığı açıklandı.

Araştırmacılar, bu vakalar da hesaba katıldığında aşının tesir oranının yüzde 50.4 bulunduğunu kaydetti. Fakat Butantan Enstitüsü, tedavi gerektiren hafifçe vakalarda aşının tesir oranının yüzde 78, orta ve ağır vakalarda ise yüzde 100 bulunduğunu altını çizdi.

Sinovac aşısı değişik ülkelerdeki denemelerde değişik sonuçlar verdi. Geçen ay, Türkiye’de meydana getirilen ikinci faz raporlamalarına bakılırsa aşının yüzde 91,25 etkili olduğu açıklanmıştı.

Bugün yaygın aşılama programına başlamış olan Endonezya’da ise bu oran yüzde 65.3 olarak açıklandı. Sadece Endonezya’daki denemelere 1620 kişinin katılmış olduğu ve bu testlerin anlamlı sonuçlar almak için oldukca ufak olduğu belirtiliyor.

Her iki ülkedeki sonuçlar aşının üçüncü faz denemelerinden elde edilmiş ilk neticeleri ifade ediyor.

Çin aşısının denemelerinde, Batılı ülkelerde geliştirilen aşıların doğal olarak tutulduğu şeffaflık ve tetkiklerin uygulanmadığına dair eleştiriler ve kaygılar dile getiriliyor.

Sinovac aşısının yanı sıra İngiltere’de geliştirilen Oxford-AstraZeneca aşısı da Brezilya’daki denemelerin sonuçlarına bağlı olarak acil kullanım onayı talep etti.

Brezilya, 8.1 milyon olay ile ABD ve Hindistan’ın peşinden en fazla olay sayısına haiz ülke. Olay sayılarındaki tırmanma devam ediyor.

Brezilya’da Covid-19 kaynaklı can kaybı yüksek olmasına karşın aşılama programının ne vakit başlamış olacağı hemen hemen açıklanmadı. (BBC TÜRKÇE)


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Dünyanın en güçlü pasaportları listesinde Japonya zirvede, Türkiye iki sıra geriledi


Henley Geçişlik Endeksi’ne bakılırsa Türkiye pasaportuyla 110 ülkeye vizesiz girilebiliyor. 2020’de bu sayı 111’di.

Japonya’nın son üç yılda olduğu şeklinde gene ilk sırada yer almış olduğu listede Türkiye pasaportu Bosna Hersek, Rusya, Gürcistan ve Arnavutluk pasaportlarının arkasında; Cenup Afrika, Kuveyt, Katar, Bahreyn, Tayland, Suudi Arabistan, Çin ve Endonezya pasaportlarının ise önünde içeriyor.

Asya-Pasifik ülkeleri ilk sıralarda

2006’dan bu yana piyasaya çıkan ve gerçek zamanlı olarak güncellenen Henley Geçişlik Endeksi Internasyonal Hava Taşımacılığı Birliği’nin (IATA) verilerini temel alıyor.

Endeks 199 ülkenin pasaportunu ve 227 yeri kapsıyor.

Endeksin ilk sıralarında daha ilkin AB ülkeleri, İngiltere ve ABD’nin hakimiyeti vardı. Sadece son yıllarda Asya-Pasifik ülkeleri öne geçti.

Son yedi yıl içinde ABD pasaportu birincilikten yedinciliğe geriledi.

Endeks, koronavirüs salgını sebebiyle getirilen geçici sınırlamaları kapsamıyor. Halihazırda ABD pasaportuyla 75, İngiltere pasaportuyla da 70 ülkeye vizesiz girilebiliyor.

2006’da listenin başlangıcında 130 ülkeye vizesiz giriş yapılabilen Danimarka pasaportu yer alıyordu. Türkiye pasaportu listede 46’ncı sıradaydı. Türkiye pasaportuyla 52 ülkeye vizesiz girilebiliyordu.

Henley Geçişlik Endeksi’nde ilk 10 sırada yer edinen ülkeler ve vatandaşlarının vizesiz girebildikleri ülke sayıları şu şekilde:

 • Japonya (191)
 • Singapur (190)
 • Cenup Kore, Almanya (189)
 • İtalya, Finlandiya, İspanya, Lüksemburg (188)
 • Danimarka, Avusturya (187)
 • İsveç, Fransa, Portekiz, Hollanda, İrlanda (186)
 • İsviçre, ABD, İngiltere, Norveç, Belçika, Yeni Zelanda (185)
 • Yunanistan, Malta, Çek Cumhuriyeti, Avustralya (184)
 • Kanada (183)
 • Macaristan (181)

Henley Geçişlik Endeksi’nde son 10 sırada yer edinen ülkeler ise şu şekilde sıralandı:

 • İran, Bangladeş (41)
 • Lübnan, Kosova, Sudan (40)
 • Şimal Kore (39)
 • Nepal, Libya (38)
 • Filistin Özerk Yönetimi (37)
 • Yemen, Somali (33)
 • Pakistan (32)
 • Suriye (29)
 • Irak (28)
 • Afganistan (26) (BBC TÜRKÇE)


Okumaya devam et.

Gündem

Yağ tavaya girmeden el yakacak
Uğur DUYAN


ANKARA (Anayurt) – Geçtiğimiz yıl içinde 5 litrelik ayçiçek yağının raf fiyatının averaj 85 TL’ye kadar çıkması tüketiciden büyük tepki görmüş oldu. Küresel salgın ve ekonomik daralma sebebiyle de pek fazlaca ürüne gelen zamlar sonrasında vatandaşı muftakta en fazlaca kullandığı ürünlerin başlangıcında gelen ayçiçek yağı fiyatındaki artış yoksullaşmanın temel göstergesi olarak ifade edilmişti.


Tüm bu süreç sonrasında 2021 senesinde da bitkisel yağın fiyatının artacağı yönünde bir izahat geldi.


Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, ham madde maliyetinin fazlaca arttığını belirterek, yağda yüzde 20’lik bir artışın olabileceğini söylemiş oldu.


Bitkisel yağ sektörüne ilişkin 2020 yılı değerlendirmesi ve 2021 yılı öngörülerine ilişkin Ankara’da basın mensupları ile bir araya gelen Büyükhelvacıgil, ham madde maliyetinin fazlaca arttığını belirterek, yağda yüzde 20’lik bir artışın olabileceğini söylemiş oldu.


Geçen yıl 700 dolar civarında olan ham yağ fiyatının 1325 dolara kadar yükseldiğini aktaran Büyükhelvacıgil, bu yıl ise çiftçilerin daha fazlaca ayçiçeği gelmesini öngördüğünü vurgulayarak, “2021 yılı içinde bitkisel yağda yeni artışlar olabilir” uyarısında bulunmuş oldu.


Büyükhelvacıgil sözlerini şu şekilde sürdürdü:


“Bir süre sonrasında gene maliyetler sebebiyle yüzde 20’lik bir artış söz mevzusu olabilir fakat yağ fiyatlarındaki artış bizlerden kaynaklanmıyor.


Yağı üretmek için hammadde ithal etmek zorudayız. İthalatta karşılaştığımız problemlerden dolayı bunu yaşıyoruz. Ki, mühim olan da malı bulabiliyor olmamız. Burada bir şeyin altını çizmek isterim. Devletimizin ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin öngördüğü ve

sektörün ortak akılda buluşmuş olduğu ilgili birimler ve bakanlıklarla yürütülen iş birliği çerçevesinde biz ürünü yok satmadık. Bakın birçok yerde gördük. Avrupa’da ve ABD’de insanoğlu raflarda ürüne ulaşamadı fakat bizim raflarımız hep doluydu. Tüketicilerimiz ürüne fazlaca rahat ulaşabildi. Ümit ederim bundan sonrasında da buna ulaşabilirler. Ürünün fiyatı yüksek olmuş düşük olmuş bu fazlaca mühim değildir. Mühim olan bu ürünün bulabiliyor olmasıdır. Eğer bir ürün yok ise onun fiyatı üstünde konuşmamızın da anlamı olmaz.”


Türkiye’de toplam ihtiyacın yüzde 25-35 oranında bir kısmının içeriden karşılandığını ve ayçiçek

şeklinde stratejik ürünlerde ihtiyacı karşılayabilecek potansiyelde olmadığını belirten Büyükhelvacıgil, “Türkiye’de yağlı tohumlarda maalesef yüzde 65-75 dolayında dışa

bağımlıyız” dedi.


Mart ayında ekimlerin başlayacağını kaydeden Büyükhelvacıgil, Türkiye’nin tarımsal üretimde verimliliği ve sürdürülebilirliği sağlamak için kamu ve hususi sektörün ortak akıl çerçevesinde iş birliği, tarımsal üretimde rekoltenin artırılabileceğini ve buna örnek teşkil eden girişimlerin de bulunduğunu söylemiş oldu.


Damla sulama yöntemi ile 350 bin tona yakın bir rekolteye ulaşıldığını kaydeden Büyükhelvacıgil, kuraklık riskine rağmen damla sulama yöntemine geçilmesinin verimlilik açsından yararlı olabileceğini aktardı.

Okumaya devam et.

Gündem

Anadolu Efes, Dzanan Musa’yı kadrosuna kattıAnadolu Efes Spor Kulübü, Bosna Hersekli oyuncu Dzanan Musa’yı ekibine kattığını deklare etti.
NBA kariyeri olan şutör gard ve kısa forvet pozisyonlarında vazife icra eden Musa, kendisini 2,5 yıllığına Anadolu Efes’e bağlayan sözleşmeye imza attı.
Anadolu Efes’in toplumsal medya hesabından meydana getirilen açıklamada, 21 yaşındaki Bosna Hersekli oyuncu için “Hoş geldin” mesajı paylaşıldı.


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler