Connect with us

Gündem

“Türkiye’nin de aldığı Çin aşısı % 78 etkili”


Brezilyalı biyotıp merkezi Butantan, meydana getirilen ileri faz çalışmalarının Çinli Sinovac şirketinin geliştirdiği koronavirüs aşısı CoronaVac’ın yüzde 78 etkili bulunduğunu ve hastalığın ağır geçmesini tamamen engellediğini ortaya koyduğunu deklare etti.

Sinovac’ın üretim ve araştırma ortağı olan Butantan, Brezilya’da aşının acil kullanım onayı alması için detaylı sonuçların düzenleyici kurum Anvisa’ya gönderildiğini duyurdu.

CoronaVac aşısından satın alan ülkeler içinde Türkiye de içeriyor. Aşıların üç milyon dozdan oluşan ilk partisi 30 Aralık’ta Türkiye’ye ulaştı.

Aşıların minimum 14 gün süresince teste doğal olarak tutulması ve uygun bulunması halinde de acil kullanım onayı verilerek aşılama programının başlatılması öngörülüyor.

Türkiye’nin yanı sıra Brezilya, Endonezya, Singapur, Şili ve Tayland da CoronaVac aşısından satın alan öteki ülkeler.

Butantan Direktörü Dimas Covas, CoronaVac ile ilgili tüm verilerin bilimsel bir gösterim organında yayımlanacağını söylemiş oldu sadece bunun zamanına ilişkin herhangi bir informasyon vermedi.

Dimas Covas, dün düzenlemiş olduğu basın toplantısında, 13 bin gönüllünün katılmış olduğu denemelerde 218 kişide Covid-19 bulunduğunu belirtti.

Covas, bu vakaların 160’dan birazcık fazlasının kendilerine gerçek aşı değil, placebo verilen grupta görüldüğünü, kalanların ise aşının verildiği kişiler bulunduğunu açıkladı.

Butantan Direktörü, aşı verilen ve aralarında yaşlıların da olduğu gruptaki hastalardan hiçbirisinin durumunun ağırlaşmadığını, Covid-19’u daha hafifçe geçirdiklerinin tespit edildiğini altını çizdi.


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

TMSF şirketlerinden 2020’de 3.4 milyar lira kârTMSF Başkanı Gülal, fon bünyesindeki şirketlerin 2020’yi muhteşem bir performansla kapattığını belirtti.


TMSF şirketlerinden 2020'de 3.4 milyar lira kâr

Tutum Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhiddin Gülal, “TMSF kayyumunda yönetilen 796 şirket 2020’de 37 milyar 200 milyon lira ciro, 3 milyar 400 milyon lira kârâ ulaştı. Aktif büyüklükleri 70 milyar 200 milyar lira oldu.” dedi.

Gülal, iktisat basınının temsilcileriyle bir araya gelmiş olduğu görüşmede yapmış olduğu açıklamada, bugün itibarıyla TMSF’nin fon rezervinin 67 milyar 200 milyon lira seviyesine ulaştığını, bunun 66 milyar lirasının mevduat sigortacılığı rezervi bulunduğunu söylemiş oldu.

Toplam sigortalı mevduatlarının 866 milyar lira bulunduğunu dile getiren Gülal, “2017’de rezerv büyüklüğümüz 31 milyar lirayken bugün 66 milyar liralık bir rezervi konuşur hale geldik. Rasyo itibarıyla rezervinizin riskinizi karşılama oranı önemli. IADI’nin verilerine göre dünyada rasyo itibarıyla ikinci sıradayız. Rasyomuz yüzde 7,6. Bu yapı itibarıyla dünyanın en kuvvetli mevduat sigortacılığı kurumları arasındayız.” diye konuştu.

Gülal, 2001 krizinden sonrasında TMSF’ye devrolan 26 banka ile ilgili çalışmalardan bahsederek, “Burada 31 milyar 500 milyon dolar kamunun bu bankaların ödemekle yükümlü olduğu değer var. Bu tutarın 23 milyar 200 milyonr dolarını tahsil ederek Hazine’ye kazandırdık.” ifadesini kullandı.

Gülal, Ataşehir’de hayata geçirecekleri inşaat projesine değinerek, 1.023 bağımsız bölümden oluşan bu projeden bekledikleri 1 milyar 200 milyon-1 milyar 300 milyon liralık kazancı Gömü’ye aktaracaklarını bildirdi.

TMSF şirketlerinden 2020 de 3.4 milyar lira kâr #1

“KURUMLAR VERGİSİ SIRALAMASINDA İLK 100’DE BULUNMAYAN KOZA ALTIN, GEÇEN YIL 13. SIRADA YER ALDI”

TMSF Başkanı Gülal, Koza Altın’ın geçen yıl üretimi azalmasına karşın başarıya ulaşmış performans gösterildiğini belirterek, kurumlar vergisi sıralamasında daha ilkin ilk 100’de bile bulunmayan Koza Altın’ın geçen yıl 13. sırada yer aldığının bilgisini verdi.

Devraldıklarında kasasında 1 milyar lira nakit bulunan Koza Altın’da bu rakamın 6,5 milyar liraya çıktığını dile getiren Gülal, Türkiye’de çıkarılan altın madeninde 3’te 1’lik paya haiz olduklarını altını çizdi.

“ERCİYES ANADOLU HOLDİNG’DEN 1.6 MİLYAR LİRA KAR”

Muhiddin Gülal, Erciyes Anadolu Tüm ortaklık’e ilişkin 24 firmanın bulunduğunu, grubun 2020 sonu itibarıyla 15 milyar 800 milyon liralık etken büyüklüğe ulaştığını, devir tarihinden bu yana etken büyüklükte yüzde 87, karda yüzde 194, ciroda yüzde 167, öz kaynakta yüzde 70 artış yaşandığını söyledi. Gülal, “Erciyes Anadolu Holding geçen yıl salgına rağmen 2019’a göre karını yüzde 64 artırarak 1 milyar 600 milyon liraya, cirosunu yüzde 21 artırarak 13 milyar 600 milyar liraya, aktif büyüklüğünü yüzde 22 yükselterek 15 milyar 800 milyon liraya ulaştırdı. Üretim ve imalatta faaliyet gösteren tüm firmalarımız salgından olumsuz etkilenmedi.” dedi.

TMSF şirketlerinden 2020 de 3.4 milyar lira kâr #2

“AYDINLI GRUBU HARİÇ BÜTÜN ŞİRKETLERİMİZ BÜYÜDÜ VE CİROSUNU ARTIRDI”

TMSF Başkanı Gülal, 7 bin 373 kişinin çalmış olduğu Sürat Kargo’nun 2020’de tarihinde ilk kez kar açıkladığını, önceki yıla nazaran karlarının yüzde 381 artarak 58 milyon liraya ulaştığını, özkaynaklarının ise yüzde 4.498 büyüyerek 56 milyon 700 bin liraya yükseldiğini söylemiş oldu.

Sürat Kargo’nun salgın sürecinden pozitif ayrıştığını aktaran Gülal, bu noktaya gelinceye kadar Sürat Kargo’ya 150 milyon liralık yatırım yaptıklarını beyan etti.

Gülal, 2020’yi Naksan’ın 2 milyar 400 milyon lira, Aynes’in 1 milyar 200 milyon lira ciroyla kapattığını belirterek, “Hazır giyim sektöründe faaliyet gösteren Aydınlı Grubu hariç şirketlerimizin hepsi 2020’de ortalama yüzde 20 büyüdü ve ciroları yüzde 12 arttı. Basiretli tüccar felsefesinde yönetiyoruz. 313 kayyumumuz var, 159 tanesi fon personeli. Bu yapıyı aslında TMSF personeli ile yönetiyoruz.” diye konuştu.”

TMSF şirketlerinden 2020 de 3.4 milyar lira kâr #3

“DUMANKAYA’DA 4 BİN 440 MAĞDURUN TAMAMININ MAĞDURİYETİNİ GİDERMEYİ HEDEFLİYORUZ”

Muhiddin Gülal, bu süreçte kendilerine devredilen inşaat şirketlerinden bahsederek, sözlerini şöyleki sürdürdü:

“TMSF’ye devredilen Dumankaya, Fi Yapı ve İnanlar şirketlerinin yaklaşık 8 bin 500 mağdur vardı. Bu süreçte rahatsızlığı derinden hissettik. Dumankaya ile alakalı 4 bin 440 mağdurun 3 bin 91’inin mağduriyetini giderdik. Bizden tapu bekleyen 1.995 kişiden 1.694’üne tapusunu teslim ettik. Firmalara iş yapıp parasını alamayan 883 tedarikçinin 703’ünün mağduriyetini giderdik. Sancaktepe Mozaik Projesi’nde dairelerin mart itibarıyla teslimini yapacağız. Fikirtepe’yi de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı marifetiyle gidereceğiz. Giremediğimiz Adres Sancaktepe ve Vadi projelerine başlamak suretiyle 4 bin 440 mağdurun tamamının mağduriyetini gidermeyi hedefliyoruz.”

Gülal, Fi Yapı’nın fiziki ve teknik iflasının 2007’de gerçekleştiğini, ciddi manada borcunun bulunduğunu, burada hareket kısıtlı hareket imkanlarının bulunduğunu, orada mağduriyetlerin bir kısmını yok etme şanslarının olacağını söyledi.

“KOZA, ERCİYES VE DİĞER KÂR EDEN ŞİRKETLERİ SATMAMIZ HUKUKEN MÜMKÜN DEĞİL”

Gülal, mevcut şirketlerin satılıp satılmayacağına ilişkin bir sual üstüne şu cevabı verdi:

“Şirketin ekonomik devamlılığı tehlike arz ediyorsa şirketin satışı gündeme gelebiliyor. Koza’yı, Erciyes’i ve diğer kar eden şirketleri şu andaki hukuki altyapıyla satmamız mümkün değil. Naksan Grubu’nu satabiliriz. Royal Halı ve Naksan Plastik’in satışı ile ilgili ihale süreci yaşadık. Salgın şartları nedeniyle talipli gelmedi ancak önümüzdeki dönemde tekrar ihale yapmak istiyoruz.”

Halka arz mevzusuna ilişkin bir soruya karşılık Gülal, Erciyes Anadolu Tüm ortaklık’de halka arz olabileceğini, Aydınlı Grubu’nun bir kısmını arz edebileceklerini ve Koza’daki arz oranını artırabileceklerini söylemiş oldu.


Okumaya devam et.

Gündem

Göçük altında kalan maden işçisine ulaşılamıyorÇanakkale’nin Yenice ilçesine bağlı Karaaydın Köyü Döşemedere mevkisinde bulunan kurşun madeninde dün saat 15.30 sıralarında göçük meydana geldi. İşçi Gazi Baytimur, göçük altında kaldı. Bölgeye takviye takımlar gönderilirken, Baytamur’u kurtarma emekleri bugün de devam etti. Toprağın yumuşak olması sebebiyle ara sıra kaymalar meydana gelen bölgede UMKE, AFAD ve 112 bekletiliyor. Baytimur, hemen hemen kurtarılamadı.

Ortalama 7 metre derinliğindeki göçükte son 1,5 metreye ulaşıldığı bildirildi.


Okumaya devam et.

Gündem

Kırmızı kategorideki Konya’da, esnaf tedbirlere uyulmasını istiyor


class=”cf”>

Sıhhat Bakanlığı’nın açıklamış olduğu koronavirüs risk değerlendirme haritasına gore, oldukça yüksek riskli metropoller içinde bulunan Konya’da müşterilere kapalı kalan restoranlar, paket servis ve gel al uygulamasına devam etti. İş yerlerinde müşterileri görmek istediklerini ifade eden restoran işletmecileri, Konya’nın da bulunmuş olduğu konumdan normalleşme dönemine geçmesini temennisinde bulunmuş oldu. Lokanta işletmecilerinden Safa Can (24) “Biz çorba ağırlıklı çalıştığımız için paket servisimiz fazla yok. Bunu evlere de taşıyamadık. 4 aydır da kapalıyız. Hafta sonu biz temizliğimizi yaptık pazartesi açılacak diye bekledik ama olmadı” dedi.

Yaşar Aydın (70) “Müjdeli bir haber bekledik ama istediğimiz haberi alamadık. Yine şoke olduk, durumlar ne olacak bilmiyoruz. Lokantamız, öğle saatlerinde dolu olurdu ama şimdi kimse yok. Paket servis yapıyoruz o da istediğimiz gibi olmuyor. Bizim tek beklentimiz lokantaların bir an evvel açılıp, normale dönmesi” diye konuştu.

Mustafa Duman (56) “15 günde biz bu sayıyı düşürebilirsek, Konya Valimiz ve gerekli makamlar bir yaklaşımda bulunacaktır diye düşünüyorum. HES koduyla giriş gibi bir önlem alınabilir. Sadece bir paket servisle olmuyor. İnşallah Konyalının özverisiyle bu durumdan kurtulabiliriz. Resmi kurumlarda insanlar belli kurallara uyuyorsa restoranlarda da uyulabilir. Ona göre bir önlem alınabilir” dedi.

Kırmızı kategorideki Konyada, esnaf tedbirlere uyulmasını istiyor


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler