Connect with us

Gündem

‘Türkiye’nin çıkışı güçlendirilmiş parlamenter sistemdedir’
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, yapmış olduğu açıklamada, yeni yıla dair görüş ve değerlendirmelerde bulunmuş oldu. 


2021’in ülkeye, millete sıhhat, rahatlık ve mutluluk getirmesi temennisinde bulunan Akşener, ülkenin en mühim problemlerinden birinin, gerçek gündemin konuşulmaması bulunduğunu, milletin gerçek gündeminin, iktisat, yaşam pahalılığı, işsizlik, salgın, hanıma yönelik sertlik bulunduğunu kaydetti.


Türkiye’nin suni gündemleri konuşmak zorunda bırakıldığını ve son günlerde tekrardan ısıtılan başörtüsü meselesinin bunlardan biri bulunduğunu ifade eden Akşener, “Siyasetini, sıkıştıkça sarıldığı ‘Başörtülü bacım’ sözü üzerine bina edenlerin, ‘vitrin süsü’ sözüyle geldikleri nokta, tek kelimeyle ibretlik.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.


Türkiye’nin ekonomik problemlerine değinen Akşener, “faiz sebep, enflasyon sonuç” diye ucube bir teoriyle, ekonominin duvara toslatıldığını ileri sürdü.


Ekonominin patronunun itimat bulunduğunu her fırsatta dile getirdiklerini vurgulayan Akşener, “Bu kafa değişmedikçe, ne reform olur ne kalkınma olur ne de milletimizin derdine çözüm bulunur. Reform yapabilmek için, önce milletin halini görmek, derdini önemsemek gerekir. Milleti, düşünmek ‘önce millet, önce memleket’ demek gerekir.” ifadesini kullandı.


“Gereken her türlü desteği vermeye hazırız”


Açıklamasında, Türkiye’nin sorunlarının çözümüne dönük atılması ihtiyaç duyulan adımlara ilişkin tavsiyeler sunan Akşener, “damat bakan” ve eski Merkez Bankası Başkanı döneminde Türkiye’nin ortalama 130 milyar dolarlık rezervinin yanlış ve şaibeli politikalar sebebiyle eritildiğini iddia etti.


Kamu bankalarının da oldukça mühim döviz açıkları ile karşı karşıya kaldığını öne devam eden Akşener, 25 Aralık 2020 itibarıyla kamu bankalarının döviz açık pozisyonunun neredeyse 17,5 milyar dolar bulunduğunu savundu.


Bu devrin aydınlatılmadan, yeni yönetimin şeffaflık ve hesap verebilirlik ile ilgili yapmış olduğu açıklamaların noksan kaldığını belirten Akşener, şöyleki devam etti:


“İYİ Parti olarak diyoruz ki, ilk olarak Türkiye’ye, ulusal gelirinin ortalama yüzde 20’sine mal olan, bu şaibeli devrin sorumlularının anlaşılması için Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun toplantı tutanaklarını açıklayın. Böylece, şu anda da görevde olması olası kamu görevlilerinin, o dönemde iyi mi bir tutum aldıkları ortaya çıksın. Gerekirse Millet Meclisi’nde bir komisyon kurun. Bu karanlık periyodu aydınlatmak için, ihtiyaç duyulan her türlü desteği vermeye hazırız.


Kamu bankalarının, döviz açık pozisyonunun kapatılması için kamu bankaları, Gömü ve Merkez Bankası arasındaki karmaşık ilişkiyi sonlandırın, böylece itimatı tekrardan sağlayın. Bankacılık sektörünün taşımış olduğu sorunlu kredi riski, bir krize dönüşmeden, sektördeki paydaşlarla bir yol haritası oluşturun.”


Ziraat Bankasının önceliğinin çiftçiye, Halkbankın ise esnaf ve KOBİ’ye finansman sağlamak bulunduğunu belirten Akşener, “Bir an önce kamu bankalarının, kredi kompozisyonlarını değiştirmelerini sağlayın.” ifadesini kullandı.


Akşener, bu süreçte, yapılandırma talep eden firmalara, kredi kullandırma faizleri üstünden yapılandırma faizi uygulanması ve bu konudaki kararların ilgili sektör temsilcileriyle alınması icap ettiğini ileri sürdü.


Enflasyonla savaşım


Enflasyonla mücadelenin yalnız sıkı para politikasına bırakılmasının kabul edecekleri bir yaklaşım olmadığını, verimliliği artırıcı politikalar uygulanması icap ettiğini kaydetti.


Enflasyonu kalıcı olarak düşürmenin yolunun tarımda yapılacak yapısal reformlardan geçtiğini belirten Akşener, kapsamlı bir ziraat reformunun derhal hayata geçirilmesi önerisinde bulunmuş oldu.


Akşener, iklim değişikliğinin negatif etkilerinin daha çok hissedilmeden mevzuyla ilgili geniş katılımlı bir fiil planının devreye alınması icap ettiğini belirtti.


Kamu maliyesi alanında da acilen adım atılması icap ettiğini belirten Akşener, şu değerlendirmelerde bulunmuş oldu:


“Sayın Erdoğan’ı ve yeni iktisat yönetimini, kaide bazlı bir maliye politikası benimsemeye çağırıyorum. Böylece hem harcamalar keyfiyetten uzak yapılır hem de ekonominin daraldığı dönemlerde, makul bir bütçe açığı verilirken, yüksek gelişme dönemlerinde, bütçe fazlası verilmesi sağlanır.


KÖİ projelerine dair derhal bir çıkış yolu belirlenmesi gerekiyor. Internasyonal hukuk kuralları çerçevesinde hareket edip, milyarlarca dolarlık haksız kazancı belgeleyerek, daha çok kamu zararının oluşmasının önüne geçmek mümkün. Gelin 5 müteahhit sevdanızdan vazgeçin, milletin kanını emen bu parazitlerden kurtulalım.”


“İktidara çağrıda bulunmak istiyorum”


Meral Akşener, salgın sürecinden sonrasında kısa emek harcama ödeneği şeklinde yardımlar kesildiğinde mevcut istihdam politikalarının izlenmesi halinde istihdam kayıplarının daha da artacağını öngördüklerini öne sürdü.


Asgari ücretin işverene maliyetinin 3 bin 458 liradan, 4 bin 200 liraya çıkarıldığına değinen Akşener, “Bu büyük bir hatadır. İktidara çağrıda bulunmak istiyorum, derhal hem çalışanların özlük haklarını koruyan hem de işverene maliyetini azaltan bir düzenleme yapın.” ifadesini kullandı.


Yeni asgari ücret düzenlemesinin güvencesiz emek vermeyi teşvik ettiğini korumak için çaba sarfeden Akşener, bu mevzuda acilen sıkı denetim ve yaptırım mekanizmalarının devreye sokulması icap ettiğini ileri sürdü.


Akşener, “istihdamsız büyüme” modelinin terk edilmesini, kısa emek harcama ödeneğinden yararlanan vatandaşların emeklilik primlerinin de yatırılması icap ettiğini belirtti.


“İstihdamı önceleyen bir istihdam stratejisi uygulanmalı”


İktidardan işgücü verimliliğini ve istihdamı önceleyen bir istihdam stratejisinin partiler üstü bir yaklaşımla uygulamaya koymasını isteyen Akşener, şunları kaydetti:


“Türkiye, bu zihniyeti ve bu zihniyetin ürünü olan partili cumhurbaşkanlığı sistemini daha fazla taşıyamaz. Milletimiz dişini sıkıyor. Ama bu böyle gitmez. Gel, sağduyuya kulak ver. Verdiğin sözler tutmadı, ekonomi uçmadı, milletimiz zengin olmadı. Bu sistem millete de, memlekete de yaramadı. Son iki yılda, Türkiye ekonomiden diplomasiye her alanda geri gitti, kaybetti. Türkiye’nin çıkışı, ‘İyileştirilmiş ve ğüçlendirilmiş parlamenter sistem’dedir. Yargının bağımsız, kuvvetler ayrılığının var olduğu, iktidarın ve tüm kurumların şeffaf çalıştığı, millet adına denetlenebildiği, demokrasinin tam ve kamil olarak uygulandığı, insanının zengin, mutlu ve huzurlu olduğu bir Türkiye’nin anahtarı işte budur.”

Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Aydem Yenilenebilir Enerji halka arz için SPK’ya başvurdu


Halka arzda ortaklık liderliğini Güvence Yatırım, İş Yatırım, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası ile Yapı Kredi Yatırım üstlenecek. Halk Yatırım, Vakıf Yatırım ve Ziraat Yatırım ise süreçte eş liderler olarak vazife alacak.

Türkiye’de portföyü yalnız yenilenebilir enerji santrallerinden oluşan en büyük üreticilerinden kabul edilen Aydem Yenilenebilir Enerji’nin bir çok hidroelektrik santrali olmak suretiyle 1,020 MW kurulu güçte 25 yenilenebilir enerji santrali bulunuyor. Santrallerden bazıları kamunun durağan(durgun) dolar fiyatla elektrik alım garantisi verdiği YEKDEM mekanizması tarafınca destekleniyor.

Aydem Yenilenebilir Enerji’nin halka arz süreci ile ilgili değerlendirmede bulunan Aydem Enerji CEO’su İdris Küpeli, “Sektörümüzün en büyük ve öncü oyuncularından biri olarak şirketimizin potansiyeline güveniyoruz… 2021 yılı içinde hibrit üretim tesisi yatırımlarımızla portföyümüzün çeşitliliğini artırıyoruz. Teknoloji tabanlı olarak gelişmeye devam ederek kurulu gücümüzü geçmişte olduğu gibi artırmayı hedefliyoruz” dedi.

Aydem Yenilenebilir SPK’ya halka arz için geçen yıl başvurmuştu. Mevzuya yakın bir kaynak, halka arz zamanlamasının yeniden görüşme edildiğini ve bu mevzuda yeniden görüşme edilerek başvurunun yapıldığını belirtti.

Mevzuya yakın bir kaynak halka arz için ilk olarak Ağustos ayında SPK’ya başvuruda bulunan firmanın geçen yıl salgın sebebiyle küresel anlamda halka arzlara olan ilginin azalması sonucu emek harcamayı askıya aldığını, sadece yatırımcı ilgisinin artmasıyla beraber yeniden başvuruda bulunduğunu belirtti. 

Kaynak: Reuters


Okumaya devam et.

Gündem

Evden televizyon, tül, perde ve bardaklar çalındı


Kaynarca ilçesi Şeyhtımarı Mahallesi’nde Mustafa Şenyiğit’e ilişkin eve hırsız girdi. Hırsızlar evden tv, tül, perde ve bardakları çaldı. 10 gündür evde olmayan Şenyiğit, erişince durumu fark edip polise bildirdi. Polis evde araştırma yaparak soruşturma başlattı.

Mustafa Şenyiğit, “102 ekran televizyonumu, tülü almışlar. Hanım poşette hediyelik bardak hazırlamıştı, onu da almışlar.” dedi.

 


Okumaya devam et.

Gündem

Türkmen gazının Türkiye’ye gelmesi için hazırızbAKAN Çavuşoğlu, Türkmen gazının Türkiye’ye üstünden Avrupa’ya erişmesi mevzusunda izahat yapmış oldu.


Mevlüt Çavuşoğlu: Türkmen gazının Türkiye'ye gelmesi için hazırız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi ziyaret amacıyla Ankara’da bulunan Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşit Meredov ile bir araya geldi.

İki isim sonrasında ortak basın toplantısı için kameraların karşısına geçti.

‘TÜRKMEN GAZI İÇİN TÜRKİYE HAZIR’ MESAJI

Çavuşoğlu, “Türkmen gazının Türkiye’ye gelmesi ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaşması için biz üzerimize düşeni yapmaya hazırız.” dedi.

 

Ayrıntılar gelecek…

Mevlüt Çavuşoğlu: Türkmen gazının Türkiye ye gelmesi için hazırız #1


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler