Connect with us

Gündem

Türkiye ve AB’de beş kişiden biri gürültüden rahatsız


Avrupa İstatistik Ofisi tarafınca meydana getirilen araştırmaya nazaran, AB bölgesinde ve Türkiye’de her beş kişiden birinin gürültüden rahatsız olduğu açıklandı. Komşularından ve sokaktan gelen seslerden rahatsız olanların araştırılmış olduğu listede, her dört kişiden birinin rahatsız olduğu Malta, Almanya ve Hollanda başı çekiyor.

İNGİLTERE ve 27 AB ÜLKESİNDE YÜZDE 17,3 ŞİKAYETÇİ
Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Avrupa Birliği ve AB dışı Avrupa devletlerinde çevreden gelen seslerden rahatsız olan ve yakınma eden insanlarla ilgili yapmış olduğu araştırmada 2019 yılı verilerini deklare etti.

Geçtiğimiz günlerde Brexit kararıyla AB’den çıkan İngiltere ve 27 AB ülkesinde meydana getirilen araştırmada nüfusun yüzde 17,3’ünün kent trafiği, sokak ve caddelerdeki ses kirliliği ve komşuların yapmış olduğu gürültüden rahatsız bulunduğunu açıklandı.

KIRSAL KESİMDE ON KİŞİDEN BİRİ ŞİKAYETÇİ

Araştırmaya nazaran AB ülkeleri ve İngiltere’de şehirde yaşayan kişilerin yüzde 24,1’inin gürültüden rahatsız olduğu bildirilirken kırsal bölgelerde yaşan kişilerin 10,4’ü gürültüden rahatsız bulunduğunu söylemiş oldu.

28 ülke içinde gürültüden en fazla şikayetçi olan ülkeler ise Malta, Almanya ve Hollanda oldu. Malta, Almanya ve Hollanda’da her dört kişiden biri kent trafiği, sokak ve caddelerdeki ses kirliliği ve komşuların yapmış olduğu gürültüden rahatsız bulunduğunu söylemiş oldu.

MALTA, ALMANYA VE HOLLANDA EN ŞİKAYETÇİ ÜLKELER

İstatistik Ofisi’nin araştırmasında gürültüden en oldukca yakınma eden ülke bundan önceki yıl olduğu şeklinde gene Malta oldu.

Nüfusu ortalama 500 bin olan ada ülkesinde yaşayan kişilerden yüzde 28,3’ü kent trafiği, sokak ve caddelerdeki ses kirliliği ve komşuların yapmış olduğu gürültüden rahatsız bulunduğunu belirtirken bu oran Hollanda’da 26,6, Almanya’da ise 26,1 oldu.

AB’DE EN AZ ŞİKAYETÇİ İRLANDA, AB DIŞINDA KUZEY MAKEDONYA

İstatistik Ofisi’nin çalışmasında gürültüden minimum yakınma eden AB ülkesi İrlanda oldu. Ortalama 5 milyon nüfusa haiz ülkede çalışmaya katılan kişilerin bir tek yüzde 8,2’si gürültüden yakınma ettiğini bildirdi. Ortalama 1,5 milyonluk nüfusuyla Şimal Baltık ülkesi Estonya da İrlanda ile aynı oranda yakınma oranıu bildirirken Bulgaristan halkı yüzde 8,9 ile gürültüden minimum yakınma eden üçüncü ülke oldu.

TÜRKİYE’DE 100 KİŞİDEN 17’Sİ ŞİKAYETÇİ

Avrupa İstatistik Ofisi’nin AB ülkeleri dışındaki Avrupa ülkeleri araştırmasında ise Türkiye de yer aldı. Türkiye’de yaşayan kişiler göz önüne alınarak meydana getirilen araştırmada kişilerin yüzde 17’sinin kent trafiği, sokak ve caddelerdeki ses kirliliği ve komşuların yapmış olduğu gürültüden ses kirliliğinden şikayetçi olduğu açıklandı.

EN ÇOK TEK YAŞAYANLAR RAHATSIZ

Meydana getirilen araştırmada tek yaşayan kişilerin aile evi, evli, çocuklu ya da ev arkadaşıyla yaşayanlardan daha çok olduğu bildirildi. Tek yaşayan kişiler yüzde 20,8 oranında yakınma bildirirken evli çiftlerde bu oran 17,8, evli ve minimum bir çocuklu ailelerde ise bu oran 15,5 oldu. Ev arkadaşıyla yaşayanlar ise minimum yakınma eden grup oldu. ntv.com.tr

65 yaş ve altında yalnız yaşayan kişilerin minimum 25,2’si gürültüden yakınma ederken, 65 yaş ve üstünde bu oran 14,9 olarak kayıtlara geçti. NTV


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Trollerin kuyruğuna basıldı, cesaretiniz yoksa susun!


Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan toplumsal medya hesabı Twitter üstünden yapmış olduğu paylaşımla  kendisinin Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi olmadığını bir kez daha altını çizdi. 

Prof. Ceyhan paylaşımında şu ifadeleri kullandı: 

“Trollerin kuyruğuna basıldı. Boşuna uğraşıyorsunuz. Ben ne devlette görevliyim, ne de Koronavirüs Bilim Kurulu üyesiyim. Bir üniversite öğretim üyesiyim. Okulların veya iş yerlerinin açılıp kapanmasına itirazınız varsa, buna karar veren insanların sayfasına yazın. Oralara yazmaya cesaretiniz yoksa, susun. Çünkü buraya yazdığınız olumsuz mesajlar ben görmeden sekreterim tarafından siliniyor.” 


Okumaya devam et.

Gündem

TBMM Başkanı Şentop’tan ’28 Şubat’ mesajı


class=”cf”>

TBMM Başkanı Şentop, Twitter hesabından yapmış olduğu açıklamada, 24’üncü yıldönümünde, 28 Şubat darbesinin faillerini, taşeronlarını, işbirlikçilerini lanetle andığını, mağdurlarını, mazlumlarını selamladığını bildirdi. 28 Şubat darbesinin milleti ve iradesini hedef alması bakımından darbecilik geleneğinin karanlık örneklerinden birisi bulunduğunu belirten Şentop, şunları kaydetti:

“Milletimizin basireti ve sağduyusu bütün çatışma ve kaos beklentilerini boşa çıkarmış, ’28 Şubat bin yıl devam edecek’ sözünde ruhunu bulan millî irade karşıtlığı, 2002 seçimleriyle ağır bir yenilgiye uğramıştır. Türlü türlü kisvelere ve suni gerekçelere dayandırarak, sandıktan çıkmadan iktidar olmayı, millî iradeye ait gücü gaspetmeyi hedefleyenler, Türkiye’nin refahına, kalkınmasına ve milletin değerlerine karşı işledikleri suçlar dolayısıyla tarihe birer kara leke olarak geçeceklerdir. 28 Şubat darbesinin yıl dönümü vesilesiyle bir kez daha memnuniyetle belirtmek isterim ki, milletimizi terbiye edilecek bir sürü, demokrasiyi de lüzumsuz bir ayak bağı olarak görenler, milletimizin direnci ve şuuru sayesinde tasfiye olmuşlardır. Türkiye’nin ve demokrasimizin teminatı, 28 Şubat ve 15 Temmuz darbeleri başta olmak üzere bütün müdahalelere karşı iradesine sahip çıkan, ülkesinin geleceğini demokraside gören asil milletimizin bizatihi kendisidir.”


Okumaya devam et.

Gündem

Gizlilik sözleşmesi tartışmaları devam eden WhatsApp, yeni özelliğini duyurdu: ‘Gözleriniz için’WhatsApp’ın Twitter üstünden meydana getirilen paylaşımda videolara yeni bir özellik geldiği duyuruldu.

Söz mevzusunda paylaşımda şu ifadeler kullanıldı:

“Kulaklarınız için değil, gözleriniz için. Artık videolarınızı durumunuza eklemeden veya sohbetlerinizde göndermeden önce sesini kapatabilirsiniz. Sadece Android’de mevcut.”

GİZLİLİK SÖZLEŞMEŞİ TARTIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Son olarak firmanın yapmış olduğu açıklamalara nazaran, 15 Mayıs’a kadar veri paylaşımıyla ilgili gizlilik sözleşmesini kabul etmeyen kullanıcılar ileti gönderemeyecek ya da alamayacak. Bu kullananların hesapları “aktif olmayan hesap” olarak tanımlanacak.

Etken olmayan hesapların da 120 gün sonrasında silinebileceği belirtiliyor.

WhatsApp’ta arama ve bildirimler 15 Mayıs’tan sonrasında “kısa bir süre” daha çalışmaya devam edecek.

Sadece teknoloji haberleri sitesi TechCrunch bu sürenin yalnız “birkaç hafta”yla sınırı olan olacağını yazdı.

WhatsApp gizlilik sözleşmesini Ocak’ta güncellemişti.


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler