Connect with us

Gündem

Türkiye için İngiltere modeli önerisi


Almanya’da Başbakan Merkel’in partisi Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) genel başkanlığına aday üç isimden önde gelen Friedrich Merz, Türkiye’nin İngiltere örneğinde AB ekonomik birliğine dahil edilmesi önerisinde bulunmuş oldu.

CDU partili Alman politikacı Friedrich Merz, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne daha sıkı bir halde bağlanması icap ettiğini söylemiş oldu.

15-16 Ocak’ta yapılacak CDU kongresinde parti genel başkanlığına adaylığını koyan üç isimden önde gelen Merz, “Türkiye gibi ülkelere tam üye olmadan AB iç pazarına katılım imkanı sağlayacak, genişletilmiş bir Avrupa ekonomik bölgesinin” hayata geçirilebileceğini kaydetti.

“Türkiye’nin üyelik perspektifi yok”

Funke Medya Grubu’na konuşan Merz, Türkiye için uzun solukta AB üyeliği perspektifi bulunmadığını belirterek üyelik seçeneğinin altındaki düzlemlerde her şey hakkında konuşulabileceğini söylemiş oldu. Merz, bu tür bir birlikteliğin günün birinde Rusya için de bir perspektif olabileceğini kaydetti.

Friedrich Merz, Türkiye ile ilişkiler mevzusunda İngiltere ile meydana getirilen tecim anlaşmasının belli seviyede örnek alınabileceğini belirtti. 2020 Ocak ayında AB’den resmen ayrılan Britanya, 1 Ocak 2021 itibarıyla AB iç pazarı ve gümrük birliğinden de çıkmıştı. Aylar devam eden pazarlıkların peşinden Brüksel ve Londra içinde tecim ve ortaklık anlaşması üstünde uzlaşmaya varılmıştı. Antak kalma uyarınca Britanya ile AB içinde mal ticaretinde gümrük ve miktar kısıtlamaları olmayacak.

Merkel parti liderliğini 2018’de devretmişti

15-16 Ocak tarihlerinde düzenlenmesi planlanan dijital parti kongresinde Friedrich Merz’in haricinde Şimal Ren-Vestfalya eyaleti Başbakanı Armin Laschet ve partinin dış siyaset sözcüsü Norbert Röttgen yarışacak.

Başbakan Angela Merkel, CDU’nun Bavyera ve Hessen eyaletlerinde büyük oy yitirilmesine uğramasının peşinden 2018’de Genel Başkanlık görevine tekrar aday olamayacağını ve 2021 yasama yılı sonunda yapılacak seçimlerde Başbakanlık için de adaylığını koymayacağını açıklamıştı. Merkel, parti genel başkanlığı görevini 7 Aralık 2018’de meydana getirilen seçimi kazanan mevcut Müdafa Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer’e devretmişti. Deutsche Welle Türkçe


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Karadeniz, ağaçları ve kumu yuttu!Samsun’un Atakum ilçesi Çakırlar Yalı Mahallesi’nde Dereköy Barınağı’na kadar olan sahil şeridinde ortalama 5 senedir yaşanmış olan kıyı erozyonu kaygı verici boyutlara ulaştı. Denizin ağaçları ve sahildeki kumu yuttuğuna dikkat çeken yurttaşlar bundan önce tedbir alınmasını istiyor. Samsun Çevre Platformu, “Atakum sahillerini Karadeniz yutmaya, yetkililer seyretmeye devam ediyor” açıklaması yaparken Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, “Sahil elden gidiyor, sahil kenti olmaktan çıkıyoruz”  ifadelerini kullandı.


Okumaya devam et.

Gündem

Yeniden açılmanın heyecanını yaşayan iş yerleri geceden hazırlık yaptı


class=”cf”>

Fatih’te bir kebap salonunun çalışanları geceden masa ve sandalyelerini dezenfekte edip temizleyerek hazırlıklarını tamamladı.

“MUTLUYUZ, MÜŞTERİLERİMİZİ ÖZLEDİK”

Fatih’te bulunan bir kebap salonu yetkilisi Ahmet Gök, “Sayın Cumhurbaşkanımızın kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamaya göre, yüzde elli kapasiteyle sayın müşterilerimize hizmet vermek için gerekli hazırlıkları hijyen kurallarına uygulayarak hazırlığımıza başladık, bismillah diyerek. Sabah işimize bakacağız, sevgili müşterilerimizi bekliyoruz. İçleri rahat bir şekilde gelip yiyebilirler. Hijyen kurallarına uyarak hizmetimize devam etmekteyiz. Yaklaşık 4 aydır beklediğimiz bir karardı, mutluyuz yani. İşimizi de özledik, müşterilerimizi de özledik. Sabah 07.00 ile akşam 19.00 arası bekliyoruz müşterilerimizi. Akşam 19.00’dan sonra ise paket ya da gel al şeklinde devam edeceğiz” dedi.


Okumaya devam et.

Gündem

‘İstihdam düşerken büyüme nasıl oldu?’Türkiye’nin saygı duyulan internasyonal iktisatçılarından Prof. Dr. Korkut Boratav, 4. çeyrekteki yüzde 5.9, senenin tümündeki yüzde 1.8’lik büyümeyi değerlendirerek bilhassa istihdamdaki düşüşü hatırlattı. “İstihdamın bütün sektörlerde bu derecede düştüğü bir dönemde pozitif büyüme, Türkiye ekonomisinde verimlilik artışında dünya rekoru oluşturuyor. Bu tür bir bulgunun istatistikler açısından sorgulanması gerekiyor” diyen Boratav, şu şekilde devam etti: 

“Hem tüm sektörlerde hem ekonominin tümünde 2020’deki istihdam düşüşü dikkate alınırsa, pozitif büyüme emek verimi açısından bir dünya rekoru kırmıştır. Bu tür bir bulgunun istatistiklerin güvenilirliği ve ekonomi açısından ayrıntılı olarak sorgulanması gerekir.” İstihdam düşerken, ekonominin bu şekilde bir dinamizm içermesinin beklenemeyeceğine işaret eden Boratav, şunları söylemiş oldu: “Bu bir çelişkidir. İstihdam düşerken nasıl artış oldu? Bunu sağlayan nedir? Arka plan nedir? Ne türden bir teknolojik değişme olmuştur? Bir sıçrama mı olmuştur da üretim bu derece dramatik bir biçimde değişmiştir? Şüphe var. İstatistiklerin güvenilirliğini ciddi olarak şüpheye sürüklüyor. Tüm bunların ayrıntılı olarak değerlendirilmesi gerekiyor.”


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler