Connect with us

Gündem

Türkiye dahil birçok ülke İngiltere’den seyahati yasakladı


İngiltere’de yeni bir koronavirüs mutasyonunun tespit edilmesinin ve hızla yayıldığının duyurulmasının peşinden, Türkiye, Hollanda ve Fransa dahil birçok ülke İngiltere’den seyahatleri yasakladı. Yasak sonucu alacak ülkelerin sayısının artabileceği bildiriliyor.

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından Türkiye’nin de gezi yasağı getiren ülkeler içinde girdiğini yazdı. Bakan Koca, “Koronavirüsün mutasyonuyla İngiltere’de bulaş hızının arttığı bildirilmiştir. Cumhurbaşkanımızın talimatı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın koordinasyonu ile tedbiren; İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika’dan ülkemize olan uçuşlarda geçici durdurma kararı alınmıştır” dedi.

Dünya Sıhhat Örgütü (WHO), Avrupa’daki üye ülkelere önlemleri artırmaları uyarısında bulunmuş oldu.

Fransa, Pazar gece yarısından itibaren 48 saatliğine İngiltere’den yolcu ve yük taşıma araçlarının ülkeye girişini yasakladı. Fransa Ulaştırma Bakanlığı’ndan meydana getirilen açıklamada bu süre süresince öteki Avrupa Birliği üyesi ülkelerle ortaklık içinde yeni kontrol sistemi üstünde uzlaşmaya çalışacakları açıklandı.

Hollanda ve Belçika İngiltere’den uçuşları durdurdu, İtalya da 6 Ocak’a kadar gezi yasağı getirdi. Belçika tren seferlerini de durdurdu.

İrlanda ve Almanya da Pazar gece yarısından itibaren İngiltere’den uçuşları askıya aldı.

Kanada da, 72 saat süreyle İngiltere’den meydana getirilen uçuşları durdurduğunu deklare etti. Başbakan Justin Trudeau, Pazar günü gelen yolcuların sıhhat önlemlerine doğal olarak olacağını söylemiş oldu. Hükümetten meydana getirilen açıklamaya gore, kargo uçuşları yasağa dahil edilmedi.

Şimdiye kadar Fransa, Belçika, Almanya, İrlanda, Danimarka, Avusturya, İtalya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Romanya, İsveç, Estonya, Litvanya, Letonya, Kanada, Kuveyt, Suudi Arabistan, El Salvador ve Hollanda, İngiltere’den seyahatleri yasakladığını duyurdu.

Karar tüm AB ülkeleri tarafınca ‘uygulanabilir’

Almanya Sıhhat Bakanı Jens Spahn, hemen hemen ülkede mutasyona uğramış koronavirüs vakası tespit edilmediğini fakat İngiltere’den gelen haberleri ‘çok ciddiye aldıklarını’ söylemiş oldu.

Belçika da bu gece yarısından itibaren İngiltere’den tüm uçuş ve trenlerin askıya alındığını duyurdu. Başbakan VRT televizyonuna yapmış olduğu açıklamada, yasağın minimum 24 saat geçerli bulunduğunu ve sonrasında ek önlemler gerekip gerekmediğini değerlendireceklerini söylemiş oldu.

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, “Hükümet olarak İtalyanları koruma görevimiz var, bu nedenle, Britanya hükümeti tarafından uyarıldıktan sonra Sağlık Bakanlığı İngiltere’den uçuşları askıya alan kararı imzaladı. Önceliğimiz, İtalyanları, vatandaşlarımızı korumak” dedi.

AFP’ye konuşan Alman hükümeti kaynakları da kısıtlamaların AB üyesi 27 ülke tarafınca uygulanabileceğini ve İngiltere’ye kara ve denizden ulaşımların durdurulmasına yönelik ortak bir karar mevzusunda görüşmeler yürütüldüğünü söylemiş oldu.

Yeni mutasyon İngiltere’nin güneydoğusunda yayıldı

Yeni mutasyon, Londra ve İngiltere’nin güneydoğusunda hızla yayıldı. İngiltere Başbakanı Boris Johnson dün yapmış olduğu açıklamada, dördüncü aşama önlemleri uygulamaya sokmuş ve Noel tatili döneminde kuralların gevşetilmesi planını iptal etmişti.

Üst düzey sıhhat yetkilileri, yeni mutasyonun daha ölümcül olduğu ya da aşılara değişik tepki verdiği yönünde bir kanıt olmadığını, sadece eskisine kıyasla yüzde 70 daha bulaşıcı bulunduğunu belirtti.

Fakat mutasyonun genetik değişime dair bilimsel ayrıntılar ve Covid-19’un seyrini iyi mi etkileyeceğine dair bilgiler hemen hemen net değil.

Hollanda, Danimarka ve Avustralya’da görüldü

Dünya Sıhhat Örgütü aynı mutasyonun, Hollanda, Danimarka ve Avustralya’da da görüldüğünü bildirdi.

İngiltere’nin yeni mutasyon duyurusundan saatler sonrasında, ilk gezi yasağı sonucu Hollanda hükümetinden geldi. Hollanda, 1 Ocak’a kadar tüm yolcu uçuşlarının yasaklandığını deklare etti. Hükümet “yeni virüsün Hollanda’ya yayılması riskini mümkün olduğunca minimize etmek için” yasaklandığını bildirdi.

İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzalez, İspanya’nın AB’nin bu mevzuda koordineli bir tepki vermesini istediklerini söylemiş oldu.

Cenup Afrika’da da değişik bir koronavirüs mutasyonu ortaya çıktı

İngiltere’nin peşinden Cenup Afrika Cumhuriyeti’nde de değişik bir koronavirüs mutasyonu saptandığı bildiriliyor.

Bölgedeki kaynaklara gore, Cenup Afrikalı bilim adamları, yeni koronavirüs mutasyonunun oldukça daha bulaşıcı bulunduğunu ve aynı İngiltere’deki şeklinde hızla yayıldığını belirtiyor.

Uzmanlar, bu mutasyonun, İngiltere’de ortaya çıkandan değişik olduğuna işaret ediyor. Salgının, kısa bir süre ilkin final sınavlarını vererek kutlama icra eden gençler içinde hızla yayılması sebebiyle, birçok hastanedeki yatakların büyük seviyede dolduğu bildiriliyor.

Hafta sonu alkol satışının yasaklandığı Cenup Afrika’da, ekonominin olumsuzu etkileneceği kaygısıyla, hükümetin genel bir karantinaya sıcak bakmadığı belirtiliyor.

Almanya, yeni mutasyon sebebiyle Cenup Afrika’dan yapılacak seyahatleri yasaklayacağını deklare etti.


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

AKP’li vekil ile Pervin Buldan arasında ‘risk haritası’ gerilimi


Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, illerin Covid-19 değerlendirme kriterlerine gore düşük, orta, yüksek ve oldukça yüksek riskli olarak gruplandırıldığı haritayı paylaştı.

Paylaşılan risk haritasına HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, ”Adıyaman’ı kaybettik fakat Uşak’ı aldık” ifadelerini kullandı. 

”SENİN BİLDİĞİN MAVİ DEĞİL”

Buldan’ın paylaşımını alıntılayan AKP Uşak Milletvekili İsmail Güneş, ”Bu mavi senin bildiğin mavi değil Ak partinin iki renginden biri. Dikkatli bak. 11 belediyenin 10’u Ak partide” paylaşımını yapmış oldu.


Okumaya devam et.

Gündem

Son dakika: 1 Mart korona tablosu ve vaka sayısı Sağlık Bakanlığı tarafından açıklandı!


class=”cf”>

Son dakika haberi… Sıhhat Bakanlığı, 1 Mart Günlük Korona Tablosu’nu paylaştı. Açıklanan tabloya gore, son 24 saatte 130 bin 536 Kovid-19 testi yapılmış oldu, 9 bin 891 kişinin testi pozitif çıktı, 69 şahıs yaşamını yitirdi. Ağır hasta sayısı 1215 oldu, 5 bin 947 kişinin Kovid-19 tedavisinin/karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 2 milyon 578 bin 181’e terfi etti.

Son dakika: 1 Mart korona tablosu ve vaka sayısı Sağlık Bakanlığı tarafından açıklandı

28 ŞUBAT KORONAVİRÜS TABLOSU

class=”cf”>

Sıhhat Bakanlığı, 28 Şubat koronavirüs tablosundaki kontrol sayısını 109 bin 639 olarak açıklarken, 8 bin 424 olay tespit edildiğini bildirmişti. Koronavirüsten 66 şahıs yaşamını yitirmiş, taburcu olanların sayısı 6 bin 511 ve toplam iyileşen sayısını ise 2 milyon 572 bin 234 olarak açıklamıştı.

Son dakika: 1 Mart korona tablosu ve vaka sayısı Sağlık Bakanlığı tarafından açıklandı


Okumaya devam et.

Gündem

Rekabet Kurulu geçen yıl 2.2 milyar lira idari para cezası verdiRekabet Kurulu, 2020’de, rekabet ihlalleri, birleşme ve devralma, menfi tespit-muafiyetlerin de aralarında olduğu 355 işlemle ilgili incelemesini sonuçlandırmış oldu.


Rekabet Kurulu geçen yıl 2.2 milyar lira idari para cezası verdi

Rekabet Kurulu, koronavirüs salgınının yaşandığı 2020’de piyasadaki fiyat artışlarının önüne geçerek, tüketicileri korumak ve piyasanın sıhhatli işlemesine katkı sağlamak için rekabet otoritesini etken olarak kullandı.

2.2 MİLYAR LİRA İDARİ PARA CEZASI

Kurul, söz mevzusu dönemde toplam 2 milyar 242 milyon 854 bin 974 lira yönetimsel para cezası verdi.

Kurul, kararlarının kapsamı, niteliği ve sonuçlarına nazaran, 65 rekabet ihlali, 220 birleşme ve devralma, 34 menfi tespit-muafiyet işleminin yanı sıra 34 öteki ve 2’si de yargı kararları dolayısıyla olmak suretiyle toplam 355 işlemi karara bağladı.

Rekabet ihlalleri alanında 65 işlemden 46’sında ret, 16’sında ceza sonucu veren Kurul, 3’üne ilişkin de görüş bildirdi.

SAĞLIKTAN TEKNOLOJİYE KADAR BİRÇOK ALANDA SORUŞTURMA YAPILDI

Kurul, akaryakıt, kargo, gübre üreticisi, maske, sinyalizasyon, yaş meyve sebze alanında etkinlik gösteren teşebbüslerin de aralarında olduğu 26 firmanın soruşturmalarını tamamladı. Soruşturma meydana getirilen teşebbüslerin, bilişim teknolojileri, telekomünikasyon, sıhhat hizmetleri, inşaat, lojistik, depolama ve posta, banka, ziraat ve tarımsal ürünler, makine endüstrisi, mobilya, kimya ve madencilik, sektörlerinde etkinlik gösterdikleri görüldü.

Rekabet Kurulu geçen yıl 2.2 milyar lira idari para cezası verdi #1


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler