Connect with us

Gündem

TTB “COVID-19 Aşılarına Dair Tutum Belgesi” yayımladı


Türk Tabipleri Birliği (TTB) açıklamasında, “Etkililik, güvenlilik, kalite ile ilgili verileri şeffaf bir şekilde paylaşılmayan ve bağımsız bilimsel kurul tarafından değerlendirilmeyen hiçbir aşı toplumda yaygın uygulanmamalıdır” denildi.

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi imzasıyla meydana getirilen izahat aynen şöyleki:

“Aşı, yaşam kurtaran esrarengiz bir keşiftir. Aşılar çiçek, çocuk felci, kızamık, boğmaca, difteri, tetanos şeklinde hastalıkların azaltılmasında; bu hastalıklardan ölümlerin ve sakatlıkların önlenmesinde etkili olmuştur. Aşılar her yıl ortalama üç milyon insanoğlunun ölümünü engellemektedir.

COVID-19 pandemisinde de güvenli ve etkili aşılar ile yapılacak yaygın aşılamanın, salgını denetim altına almaya katkı sağlayacağı açıktır. Sadece herhangi bir tıbbi girişimde bulunabilmek için beklenen yararın ihtimaller içinde zararlardan fazla olması gerekir. Geliştirilen COVID-19 aşılarına ilişkin değerlendirme yapabilmek için elimizde kafi sayı ve özellikte bilimsel data olmalıdır. Kafi nesnel kanıt olmaksızın yapılacak uygulamalar yalnız pandemi sürecinde yürütülecek aşı çalışmalarını değil genel bağışıklama programı kapsamındaki emek harcamaları da negatif etkileyecektir.

Aşılama hizmetleri olmasına karşın aşıyı kabul ya da reddetmede gecikme; aşı mevzusunda tereddüt olarak tanımlanmaktadır. Aşı mevzusunda tereddüde neden olan sebeplerin başlangıcında ise risk/yarar ikilemi bildirilmektedir. Bağışıklama çalışmalarının başarısı, uygulanan aşı programlarına duyulan güvene bağlıdır.

Bağışıklama programlarının sağlamış olduğu temel halk sağlığı yararlarının korunması:

 1. Nitelikli aşılama hizmetlerinin varlığına,
 2. Aşıların yarar ve risklerinin anlaşılmış olmasına,
 3. Karar süreçlerinin kanıta dayandırılmasına,
 4. Aşılama hizmetlerinin toplumda yaygın ve adaletli olmasına,
 5. Evlatların, ergenlerin, erişkinlerin korunmasına yönelik mesuliyet alınmasına ve
  Aşılamaya yönelik engellerin aşılmasına bağlıdır.

Pandemi sebebiyle aşı çalışmalarının sürecinin hızlandırıldığını, aşı geliştirme süresinin kısaltıldığını biliyoruz. İçinde bulunduğumuz salgın şeklinde olağandışı durumlarda, aşının uygulanmasına izin verilmesi için lüzumlu ölçütler bir dereceye kadar esnetilebilir. Sadece dönemin dar olması ya da aciliyet şeklinde gerekçelerle olağan incelemeler göz ardı edilmemeli ve her koşulda yapılmalıdır. Alınacak riski olabildiğince bilmek, öngörmek ve en aza indirmeye çalışmak önemlidir. Aksi durumda toplumu hastalıktan korumaya çalışırken daha büyük zararlar ortaya çıkabilir. Aşıya olan güvenin sarsılması da mühim bir zarardır. Biz hekimler bu yüzden daima davranışlarında ölçülü olmaya çalışırız.

Resmî Gazete’de, 18 Aralık 2020 tarihinde piyasaya çıkan “Beşeri Tıbbi Ürünler Ruhsatlandırma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”, “Acil Kullanım Onayı”nı düzenlemekte olup madde 10/A, etkililik, güvenlilik ve kalite ile ilgili kapsamlı verilerin hemen hemen SAĞLANAMADIĞI aşılar için bu veriler sağlanıncaya kadar Acil Kullanım Onayı (AKO) verilmesine ilişkindir. Bu düzenlemenin, Türkiye’de COVID-19 aşılarının uygulanmasına ilişkin mevzuat eksikliğini gidermek suretiyle yapıldığı ve birçok ülkede de bu tür düzenlemelerin olduğu belirtilmektedir. ABD Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği ülkelerindeki “acil kullanım onayı” koşullarının başlangıcında acil kullanıma aday olan aşının/ilacın etkililik, güvenlilik ve kalite verilerinin tamamlanmış olması gelmektedir.

Bir aşının salgınlarda uygulanabilmesi için, en azından;

 • Aşının Faz 1, Faz 2 ve Faz 3 emek harcamaları sonucunda “güvenli” ve “etkili” olduğu kanıtlanmış olmalı,
 • Aşı çalışmalarına ilişkin veriler, nitelikli bilimsel dergilerde yer almalı ve/yada bilimsel rapor olarak kamunun erişebileceği halde yayınlanmış olmalı,
 • Aşı ile ilgili üretim sürecinin “kalite” güvencesi tamamlanmış olmalı ve süreç kamuoyu ile saydam bir halde paylaşılmalı,
 • Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumu aşıya “Acil Kullanım Onayı” vermek suretiyle, mevzularında yetkin farmakoloji, immünoloji, viroloji, mikrobiyoloji, enfeksiyon hastalıkları, halk sağlığı ve epidemiyoloji uzmanlarından oluşan ve hiçbir çıkar çatışması söz mevzusu olmayan bilim adamlarından oluşan bir kurul kurmalı,
 • Karar süreci öncesinde Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumu tarafınca tüm data ve veriler kamuoyuna açıklanmalıdır.

Sıralanan ölçütler, ihtimaller içinde minimum riski yaratacak evrensel ölçütlerdir.

Türkiye’ye getirileceği söylenen, gelebilecek olan ve devletimizde üretilecek tüm aşıların bu ölçütleri taşıması şarttır. Pandemi ile mücadelenin en yaşamsal aracı olan aşıların devletimizde uygulanma süreci, en ufak bir hatayı kaldırmayacak önemdedir.

Sıhhat Bakanlığı’nı Türkiye’de uygulamayı organize ettiği aşılar için etkililik, güvenlilik, kalite değerlendirmesinde kullanılan tüm verileri bağımsız araştırmacılara da açmaya; karar verme mekanizmalarına bağımsız araştırmacı ve kurumları da katmaya çağırıyoruz.

Bu ölçütler kullanılmadan verilecek kararların cemiyet sağlığı açısından onarılmaz risklere ve aşılara yönelik güvensizliğe yol açacağını ve netice olarak şimdikinden daha fena bir halk sağlığı problemi yaratabileceğini; bunun sorumluluğunun sıhhat çalışanlarında değil direkt Sıhhat Bakanlığı’nda olacağını belirtmek isteriz.

Aşı, insanlığın ortaklaşa bir değeridir. Öteki toplumsal müştereklerde olduğu şeklinde, aşıları da ticari grupların kısa vadeli çıkarlarından korumak için toplumsal bir görüş açısı gereklidir. Bu ortak değerin korunması için aşıya erişim, piyasa dinamiklerinden bağımsız ve devamlı olmalıdır. Aşıya erişim parasız ve her insanın hakkı olmalıdır.

ETKİLİ, GÜVENLİ VE NİTELİKLİ BİR AŞI HEPİMİZİN HAKKIDIR!”


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Şırnak’ta askeri araç devrildi: 11 yaralıŞırnak-Cizre kara yolunun 25. kilometresinde yolun yağışlı ve ıslak olması sebebiyle askeri vasıta şarampole devrildi.

HASTANEYE KALDIRILDI

Araçta bulunan 11 asker, ambulanslarla Şırnak ve Cizre devlet hastanelerine kaldırıldı. Askerlerin sıhhat durumlarının iyi olduğu öğrenildi.


Okumaya devam et.

Gündem

Tasarruf finansman şirketlerinin denetim altına alınmasını içeren kanun teklifi Meclis'ten geçti
Tutum finansman şirketlerinin denetim altına alınmasını içeren kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.


Okumaya devam et.

Gündem

Bitlis’te helikopter düştü, şehitler var!Alınan ilk bilgilere bakılırsa, Bitlis’in Tatvan kazasının Nemrut Dağı eteklerinde bir helikopterin düşmüş olduğu bilgisi alındı. Helikopter düşmüş olduğu haberi üstüne oldukca sayıda ambulans, sıhhat ve güvenlik ekibi bölgeye sevk edildi.

Düşen helikopterin askeri bir helikopter olduğu yönünde bilgiler alınırken, kazada şehit ya da yaralıların olup olmadığı yönünde hemen hemen resmi bir izahat yapılmadı. 

AYRINTILAR GELİYOR…


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler