Connect with us

Gündem

Tozkoparan’da dönüşüm sıkıntısı – AÇIK GAZETE


Tozkoparan Mahallesi’nde riskli alan duyuru edilen bölgede yaşayan 900 haneye tahliye tebligatlarını mahallelinin tepkisine niçin oldu. Semt sakinleri, “1 ay içinde nereye gideriz” diyor.

Milliyet gazetesinden Cihat Aslan’ın haberine bakılırsa Güngören Tozkoparan Mahallesi’nde riskli alan duyuru edilen bölgede yaşayan 900 haneye tahliye tebligatlarının gönderilmesi mahallelinin tepkisine niçin oldu.

Semt sakinleri, “1 ay içinde nereye gideriz. Yeni yapılacak dairelerin maliyetibile belli değil, bize yüksek fiyatla geri satacaklar” derken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri ise, binaların acil yıkılması gerektiğine dikkat çekti; “Tahliyeden önce hak sahibi tespit çalışmaları yapıldı. Kimse mağdur edilmeyecek, herkese daireleri verilecek.”

Güngören Belediyesi de, ev sahiplerine taşınma parası ve kira yardımı verileceğini söylemiş oldu. Riskli alan duyuru edilen Tozkoparan Mahallesi’ndeki bazı apartmanların girişine Güngören İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafınca tebligatlar asıldı. Tebligatta, “İstanbul Üniversitesi tarafından hazırlanan Durum Tespit Raporu’nda yapıların yıkılacak derecede olduğu, deprem-yangın v.b. sebeplerle ağır hasar görme ihtimalinin yüksek olduğu” vurgulanarak, 30 günlük tahliye süresi verildi. Ek olarak bu süre içinde tahliye edilmeyen yapıların altyapı hizmetlerinin (elektrik, su, doğalgaz) durdurulacağı,tahliye ve yıkım işlmlerinin ivedilikle yapılacağı ifade edildi.

“DÖNEBİLECEK MİYİZ?”

Sadece mahalleli tebligatlara tepkili. Bir ayda evlerini iyi mi boşaltacaklarını söyleyen 53 senelik Tozkoparanlı Sadık Turgueli (71), “Burası 2016 yılında kentsel dönüşüme sokuldu. Halkın tamamı dönüşüü istiyor. Hakkımızı aldığımız zaman gelirine göre 15-20 sene bizi borçlandırsınlar parasını öderiz. Burası dul, yetim, asgari ücretle çalışan insanların oturduğu bölge. Ödeme koşulları kaç sene hiçbir bilgi yok” derken Kemal Yılmaz ise, “Tebligatı apartman kapılarına asıyorlar. Bizi gönderecek yer göstersinler gidelim. Aklı başında bir anlaşma olsa yıkılmasına tarafız. Bu salgın döneminde nereye gideriz?” diye sordu. Tebligatı alan semt sakinlerinden Murat Orkun Çerçi de, “Eğer yine oturacağımız yer burası olacaksa dönüşümden yanayız. Hiçbir şey kesin değil” dedi.

40 senedir apartmanda oturan Ayhan Sözen de, “Biz burada yerinde dönüşüm istiyoruz. Bir aylık mühlet veriyorlar. Bu kışın ortasında bir yer göstermeden nasıl evleri boşaltmamızı isterler” derken, eşi ise “Burada bizi oturtmayacaklar. O yüzden dönüşüme de karşıyım” diye konuştu.

Emekli zabıta memuru Hüseyin Çerçi (75) ise, “Bu pandemi döneminde beni nasıl sokağa atacaksınız. Evimi raiç bedeli üzerinden alıyorsun. Fahiş fiyatla bana tekrar geri veriyorsun. Ben zabıta memuru olduğum için binlerce tebligat yaptım. Böyle tebligat yapılmaz” ifadelerini kullandı.

RANT HESABI VAR

TOZ-DER Başkanı Ömer Kiriş ise, boşaltılmak istenen bölgede 84 konut ve 900 hanenin bulunduğunu belirterek, “Burada yapılacak apartmanların maliyeti belli değil. Parası olan buraya gelecek. Rant hesabı var. Hiç kimse kentsel dönüşüme karşı değil ama burada yaşayan tüm kitlelerin birarada olacağı kentsel dönüşümü istiyoruz” şeklinde konuştu.

KİRA YARDIMLARI YAPILACAK

Güngören Belediyesi ise Milliyet’e şu açıklamayı yapmış oldu:

“Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini korunarak telafisi güç durumların oluşmasının engellenmesi için 6306 sayılı yasanın 6/A maddesi uyarınca uygulamaların resen yapılması karalaştırılmış olup bu kapsamda anılan yasa maddesi doğrultusunda 30 gün süre içerisinde tehliye ve taşınmaların tamamlanması hususunda resmi yazılar yazılmıştır. Tahliye nedeniyle vatandaşlarımızın mağduruiyet yaşamaması için mal sahiplerine 5 bin lira kira bedeli peşin, 7 bin 500 TL, kiracılaraise 3 bin TL tutarında taşınma yardımı yapılacaktır. Ayrıca mal sahiplerine proje tamamlanıp daireleri teslim edilinceye kadar aylık bin 500 TL tutarında kira yardımı verilecektir. Bakanlık tarafından bu bölgede inşaa edilecek yeni konutlar ise vatandaşlarımızın hizmetine mevcut konut hakları ve değerleri korunacak şekilde verilecektir.”

HERKESE DAİRESİ VERİLECEK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Sezai Köse ise bölgedeki tebligatlarla ilgili;

“Burası riskli alan diye deklare edildi. Üniversitedeli akademisyenlerce oluşturulan rapor binaların oldukça kötünü bulunduğunu, yıkılma tehlikesi yaşadığını ve bir an ilkin işlem yapılmasını icap ettiğini bildirdi. Rapora istinaden vatandaşımızın can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla hızlıca bir işlem yapıyoruz.

Tahliye yapmadan ilkin aslına bakarsanız burada hap sahibi tespit çalışmalarını yaptık. Kimin dairesi var, ne kadar arsası var hepsinin tespitleri var. İnşaat bitiminde her insana dairesi verilecek. Burası yıkıldıktan sonrasında ihalesi yapılacak. En fazla 2022’ye sarkar diye düşünüyoruz. İnşaat yapılır ve işin maliyetine bakılırsa, aradaki fark fazlaysa vatandaşın hakkı üzerine para verilir. Eğer daire maliyeti fazlaysa, yurttaş uzun solukta borçlaır. Fazlaca ciddi bir sayı çıkarsa da bakanlık bunu sübvanse eder. Pandemi süreci olduğundan yurttaşlarımız rahatça taşınsın diye 1 ay verildi. Normalde bu şekilde acil durumlarda o denli süre veremiyoruz.”


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Turizmde hafta sonu rezervasyonları başladıKontrollü normalleşmeyle beraber hazırlıklara başlandı ve turizmde hafta sonu rezervasyonları arttı.


Turizmde hafta sonu rezervasyonları başladı

Türkiye dünyanın mühim gezim noktalarından biri. Gezim sektörü de ülke ekonomisi için mühim yer bir tutuyor. Geçen yıl koronavirüs salgınınına karşın dünyaya oranla gezim haraketliliğini daha fazlaya yaşayan ülkemiz, normalleşme adımları ile beraber geçen yıldan daha iyi bir sezonun özlemini taşıyor.

Türkiye Gezi Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Gencer, açıklanan kararların sektör için fazlaca mühim ve pozitif yönde bulunduğunu belirtti.

PAKET TURLARI BAŞLIYOR

Bu süreçte bilhassa iç pazarda ciddi bir hareketlilik beklediklerini ifade eden Gencer, “Hafta sonu turlarımıza talepler gelmeye başladı. Sadece otel rezervasyonu vardı, şimdi paket turları da yapılacak. Günü birlik turlar da yapılabilecek. Şu anda ağırlıklı olarak kültür turlarına talep geliyor.” dedi.

Gencer, sektör için salgının seyrinin azalarak devam etmesi icap ettiğini, turizmcilerin tedbirlere uymasının dirimsel ehemmiyet taşıdığını dile getirdi.

“GÜZEL GÜNLER TURİZM SEKTÖRÜNÜ BEKLİYOR”

Ege Gezinsel İşletmeler ve Konaklamalar Birliği Başkanı Mehmet İşler, kısıtlamaların kalkmasının sektörde büyük bir luk oluşturduğunu altını çizdi.

Turizmde hafta sonu rezervasyonları başladı #1

“ESNAF TURİSTLERİ ÖZLEDİ”

İşler, restoranlar ve kafelerin hazırlıklarını bigün şeklinde kısa sürede tamamladığına değinerek, “Hem esnaf hem otelci müthiş bir özlem içinde. Müşteriler de öyle. Her iki taraf da dikkat ederek bu kazanılmış olan hakkın kaybolmaması için hassasiyet gösteriyor.” dedi.

Resort otellerde karar öncesinde de hafta sonu yoğunlukların oluştuğunu dile getiren İşler, kent otellerinde ise cumartesi ve pazar günlerinin boş bulunduğunu sadece son kararın kent otelcileri tarafınca sevinçle karşılandığını belirtti.

Aşılamayla virüsün seyrinin azalacağını tahmin ettiklerini aktaran İşler, gezim sektörünü güzel günlerin beklediğini söyledi.

Turizmde hafta sonu rezervasyonları başladı #2

“REZERVASYONSUZ GELMEYİN”

Alaçatı Gezim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Celal Bayraktaroğlu da bölge genelinde hafta sonu rezervasyonlarını almaya başladıklarını söylemiş oldu.

Alaçatı’daki işletmelerin ağırlıklı olarak rezervasyonla iş yaptığına değinen Bayraktaroğlu, “Vatandaşlarımız rezervasyon yapmadan gelmesin. Böyle olunca kurallara daha rahat uyarız. Çünkü işletmelerimiz yüzde 50 kapasite ile çalışacak. Sağlımızı korumak en önemli görevimiz. Daha güzel günler için hem işletmelerimiz hem de müşterilerimiz kurallara uyacaktır.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Turizmde hafta sonu rezervasyonları başladı #3

“NORMALLEŞME DENİZLİLİ TURİZMCİLERİ HEYECANLANDIRDI”

Denizli Gezinsel Otel ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen, normalleşme adımlarının Denizlili turizmcileri heyecanlandırdığını beyan etti.

Pamukkale ve termal otellerin bulunmuş olduğu Karahayıt bölgesindeki otellerde hafta sonu rezervasyonlarını almaya başladıklarını belirten Şen, “Özellikle iç piyasada uzun zamandır evlerinden çıkamayanların en azından hafta sonlarını değerlendirmek için termal ve Pamukkale’yi tercih edeceklerini düşünüyoruz. Turizmciler geleceğe umutla bakıyor. Ama en büyük isteğimiz herkesin hızlı bir şekilde aşılanması.” diye konuştu.

Turizmde hafta sonu rezervasyonları başladı #4

Turizmde hafta sonu rezervasyonları başladı #5

Turizmde hafta sonu rezervasyonları başladı #6


Okumaya devam et.

Gündem

Barcelona İspanya Kural Kupası finalindeYarı finalin ilk maçında deplasmanda Sevilla’ya 2-0 yenilen Barcelona, rövanşı 3 golle aldı.

Karşılaşmanın ilk yarısı, 12. dakikada Ousmane Dembele’nin attığı golle Barcelona’nın 1-0’lık üstünlüğüyle tamamlandı.

İkinci yarı Barcelona’nın ataklarını iyi bir savunmayla ceza sahası haricinde tutan Sevilla, 73. dakikada kazanılmış olduğu penaltıyı ise değerlendiremedi. Ortalama 1 ay devam eden sakatlıktan çıkan Arjantinli futbolcu Lucas Ocampos, Barcelona’nın defans oyuncusu Oscar Mingueza’nın ceza sahasında kendisine yapmış olduğu faul sonrasında verilen penaltıda topun başına geçti. Ocampos’un vuruşunda köşeyi iyi tahmin eden kaleci Marc Andre Ter Stegen, kurtarışıyla gole izin vermedi.

90+4’te Gerard Pique’nin kafa golüyle skoru 2-0’a taşıyan Barcelona, karşılaşmayı uzatmalara götürdü.

Karşılaşmanın 90+2. dakikasında Fernando Reges’in ikinci sarı karttan kırmızı kart görmesi sebebiyle Sevilla uzatma dakikalarını bir şahıs noksan oynadı.

95. dakikada Jordi Alba’nın ortasında kafa vuruşuyla topu ağlara gönderen Martin Braithwaite, Barcelona’yı 3-0 öne geçirdi.

Kral Kupası’nı en oldukca kazanan (30) ve en fazla final oynayan (41) ekip olan Barcelona, son 10 sezonda 9. kez adını finale yazdırdı.

Barcelona’da 7 Mart Pazar günü kulüp başkanlığı seçimi yapılacak.

Kupanın öteki yarı finalinde, bu akşam TSİ 23.00’da Levante-Athletic Bilbao maçı oynanacak. Bilbao’nun sahasında oynanan ilk maç 1-1 sona ermişti.


Okumaya devam et.

Gündem

Son dakika haberleri… Karadeniz mutasyonu var mı? Bilimsel araştırma başlatıldı


class=”cf”>

Sıhhat Bakanlığı ‘covid19.saglik.gov.tr’ adresinde Türkiye haritası üstünden piyasaya sürülen verilere nazaran, Karadeniz Bölgesi’nde Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon ve Rize, Covid-19 olay sayılarının yüksek olması sebebiyle 3 haftadır ‘çok yüksek riskli’ kategorisinde yer ediniyor. Alınan önlem ve kısıtlamalara karşın Karadeniz’deki vakalarda beklenen düşüşün yaşanmaması üstüne bilim adamları harekete geçti. KTÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın önderliğinde oluşan uzman ekip, olay sayısının yüksek olduğu bölgede değişik aile gruplarından alınacak Covid-19 örneklerini ‘gen sekansı’ yöntemiyle inceleyecek. Protokolü hazırlanan araştırmayla bölgeye özgü ve daha ilkin tanımlanmamış yeni bir mutasyonlu virüsün izi aranacak.

Karadeniz mutasyonu var mı Bilimsel araştırma başlatıldı

class=”cf”>

‘SAYILARI BU YÜZDELERDE TUTAN BİR NEDEN VAR’

KTÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, bölgede Covid-19 sayılarının denetim altına alınamaması sebebiyle bu emek harcamayı başlattıklarını söylemiş oldu. İngiliz varyantı Covid-19 virüsünün yalnız Karadeniz’de olabileceğini düşünmediğini belirten Prof. Dr. Aydın, “Ülkemizdeki sayılardan 4 kat yüksek sayıda olmamızın bir başka nedeni olmalı. Mutasyon mutlaka vardır demiyoruz ama bu sayıları bu yüzdelerde tutan bir neden var. Nedenlerden bir tanesi bu olabilir diye bu çalışmayı yapacağız. ‘Kesitsel’, yani sınırlı sayıda örnekte yapılacak bir çalışma olacağı için de mutasyon yakalamamız durumunda konuya ciddi derecede ışık tutacaktır. Yakalamama şansımız olması nedeniyle bir yorum yapamayacağız. Bu çalışmanın daha ileriye taşınması gerekli olabilir” dedi.

‘MUTASYON BEKLENTİMİZ ÇOK YÜKSEK DEĞİL’

class=”cf”>

Covid-19 virüsünün bölgede en fazla yayılmış olduğu Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon ve Rize’deki üniversitelerin de desteğiyle toplanacak virüs örneklerinin izole edilerek ‘gen sekansı’ yöntemiyle araştırma yapacaklarını özetleyen Prof. Dr. Aydın, şöyleki konuştu:
“Çalışmanın protokolü yazılmaya başlandı, fakat ekonomik kısıtlılık nedeniyle yapacağımız ‘kesitsel’ çalışma çok ciddi bir sonuç vermeyebilir. Ayrıca mutasyon beklentimiz de çok yüksek değil. Genetik bir değişim meydana geldiği düşünülürse bilim çevreleri, bölgedeki pozitifliklerin yüzde 5’inin ‘gen sekansı’nın yapılmasını önermektedir. Bu kadar ciddi bir maliyeti üniversite olarak bunun altından çıkmamız imkansız. O yüzden kesitsel bir çalışma hazırladık. Her ilden 6’şar virüsü izole edip bunların sekansını analiz edeceğiz ve bunların bilinen İngiliz, Güney Afrika, Brezilya, ABD’de yeni tanımlanan California ve New York mutasyonlarından farklı olup olmadığını inceleyeceğiz.”

‘MUTASYON ŞÜPHESİ İÇİMİZİ KEMİRDİ’

Araştırma ekibinde yer alan KTÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Esra Özkaya, virüsün, farklı aile grupları ve coğrafik bölgeleri temsil edecek virüs alt gruplarından alınacak numuneler üzerinde çalışacaklarını ifade etti. Bölgedeki vaka sayılarına belirgin farklılık olduğunu dile getiren Dr. Özkaya, “Bu farklılık, ‘mutasyon kaynaklı veya burayı temsil edebilecek özel bir mutasyon olabilir mi’ şüphesiyle içimizi kemirdi. Bunu inceleyebilmek için de bir proje planladık. Mutasyon çalışmaları çok daha derin araştırmalar, çok daha geniş gruplar halinde çalışılması gerek. Fakat biz sadece bu dönemi temsil edecek küçük sayılarda çalışılabilecek bir proje planladık. Bunların içinden bölgenin farklı aile gruplarını ve coğrafik bölgeleri temsil edecek suşları tercih etmeye çalıştık. Bunların ileri incelemelerini yapıp bölgemizi temsil edecek bir mutasyonla karşılaşabilir miyiz diye bakacağız” dedi.

‘VİRÜS ÖRNEKLERİNİ TOPLUYORUZ’

class=”cf”>

KTÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Irmak Baran da virüsün genetik materyali olan DNA ve RNA’sında farklılık olup olmadığını ‘sekanslama’ yöntemiyle araştıracaklarını söyleyerek, “Yeni bir mutasyon şu an yalnız kuramsal olarak bir varsayım. Bu hakkaten bu şekilde mi, bunu araştırmak için emek harcamayı planlıyoruz. Bunun için fazlaca sayıda çevre illerin de katılımıyla birlikte virüs örneklerini toplayıp biriktiriyoruz. Bu tarz şeyleri seçerken de belirli örneklere dikkat ediyoruz. Viral yükü yüksek olan ve başka mutasyonların saptanmadığı hastalardan tercih etmeye çalışıyoruz. Bu sayede de eğer var ise buraya özgü bir mutant bunu ortaya koymayı kolaylaştırmış olacağız” diye konuştu.


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler