Connect with us

Gündem

Tekirova’daki 5 yıldızlı tahsisler iptal!


YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE  – Antalya Tekirova’da Kültür ve Gezim Bakanlığı tarafınca 2019’da 5 yıldızlı otel yapımı için turizme tahsis edilen orman ve gömü arazileriyle ilgili karar vatandaşların açmış olduğu dava sonucu iptal edildi.

Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı Tekirova Mahallesi sahilinde mülkiyeti ormana ve hazineye ilişkin olan üç ayrı parseldeki arazilerin 5 yıldızlı oteller için tahsis edilmesine ilişkin karar iptal edildi. Kültür ve Gezim Bakanlığı tarafınca Nisan 2019’da meydana getirilen tahsislerin iptali için mahalli halkın açmış olduğu davayı gören Antalya 5. İdare Mahkemesi, hukuka aykırı bulunan tahsisi iptal etti. Mahkemenin iptal sonucunda, daha ilkin ilgili bayındır planının da iptal edildiğine işaret edilerek “dayanağı ortadan kalkan dava konusu işlemde de hukuka uyarlılık bulunmamaktadır” denildi. Davanın Avukatı Tuncay Koç, “Küresel iklim krizinin bilfiil yaşadığımız günümüzde ve kuraklığın arttığı Antalya’da ormanlık alanları korumak yerine beş yıldızlı oteller için tahsis edilmesi, Bakanlığın vurdumduymazlığını göstermektedir. Üstelik halka kıyının kapatılması, amacın kamu yararı değil, şirket yararı olduğunun ispatıdır. Kıyıların ve ormanların tahsisinden acilen vazgeçilmeli. Artık bu yaşamsal bir öneme sahiptir” diye konuştu.

KAMU ARAZİLERİ OTELLERE TAHSİS EDİLDİ, VATANDAŞ DAVA AÇTI

Kültür ve Gezim Bakanlığı, Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı Tekirova Mahallesi sahilindeki üç ayrı parseli 5 yıldızlı otel yapımı için turizme tahsis etti. Nisan 2019’da alınan karara nazaran Tekirova’daki toplam 57 bin metrekarelik kamu arazisinde 500 ila 1000 yataklı oteller yapılması öngörülüyordu. Mahalli halkın günübirlik alan olarak kullandığı kıyının da oteller için tahsis edilmesi tepki çekmiş, bölgede yaşayan 9 yurttaş ise iptal davası açmıştı.

KIYININ HALK TARAFINDAN KULLANIMI ENGELLENECEKTİ

Bakanlığın söz mevzusu tahsisinde kamu yararının gözetilmediğini korumak için çaba sarfeden davacılar, kıyının kamuoyu tarafınca kullanımının engelleneceği, ayrıcalıklı ve yoğun yapılaşma alanı oluşturulduğu ve tahsise mevzu taşınmazların fonksiyonlarının değişmesine ilişkin bayındır planlarının hemen hemen kesinleşmediğini öne sürerek yönetimsel işlemin iptalini talep etti.

BAKANLIK YATIRIMLARIN BÖLGEYİ KALKINDIRACAĞINI SAVUNDU

Davalı kurum olan Kültür ve Gezim Bakanlığı ise Mahkemeye sunmuş olduğu savunmada, yapılacak yatırımların bölgenin kalkınmasına mühim seviyede tesirinin olacağını öne sürerek mahalli halkın açmış olduğu davanın reddine karar verilmesi gerektiği görüşünü savundu.

MAHKEME ÖNCE İMAR PLANINI ARDINDAN TAHSİS KARARINI İPTAL ETTİ

Davaya bakan Antalya 5. İdare Mahkemesi, davacıları haklı bularak tahsisi iptal etti. Tekirova halkının ilgili bayındır planlarına yönelik açtıkları davada ise geçtiğimiz ay iptal sonucu çıkmıştı. Mahkemenin iptal sonucunda, söz mevzusu alanla ilgili bayındır planlarının iptal edilmiş olduğu belirtilerek “dayanağı ortadan kalkan dava konusu işlemde de hukuka uyarlılık bulunmamaktadır” denildi.

AV. TUNCAY KOÇ: ‘KIYI VE ORMAN TAHSİSİNDEN ACİLEN VAZGEÇİLMELİ’

Mahkemenin iptal kararının peşinden mevzuyla ilgili değerlendirmede bulunan davacı vatandaşların Avukatı Tuncay Koç, “Küresel iklim krizinin bilfiil yaşadığımız günümüzde ve kuraklığın arttığı Antalya’da ormanlık alanları korumak yerine beş yıldızlı oteller için tahsis edilmesi, Bakanlığın vurdumduymazlığını göstermektedir. Üstelik halka kıyının kapatılması, amacın kamu yararı değil, şirket yararı olduğunun ispatıdır. Kıyıların ve ormanların tahsisinden acilen vazgeçilmeli. Artık bu yaşamsal bir öneme sahiptir” dedi.


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Kaçak kazı yapan 4 kişi, suçüstü yakalandı


class=”cf”>

Kaçak kazı yapan 4 kişi, suçüstü yakalandı

İlçeye bağlı Söğütlüdere köyü Galaaltı Mevkii’nde izinsiz kazı icra eden F.T., F.Y., F.Ö. ve A.D. jandarma tarafınca suçüstü yakalandı. Vaka yerinde meydana getirilen aramada şüphelilerin kazı yapmak için kullandıkları 2 kürek, 1 kazma, 1 manivela, 1 plastik kova, 1 çekiç, 1 murç, 2 bakır tel ve 10 metre kablo ele geçirildi. Gözaltına alınan şüpheliler hakkında adli işlem başlatıldı.

 


Okumaya devam et.

Gündem

Petrol fiyatları nisanda 70-75 dolara yükselecekOPEC ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun, mevcut üretim kesintisini bir ay daha uzatma kararıyla petrol fiyatlarının nisanda varil başına 70-75 dolar yükselmesi planlanıyor.


Wood Mackenzie: Petrol fiyatları nisanda 70-75 dolara yükselecek

Merkezi İskoçya’da bulunan araştırma ve danışmanlık şirketi Wood Mackenzie, küresel petrol stoklarının nisan ayı itibarıyla azalacağı tahmin ediliyor.

Küresel petrol talebinin bu yıl geçen yıla nazaran günlük 6 milyon 300 bin varil artacağını öngören şirkete nazaran, Rusya ve Kazakistan’ın üretimindeki kısmi artışlar haricinde OPEC+ grubunun nisanda üretimini artırmaması, yaz mevsiminin de yaklaşmasıyla stokların günlük 1 milyon varilden fazla azalmasını sağlayabilir.

PETROLÜN VARİL BAŞINA 70-75 DOLAR YÜKSELME BEKLENTİSİ

OPEC+ grubunun sonucu sonrasında petrol stoklarında beklenen düşüşün arz-talep dengesini sağlaması ve nisanda petrol fiyatlarının varil başına 70-75 dolara kadar yükselmesi planlanıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Wood Mackenzie Başkan Yardımcısı Ann-Louise Hittle, tahminlerle hareket etmek yerine petrol talebinin toparlanmasını beklemeyi yeğleyen OPEC+ grubunun, üretim kesintisini 1 ay daha uzatmasının piyasalarda şaşkınlık oluşturduğu açıkladı.

Petrol talebi artacak

“ÜRETİME ARTIŞ BEKLENİYOR”

Hittle, piyasaların OPEC+ grubunun almış olduğu kararın aksine, arz-talep dengesinde yaşanmış olan daralma sebebiyle üretimde mühim bir artış beklediğini belirterek, “Açıkça görülüyor ki OPEC+ grubu, talebin toparlanması için temkinli bir yaklaşım benimsemeye karar verdi. Ancak, güçlü bir stok düşüşü için daha gözle görülür bir işaret beklenmesi, bu işaret geldiği zaman fiyatların şimdiki seviyeye göre çoktan yükselmiş olacağı anlamına gelir.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.


Okumaya devam et.

Gündem

15 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak


Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, müşteki Özay Arslan’ın görevli olduğu otobüs firmasına ilişik İETT adına çalışan hususi halk otobüsünü, sürücü Cuma Ali Kaya’nın 8 Şubat’ta akşam saatlerinde Maltepe peronlarına park etmiş olduğu anlatıldı.

Müştekinin sonrasında vardığında otobüsün yerinde olmadığını görerek polise ihbarda bulunmuş olduğu kaydedilen iddianamede, araştırmada, sanık Ali Volkan Balçık’un hava valfini açarak otobüsün içine girmiş olduğu ve anahtarı alarak aracı çalıştırdığı aktarıldı.

Sanığın, otobüsü Beyoğlu Tünel mevkisinde terk etmiş olduğu kaydedilen iddianamede, yakalanan sanık Balçık’un savunmasında, otobüsü acil bir işi olduğundan aldığını sadece işin ne işe yaradığını söyleyemeyeceğini ifade etmiş olduğu aktarıldı. 

Sanık Balçık’un, müştekinin görevli olduğu firmaya ilişik 34 GA 4883 plakalı İETT adına çalışan hususi halk otobüsünü, park edilen yerden, elde haksız bulundurulan bir anahtarla çaldırmış olduğu vurgulanan iddianamede, vaka sebebiyle müştekilerin sanıktan şikayetçi olduğu anlatıldı.

İddianamede, bu kapsamda sanık Ali Volkan Balçık’un “gece vakti haksız yere elde bulundurulan anahtarla kilit açmak suretiyle hırsızlık” suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

İddianame, göndermiş olduğu Anadolu 50. Asliye Ceza Mahkemesince kabul edildi. Sanık Ali Volkan Balçık ilerleyen günlerde hakim karşısına çıkacak.


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler