Connect with us

Gündem

Tarihî protestoKulüpler Birliği, ödemelerin aksadığını öne sürerek bu hafta tüm maçlarda 1 dakika hareketsizlik eylemi sonucu aldı ve ilki dün gerçekleşti.


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Zonguldak’ta bir iş yerinin deposunda 1150 litre etil alkol ele geçirildi


class=”cf”>

İl Güvenlik Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Savaşım Şubesi ekipleri, halk sağlığının korunmasını sağlamak amacıyla yürütülen emek harcama kapsamında, şehir merkezindeki bir iş yerinin deposunda arama yapmış oldu.
Takımlar, düzmece alkol yapımında kullanılan 575 şişe olmak suretiyle 1150 litre etil alkol ele geçirdi.
İş yeri sahibi hakkında adli işlem yapılmış oldu.


Okumaya devam et.

Gündem

Almanya’da berberler 11 hafta aradan sonra yeniden açıldıAlmanya’da koronavirüs salgınıyla savaşım kapsamında 16 Aralık’ta hizmete kapatılan kuaför ve berber salonları tekrardan müşterilerine kapılarını açtı.


Almanya’da berberler 11 hafta aradan sonra yeniden açıldı

Koronavirüs salgınında üçüncü evreden söz eden Almanya Başbakanı Angela Merkel ve eyaletlerin başkanlarının iki hafta ilkin aldıkları karar doğrultusunda belirli kurallara riayet etmek şartıyla kuaför ve berber salonları bugün tekrardan hizmete başladı.

Almanlar 2,5 ay aradan sonrasında kuaföre gidebildi. Uzun süredir kapalı olan kuaförlerin tekrardan açılması ile yoğunluk yaşandığı gözlendi.

“2,5 AY KAPALIYDIK”

Köln’de 20 senedir kuaförlük meydana getiren Filiz İlboğa, açılma kararını fazlaca iyi karşıladıklarını belirterek, “2,5 ay kapalıydık. Zor zamandı. Çok yoğunuz şu an randevularımız dolu.” dedi.

“BUGÜNE KADAR BANA ULAŞAN BİR DEVLET YARDIMI OLMADI”

İlboğa, kapandıkları dönemden bu yana kendilerine söz verilen devlet yardımlarının hala ulaşmadığını vurgulayarak, “Ailemin desteğiyle ayakta kalabildim. Bugüne kadar bana ulaşan bir devlet yardımı olmadı. Birkaç arkadaşım dükkanlarını kapatmak zorunda kaldı. Bundan sonra ne kadar açık kalacağız, ne zaman kapanacağız diye endişeli bir bekleyişimiz de var.” diye konuştu.

Almanya’da berberler 11 hafta aradan sonra yeniden açıldı #1

MÜŞTERİLER FORM DOLDURUYOR, MASE TAKMAK İSE ZORUNLU

Kuaförlere gelenler ilkin hazırlanan kişisel bilgiler formunu doldurmak zorunda kalıyorlar. Maske ve mesafe kuralına uymayanlar kuaförlere kabul edilmiyor.

Almanya’da berberler 11 hafta aradan sonra yeniden açıldı #2


Okumaya devam et.

Gündem

Prof. Dr. Tufan Tükek vücudu Covid-19’dan koruyan şifreyi açıkladı


Risk grubunda yada altta yatan hastalığı olmadığı halde Covid-19’u ağır geçiren ya da hastalıktan yaşamını yitirenlerin çocuklarında da hastalığın ağır seyretme riski olabilir.   

284’Ü KORONA HASTASI 384 KİŞİ İNCELENDİ 

Benzer özelliklere haiz olması durumunda korona virüs enfeksiyonunun bazı hastalarda oldukca ağır bazılarında ise niçin daha hafifçe geçirildiğiyle ilgili araştırmalara bir yenisi de İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nde meydana getirilen bir çalışmayla ortaya çıktı. 284’ü Covid hastası, 100’ü sıhhatli denetim grubu olmak suretiyle, 384 kişinin dahil edilmiş olduğu çalışmada, vücudun virüs ya da bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmasında “makrofaj hücreleri” isminde olan savaşçı bağışıklık hücrelerini harekete geçiren mekanizmalardan, “mannoz bağlayıcı lektin proteini” düzeyleri incelendi. 

BABA VE 2 ÇOCUĞUNDA TESPİT ETTİK   

İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, geçtiğimiz Ocak ayında “Infection, Genetics and Evolution” adlı internasyonal bir tıp dergisinde de gösterilen emek harcama hakkında açıklamalarda bulunmuş oldu.

Prof. Dr. Tükek, baba ve iki çocuğunun hastalığı ağır geçiren bir baba ve iki evladı ile hemen hemen hastalığa yakalanmayan öteki çocuğuna yaptıkları taramada, anne hariç tüm aile bireylerinde genetik olarak bu protein eksikliğini tespit ettiklerini söylemiş oldu ve “Noksan olan bu protein bileşik olarak üretilip tedavide kullanıma girene kada en azından bu kişilerin hastalığı ağır geçireceği öngörülerek daha iyi korunması sağlanabilir” dedi. 

“BAKTERİ VE VİRÜSLERİ HÜCEREDEN UZAK TUTUYOR”   

Bağışıklık sisteminin, herhangi bir enfeksiyon karşısında harekete geçen doğal bir immün yanıt oluşturduğunu söyleyen Prof. Dr. Tükek, “Bu doğal sistem içerisinde bazı hücreler var. Savunma sistemini oluşturan hücrelerimizin virüs ya da bakterilerle mücadele etmesi için bazı sistemler var. Onlara yardımcı mekanizmalardan bir tanesi de ‘mannoz bağlayıcı lektin’ yolağı dediğimiz bir yol.

Mannoz bir şeker, bakteri ve virüslerin hücre duvarında bulunuyor. Lektin de insanda karaciğerde sentezlenen ve bakteri veya virüsün yüzeyinde bulunan mannoz şekerini bağlayarak vücutta bulunan ‘makrofaj’ dediğimiz savaşçı hücrelerimizi aktif hale getiren bir protein. Aktif hale gelen bu büyük savaşçı hücreler, virüs ve bakterilerle mücadele etmeye başlıyor. Vücudun bunlarla savaşabilmesi için bu yolağın iyi çalışıyor olması lazım. Yani bu lektin proteininin hücrede yeterince sentezlenmesi ve vücutta belli bir seviyede olması gerekiyor” ifadelerinde bulunmuş oldu.

“AİLEDE BİR KİŞİ AĞIR GEÇİRDİYSE DİĞERLERİ DE TARANMALI” 

Covid-19 salgını esnasında hastalığı ağır geçirenlerin öteki aile bireylerinde de benzer süreçler yaşanmasının dikkatlerini çektiğini özetleyen Prof. Dr. Tükek, bunun üstüne bu yönde bir emek harcama dizayn ettiklerini anlatarak şu detayları verdi:

“Bu, niçin olabilir diye düşünüp daha ilkin yoğun bakıma yatmış, hastalığı ağır geçirmiş ve hafifçe geçirmiş insanları taradık. Bu kişilerde mannoz bağlayıcı lektin yolunun problemli bulunduğunu ve protein sentezinin oldukca azca bulunduğunu, bilhassa de hastalığı yoğun bakımda geçiren kişilerde bu proteininin sentezlenmediğini, hatta vücutta asla bulunmadığını farkettik. Bunun üstüne bir araştırma yaptık ve neticelerini da internasyonal bir dergide yayınladık. Geçtiğimiz günlerde bir genç, babasının hastalığı oldukca ağır geçirdiğini, kendisinin de oldukca ağır geçirdiğini söyleyerek bizlere başvurdu. Tüm aileyi bu yönden inceledik ve taramalarda babanın asla protein üretmediğini, annenin tamamen sıhhatli bulunduğunu, fakat üç kardeşin de defektif protein ürettiklerini fark ettik.”   

“BABA VE İKİ OCUK AĞIR GEÇİRMİŞTİ VE PROTEİN EKSİKLİĞİ SAPTADIK”   

Bu hastanın çocuklarındaki lektin proteini üretiminin yüzde 10 civarında kaldığını anlatan Prof. Dr. Tükek, şunları kaydetti: “Bu taramayla mannoz bağlayıcı lektin yolağının bu ailede iyi çalışmadığını görmüş olduk. Bu kişilerde, virüs ya da bakteri hücre içerisine girdiği zaman, hastalığın çok daha ağır seyretme ve hızlı yayılma riski oluyor.

Bu genç arkadaşlarımızı incelediğimizde de üç kardeşten ikisi hastalığı çok ağır geçirmiş ve yoğun bakımda yatmış. Babadan gelen genetik geçişle çok az lektin proteini ürettiğini ya da hiç olmadığını fark ettik. Bu, şu demek aslında; bu proteini eksik olan kişiler ya da genetik olarak bunu sentezleyemeyen kişiler, Covid-19 ya da başka bir enfeksiyona yakalandıklarında bunu çok ağır geçirebilir. Dolayısıyla bu kişiler toplumda tespit edilip sentetik olarak üretilmiş lektin proteini verilebilirse, hastalığın belki bu kadar ağır ya da ölümcül seyretme olasılığını da azaltabiliriz. Bununla ilgili ileri çalışmalara ihtiyaç var.”  

“İLAÇ OLARAK ÜRETİLİP VERİLEBİLİR” 

 Bu yönde bir projeleri bulunduğunu da vurgulayan Prof. Dr. Tükek, sözlerini şöyleki noktaladı:

“İmmün sistem oldukca karmaşık, oldukca değişik yolaklar var. Bizim gösterdiğimiz bunlardan yalnız bir tanesi. Hastalığın değişik seyretmesine yol açan özelliklerden bir tanesi bu olabilir fakat bunun haricinde da değişik genetik modellemeler olabilir. Fakat şu anda bizim tespit ettiğimiz bu genetik durumla ilgili bir aileyi tarayarak bunun örneklemesini de yapmış olduk.

Eğer Covid’de salgın süreci uzarsa. dalgalar hala arka arkaya seyrederse, Covid’den kaybedilmiş ya da hastalığı ağır geçirmiş kişilerin aileleri taranabilir ve mannoz bağlayan lektin yolaiında defekti olan kişilere bileşik olarak (rekombinant olarak) üretilmiş bu proteinler dışarıdan verilebilir. Böylece bu kişilerin de hastalığı ağır geçirme ihtimalleri azaltılabilir. Kas içi, damar içi ya da mide asidinden korunmak sureiyle tablet formunda da üretilebilir bu protein. Bunlar doğal ki daha sonraki aşamalar. Ilk olarak bunun işe yarayıp yaramadığının tam olarak gösterilmesi gerekiyor. Sonrasında da ilaç haline getirilerek insanlara uygulaması söz mevzusu olabilir.” 


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler