Connect with us

Gündem

Suç makinesi Ankara'da yakalandıAnkara’da bir eve meydana getirilen baskında çeşitli suçlardan 31 sabıka kaydı bulunan firari şahıs gözaltına alındı.


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk duyurdu! Sigorta prim teşvikinin süresi uzatıldı


Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, Twitter hesabından yapmış olduğu açıklamada, Resmi Gazete’de piyasaya sürülen Cumhurbaşkanlığı kararını paylaşarak şu ifadeleri kullandı:

“51 il ve 2 ilçemizde üretim ve istihdamı artırmak için 5510 sayılı Kanundaki 5 puanlık indirime ilave olarak, sigorta primine esas kazanç alt sınırı üzerinden ilave 6 puan olarak uygulanmakta olan sigorta prim teşvikinin süresi, 31 Aralık 2021 tarihine kadar uzatılmıştır.”


Okumaya devam et.

Gündem

Altın ne kadar oldu?


İstanbul Kapalıçarşı’da, bugün kapanışta çeyrek altın 694,00 lira, Cumhuriyet altını 2.759,00 liradan satılırken, 24 ayar külçe altının gram fiyatı ise dün meydana gelen kapanışa gore yüzde 1,34 yükselişle 415,70 liradan işlem görmüş oldu.

İstanbul Kapalıçarşı’da alınıp satılan altın türlerinin, önceki ve bugün itibarıyla kapanış tutarları (TL) şöyleki:


Okumaya devam et.

Gündem

Balon balığının derisinden ayakkabı üretilecekZehirli balon balığı öteki canlılar tarafınca da tüketilmediği için denizlerde tehlikeli olmaya devam ediyor. Balığın derisinin sanayiye kazandırılması ise yakalanmasını destekleyecek bir tavsiye.


Balon balığının derisinden ayakkabı üretilecek

Antalya’da Taner Okan Acar ile Mehmet Özata adlı girişimciler, hazırladıkları “Alanya Balon Balığı Araştırma ve Geliştirme Projesi” (ABAP) ile balon balığını deri sektöründe kullanmaya hazırlanıyor.

ÇANTA, KEMER, AYAKABI

ABAP Zehirli balon balığının derisinin çanta, kemer, ayakkabı sektöründe kullanılmasını sağlayacak. Acar ve Özata, balığın derisinden tasarlattırdıkları ayakkabı, cüzdan ve kemer örnekleriyle Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan Tasarım Tescil Belgesi almak için müracaat yapmış oldu.

BALON BALIKLARI EKONOMİYE KAZANDIRILIYOR

Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretme ve Eğitim Enstitüsünden yasal izinleri aldıktan sonrasında temin ettikleri balıkların derisini, bitkisel yöntemlerle tabaklayan iki girişimci, proje kapsamında, denizdeki biyolojik çeşitliliğe ve balıkçıların av malzemelerine zarar veren balon balıklarını ekonomiye kazandıracak.

Balon balığının derisinden ayakkabı üretilecek VİDEO

Balon balığının derisinden ayakkabı üretilecek #1

“BALON BALIKLARININ DERİSİ ELASTİK”

Girişimcilerden Acar, yakaladıkları balon balıklarının derisinin elastik bir özelliğe haiz bulunduğunu görünce fikrin ortaya çıktığını söylemiş oldu.

“İYİ BİR ENDÜSTRİYEL ÜRÜN HALİNE GELDİ”

Balığın balıkçılar ve öteki deniz türlerine yaşattığı sıkıntıların artması ve çözüm önerilerinin ortaya çıkması üstüne iş arkadaşı Mehmet Özata ile harekete geçtiklerini aktaran Acar, “Balığın derisini deri sanayinde kullanılabilir hale getirdik. Normal derilerdeki işlemler bu balıklarda kullanılmıyor. Deforme ediyor. Bitkisel oluşturduğumuz formülle tabaklama yaptık.” dedi.

Balon balığının derisinden ayakkabı üretilecek #2

“BALIĞIN DERİ DESENİ EGZOTİK DERİ SINIFINA GİRİYOR”

Mehmet Özata ise balon balığı derisinin sağlam bulunduğunu dile getirdi. Balığın deri desenin, parmak izi benzer biçimde değişik olması sebebiyle egzotik deri sınıfına girdiğini vurgulayan Özata, şunları kaydetti:

“Projenin hayata geçirilmesiyle balon balığı, karasal av hayvanlarının yerine geçebilecek iyi bir endüstriyel ürün haline gelecek. İlk denemelerimizde bu deriden ayakkabı üretildi. Ayrıca kemer, cüzdan, çanta, pantolon, ceket olarak da rahatlıkla kullanılabiliyor. İstihdam alanı olarak iyi bir iş kapısı olacak, diye düşünüyoruz. Hem balığın çokluğundan hem de avlanabilir balıkları tükettiğinden, ciddi bir sıkıntı da sona erebilir.”

Balon balığının derisinden ayakkabı üretilecek #3

“DENİZLERİMİZDEKİ STOKLARIN AZALTILMASINDA BÜYÜK YARAR VAR”

Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretme ve Eğitim Enstitüsü Balıkçılık Teknolojisi Yüksek Mühendisi Merve Karakuş da balon balıklarının, besin dışı kullanımında katma kıymet yaratacak bir materyal olarak değerlendirilmesi çalışmalarında büyük bir aşama kaydedildiğini söylemiş oldu.

Yasal süreçlerin peşinden balon balıklarının derileri üstünde işleme ve geliştirme çalışmalarını yapmak suretiyle iki girişimciyle iş birliğine gidildiğini aktaran Karakuş, “Çalışmalarda derilerin işlenebilir olduğu sonucuna varılmıştır. Besin olarak asla tüketilmemesi gereken ancak ekosistem üstündeki olumsuz etkisi nedeniyle denizlerimizdeki stoklarının azaltılmasında büyük yarar bulunan balon balıklarının, bu şekilde ekonomiye kazandırılabilecek olması sevindirici bir durum.” diye konuştu.

Balon balığının derisinden ayakkabı üretilecek #4

“BALON BALIĞINI BESİN OLARAK TÜKETEN CANLI SAYISI YOK DENECEK KADAR SINIRLI”

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Avlama Teknolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Cengiz Deval ise balon balığını gıda olarak tüketen canlı sayısının yok denecek kadar sınırı olan bulunduğunu belirtti.

Deval, “Balon balığının derisinin sanayide kullanım fikrinin uygulamaya geçmesi halinde, denizlerimizde bulunan stok miktarlarının öncelikle kontrol altına alınmasını ve ilerleyen süreçte azalmasını sağlayacaktır.” ifadesini kullandı.


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler