Connect with us

Gündem

Son dakika haberleri… Yüz yüze eğitim 15 Şubat’ta başlar mı? Bilim Kurulu üyesi Tevfik Özlü yanıt verdi”İl il, okul okul” bakmak lazım diyen Özlü, NTV canlı yayınında şu açıklamaları yapmış oldu:
”Ilkin şunu söylemek isterim. Ben bir hekimim, okulların açılmasıyla ilgili riskleri söyleyeceğim. Fakat bunlar okullar açılmasın, geç açılsın anlamına gelmez. Ben tehlikeyi dile getirmek zorundayım, bu benim sorumluluğum. Ben bu riskleri, olasılıkları konuşurum fakat karar verici değilim. Karar verici Ulusal Eğitim Bakanlığı.

Ben burada sözü söylerken kendimi eğer frenlersem denge iyi kurulamaz. Sıhhat açısından risk nedir; dile getireceğim. Kamu yönetimi tüm tarafları dinleyecek ve kendisi bir karar verecektir.

Okullarla ilgili dünyadaki durum her ülkede aynı değil. Bazı değerler söz ediliyor fakat bunlar aynı değil. Bazı okullar, bazı kültürler, yaşam farklılıkları var. Okulların açılmasının salgının yayılmasında katkısı olmadığı yayınlandı. Okul içinde enfeksiyon görüldü fakat yaygın bir bulaş rapor edilmedi. Okuldan da bulaş olduğu yönünde kanıtlar yok.

Okullar öncelikli olarak kapatılması ihtiyaç duyulan bölgeler olarak görülmüyor. Yada açılması için de öncelikli olarak söylenebilir.

class=”cf”>

İsrail’de mesela, okullarda ciddi enfeksiyon riski artışı görülüyor. Bizdeki durum iyi mi? Bunu destekleyecek veri yok. Fakat dünyada bu konudaki emek harcamaları ben de okumuştum.

Bizim bir riskimiz şu. Geniş aile yapımız var. Okul çocuklarımız nineleriyle, dedeleriyle sürekli yazışma halindeler. Kalabalık aile, bir arada olma, birbirinin evine gidip gelme, yeme-içme, zaman geçirme. Çocuklar biliyorsunuz ki daha düşük riske haiz fakat yaşlılar tam tersi. Bu iki jenerasyon arasındaki birlikteliğin dikkate alınması gerekir.

Her aile aynı değil. Çekirdek aile var, evine dönen var, haftada bir iki kez büyük babasıyla bir araya gelen aile var. Şu demek oluyor ki burada benzeşik bir durum yok. Konuşurken genelleme yapmak, etkili olur-olmaz demek doğru olmayabilir. Buna dikkat çekmek isterim. Evlatların bulaştırma olasılığı bizim benzer biçimde toplumlarda birazcık daha yüksek.

10 şahıs, 15 şahıs öğrencinin olduğu sınıflarla 50 kişilik sınıfları aynı görmemek lazım. Bu da mühim bir şey bulaştırma açısından. Okul bazlı, şehir bazlı değerlendirilmesi gerekir. Ulusal karar yerine, bölgesel bazlı, okul bazlı hatta fizibilite yapılabilir.

ÖĞRETMENLERE AŞI ÖNCELİĞİ ÇAĞRISI

class=”cf”>

Bu meydana getirilen sıralamanın da kendine bakılırsa bir mantığı var. Fakat şunu söyleyemeyiz. Öğretmenler aşı olursa okullarda risk biter diye bir şey yok. Fakat şöyleki düşünmeyelim. Öğretmenleri aşıladık, artık risk olmaz benzer biçimde bir fikir yanlış.

MUTASYONLU VİRÜS

Üçüncü dile getirilmesi ihtiyaç duyulan; mutasyon var virüste biliyorsunuz ki. Ve dünyada yayılıyor. Türkiye’de de vakalar tespit edildi. Bunun özelliği de genç yaşta, çocuk yaşta daha çok hasta çıkması ve ağır seyretmesi. Dolayısıyla daha net olarak bilemediğimiz artmış bir tehdit görünüyor.

Bu üçünü bir araya getirerek Ulusal Eğitim Bakanlığı kararını verecektir.

SALGIN AZALMADI, HIZ KESMEDİ

Benim 31 Ağustos ile ilgili çekincelerim vardı. Maalesef bu çekinceler ilerleyen dönemde yine kapanmaya gidecek şekilde doğrulanmış oldu. Ümit ederim bu zamanda bu adımlar atılacaksa önlemli, kademeli ve acil edilmeden atılır. Bundan dolayı dünyada salgın durmadı. Bakın ben dördüncüsünü de söyleyeyim.

Biz okulları kapattığımızda, Türkiye’deki olay sayısı şimdiki olay sayısından daha düşüktü. Biz o dönemde okulları kapattık. Türkiye’deki olay sayısı da azalmış değil. Dünyadaki olay sayısı da fazlaca daha çok. Salgın azalmadı, hız kesmedi.

Ben açılmasın demem, diyemem. Ben de öğrencilerimi özledim. Bir an ilkin okulların açılmasını isterim.”


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

İzmir Kınık’ta yaşlı kadın yanarak hayatını kaybetti


Vaka, dün saat 19.00 sıralarında Kocaömer Mahallesi Geven Sokak üstünde bulunan bir evde meydana geldi. İddiaya gore, ağıldan eve dönen Hasan Çiçek (88) duman kokusunu fark etti. İçereye girdiğinde eşi Fatma Çiçek’i yerde haraketsiz gören Hasan Çiçek komşularından yardım istedi.

Eve gelen komşuları durumu sıhhat ve jandarma ekiplerine bildirdi. Sıhhat ekipleri, Fatma Çiçek’in vücunda yanıklar olduğu ve yaşamını kaybettiğini belirledi.

Jandarma ekipleri evde araştırma yaparken Fatma Çiçek’in yiyecek yapmış olduğu sırada ocaktaki ateşin elbisesini tutuşturduğu ve alevlerin içinde kalmış olduğu iddia edildi.

Savcının incelemesinin peşinden Fatma Çiçek’in cesedi  kati ölüm nedenin belirlenmesi için İzmir Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Jandarmanın vakayla ilgili başlatmış olduğu soruşturması sürüyor.

 


Okumaya devam et.

Gündem

Dışişleri Bakanlığı’ndan Myanmar açıklaması: Sivil halka karşı orantısız güç kullanımını şiddetle kınıyoruz


class=”cf”>

Bakanlıktan meydana getirilen yazılı açıklamada, Myanmar’da 1 Şubat’ta düzenlenen askeri darbe sonrasında ülkedeki istikrarın giderek bozulduğunun büyük kaygıyla gözlemlendiği açıklandı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bugün, güvenlik güçlerinin barışçıl gösteriler düzenleyen sivil halka karşı uyguladığı ve çok sayıda sivilin yaşamını yitirmesine yol açan orantısız güç kullanımını, şiddetle kınıyoruz. Ülkede barış ve istikrarın sağlanması için demokrasinin yeniden tesisine yönelik adımların bir an önce atılması, barışçıl göstericilere karşı uygulanan şiddetin derhal durdurulması çağrısında bulunuyoruz.”

MYANMAR’DAKİ ASKERİ DARBE

Myanmar ordusu, kendine yakın siyasal grupların, 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddialarını ortaya atması ve ülkede siyasal gerilimin yükselmesinin arkasından 1 Şubat’ta yönetime el koymuştu.

Ordu, Dışişleri Bakanı ve ülkenin fiili lideri Aung San Suu Çii başta olmak suretiyle pek oldukça yetkili ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve 1 yıllığına muhteşem hal duyuru etmişti.

class=”cf”>

Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği başta olmak suretiyle internasyonal cemiyet, darbeyi kınamış; Türkiye, en sert tepki veren ülkelerin başlangıcında yer almıştı. ABD, Kanada ve İngiltere, darbede rol oynayan askeri yetkililere yaptırım sonucu almıştı.

Myanmarlılar, 6 Şubat’ta demokrasiye dönüş talebiyle gösterilere başlamış, güvenlik güçlerinin sert müdahalesi sonucu can kayıpları yaşanınca protestolara katılım artmıştı.

Ülkede geniş katılımlı gösteriler ve gözaltındaki üst düzey hükümet yetkililerinin askeri mahkemede yargılanmaları sürüyor.


Okumaya devam et.

Gündem

Sağlık Bakanlığı, son koronavirüs tablosunu paylaştı


Sıhhat Bakanlığı’nın web sitesinde yer edinen Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu’nun güncel verileri paylaşıldı.

Türkiye’de koronavirüs sebebiyle 66 yurttaşın daha yaşamını yitirdiğini, 8 bin 424 kişiye olay, 610 kişinin koronavirüs hastası olarak tespit edildiğini bildirdi. 

Koronavirüs sebebiyle 28 bin 569 şahıs yaşamını yitirirken, koronavirüs olay sayısı 2 milyon 701 bin 588’e terfi etti. Bugün iyileşen sayısı 6 bin 511 oldu.  

AĞIR HASTA SAYISI BİN 191

Tabloya bakılırsa, toplam kontrol sayısı 33 milyon 175 bin 16, toplam ağır hasta sayısı bin 191, toplam iyileşen sayısı 2 milyon 572 bin 234, bugünkü kontrol sayısı 109 bin 639 olarak kayıtlara geçti.

Türkiye’nin 28 Şubat 2021 güncel koronavirüs tablosu şöyleki:


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler