Connect with us

Gündem

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalarİşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarında satır başları:

Göç alanında uzman seçkin adları bir araya getiren sayın rektör ve üniversite görevlilerini kutlama ediyorum. Göçün sebepleriyle toplumsal, 
kültürel ve ekonomik etkileriyle bizi tekrardan düşünmeye sevk edeceğine inanıyorum. Göç mevzusunun, bilhassa son yıllarda küresel bir sorun olarak dünyanın gündemini işgal ettiğini görüyoruz. 2. dünya savaşından bu yana en oldukca insan hareketliliği sürecini yaşıyoruz.

‘MÜLTECİLERİN SAYISI 26 MİLYON YAKLAŞMIŞTIR’

Dünya genelinde göçmenlerin sayısı 272 milyona, yerlerinden edilen kişilerin sayısı 80 milyona, mültecilerin sayısı ise 26 milyona yaklaşmıştır. Doğrusu dünya nüfusunun %3’ü göçmen olarak yaşamını sürdürmektedir. Zulümden baskıdan açlıktan kaçarak güvenli bir gelecek kurma ümidiyle çıkılan yolculuklar, kimi vakit felaketle sonlanıyor. 30 bine yakın göçmen Akdeniz’de yaşamını yitirdi. Sahra çölünün kızılı, binlerce ümit yolcusunun mezarı oldu.

YUNANİSTAN’A MÜLTECİ TEPKİSİ: AÇIKÇA ZULÜM EDİLEN SAHNELER YAŞADIK

Bilhassa botlarının iyi mi kasten batırıldığını oldukça iyi hatırlıyoruz. İnsanlık yalnız Akdeniz’de değil, Ege’de ve Meriç’te de sınıfta kalmıştır. Göçmenlerin hayalleri kendilerini denize itenlerle suya gömülmüştür. Avrupa’ya sığınan 10 binlerce Suriyeli çocuğun ise nerede olduğu kimler tarafınca kaçırmış olduğu bilinmiyor. Dünyadaki sığınmacı nüfusunun ortalama %80’inene varlıklı devletler değil, imkanları oldukca daha kısıtlı devletler ev sahipliği yapıyor. Kabul ettikleri birkaç mülteciyi reklam malzemesi yapanlar, bu durumda mesuliyet üstlenmiyor. Sığınmacılar Yüksek Komiserliği rakamlarına bakılırsa 2020’de dünyada 3. ülkelere yerleştirilmeyi bekleyen 1 milyon 440 bin mülteciden yalnız bir kısmı batıya yerleştirilmiştir. Türkiye 4 milyonu kabul eden mülteciye kapılarını açmıştır. Türkiye ile Yunanistan sınırında mültecilere Yunan güvenlik güçleri tarafınca açıkça zulüm edilmiş olduğu görüntüler yaşadık. AB Ajansı Frontex’le bu hak ihlaline ortak olmuştur. Son 500 yılda zulme uğrayan baskı gören, inancı, rengi kültürü dolayısıyla mağdur olan mazlumlara biz kapımızı açtık. Kafkasya’daki kardeşlerimizde, balkanlardaki soydaşlarımız da dara fikir hep bizim topraklarımıza sığındı.

‘OBAMA DESTEK İSTEDİ’

2. dünya savaşı esnasında Avrupa’daki Türk diplomatlar, Türk pasaportuyla yüzlerce mazlumu soykırımdan kurtardı. Zulme ve katliama uğrayan her insana güvenli bir liman şevkatli bir yuva olduk. Maddi imkanları bizlerden kat ve kat fazla olan ülkeler mültecileri toplama kampına mahkum ederken, biz bu insanlarla ekmeğimizi paylaştık. Obama görevdeyken şahsımı aradı ve Kobani’deki Kürtlerin zor durumda bulunduğunu ve bu mevzuda bilhassa kapılarımızı açmamız için destek istedi. Dedim ki bu durumda iyi mi olacak. Bana verdiği yanıt şu; Bu insanoğlu ölümle karşı karşıya. Gerekirse biz tüm cephaneyle buraya uçağı indireceğiz. Ben de dedim ki, biz buna ortak olamayız. O vaka ile beraber binlerce Kürt kardeşimiz o vaka neticesinde öldü. Biz ona karşın kapılarımızı açtık. Onbinlerce Kobanili Kürt kardeşimiz hala bizim topraklarımızda.

‘HÂLÂ TERÖRİSTLERLE BERABERLER’

Şuanda yeni gelişmeler. Suriye’nin kuzeyinde bakıyorsunuz ABD’li bir general diyor ki: Biz şuanda PKK/YPG/PYD ile beraberiz. E bu iyi mi NATO’da ittifak 2 ülke. Bunların mültecilere sahiplenmek benzer biçimde bir niyetleri yok. Dertleri başka. Hala teröristlerle beraberler. Ikimiz de terör ve teröristlerle mücadelemizi sürdürüyoruz, sürdürmeye devam edeceğiz. Mağdur durumdaki bu insanlara, kendi vatandaşımıza ne hizmet veriyorsak hiçbir karşılık beklemeden sunduk. Tüm bu tarz şeyleri çıkar hesabı reklam olsun diye değil, inancımızın, imanımızın kültürümüzün geleneğimizle yaptık.

‘SURİYELİ SIĞINMACILARA SAHİP ÇIKAN TEK ÜLKE TÜRKİYE’DİR’

Bizlere verilen birçok söz oldu fakat yerine getirilmedi. Verdikleri sözü yerine getirmediler, 50 dereden 50 su taşıdılar. 52 bin biriket konut yaptık. İstedik ki bu insanları çadırlarda yaşatmayalım. 50 biriket konutta çadırda değil, buralarda yaşasın istedik. Depremde bile 500-600 konteynerde depremzedeleri ziyaret ediyoruz. Avrupa 100 bin sığınmacı için 3 milyar avro destek verirken, Türkiye’deki sığınmacılar için ellerini taşın altına koymadılar. Yan yana ulaşınca hep yalan. Şu kadar verdik bu kadar verdik.  Internasyonal kuruluşlar bile bu gerçeği görmeye yeni yeni başladılar. Suriyeli sığınmacılara sahiplenen tek ülke Türkiye’dir. Askeri gücümüzle bu tarz şeyleri yapabildik. Bizim askerimiz olmasa bunların yapacağı şeyler asla belli değil.

‘GÜVEN ORTAMININ BOZULMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ’

class=”cf”>

Suriye’nin kuzeyindeki güvenlik ortamı iyileştikçe, ülkemizdeki Suriyelilerin dönüşleri hızlanıyor. 24 bin sığınmacı ülkelerine geri döndü. İstikrar ve refah ortamı güçlendikçe bu geri dönüşler artacaktır. Bölücü terör örgütünün son dönemde güvenli bölgelere saldırılarını arttırdığını görüyoruz. 1 ay içinde onlarca masum sivil ve çocuk yaşamını yitirdi. Itimat ortamının bozulmasına, kesinlikle izin vermeyeceğiz. Tarih süresince mevcud, bundan sonrasında da var olacak göç olgusuna geniş perspektifle bakmak gerekiyor.

‘HER GÖÇ AYNI ZAMANDA YENİ BİR BULUŞMADIR’

Aslolan yüzleşilmesi ihtiyaç duyulan, göçü besleyen sorunlardır. Her yıl milyonlarca insanı evini terk etmeye zorlayan şeylerdir. Aslolan insanı siyasal ve toplumsal sorun bulunduğunu kabul ederek başlayabiliriz. Her göç bununla birlikte yeni bir buluşmadır. Dini, kültürü, değişik insanların kucaklaşmasındır. Göçle ilgili önyargılarımızı bırakarak göçmenlerin gittikleri ülkelere katkılarını da görmemiz gerekiyor. Asırlardır göç alan ve 1965’ten beridir göç veren bir ülke olarak meseleye lüzumlu adımları atıyoruz.


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

AKP’li vekil ile Pervin Buldan arasında ‘risk haritası’ gerilimi


Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, illerin Covid-19 değerlendirme kriterlerine gore düşük, orta, yüksek ve oldukça yüksek riskli olarak gruplandırıldığı haritayı paylaştı.

Paylaşılan risk haritasına HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, ”Adıyaman’ı kaybettik fakat Uşak’ı aldık” ifadelerini kullandı. 

”SENİN BİLDİĞİN MAVİ DEĞİL”

Buldan’ın paylaşımını alıntılayan AKP Uşak Milletvekili İsmail Güneş, ”Bu mavi senin bildiğin mavi değil Ak partinin iki renginden biri. Dikkatli bak. 11 belediyenin 10’u Ak partide” paylaşımını yapmış oldu.


Okumaya devam et.

Gündem

Son dakika: 1 Mart korona tablosu ve vaka sayısı Sağlık Bakanlığı tarafından açıklandı!


class=”cf”>

Son dakika haberi… Sıhhat Bakanlığı, 1 Mart Günlük Korona Tablosu’nu paylaştı. Açıklanan tabloya gore, son 24 saatte 130 bin 536 Kovid-19 testi yapılmış oldu, 9 bin 891 kişinin testi pozitif çıktı, 69 şahıs yaşamını yitirdi. Ağır hasta sayısı 1215 oldu, 5 bin 947 kişinin Kovid-19 tedavisinin/karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 2 milyon 578 bin 181’e terfi etti.

Son dakika: 1 Mart korona tablosu ve vaka sayısı Sağlık Bakanlığı tarafından açıklandı

28 ŞUBAT KORONAVİRÜS TABLOSU

class=”cf”>

Sıhhat Bakanlığı, 28 Şubat koronavirüs tablosundaki kontrol sayısını 109 bin 639 olarak açıklarken, 8 bin 424 olay tespit edildiğini bildirmişti. Koronavirüsten 66 şahıs yaşamını yitirmiş, taburcu olanların sayısı 6 bin 511 ve toplam iyileşen sayısını ise 2 milyon 572 bin 234 olarak açıklamıştı.

Son dakika: 1 Mart korona tablosu ve vaka sayısı Sağlık Bakanlığı tarafından açıklandı


Okumaya devam et.

Gündem

Rekabet Kurulu geçen yıl 2.2 milyar lira idari para cezası verdiRekabet Kurulu, 2020’de, rekabet ihlalleri, birleşme ve devralma, menfi tespit-muafiyetlerin de aralarında olduğu 355 işlemle ilgili incelemesini sonuçlandırmış oldu.


Rekabet Kurulu geçen yıl 2.2 milyar lira idari para cezası verdi

Rekabet Kurulu, koronavirüs salgınının yaşandığı 2020’de piyasadaki fiyat artışlarının önüne geçerek, tüketicileri korumak ve piyasanın sıhhatli işlemesine katkı sağlamak için rekabet otoritesini etken olarak kullandı.

2.2 MİLYAR LİRA İDARİ PARA CEZASI

Kurul, söz mevzusu dönemde toplam 2 milyar 242 milyon 854 bin 974 lira yönetimsel para cezası verdi.

Kurul, kararlarının kapsamı, niteliği ve sonuçlarına nazaran, 65 rekabet ihlali, 220 birleşme ve devralma, 34 menfi tespit-muafiyet işleminin yanı sıra 34 öteki ve 2’si de yargı kararları dolayısıyla olmak suretiyle toplam 355 işlemi karara bağladı.

Rekabet ihlalleri alanında 65 işlemden 46’sında ret, 16’sında ceza sonucu veren Kurul, 3’üne ilişkin de görüş bildirdi.

SAĞLIKTAN TEKNOLOJİYE KADAR BİRÇOK ALANDA SORUŞTURMA YAPILDI

Kurul, akaryakıt, kargo, gübre üreticisi, maske, sinyalizasyon, yaş meyve sebze alanında etkinlik gösteren teşebbüslerin de aralarında olduğu 26 firmanın soruşturmalarını tamamladı. Soruşturma meydana getirilen teşebbüslerin, bilişim teknolojileri, telekomünikasyon, sıhhat hizmetleri, inşaat, lojistik, depolama ve posta, banka, ziraat ve tarımsal ürünler, makine endüstrisi, mobilya, kimya ve madencilik, sektörlerinde etkinlik gösterdikleri görüldü.

Rekabet Kurulu geçen yıl 2.2 milyar lira idari para cezası verdi #1


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler