Connect with us

Gündem

Skandal ifadelerle dolu ÇED kararına mahkemeden yürütmeyi durdurma çıktı!


YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Turistlerin mermeri tercih edeceği, hayvanların da başka yerlerde yaşayabileceğinin savunulduğu mermer ocağı projesi için verilen ÇED Lüzumlu Değildir sonucuna mahkemeden yürütmeyi durdurma geldi…

Anamur ilçesine bağlı Korucuk köyünde açılması planlanan mermer ocağıyla ilgili verilen ÇED Lüzumlu Değildir kararının yürütmesi durduruldu. Mersin Çevre ve Tabiat Derneği (MERÇED) ile Korucuk köylülerinin açmış olduğu davaya bakan Mersin 2. İdare Mahkemesi, Mersin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün 30 Aralık 2019 tarihindeki kararını hukuka aykırı bularak yürütmesini durdurdu. Mahkemenin oy birliği ile almış olduğu durdurma sonucunda itiraz yolunun kapalı olduğuna hükmedilerek, “dava konusu işlemin hukuka aykırılığı saptandıktan sonra hukuk âleminde varlığını sürdürmesi, tüm işlem ve eylemlerin hukuka uygun olduğu karinesine dayanan hukuk devleti ilkesine aykırı bir durum yaratacağından ve işlemin yürütülmesi durumunda dava konusu alanda madencilik faaliyetlerine başlanılacağından, anılan işlemin uygulanmasında telafisi güç zararlar doğabileceği açıktır” ifadelerine yer verildi.

Mersin’in Anamur ilçesine bağlı Korucuk köyünde hususi bir şirket tarafınca ortalama 100 hektarlık bir alanda açılmak istenen mermer ocağı için 30 Aralık 2019 tarihinde Mersin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafınca ‘ÇED Gerekli Değildir’ sonucu verildi. Karar, 6 Ocak 2020 tarihinde duyuruldu. Tamamı orman arazisi olan bölgede açılmak istenen mermer ocağının organik alanların yanı sıra iki köyün tarımsal üretimini ve su kaynaklarını negatif etkileyeceğini korumak için çaba sarfeden yöre halkı, kararın iptali için dava açtı.

MAHKEME, ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR KARARINI HUKUKA AYKIRI BULDU

Mersin Çevre Derneği (MERÇED) ile Korucuk ve Ovabaşı köylerinin muhtarlarının açmış olduğu davaya bakan Mersin 2. İdare Mahkemesi, mermer ocağı için verilen ÇED Lüzumlu Değildir kararını hukuka aykırı bularak yürütmesini durdurdu.

YERALTI SULARI, TARIM VE ORMANCILIK  OLUMSUZ ETKİLENECEK

Temmuz 2020’de mermer ocağı açılması planlanan bölgede meydana getirilen bilirkişi incelemesinin peşinden mevzuyla ilgili uzmanlar tarafınca hazırlanan rapora dayanan Mahkemenin yürütmeyi durdurma sonucunda, maden sahasının bulunmuş olduğu bölgenin yarı kurak bir iklime haiz olması ve eriyebilen kayaçların yaygın olmasından dolayı sınırı olan bir yeraltı suyu dolaşımı söz mevzusu olduğuna dikkat çekilerek madencilik faaliyetinin yeraltı sularını negatif etkileyeceği açıklandı. Mermer ocağı projesinin bölgede hususi bir değere haiz olan tarımsal üretimi ve ormancılık faaliyetlerini de negatif yönde etkileyeceği vurgulanarak, proje için verilen ÇED Lüzumlu Değildir sonucunda hukuka uyarlık görülmediği açıklandı.

MAHKEME KARARINA İTİRAZ YOLU KAPALI

Mahkemenin oy birliği ile almış olduğu yürütmeyi durdurma sonucunda itiraz yolunun kapalı olduğu da belirtilerek, “dava konusu işlemin hukuka aykırılığı saptandıktan sonra hukuk âleminde varlığını sürdürmesi, tüm işlem ve eylemlerin hukuka uygun olduğu karinesine dayanan hukuk devleti ilkesine aykırı bir durum yaratacağından ve işlemin yürütülmesi durumunda dava konusu alanda madencilik faaliyetlerine başlanılacağından, anılan işlemin uygulanmasında telafisi güç zararlar doğabileceği açıktır” ifadelerine yer verildi.

PROJE HAYATA GEÇERSE YILDA 31 BİN TON ATIK ÇIKACAK

Mustafa Çetin adlı girişimci tarafınca açılmak istenen mermer ocağı için hazırlanan ve verilen ÇED Lüzumlu Değildir sonucu verilen proje kapsamında ilk etapta 25 bin metrekarelik alanda yılda 52 bin ton blok mermer çıkarılacağı, 31 bin tonun üstünde de ‘pasa’ isminde olan atık araç-gereç üretileceği belirtilmişti.

ÇED RAPORUNDA SKANDAL İFADELERE YER VERİLMİŞTİ

Faaliyet alanı içerisindeki fauna türleri geniş yayılımlı türler olup faaliyetin başlamasıyla beraber çevredeki arazilere doğru yöneleceklerdir” İfadelerine yer verilen ÇED raporunda gezim amaçlı otel, motel, site ve dinlence köyleri benzer biçimde yatırımlarda organik mermer kullanımında artış olduğu savunularak şu ifadelere yer verilmişti: “Bu gibi yatırımlarda doğal mermer kullanımı ile daha estetik bir görünüm verilmekle beraber turistlerin daha doğal ortamda tatil tercihlerine katkıda bulunulmaktadır. Turizm ülkesi olan ülkemizin bu yörelerinde doğal mermer kullanılmasına önem verilmelidir. Bu yörelerde hem doğallığı hem de modern yaşam tarzını ve çevreciliği doğal estetiklik ile birleştirerek harikulade projelerin geliştirilmesi turizme kesinlikle katkı sağlayacağı düşünülmelidir.”

İlgili haber için:

https://gazeteciyazaryusufyavuzblog.wordpress.com/2020/07/19/turistler-mermeri-tercih-edecek-hayvanlar-baska-yerde-yasayabilecek/

 


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Trollerin kuyruğuna basıldı, cesaretiniz yoksa susun!


Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan toplumsal medya hesabı Twitter üstünden yapmış olduğu paylaşımla  kendisinin Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi olmadığını bir kez daha altını çizdi. 

Prof. Ceyhan paylaşımında şu ifadeleri kullandı: 

“Trollerin kuyruğuna basıldı. Boşuna uğraşıyorsunuz. Ben ne devlette görevliyim, ne de Koronavirüs Bilim Kurulu üyesiyim. Bir üniversite öğretim üyesiyim. Okulların veya iş yerlerinin açılıp kapanmasına itirazınız varsa, buna karar veren insanların sayfasına yazın. Oralara yazmaya cesaretiniz yoksa, susun. Çünkü buraya yazdığınız olumsuz mesajlar ben görmeden sekreterim tarafından siliniyor.” 


Okumaya devam et.

Gündem

İstanbul için sevindiren haber! Baraj seviyesi 7 ayın zirvesinde


class=”cf”>

İstanbul’daki barajlarda su seviyesi 7 ayın zirvesinde

İstanbul’da barajlardaki kırmızı alarm sona verdi. Ocak ayının başlangıcında yüzde 20’lerin altına kadar inen su seviyesi, yüzde 55’i aştı. Son açıklanan verilere bakılırsa barajlardaki doluluk oranı son 7 ayın zirvesinde.

İstanbul’da etkili olan yağışlarla beraber barajların doluluk oranı da artıyor.

Yaz aylarını kurak ve yağışsız geçiren İstanbul’da ocak ayı itibarıyla barajlardaki doluluk oranı yüzde 19’lara kadar geriledi. İstanbul’da etkili olan son yağışlarla barajlardaki doluluk oranı da yüzde 55’lere kadar terfi etti.

Bazı barajlarda su seviyesi yüzde 70’i geçti.

TRT Haber’den alınan bilgiye bakılırsa megakenti besleyen barajların seviyesi son 7 ayın zirvesini görmüş oldu. Bazı barajlardaki doluluk oranı yüzde 70 seviyesini geçti.

Kazandere Barajı’nda su miktarı 10 kat arttı. 6,8 olan su seviyesi yüzde 61,1’e terfi etti.

class=”cf”>

Elmalı Barajı’nda ise su seviyesi neredeyse üçe katlanarak yüzde 63,8’e çıktı.

Büyükçekmece’de ocak başlangıcında yüzde 17,7’ye düşen su oranı, yüzde 60’a yaklaştı.

Istrancalar’daki oran ise yüzde 23,4’ten yüzde 75,2’ye terfi etti.

Barajlardaki kırmızı alarm biriken karın erimesiyle son buldu. Doluluk oranının bahar ayında beklenen yağışlarla daha da artması planlanıyor.


Okumaya devam et.

Gündem

Mardin’de çiftçiler, keçi gübresiyle karalahana yetiştirdiÇiftçiler, keçi gübresinin verimlilikteki rolüne vurgu yapmış oldu.


Mardin’in Kızıltepe ilçesinde çiftçiler, alternatif ürünlere yönelmeye devam ediyor.

Gürmeşe köyünde çiftçiler, dağın eteğinde ilk kere keçi gübresiyle karalahana yetiştirdi.

“TAMAMEN KEÇİ GÜBRESİYLE YETİŞTİRİYORUZ”

Tarlada karalahana toplayan Hamza Dinler, “Tarım ve hayvancılıkla uğraşıyoruz. Bugün sezonumuzu kaldırıyoruz. Tamamen keçi gübresiyle yetiştiriyoruz. Şimdi karalahanalarımızı topladıktan sonra toptancıya vereceğiz. Tamamen keçi gübresidir ve doğal koşullarda yetiştiriliyor. Çok verimlidir.” dedi.

Mardin’de çiftçiler, keçi gübresiyle karalahana yetiştirdi VİDEO

“BU SENE İLK DEFA…”

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi nebat koruma bölümünde okuyan Abdülmelik Dinler, “Burası bizim tarlamız. Bu yıl ilk defa karalahana ekimi yaptık keçi gübresi sayesinde. Keçi gübresi olmasaydı bu kadar güzel verim alamazdık. Üstelik düğer normal gübrelerden faydası da daha çok iyi. Keçi gübresinin en önemli etkenlerinden bir tanesi çok verimli olması. Anlatmamıza gerek yok, aslında otlara bakıp ne kadar verimli olduğunu bilmek gerekir.” diye konuştu.

Çiftçilerden Şerif Dinler ise “Bu sene ilk defa karalahana ektik. Gördüğünüz gibi keçi gübresi ve doğal.” şeklinde konuştu.


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Exit mobile version
Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler