Connect with us

Gerede Haberleri

Şehit Eren Bülbül’ün Kara Lastikleri Gerede’de!

Tarih:

//

Gerede Meslek Yüksekokulu’nun Yaşayan Ayakkabı Müzesi’ne 12 Ağustos 2017 Cumartesi günü Trabzon’un Maçka ilçesinde PKK’lı teröristler ve güvelik güçleri içinde çıkan çatışmada yaşamını kaybeden şehit Eren Bülbül’ün giydiği kara lastiklerde eklendi.

Bölüm Başkanı Nurettin Akçakale “Şehidimizin ayakkabılarının Yaşayan Ayakkabı Müzesi için elimize geçmesini elde eden Adnan Menderes Bey’e, Abisi Arif Bülbül ve ailesine çok teşekkür ederiz” dedi.

Bölüm Başkanı Nurettin Akçakale’nin girişimleri ile kurulup her geçen gün ilgisini sürdüren Müze, biroldukça ünlünün ilgi odağı olmaya başladı. Bünyesine her geçen gün ünlü birisinin ayakkabısını ekleyen Müze, Gerede’nin adını de duyurmaya devam ediyor.

Daha önce 1,5 metre boyunda 222 numara dev ayakkabının sergilendiği Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Gerede Meslek Yüksekokulu Yaşayan Ayakkabı Müzesi’nde, halk içinde ‘Çarşamba’ yada ‘Külhanbeyi’ ayakkabısı olarak bilinen türün, giyilebilir en küçük ayakkabısı da sergilenmeye devam ediyor.

Samsun’daki Mitat Ayakkabı adlı bir şirket tarafınca üretilen ve Gerede Meslek Yüksekokulu’na ödül edilen 17 numara ayakkabı, giyilebilir en ufak ayakkabı unvanına sahip bulunuyor. Yaklaşık 5 desimetrekare deriden yapım edilen ayakkabının sayası hakiki dana derisinden, tabanı ise neolit malzemeden oluşuyor. Tek parça sayadan özel olarak üretilen ayakkabı, yumurta topuk ve sivri burun özelliklerine haiz bulunuyor. Gerçek ölçülerde giyilebilir en ufak ayakkabı unvanına haiz olan ayakkabı ancak 3 aylık bir bebeğin ayağına olabiliyor.

Özel tasarım en ufak ayakkabı, halen Yaşayan Ayakkabı Müzesi’nde sergilenen 1,5 metre boyundaki 222 numara ayakkabı ile bir araya getirildiğinde ilginç ve seyirlik bir görüntü ortaya çıkarıyor.

Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gerede Haberleri

Gerede’nin Çöp Konteynırları Yıkanacak

Tarih:

//

Yazar:

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar tarafından Belediye bünyesine kazandırılan çöp konteyneri yıkama ve dezenfekte aracı ilçede çalışmalara başladı.

Belediye Başkanı Mustafa Allar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından aldığı hibe çöp konteyneri yıkama ve dezenfekte ekipmanını mevcutta bulunan araca üst yapı olarak kurdurarak vatandaşın hizmetine sunmuştu. Temizlik İşleri Müdürlüğü bünyesine kazandırılan araç ile ekipler, mahalle ve caddelerde bulunan 800, 660, 400, 240 ve 220 litrelik 700 civarı çöp konteynerlerini yıkama ve dezenfekte işlemlerine başladı.

Çalışmaların başladığı ve devam ettiği mahalle sakinleri ise yapılan çalışmalardan memnun olduklarını ifade ederken, Belediye Başkanı Mustafa Allar’a ve Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerine teşekkür ettiler.

Okumaya devam et.

Gerede Haberleri

GEREDE’NİN MUHTARLARINA SU TANKERİ VERİLDİ

Tarih:

//

Yazar:

Bolu’da, orman yangınları başta olmak üzere ev ve kırsal yangınlara kısa sürede müdahale amacıyla Orman Genel Müdürlüğü tarafından orman köylerine 54 adet çok amaçlı su tankeri dağıtıldı.

Orman Genel Müdürlüğü tarafından dağıtılan ve üç koldan su püskürtme yapabilen su çok amaçlı olan tankerleri, köy muhtarlıklarının zimmetine verildi. Küçükberk Mahallesi’nde yer alan Bolu Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait fidanlıkta düzenlenen dağıtım törenine Bolu Orman Bölge Müdürü Şaban Bıyıklı, Bölge Müdür Yardımcıları Nizamettin Ören ve Ferdi Özer, Orman Koruma Şube Müdürü Osman Koru ve bölge müdürlüğü personeli ile su tankerlerini alacak olan köylerin muhtarları katıldı.

Törende köy muhtarlarına orman yangınları hakkında bilgi veren Bolu Orman Bölge Müdürü Şaban Bıyıklı, bu tankerlerin sadece orman yangınlarında değil, aynı zamanda köylerin içinde yaşanabilecek yangınlarda da kullanılabileceğini kaydetti. Bölge Müdürü, su tankerlerinin kullanımının tamamen köy muhtarlıklarına ait olduğunu da belirterek, gerektiğinde toplu etkinliklerde su ihtiyacının karşılanmasında, gerektiğinde de mevlit veya cenaze olaylarının yanı sıra köy yollarının sulanmasında da kullanılabileceğini ifade etti.

Köy muhtarlarına daha sonra Bolu Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri tarafından yangınlara nasıl müdahale edileceği konusunda eğitim verildi. Eğitimin ardında bölgede yakılan ateş, dağıtımı gerçekleştirilen bir su tankeri ile söndürülürken, aynı zamanda muhtarlara tankerlerin nasıl kullanılacağı da öğretildi.

Tören sonunda muhtarlara sertifika verildi.

Okumaya devam et.

Gerede Haberleri

Bolu’da son 1 ayda karantina kuralına uymayan 120 kişi yakalandı

Tarih:

//

Yazar:

BOLU Valisi Ahmet Ümit, şehir genelinde yapılan koronavirüs denetimlerine katıldı. Vali Ümit, son 1 ayda koronavirüs hasebiyle hanede yalıtım altında olması gerekirken, dışarıda gezerken yakalanan 120 kişinin olduğunu dile getirerek, “Yalıtım şartlarını ihlal eden yurttaşlarımızı KYK yurtlarına yerleştiriyoruz. Müddetlerini dolduruncaya kadar orada kalma zorunluluğu var” diye konuştu.

Bolu Valisi Ahmet Ümit, beraberindeki Şehir Jandarma Komutanı Albay Nadir Çelik, Şehir Emniyet Müdürü Armağan Adnan Erdoğan ve Şehir Sıhhat Müdürü Muhammed Emin Demirkol ile beraber kent genelinde, koronavirüs denetimlerine katıldı. Vali Ümit ve beraberindekiler, şehir merkezinde, otobüs duraklarında bekleyen yolculara bilgilendirmelerde bulundu. Özel halk otobüsü içindeki yolcularla sürücülere de ikazlarda bulunan Vali Ümit, yurttaşlara maske dağıttı.

Denetimler esnasında izahlarda bulunan Vali Ahmet Ümit, “Denetimlerimizin temelinde ilk olarak bilgilendirme, bilinçlendirme mevzubahis. Yoksa burada her vakit dile getirdiğimiz gibi hepimiz biliyoruz ki sosyal mesuliyet asallı her ferdin bu sorumluluğu anlaması ve alması asaldır. Asal bakımından bunu yerleştirmeye çalışıyoruz. Herkes kendi sorumluluğunu aldığı vakit otomatik olarak bu işler kendi kendine düzene girecektir” diye konuştu.

YALITIM KAİDENİNİ İHLAL EDEN 120’NİN ÜZERİNDE KİŞİ YAKALANDI

Vali Ahmet Ümit, son 1 ayda koronavirüs hasebiyle hanede yalıtım altında olması gerekirken dışarıda gezerken yakalanan 120 kişinin olduğunu dile getirerek, “Her geçen gün yeni önlemler alınıyor. Bunlardan bir tanesi yalıtıma tabi olduğu halde, bulunması şart olan yerde kalmayıp, dışarıda gezen yurttaşlarımız. 18 Ağustos’tan itibaren çok yoğun bir şekilde biz, bu işin peşindeyiz. Güvenlik kuvvetlerimiz bu işin peşinde. Bugüne kadar şehrimizde çok sayıda kişiyi yakaladık. 120’nin üzerinde kişi yakalandı. Fakat son birkaç gündür Kredi ve Yurtlar Müessesesi’na (KYK) ait bir yurdu, bayanlar ve erkekler için ayrı bir yer olmak üzere tahsis ettik. Yalıtım şartlarını ihlal eden yurttaşlarımızı KYK yurtlarına yerleştiriyoruz. Müddetlerini orada dolduruncaya kadar orada kalma zorunluluğu var. Onlardan fiyatlarını bu arada tahsil ediyoruz. Güvenlik ve sıhhat önlemleri alınmış halde. Karantina önlemlerini sürdürüyorlar” dedi.

ANKARA’YA KOMŞU KAZADAKİ OLAYLAR ARTTI

Koronavirüs olay sayılarının Ankara’ya yakın olan Gerede kazasında arttığını izah eden Vali Ümit, “Gerede’de bu konuları yerinde açıklama edeceğiz. Asal emelimiz yurttaşımızla paylaşmak. Gerede, Ankara ile yakın temas içerisinde. Komşu şehirlerle yakın teması var. Hepimiz biliyoruz ki salgının en ehemmiyetli sebeplerinden bir tanesi şehir dışından gelen yurttaşlarımızla kurulan temaslardır. Bu temasların Gerede’de biraz daha fazla olduğunu görüyoruz. Bunun neticeninde da bir artma olduğunu saptadık” dedi.

Okumaya devam et.

Popüler