Connect with us

Gündem

Saygı Öztürk: Alaattin Çakıcı’nın ifadesin alınamadı, çünkü…


Sözcü Gazetesi yazarı Saygı Öztürk, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu tehdit eden ve Kılıçdaroğlu’na hakaret eden Alaattin Çakıcı hakkında şikayette son durumu yazdı.

Saygı Öztürk, “Çakıcı’nın bugüne kadar ifadesinin alınamamasını, yetkililer adresinde bulunamamasına bağlıyor. “Alaattin Çakıcı” kitabımda da belirttiğim şeklinde, daha oldukca teknesinde kalıyor. O yüzden kendisine tebligat yapılamadığı belirtiliyor. Çakıcı’nın ifadesinin alınması durumunda sorulara iyi mi yanıt vereceği de merak ediliyor.” ifadelerini kullandı.

Saygı Öztürk’ün yazısı şu şekilde oldu:

Alaattin Çakıcı’nın 23 yılı yurt içi ve yurt haricinde cezaevlerinde geçti. Arandığı dönemde, devamlı ülke değiştirdi. Yakın arkadaşlarının anlatımına gore yer değiştirmeler, geziler sonucu dünyanın etrafını üç kez dolaştı. Yakalanıp Türkiye’ye getirildiğinde 16 yıl cezaevinde yattı. İnfaz Yasası’ndan yararlandı ve nisan ayında tahliye edildi.

Doğan Kitap’tan çıkan “Siyasette, Bürokraside, Cezaevinde Alaattin Çakıcı” kitabımda, belgelerle Çakıcı’nın bu yanlarını anlattım. Niçin siyasette? Bu sebeple, açıklamalarıyla bu ülkede hükümet düşürmüştü. Niçin siyaset? MİT’te daire başkanlığına yapılacak atama için girişimleri ortaya çıktı. Cezaevinde yaşadıkları ise tam anlamıyla tek başına bir kitap mevzusu olur.

ŞİKAYET ÜZERİNE

Cezaevinden çıktıktan sonrasında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile ilgili açıklamaları üstüne, Çakıcı’ya ilişkin olduğu belirtilen toplumsal medya hesabından, “Devletimiz ve Sayın Devlet Bahçeli hakkında açıklamalar yapan Kemal Kılıçdaroğlu’na, Allattin Çakıcı’dan açıklamalar”ı yayımlandı. Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik’in yakınma dilekçesinde, Çakıcı’nın, CHP liderine “Gafil”, “Muhbir”, “Adi”, “Şerefsiz”, “Beyni bölücülüğe endeksli”, “Onur yoksunu”, “Ulan Dürzü”, “Köpek” söylediği belirtiliyor.

Avukatı Celal Çelik, Cumhuriyet savcılığına sunmuş olduğu 18 Kasım 2020 tarihindeki kabahat duyurusunda, “Silahla tehdit suçunun tüm yasal unsurları oluşmuştur. Şüpheli hakkında, kamu görevlisine hakaret ve silahla tehdit suçlarından, soruşturma başlatılmasını, sonrasında kamu davası açılmasının sağlanmasını talep ediyoruz” dedi.

AKP TBMM Grup Başkanvekili Bülent Turan, Alaattin Çakıcı hakkında savcılığın soruşturma başlattığını açıklamıştı. Bu açıklamayı dinleyen, sanki savcılığın, toplumsal medyada ki açıklamalar üstüne soruşturma başlattığını sandı. Oysa, savcılık kendiliğinden değil, Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik’in dilekçesi üstüne soruşturma başlattı. Doğrusu, meydana getirilen rutin bir işlem. Başvuran kim olursa olsun savcılık soruşturma numarası vermekle yükümlü.

SAVCILIK NE YAPTI?

Şikayetin üstünden tam bir ay geçti. Bu süreçte, Çakıcı’nın bir türlü ifadesinin alınmaması TBMM’de onlarca kere gündeme getirildi. Bu durum eleştiri mevzusu olmaya devam ediyor.

Gelelim, bu mevzuda soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcısının neler yaptığına. Ilkin, Çakıcı’nın adresinin belirlenmesine çalışıldı. Çakıcı’nın İstanbul ve Bodrum’da iki adresi belirlendi. Çakıcı’nın İstanbul’dan oldukca Bodrum’da bulunmuş olduğu savcılığa bildirildi.

Ankara C. Savcısı Avni Rıfat Baysal tarafınca 23 Kasım 2020’de, doğrusu yakınma dilekçesinin sunulmasından 5 gün sonrasında, Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı Yönerge Bürosu’na, Çakıcı’nın adresi bildirildi. Çakıcı ile ilgili gönderilen yazıda sorulması istenen sorular da açıklandı. Savcılığın yazısını okuyoruz:

“Cumhuriyet Başsavcılığımızca yürütülmekte olan soruşturmaya esas olmak suretiyle; Aşağıda açık kimliği ve adresi yazılı Alaattin Çakıcı’nın Cumhuriyet Başsavcılığınıza çağrı edilerek;

Müşteki Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı yazılan hakaret ve tehdit içerikli olduğu iddia yazının yayınlandığı Twitter hesabının kendisine ilişkin olup olmadığı, yazının kendisi tarafınca yazılıp yazılmadığı, yazı kendisi tarafınca yazılmış ise bu yazıyı nerede kaleme aldığının sorularak şüpheli sıfatı ve delillerin tespiti ile ikmal olunacak talimatın Cumhuriyet Başsavcılığımız Basın Suçları Soruşturma Bürosu’na gönderilmesi rica olunur.”

Çakıcı’nın bugüne dek ifadesinin alınamamasını, yetkililer adresinde bulunamamasına bağlıyor. “Alaattin Çakıcı” kitabımda da belirttiğim şeklinde, daha oldukca teknesinde kalıyor. O yüzden kendisine tebligat yapılamadığı belirtiliyor. Çakıcı’nın ifadesinin alınması durumunda sorulara iyi mi yanıt vereceği de merak ediliyor.


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

LeMan'dan dikkat çeken "Ay" karikatürü


LeMan’dan dikkat çeken “Ay” karikatürü


LeMan dergisi, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ay’a çıkıyoruz” açıklamasının peşinden ekonomik krize dikkat çeken bir karikatür paylaştı.

LeMan dergisinden dikkat çeken bir karikatür paylaşıldı. Paylaşılan karikatürde pazar alışverişi üstünden ekonomik krize dikkat çekildi.

İŞTE O KARİKATÜR

cumhuriyet.com.tr

(function(i, s, o, g, r, a, m))(window, document, ‘script’, ‘https://www.google-analytics.com/analytics.js’, ‘ga’);
ga(‘create’, ‘UA-121944279-5’, ‘auto’);
ga(‘set’, ‘campaignSource’, ‘Feysbuk’);
ga(‘set’, ‘campaignMedium’, ‘Feysbuk Instant Articles’);
ga(‘set’, ‘referrer’, ia_document.referrer);
ga(‘set’, ‘page_title’, ia_document.title);
ga(‘send’, ‘pageview’);

(function(m,e,t,r,i,k,a)) (window, document, ‘script’, ‘https://mc.yandex.ru/metrika/tag.js?id=49053425’, ‘ym’) ym(49053425, ‘init’, { trackLinks:true, accurateTrackBounce:true, params: window.yaParams||{title: “no title”} });


Okumaya devam et.

Gündem

Ağrı’da korkutan yangın! – Son Dakika HaberleriYangın, saat 16.30 sıralarında Alpaslan Mahallesi Eski Van Caddesi üstündeki 5 kattan oluşan bir binanın çatısında meydana geldi. Elektrik kontağından çıkmış olduğu tahmin edilen yangını görenler, durumu itfaiyeye bildirdi. İhbar üstüne vaka yerine oldukca sayıda sıhhat, polis ve Ağrı Belediyesi İtfaiye ekibi sevk edildi. Alınan güvenlik önlemlerinin peşinden İtfaiye ekipleri yangına müdahale etti. Uzun devam eden uğraşlar sonucunda denetim altına alınan yangında herhangi bir can kaybı yaşanmazken, binada hasar oluştu.

Polis, yangının kati çıkış sebebinin belirlenmesi için soruşturma başlattı.


Okumaya devam et.

Gündem

Kargolarla ilgili seçimlerimiz araştırıldıKargolar her geçen gün hayatımızda daha çok var olmaya devam ediyorlar. Peki biz kargoları ne vakit hangi sıklıkta kullanıyoruz, kargo şirketlerinden yakınma ve beklentilerimiz neler?


Kargolarla ilgili seçimlerimiz araştırıldı

Koronavirüsle beraber online alışverişe olan talep, kargo şirketlerine olan ilgiyi de artırdı.

Araştırma şirketi Areda Survey’in yapmış olduğu ve 2 bin 400 kişinin katılımıyla gerçekleşen emek harcama, kargoların hayatımızdaki yeri ve beklentileri rakamlarla ortaya koydu.

KARGOYU SEÇERKEN ÖNCELİĞİMİZ GÜVENİLİR OLMASI

“Kargo şirketi tercih ederken en çok hangisine önem verirsiniz?” sorusuna yüzde 56,2 güvenilir hizmet beklediğini söylemiş oldu.

Aynı soruya; yüzde 37,7 teslimat hızının kabul edilebilir olması, yüzde 6.1 devamlı kullandığım kargo şirketi olması yanıtını verdi.

Kargo şirketi tercih ederken ehemmiyet verilen üç faktörün yer almış olduğu araştırmaya nazaran, iştirakçilerin yüzde 28,3’ü ‘güvenli teslimat’, yüzde 23’ü ‘kargo teslimat hızı’ derken, muhatap bulabilme diyenlerin oranı ise yüzde 10,3 oldu. İlgili soruya teslimat tutarı diyenlerin oranı yüzde 8,5 olurken, oluşabilecek zararlara karşı güvence vermesi diyenlerin oranı yüzde 8,5 oldu.

Iştirakçilerin yüzde 7,9’u firmanın deneyimine ehemmiyet verdiğini belirtirken, tavsiye ve tavsiye diyenlerin oranı yüzde 3,9, marka bilinirliği diyenlerin oranı yüzde 3,8, kargo takip ara yüzünün kullanışlılığı yüzde 1,8, çağdaş araç-gereç ve teknolojiye haiz olma yüzde 1,7, hizmet saatleri yüzde 1,3, şube fizyolojik görünümü yüzde 1,1 olarak şekillendi.

Kargolarla ilgili seçimlerimiz araştırıldı #1

YÜZDE 23,1, ÜRÜNLERİNİN KORUNMASINI İSTİYOR

“Tercih ettiğiniz kargo şirketinin göstermiş olduğu tutumlardan hangisinden memnunsunuz?” sorusuna iştirakçilerin yüzde 23,1’i taşınan ürünün zarar görmemesi için almış olduğu önlemlerden yanıtı verdi. Aynı soruya teslimat ve sunumundan cevabı verenlerin oranı yüzde 21,7, SMS mesajı ile takip bilgisi vermesinden diyenlerin oranı yüzde 14.4 oldu. Kargo şirketlerinin müşteriyle kurduğu kontakt şekline cevap verenlerin oranı yüzde 12,8 olurken, web sitesi üstünden sağlamış olduğu takip sisteminden diyenlerin oranı yüzde 12,1, şikayetlere yanıt verme durumundan diyenlerin oranı yüzde 6,7, kurye kaynaklı ziyanı karşılamasından yüzde 3,9, yenilikçi bir hizmet sunmasından yüzde 3,2, şubelerin fizyolojik görünüşünden yüzde 2,1 cevapları verildi.

EN ÇOK PAKET GÖNDERİMİ TERCİH EDİLİYOR

“En çok hangi tür gönderi tercih ediyorsunuz?” şeklindeki soruya iştirakçilerin yüzde 38,2’si paket yanıtı verdi. Aynı soruya yüzde 30,7’si koli derken, yüzde 28,4’ü hepsi dedi. Iştirakçilerin yüzde 2,8’i  ise dosya dedi.

Kargolarla ilgili seçimlerimiz araştırıldı #2

YÜZDE 51, AYDA 1 KEZ KARGO HİZMETİ ALIYOR

“Yılda kaç kere kargo hizmeti alıyorsunuz?” sorusuna iştirakçilerin yüzde 51,7’si ayda 1 kez derken,  haftada 1 kez yüzde 20,8, haftada birkaç kez diyenler yüzde 13,7, yılda 1 kez diyenler 10,5, her gün diyenler ise 3,4 oldu.

EN ÇOK ONLİNE ALIŞVERİŞLER İÇİN KULLANILIYOR

“Daha çok hangi durumlarda kargo hizmetlerinden yararlanıyorsunuz?” sorusuna iştirakçilerin yüzde 64,1’i online alışveriş, yüzde 13,3’ü aile, eş, dostlara gönderi, yüzde 9,1’i online gönderi, yüzde 7,6 resmi kurum-kuruluşlara hizmet şeklinde cevap verdi.

Kargolarla ilgili seçimlerimiz araştırıldı #3

EN FAZLA KARGO KULLANIM TERCİHİ “ŞUBEYE GİDEREK”

İlgili soruya öteki yanıtı verenlerin oranı yüzde 5,9 oldu. Araştırmada yer edinen, “Kargo gönderim tercihiniz hangisidir? sorusuna iştirakçilerin yüzde 67,2’si şubeye giderek şeklinde cevap verdi. İlgili soruya iştirakçilerin yüzde 13,3’ü telefon, yüzde 11,6’sı mobil uygulama, yüzde 7,8’i web dedi.

YÜZDE 79, KARGO ŞİRKETLERİYLE SORUN YAŞAMIYOR

“Kargo gönderimlerinde genelde problem yaşıyor musunuz?” sorusuna iştirakçilerin yüzde 79,2’si hayır derken, evet diyenlerin oranı yüzde 20,8 oldu. “Her zaman gönderim yaptığınız kargo markasını, yeni gönderiminizde kullanma olasılığınız aşağıdakilerden hangisine daha yakındır?” şeklindeki soruya ‘yüzde 100’ diyenlerin oranı yüzde 53,9 olurken, ‘yüzde 50’ yanıtı verenlerin oranı yüzde 43,4 oldu. ‘yüzde 0’ diyen iştirakçilerin oranı ise yüzde 2,8 oldu.

Kargolarla ilgili seçimlerimiz araştırıldı #4

YÜZDE 29, TESLİMAT İÇİN ŞUBEYE GİTMEK İSTEMİYOR

“Kargo gönderirken en çok karşılaştığınız problemler hangileridir?” sorusuna iştirakçilerin yüzde 29,9’u ‘kargonun teslim edilmeyerek teslim almak için şubeye gidilmek zorunda kalınması’ olarak yanıtlarken,  yüzde 24,4’ü ise gecikmelerden yakınma etti.

İlgili soruya ‘kargonun hasarlı olması’ diyenlerin oranı yüzde 14,8 olurken,  kargonun kaybolmasından şikayetçi olanların oranı ise yüzde 10,8 oldu. Kargo iadesini sorun olarak görenlerin oranı yüzde 10,4, extra ödeme diyenlerin oranı yüzde 5,4 kargonun başkasına teslim edilmesinden rahatsız olanların oranı ise yüzde 4,4 olarak şekillendi.


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler