Connect with us

Gündem

Sandras Dağında 33 bin çam ağacını katledecekler!


YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Muğla-Köyceğiz’de etkinlik gösteren maden firmasına ormanlık alanda verilen ruhsat sahası Beyoğlu ve Zeytinburnu ilçelerinden daha büyük. Ortalama 33 bin çam ağacının kesilmesi planlanan kapasite artışına ilişkin ÇED toplantısı halkın tepkisi yüzünden yapılamadı…

Muğla’da 33 bin çam ağacını katledecek maden projesinin talep etmiş olduğu yeni üretim sahasıyla ilgili ÇED toplantısı mahalli halkın tepkileri sebebiyle geçersiz hale geldi. Köyceğiz’e bağlı Yayla Mahallesi’nde 19 Ocak’ta yapılacağı duyurulan toplantının yapılacağı alanda bir araya gelen yöre halkı ÇED toplantısını protesto etti.  Covid-19 kısıtlamaları sebebiyle 65 yaş üstü ve 25 yaş altı vatandaşların katılmasının mümkün olmadığı bir saatte, saat 14.00’te süregelen ÇED toplantısının yok hükmünde olduğu tutanakla kayıt altına alındı. Köyceğiz’de yaşayan 65 yaş üstü bir yurttaş ise Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri hakkında görevi kötüye kullandıkları iddiasıyla kabahat duyurusunda bulunmuş oldu.

Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde bulunan Sandras Dağı, yörede Çiçek Baba Dağı olarak da anılıyor. Sadece yöre halkı için mukaddes sayılan Sandras Dağı’nın varlıklı karaçam ormanlarıyla su kaynakları yırtıcı madenciliğin tehdidi altında.

SANDRAS’TA BEYOĞLU VE ZEYTİNBURNU’NDAN BÜYÜK RUHSAT SAHASI

Köyceğiz’e bağlı Yayla Köyü sınırlarında bulunan Gökçeova Gölünü de kapsayan 1902 hektarlık (19,2 kilometrekare) orman arazisinde hususi bir firmaya maden ruhsatı verildi. Köyceğiz bölgesinin su kaynaklarının da bulunmuş olduğu Sandras Dağında bir tek bir firmaya verilen maden ruhsatının kapsadığı alan, 9 kilometrekare olan İstanbul’un Beyoğlu kazasının iki katı, 12 kilometrekarelik Zeytinburnu ile 19 kilometrelik Esenler ilçelerinin de tamamından büyük bir alandan oluşuyor. Sadece Sandras Dağındaki tek maden ruhsatı bu değil. Ocak 2021 itibari ile 12 ayrı madencilik firmasına ruhsat verildiği belirtiliyor.

GÖKÇEOVA GÖLÜNÜN ÇEVRESİ DELİK DEŞİK EDİLDİ

Ruhsat sahasının 20,49 hektarlık bölümünde 2007 senesinde verilen ÇED Lüzumlu Değildir sonucu ile olivin madeni işletmesi açan Alfa Olivin-Endüstriyel Mineral Madencilik adlı şirket, Gökçeova Gölü’nün olduğu bölgede büyük tahribata niçin oldu. Binlerce ağacın yok edilmiş olduğu bölgede ek olarak organik yaşam da negatif etkilenirken köy yolları tahrip oldu.

MADEN FİRMASI 136 HEKTARLIK YENİ OCAK AÇMAK İSTİYOR

Karaçam ormanlarıyla kaplı olan bölgede bir buzul gölü olan ve Tabiatı Koruma Alanı olarak koruma altına alınan Kartal Gölü de bulunuyor. Köyceğiz Gölü’ne dökülen Namnam Çayı da maden ruhsatlarıyla parsellenen bölgeden geçiyor. Ortalama 5 senedir bölge halkının tepkilerinin odağında olan Alfa Olivin şirketi, şimdi de oldukça geniş bir alana yayılan ruhsat sahasının batı kesiminde yeni bir ocak açmak istiyor. Bu amaçla yeni bir proje tanıtım dosyası hazırlayan şirket, Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne başvurarak ÇED süreci başlatılmasını istedi.

HALKI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI, HALKIN ENGELİNE TAKILDI

Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ise firmanın kapasite artırımı ve yeni işletme sahasıyla pasa döküm alanları benzer biçimde taleplerini içeren proje tanıtım dosyası için yöre halkının görüş ve önerilerini almak amacıyla 19 Ocak 2021 tarihinde ÇED toplantısı yapılacağını duyurdu. Saat 14.00’te Yayla köyündeki piknik alanında yapılacağı duyurulan ÇED toplantısına mahalli halk ise tepki gösterdi.

‘ÇED TOPLANTISI YOK HÜKMÜNDEDİR’ İFADELERİ TUTANAĞA GEÇTİ

Covid-19 sebebiyle 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu saatte ÇED toplantısı yapılmasını eleştiren yöre halkı, toplantıyı protesto etti. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerinin hazırladığı rapora, toplantının yok hükmünde sayıldığı yönündeki mahalli halkın görüşü de kayıt altına alındı.

VATANDAŞTAN YETKİLİLER HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Öte taraftan Covid-19 pandemisi sebebiyle 65 yaş üstü vatandaşlara sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu saatlerde meydana getirilen ÇED toplantısı hakkında Köyceğiz Cumhuriyet Savcılığı’na kabahat duyurusunda bulunulmuş oldu. İlçede yaşayan 65 yaş üstündeki vatandaşın yapmış olduğu kabahat duyurusu dilekçesinde, görevi kötüye kullandığı iddia edilen ilgililerin yargılanması talep edilerek,  “Bugün yapılacak olan halkın katılımı toplantısının başlangıç saati 14.00 olarak belirlenip ilan edilmiştir. Buna göre, yaşı 65 üzerinde yurttaş olarak yasal biçimde toplantıya katılarak, uygulanacak proje hakkında düşünce ve görüşlerimi ifade etme hakkım bulunmamaktadır.  Bu durum ise Anayasa’nın 56 maddesinde ve Çevre Kanunu’nun 3. maddesinde, hem hak hem görev tanımlanan, aynı zamanda Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği’nde belirtilen katılım ilkesine aykırı,  yurttaş olarak çevreyi koruma konusunda üzerime düşenleri yerine getirmemi engelleyen bir durum yaratmaktadır” ifadelerine yer verildi.

SANDRAS DAĞININ DOĞAL KARAÇAM ORMANLARI TEHDİT ALTINDA, 33 BİN AĞAÇ KESİLECEK

Maden firmasının ÇED toplantısına da mevzu olan talebi, tahrip edilen Gökçeova Gölünün batısında, Yayla köyünün sırtlarında yer edinen 136 hektarlık yeni bir işletme alanından oluşuyor. Bu durum Sandras Dağının bu bölgesindeki mevcut tahribatın ortalama 7 kat daha artacağı anlamına geliyor. Yöre halkı bu duruma tepki göstererek bölgedeki madenciliğin sona erdirilmesini talep ediyor. Firmanın hazırlattığı proje tanıtım dosyasında (ÇED Raporu) yer edinen bilgilere gore, talep edilen yeni işletme sahasına izin verilmesi durumunda ortalama 33 bin 746 çam ağacının kesileceği kaydediliyor.

Sandras’ın çiğdemleri

YILDA İKİ KEZ DİNAMİTLİ PATLATMA, 50 BİN TON ATIK MALZEME

Projenin ÇED Raporunda ek olarak maden sahasında her biri 130 delikten oluşan yılda 2 ayrı dinamitli patlatmanın yapılacağı belirtilirken projenin ömrünün de 998 yıl olacağı öne sürülmesi dikkat çekiyor. Senelik 200 bin ton üretimin planlandığı belirtilirken 50 bin ton da pasa adında olan atık malzemenin çıkacağı tahmin ediliyor.


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Trollerin kuyruğuna basıldı, cesaretiniz yoksa susun!


Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan toplumsal medya hesabı Twitter üstünden yapmış olduğu paylaşımla  kendisinin Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi olmadığını bir kez daha altını çizdi. 

Prof. Ceyhan paylaşımında şu ifadeleri kullandı: 

“Trollerin kuyruğuna basıldı. Boşuna uğraşıyorsunuz. Ben ne devlette görevliyim, ne de Koronavirüs Bilim Kurulu üyesiyim. Bir üniversite öğretim üyesiyim. Okulların veya iş yerlerinin açılıp kapanmasına itirazınız varsa, buna karar veren insanların sayfasına yazın. Oralara yazmaya cesaretiniz yoksa, susun. Çünkü buraya yazdığınız olumsuz mesajlar ben görmeden sekreterim tarafından siliniyor.” 


Okumaya devam et.

Gündem

Mardin’de çiftçiler, keçi gübresiyle karalahana yetiştirdiÇiftçiler, keçi gübresinin verimlilikteki rolüne vurgu yapmış oldu.


Mardin’de çiftçiler, keçi gübresiyle karalahana yetiştirdi

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde çiftçiler, alternatif ürünlere yönelmeye devam ediyor.

Gürmeşe köyünde çiftçiler, dağın eteğinde ilk kere keçi gübresiyle karalahana yetiştirdi.

“TAMAMEN KEÇİ GÜBRESİYLE YETİŞTİRİYORUZ”

Tarlada karalahana toplayan Hamza Dinler, “Tarım ve hayvancılıkla uğraşıyoruz. Bugün sezonumuzu kaldırıyoruz. Tamamen keçi gübresiyle yetiştiriyoruz. Şimdi karalahanalarımızı topladıktan sonra toptancıya vereceğiz. Tamamen keçi gübresidir ve doğal koşullarda yetiştiriliyor. Çok verimlidir.” dedi.

Mardin’de çiftçiler, keçi gübresiyle karalahana yetiştirdi VİDEO

Mardin’de çiftçiler, keçi gübresiyle karalahana yetiştirdi #1

“BU SENE İLK DEFA…”

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi nebat koruma bölümünde okuyan Abdülmelik Dinler, “Burası bizim tarlamız. Bu yıl ilk defa karalahana ekimi yaptık keçi gübresi sayesinde. Keçi gübresi olmasaydı bu kadar güzel verim alamazdık. Üstelik düğer normal gübrelerden faydası da daha çok iyi. Keçi gübresinin en önemli etkenlerinden bir tanesi çok verimli olması. Anlatmamıza gerek yok, aslında otlara bakıp ne kadar verimli olduğunu bilmek gerekir.” diye konuştu.

Çiftçilerden Şerif Dinler ise “Bu sene ilk defa karalahana ektik. Gördüğünüz gibi keçi gübresi ve doğal.” şeklinde konuştu.

Mardin’de çiftçiler, keçi gübresiyle karalahana yetiştirdi #2

Mardin’de çiftçiler, keçi gübresiyle karalahana yetiştirdi #3


Okumaya devam et.

Gündem

TBMM Başkanı Şentop’tan ’28 Şubat’ mesajı


class=”cf”>

TBMM Başkanı Şentop, Twitter hesabından yapmış olduğu açıklamada, 24’üncü yıldönümünde, 28 Şubat darbesinin faillerini, taşeronlarını, işbirlikçilerini lanetle andığını, mağdurlarını, mazlumlarını selamladığını bildirdi. 28 Şubat darbesinin milleti ve iradesini hedef alması bakımından darbecilik geleneğinin karanlık örneklerinden birisi bulunduğunu belirten Şentop, şunları kaydetti:

“Milletimizin basireti ve sağduyusu bütün çatışma ve kaos beklentilerini boşa çıkarmış, ’28 Şubat bin yıl devam edecek’ sözünde ruhunu bulan millî irade karşıtlığı, 2002 seçimleriyle ağır bir yenilgiye uğramıştır. Türlü türlü kisvelere ve suni gerekçelere dayandırarak, sandıktan çıkmadan iktidar olmayı, millî iradeye ait gücü gaspetmeyi hedefleyenler, Türkiye’nin refahına, kalkınmasına ve milletin değerlerine karşı işledikleri suçlar dolayısıyla tarihe birer kara leke olarak geçeceklerdir. 28 Şubat darbesinin yıl dönümü vesilesiyle bir kez daha memnuniyetle belirtmek isterim ki, milletimizi terbiye edilecek bir sürü, demokrasiyi de lüzumsuz bir ayak bağı olarak görenler, milletimizin direnci ve şuuru sayesinde tasfiye olmuşlardır. Türkiye’nin ve demokrasimizin teminatı, 28 Şubat ve 15 Temmuz darbeleri başta olmak üzere bütün müdahalelere karşı iradesine sahip çıkan, ülkesinin geleceğini demokraside gören asil milletimizin bizatihi kendisidir.”


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler