Connect with us

Gündem

Salda Gölü’ne bir de ‘devlet bahçesi’ yapılıyor!


YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Bakanlığın çivi bile çakılmayacak açıklaması yapmış olduğu Burdur’daki Salda Gölü’nün meşhur beyaz adalar bölgesindeki yapılaşma sürerken gölün doğu kıyısında devlet eliyle bir tesis daha inşa ediliyor…

Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunan Salda Gölü kıyısındaki yapılaşma tepki çekerken gölün doğu kıyısındaki eski orman bekçi evi çevresiyle beraber gezinsel tesise dönüştürülüyor.  1988 senesinde bölgede meydana getirilen ağaçlandırma emek harcamaları esnasında fidan depolamak amacıyla meydana getirilen orman bekçi evi, çevresiyle beraber Burdur İl Hususi İdaresi tarafınca işletilecek tesise dönüştürülüyor. Salda Gölü’ndeki yapılaşmaya karşı oluşturulan davanın avukatlarından önde gelen Münip Ermiş, meydana getirilen binanın yasa dışı bulunduğunu öne sürerek, “Yapılan bina,  gelen bürokratları ve ailelerini ağırlamak için yapılan bir misafirhane niteliğinde. Başka bir amaca hizmet etmiyor. İnşaat aşamasında Yeşilova Savcılığına dilekçe verilmişti. Ona rağmen binayı tamamladılar” diye konuştu.

Salda Gölü Koruma Derneği’nin Kayadibi ve Doğanbaba köyleri içinde, göl kıyısında bulunan orman bekçi evindeki inşaat çalışmalarının niteliğine ilişkin yapmış olduğu başvuruya cevap veren Burdur İl Hususi İdaresi İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğü, söz mevzusu yapının çevresiyle beraber rekreasyon alanı olarak hizmet vereceğini belirtti.

Salda Gölü’nün batı kıyısında uygulanan ve kamuoyunda tepkilere yol açan yapılaşmanın arkasından gölün doğu kıyılarında bir başka gezinsel tesisin inşa edilmiş olduğu de böylece ilgili kurumlar tarafınca açıklanmış oldu.

SALDA KIYISINDAKİ TESİSİ BURDUR İL ÖZEL İDARESİ İŞLETECEK

Burdur İl Hususi İdaresi İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğü’nün, 5 Ocak 2021 tarihinde verdiği yanıtta, Salda Gölü doğu kıyısındaki yapılaşmaya ilişkin şu ifadelere yer verildi: “Söz konusu eski orman bekçi evinin yapı kayıt belgesi mevcut olup bu yapı 2019 Yılı Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Turizm Mali Destek Programı kapsamında hazırlanan proje sonucu hibe almaya hak kazanmıştır. Ayrıca mevcut yapının tadilatı ve çevre düzenleme projesi, Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanmıştır. Hibe almaya hak kazanmış olan proje, BAKA, Burdur Valiliği, Burdur İl Özel İdaresi ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü işbirliği ile hazırlanmış olup, projenin amacı, atıl durumda kalmış yapının restorasyonu ve çevresinin halkın kullanımına açık rekreasyon alanı olarak düzenlenmesidir. Oluşan tesis, BAKA takibinde, Burdur İl Özel İdaresi tarafından işletilecektir.”

BEKÇİ EVİNİ ONARMANIN MALİYETİ 1 MİLYONA YAKIN

Söz mevzusu projenin uygulanmış olduğu alanın 9 bin 135 metrekare olduğu, bunun 127 metrekarelik kısmında yapılaşmaya ayrılmış olduğu öğrenildi. Şubat 2020’de “Doğanbaba Köyü Eski Orman Bekçi Evi Binası Tadilatı Ve Çevre Düzenlemesi İşi” başlığı ile ihaleye çıkarılan projenin ortalama maliyeti ise 967 bin 980 TL tutarında olduğu kaydedildi.

1987’DE YAPILAN ORMAN BEKÇİ EVİNİN PROJESİ VE RUHSATI YOK

Orman Bölge Müdürlüğü’nün 1988 senesinde bölgede yapmış olduğu ağaçlandırma emek harcamaları esnasında dikimi yapılacak fidanların korunması amacıyla Hazineye ilişkin olan arazide inşa etmiş olduğu bekçi evinin projesinin ve ruhsatının bulunmadığı öne sürüldü.

İL ÖZEL İDARESİ İMAR AFFINDAN MI YARARLANDI

Burdur İl Hususi İdaresi’nin resmi yazısında belirtilen “yapı kayıt belgesi mevcut” ifadesinin ise söz mevzusu bekçi evinin İmar Affı kapsamına sokularak yapı kayıt ruhsatı alındığı şeklinde yorumlanıyor.

AV. MÜNİP ERMİŞ: “YASADIŞI OLDUĞU YAZIYLA BELGELENMİŞ OLDU’

Salda Gölündeki millet bahçesi projesinin niçin olacağı yapılaşmaya karşı dava açan mahalli halkın avukatlarından önde gelen Münip Ermiş, eski orman bekçi evinin yasa dışı bulunduğunun gönderilen resmi yazı ile de belgelenmiş bulunduğunu ileri sürerek şunları dile getirdi: “1. aşama organik sit alanlarında nebat örtüsü, topografya, siluet tesirini bozabilecek, tahribata yönelik hiçbir eylemde bulunulamaz. Eski binalar dahil olmak suretiyle yalnız 1/25.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı yada 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı doğrultusunda hazırlanacak projesine gore ilgili koruma kurulundan izin almak koşulu ile halka açık rekreasyon amaçlı günübirlik tesisler ile alanın ve çevrenin özelliklerinden meydana gelen faaliyetlerin korunması ve geliştirilmesi amacına yönelik yapılar yapılabilecektir. Başka bir şey yapılamaz.

Av. Münip Ermiş

‘KURUL İZNİ OLMASI YAPILAN İŞE MEŞRULUK KAZANDIRMAZ’

Aslına bakarsan dava oluşturulan bölgede en azından biçim açısından bu süreci takip ettiler. Oysa orman binası yukarıda sayılan binaların asla birinin vasfında değildir. Bu yüzden Doğa Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun izni olması meydana getirilen işe meşruluk kazandırmaz. Şu demek oluyor ki tümden yasa dışı ve yasadışılığı gönderdikleri yazı ile kabullenmiş durumdalar. İnşaat aşamasında Yeşilova Savcılığına dilekçe verilmişti. Ona karşın binayı tamamladılar. Meydana getirilen bina,  gelen bürokratları ve ailelerini ağırlamak için meydana getirilen bir misafirhane durumunda. Başka bir amaca hizmet etmiyor.”

SALDA GÖLÜNDE NE OLMUŞTU

Türkiye’nin Maldivleri olarak ünlenen Salda Gölü ve çevresine yönelik ilginin artması gözleri bu bölgeye çevirdi. Naturel sit, sulak alan ve doğa parkı vasıflarıyla koruma altında olan göl çevresindeki kullanım baskısı artınca doğru yönetilemeyen gezim ilgisi mesele haline dönüşmeye başladı. Üstüne ayakkabıyla bile basılmaması tavsiye edilen gölün beyaz kumullarının üstünde araçlar gezinmeye, şifalı olduğuna inanılan çamurları alınarak kıyılar tahrip edilmeye başladı. Şubat 2019’da miting yapmak Burdur’u ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Salda Gölü kıyısında millet bahçesi yapılacağını açıklamasının arkasından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 15 Mart 2019’da göl ve çevresini Hususi Çevre Koruma Bölgesi (ÖÇK) duyuru etti.

KORUMA STATÜLERİ SALDA GÖLÜNÜ KORUMAYA YETMEDİ

Kamuoyunda Salda Gölünde yapılaşma olacağı endişeleri artınca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan 2 Eylül 2019 tarihinde helikopterle Salda Gölü kıyısına inerek alanı ziyaret etti ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan proje hakkında informasyon aldı. Emine Erdoğan’ın ilk kez gördüğünü söylediği Salda Gölünün kıyısında yapmış olduğu “mutmain –ikna- oldum” açıklaması uzun süre kamuoyunun gündeminden düşmedi. Nisan 2020’de ise iş makinelerinin girmiş olduğu Salda Gölü kıyısındaki beyaz kumların kamyonlarla taşınması tepki çekmişti. Çivi bile çakılmayacağı söylenen alandaki yapılaşma, “ahşap” olduğu sebebi öne sürülerek yetkililer tarafınca savunuluyor. Sadece bunca koruma şemsiyesine bir de ÖÇK statüsü eklenen Salda Gölü’nün çevresindeki yapılaşma baskısının artması “korunan alan” teriminin Türkiye’de iyi mi anlaşıldığını da ortaya koyuyor.

 


Gündem

Genç erkeklerin yeni kabusu: Mavi testis sendromu (Blue balls syndrome)


Üroloji uzmanı Prof. Dr. Serkan Deveci genç erkeklerde dinmeyen testis ağrısı olduğunda tanımlanan yeni bir sendrom olan mavi testis sendromunun (Blue balls syndrome) dikkatini çekti.

Üroloji uzmanı Prof. Dr. Serkan Deveci

Mavi testis sendromu testisler acıma, ağrı hissi ve ağrı ile karakterize bir hastalık. Cinsel uyarı alıp orgazm ile sonuçlanmayan ilişki sonrası oluşuyor. Cinsel uyarı alıp orgazm ile sonuçlanmayan ilişki sonrası oluşuyor. Cinsel uyarı ile beraber testislere ve penise doğrunkan akımı artıyor eğer ilişki orgazm ile sonuçlanmazsa epididimal hipertansiyon oluşuyor ağrı, acıma duygusu ile sonuçlanıyor. Epididim testislerin ürettiği spermleri taşıma ve depolama görevini meydana getiren organ. Orgazm ile sonuçlanmayan cinsel uyarı varlığında testisler oluşan epididimal hipertansiyon sebebi ile mavimsi renk tonuna bürünüyor. Arterle gelen kanı boşaltacak olan venler sıkıştığından kan hapsoluyor. Artan kan akımına bağlı olarak testisler mavimsi renk tonu alıyor.

Hanımda da genital organlara cinsel uyarı ile beraber artan kan akımı vulvada mavimsi renk (blue vulva) oluşumuna yol açabiliyor.

Bu teşhis konulmadan ilkin dikkatli öykü ve fizik muayene yapılmalıdır. Testis torsiyonu (Testislerin dönmesi), böbrek taşının yansıyan ağrısı, epididim iltihabı, yumurtalık iltihabi ve varikosel benzer biçimde durumlar ne olursa olsun ayırt edilmelidir.

Epididimal hipertansiyon ( mavi testis sendromu) tehlikeli bir durum değildir. Orgazm ile geçer. Orgazm olunamıyorsa soğuk bir duş, egzersiz, dikkati başka bir alana yoğunlaştırma testise soğuk kompres uygulama, sırtüstü yatıp ayakları yukarda tutarak kan akımını uzaklaştırma yolları denenebilir.

______________

Serkan Deveci, MD
Prof. of Urology
Beykent University
School of Medicine
B.çekmece/ İstanbul


Önceki haber HOLLANDA… Rotterdam’da Bisiklet ve Şemsiye  
Avatar

AÇIK GAZETE’DEN RİCA: Açık Gazete bağımsız bir web gazetesi. Açık Gazete’nin yaşaması daha oldukça okura ulaşmasıyla mümkün. Lütfen face ve twitter benzer biçimde toplumsal medya ikonlarını tıklayarak Açık Gazete’yi beğeniniz. İlginizi çeken haberleri de toplumsal medyada paylaşınız lütfen. Teşekkür ederiz.Okumaya devam et.

Gündem

İllere göre haftalık Covid-19 vaka oranları açıklandıSıhhat Bakanlığı, illere bakılırsa 7 günlük her 100 bin kişide görülen koronavirüs (Covid-19) güncel olay sayılarını deklare etti.

Geçen haftaya bakılırsa birçok ilde olay yoğunluklarında artış meydana geldi.

Olay yoğunluğunun en fazla olduğu il 100 bin kişide 348 ile Samsun oldu. 

Samsun’u yüz binde 314 ile Sinop, yüz binde 282 ile Giresun, yüz binde 280 ile Ordu ve yüz binde 228 ile Tokat takip etti. 

İstanbul’da her yüz bin kişiden 111’inde virüs tespit edilirken, Ankara’da her yüz bin kişinin 54’ünde, İzmir’de ise her yüz bin kişiden 66’sında virüs görüldü.


Okumaya devam et.

Gündem

Son dakika haberi: Kocaeli Valisi Seddar Yavuz’dan flaş koronavirüs uyarısı! Vaka sayıları artıyor dedi ve ekledi: Kendi polisiniz olun


class=”cf”>

Koronavirüs haritasında yüksek risk grubunda turuncu renkte olan Kocaeli’de 100 binde 99.18 olan olay sayısı 112.25’e terfi etti. Kocaeli Valisi Seddar Yavuz olay sayısının artması sebebiyle toplumsal medya hesabından paylaşımda bulunmuş oldu. Vali Yavuz, “Sevgili Kocaelili kardeşlerim, Valilik olarak 1 milyon 65 bin denetim gerçekleştirdik. Kamu çalışanlarımız büyük bir özveri ile çalışıyor. Bu esnada Covid-19’a yakalanan iki polisimiz hayatını kaybetti. Özetle vaka sayıları artıyor. Lütfen kendi polisiniz olun” ifadelerini kullanarak, uyarıda bulunmuş oldu.

Son dakika haberi: Kocaeli Valisi Seddar Yavuzdan flaş koronavirüs uyarısı Vaka sayıları artıyor dedi ve ekledi: Kendi polisiniz olun


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler