Connect with us

Gündem

RSF: 2020’de 50 gazeteci öldürüldü


Sınır Tanımayan Gazeteciler’in 2020 bilançosuna nazaran, dünya genelinde 50 gazeteci meslekleri sebebiyle öldürüldü. Rapora nazaran, gazeteciler için en tehlikeli ülke Meksika.

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün senelik basın özgürlüğü bilançosunu yansıtan rapora nazaran, 2020 yılı için dünya genelinde minimum 50 medya mensubu meslekleri sebebiyle öldürüldü. Teşkilat tarafınca Salı günü açıklanan raporda, öldürülen gazetecilerin çoğunun yolsuzluk, organize suçlar yada çevreye verilen zarar benzer biçimde mevzular üstünde araştırmalar yaptıkları için hedef alındığı açıklandı.

Örgütün raporunda, 1 Ocak ile 15 Aralık 2020 tarihleri içinde öldürülen gazetecilerin üçte ikisinin çatışma bölgelerinin haricinde yaşamını kaybettiğine dikkat çekildi. Öldürülen gazetecilerin ikisinin de hanım olduğu ifade edildi. Ek olarak, 12 Aralık’ta İranlı gazeteci Ruhullah Zem’in idam edilmesi ile 30 yıl sonrasında ilk kez bir basın mensubunun çarptırıldığı ölüm cezasının infaz edilmiş olduğu hatırlatıldı. Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütüne nazaran, geçen 10 yıl içinde dünya genelinde minimum 937 şahıs gazetecilik yapmış olduğu için öldürüldü. 2019 senesinde ise bu sayının 53 olduğu açıklandı.

Yolsuzluk ve mafya tehlikeli mevzular

RSF Yönetim Kurulu Sözcüsü Michael Rediske raporu, “Yolsuzluk, mafya veya çevreye verilen zarar gibi kritik konularda haber yapmak, birçok ülkede gazeteciler açısından hayati tehlike yaratıyor” sözleriyle değerlendirdi. “Meksika, Irak veya Pakistan gibi ülkelerde suç işleyen güçlü kişiler, aşırı gruplar ve yolsuzluk yapan bazı siyasetçiler bu tür suçların ardından hiçbir ceza almayacaklarını düşünebilirler” diyen Rediske, “Her gazeteci cinayeti, özgür ve bağımsız bir şekilde bilgi almak isteyen bütün insanlara yönelik bir saldırıdır” ifadesini kullandı.

Senelik bilançoda, gazeteciler açısından en tehlikeli ülkelerin Meksika, Irak, Afganistan, Hindistan ve Pakistan olduğuna dikkat çekildi.

Meksika’da sekiz gazeteci öldürüldü

2020 senesinde sekiz gazetecinin öldürülmüş olduğu Meksika’da, 2015’ten beri her yıl sekiz ile 11 gazetecinin yaptıkları haberler sebebiyle hayatlarını kaybettiğini ifade edildi. Bilhassa de uyuşturucu kartelleri ile politika arasındaki ilişkileri araştırmanın çekince yarattığına vurgu yapılmış oldu.

Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütünün bilançosuna nazaran, Irak’ta düzenlenen gösterilere ilişkin haber yapmak isterken toplam altı gazeteci yaşamını yitirdi. Afganistan’da beş gazeteci öldürüldü, cinayetlerin failleri bulunamadı. Hindistan’da yolsuzluk ve uyuşturucu ticareti mevzularında çalışan dört gazeteci adam öldürmeye kurban gitti. Pakistan’da da, uyuşturucu ticareti mevzusunda haberler meydana getiren dört gazeteci öldürüldü.

Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü, 2020 senesinde fazlaca sayıda gazetecinin Covid-19 sebebiyle yaşamını yitirdiğini, sadece bu gazetecilerin kaçının işlerini yaparken enfekte bulunduğunu tespit etmenin zor bulunduğunu belirtti.

387 medya mensubu cezaevinde

Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütünün basın özgürlüğü raporunun ilk kısmı 14 Aralık’ta açıklanmıştı. Raporda, 1 Aralık itibarıyla dünya genelinde 387 medya mensubunun mesleği sebebiyle cezaevinde olduğu açıklandı. Bu gazetecilerin 61’inin Çin, Suudi Arabistan, Mısır, Vietnam ve Suriye’de olduğu kaydedildi. Rapora nazaran, Türkiye’de ise 13 gazeteci meslekleri sebebiyle cezaevinde bulunuyor. Deutsche Welle Türkçe


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Adalet Bakanı Gül’den hayvan hakları kanununa ilişkin açıklamaBakan Gül, Twitter’dan yapmış olduğu paylaşımda, sokak hayvanlarının unutulmaması çağrısında bulunarak, “Doğayı paylaştığımız can dostlarımız, sahipli-sahipsiz ayrımı yapılmaksızın bakıma, korunmaya, gözetilmeye muhtaçtır. Bu anlayışla Meclisimizin en kısa sürede hayvanları koruyacak kanunu çıkaracağına inanıyor, çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” ifadesini kullandı.

Gül, bakanlığın web sayfasında yer edinen İşyurtları Kurumu mensubu ve hükümlülerinin birçok ilde sokak hayvanları için belirlenen bölgelere yiyecek ve su bırakmasına ilişkin bilgilendirmeye de yer verdi.

Bakanlığın Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumu, mevsim koşulları ve salgın sebebiyle aç kalma tehlikesiyle karşı karşıya kalan sokak hayvanlarının beslenmesine yönelik emek harcama başlattı.

İşyurtları Kurumuna bağlı hükümlüler ve kurum çalışanının yer almış olduğu emek harcama kapsamında, birçok şehirde çeşitli noktalara hususi kaplarda her gün sokak hayvanları için yiyecek ve su bırakılıyor.

FOÇA’DA BAŞLADI, TÜRKİYE’YE YAYILDI

İşyurtları Kurumu, uygulama ile hayvanların yaşam haklarını koruyarak sahipsiz hayvanların bakımına destek oluyor.

Türkiye genelinde ilk olarak Foça’da süregelen hayvan dostu uygulama Erzurum, Afyon, Niğde, Bolu, Edirne, Kırşehir, Konya başta olmak suretiyle birçok İşyurtları Müdürlüğünce sürdürülüyor.

Sokak hayvanları için personel nezaretinde çeşitli noktalara her gün yiyecek ve su dolu kaplar bırakan hükümlüler, tabiat ananın mühim bir parçası olan hayvanların yaşam haklarını korurken, bu örnek davranışları vatandaşlar tarafınca da takdir topluyor.


Okumaya devam et.

Gündem

Türkiye’deki üç tencerenin ikisi Kahramanmaraş’tanTürkiye’deki tencere ve tencere ihtiyacının yüzde 70’inin Kahramanmaraş’tan yapıldığını ve hem de dünyadaki birçok ülkeye ihracat meydana getiren bir şehir bulunduğunu biliyor muydunuz?


Türkiye’deki üç tencerenin ikisi Kahramanmaraş’tan

Türkiye’nin İstanbul’dan sonrasında en mühim metal mutfak eşya üretim merkezlerinden Kahramanmaraş, hem iç piyasada hem ihracatta tencere ve tencere ihtiyacının büyük bölümünü karşılıyor.

KENT’İN İHRACATTA ÖNEMLİ BİR AĞIRLIĞI VAR

Salgın döneminde dünyadaki birçok ülke, metal mutfak eşyasını tedarik etmek için Türkiye´ye yöneldi. Kahramanmaraş, metal mutfak eşyasında Orta Doğu mutfağının yüzde 70’ine Avrupa’nın ise yüzde 25’ine hitap ediyor.

METAL MUTFAK EŞYASININ ANA ÜSSÜ KAHRAMANMARAŞ’TAN 172 MİLYON DOLARLIK İHRACAT

Metal mutfak eşyasının üretim merkezi Kahramanmaraş, pandemiye karşın 132 ülkeye ürün sattı. Türkiye’nin metal mutfak eşyası üretiminin yüzde 75’ini tek başına Kahramanmaraş belirliyor. 132 ülkeye 172 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren kentte, irili ufaklı 100 sektör bulunuyor.

Türkiye’deki üç tencerenin ikisi Kahramanmaraş’tan VİDEO

Türkiye’deki üç tencerenin ikisi Kahramanmaraş’tan #1

SEKTÖRDE 25 BİN KİŞİNİN İSTİHDAM EDİLİYOR

25 bin kişinin istihdam edilmiş olduğu metal mutfak eşyası üretiminde, minimum 3 kuşaktır sektörü ayakta tutan sanayiciler içeriyor. Kentteki üreticiler gelişmiş teknolojik makinelerle üretimi geçen yıla oranla yüzde 16 artırdı.

Türkiye’deki üç tencerenin ikisi Kahramanmaraş’tan #2

“3. NESİL OLARAK METAL MUTFAK EŞYA ÜRETİMİNDE HİZMET VERİYORUZ”

Kahramanmaraş’ta 70 senedir deden kalma meslekleri olan metal mutfak eşyaları üretiminde çalışmalarını yürüttüklerini ifade eden Sıddık Öncülokur, “Biz, 3’üncü nesil olarak metal mutfak eşya üretiminde hizmet veriyoruz. Türkiye’de metal mutfak eşya üretiminde Kahramanmaraş sayılı kentlerinden biri. Alüminyum, teflon, çelik ve granit şeklinde mutfak eşyalarında bizim aylık üretimimiz 800 bin civarında. 200 civarında personelimiz var teknolojik makinelerle üretim yapıyoruz. Ürünlerimizi dünyanın 5 kıtasında yüzde 80 ihracatımız 60 ülkeye yapılıyor.

Türkiye’deki üç tencerenin ikisi Kahramanmaraş’tan #3

METAL MUTFAK EŞYA ÜRETİMİNDE TÜRKİYE’NİN YÜZDE 70 CİVARINDA ÜRETİMİ KAHRAMANMARAŞ’TAN

Kent içinde de 50 senelik babadan dededen kalma müşterilerimizde olduğu şeklinde, ulusal ve zincir marketlerle ortak projelerle üretimler yapmış olup satışlarımız mevcuttur. Kahramanmaraş metal mutfak eşya üretiminde Türkiye’nin yüzde 70 civarında üretimini yapıyor.” dedi.

Türkiye’deki üç tencerenin ikisi Kahramanmaraş’tan #4


Okumaya devam et.

Gündem

Ankara’da 3 yavru köpek ölü bulundu! Donarak öldüler iddiası…Şehit İsmail Başaran Caddesi’nde yol kenarında 3 yavru köpeğin telef bulunduğunu gören vatandaşlar, belediyeye haber verdi. Gelen Altındağ Belediyesi ile Doğu Koruma Ulusal Parklar Genel Müdürlüğü 9’uncu Bölge Müdürlüğü ekipleri araştırma yapmış oldu. Öldüğü belirlenen köpekler, detaylı araştırma için Baytar Denetim Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’ne götürüldü.

Köpeklerin bulunmuş olduğu yerde oturan Muhammet Güllük, köpeklerin donarak öldüğünü iddia ederek, “Hava çok soğuk olduğu için olmuş. Biz görünce yanlarında ateş yaktık. ‘Belki onları tekrar yaşatırız’ dedik; ama yaşamadı. En son dün akşam gördük. Kar çok yağıyor, hava da çok soğuk olduğu için olmuş. Öldükleri yerde yaşıyorlar. 7 tane vardı, 3’ü ölmüş” dedi.

 


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler