Connect with us

Gündem

Raporlar ortaya çıkardı! Kayyum atanan belediyelerde neler oluyor?


Sayıştay’ın Kamu İdareleri Denetim Raporu’nda, 2019 yılının çoğunda kayyumla yönetilen birçok belediyede onlarca usulsüzlük tespitine yer verildi.

Van Büyükşehir’de taşınmazlara ilişkin hesaplarda 16 milyon 367 bin TL tamamlanmamış görüldü. Batman Belediyesi’nde borç kaydedilen 46 milyon 654 bin liralık stokun aynı anda çıkışının yapıldığı saptandı. Sur Belediyesi, bazı işleri “doğal afetler” kapsamında göstererek kanuna aykırı biri 9 milyon 728 bin liralık olmak suretiyle dokuz ihale yapmış oldu.

Sayıştay’ın Kamu İdareleri Denetim Raporu’nda, 2019 yılının çoğunda kayyumla yönetilen birçok belediyede onlarca usulsüzlük tespitine yer verildi. Raporlarda kurumlara ilişkin paraları ve taşınmazların amacı haricinde kullanıldığı, bazı ihalelerin ‘doğal afetler’ kapsamında kanuna aykırı bir halde yapıldığı belirtilirken belediyelerin borç yüküne dikkat çekildi.

Cumhuriyet’ten Mehmet Kızmaz’ın haberine gore, Sayıştay’ın geçen yıl denetim raporunu açıklamış olduğu ve aralarında Ağrı, Hakkâri ile Tunceli’nin de bulunmuş olduğu birçok belediyenin bu yıl raporunu yayımlamaması ise dikkat çekti.

16 MİLYON EKSİK
Van Büyükşehir Belediyesi’nin öteki kamu idarelerine tahsis etmiş olduğu taşınmazlar ile öteki kamu idarelerince belediyeye tahsis edilen taşınmazların bazılarının muhasebe kayıtlarına alınmadığı için hesaplarda 16 milyon 367 bin TL’nin tamamlanmamış olduğu ortaya çıktı. 539 bin 812 TL bedelle satın alınan malların belediye ile içinde herhangi bir sözleşme bulunmayan bir işletmenin deposuna konulduğu kaydedildi.

Belediyeye ilişkin 388 tane taşıt aracının zimmetlerinin belediye ile ilişiği kesilmiş olan 6 eski personel üstünde devam etmiş olduğu ortaya çıktı. Belediyenin mevduat faiz geliri 55 bin 624 TL tamamlanmamış muhasebeleştirildi. Belediyeye ilişkin malların onarım ve bakımları için meydana getirilen harcamanın yeni mal alınmış benzer biçimde göç eder işlem fişi düzenlendi. Mahkeme kararları sonucunda ilamlı ve kesinleşmiş ilamsız borçlara ilişkin toplam 21 milyon 721 bin TL anapara ve faiz ödenmesi de dikkat çekti.

BATMAN’DA KANUNSUZLUK
Batman Belediyesi’nin 80 milyon 250 bin 431 TL uzun dönem banka kredi borcu bulunduğunu belirten Sayıştay, belediye tarafınca alınıp borç olarak kaydedilen 46 milyon 654 bin 425 TL tutarındaki stokun aynı anda çıkışının yapıldığını tespit etti.

Belediyeye ilişkin 48 tane taşınmaz kanuna aykırı olarak pazarlık usulü ile kiraya verildi. Belediyenin tapuda kayıtlı olan bir kısım taşınmazının muhasebe kayıtlarına alınmadığı kaydedilirken belediyenin taşınmazlarının toplam değerinin müdürlüklerin verilerine gore 113 milyon 852 bin 831 TL değişik olduğu ortaya çıktı.

Personel için ayrılması ihtiyaç duyulan kıdem tazminatı tutarı 44 milyon 632 bin 329 TL tamamlanmamış ayrıldı. Belediye tarafınca öteki kamu idarelerine tahsis edilen taşınmazlar ile öteki kamu idarelerince belediyeye tahsis edilen taşınmazların bazılarının muhasebe kayıtlarına alınmadığı için hesaplarda 266 milyon 96 bin 482 TL’nin tamamlanmamış olduğu kaydedildi.

OLMAYAN DOĞAL AFET
Diyarbakır Sur Belediyesi’nin bazı işleri ‘doğal afetler’ benzer biçimde ani ve beklenmeyen vakalar kapsamında pazarlık usulü ile kanuna aykırı bir halde biri 9 milyon 728 bin 398 TL bedeli olan toplam 9 ihale ile yapmış olduğu ortaya çıktı. Belediyenin toplumsal güvenlik ve vergi borçlarının ilgili hesapta 85 milyon 778 bin 25 TL tamamlanmamış kaydedildiği tespit edildi. Direkt teminle meydana getirilen mal ve hizmet alımlarında yasal limit 2 katından fazla aşıldı.

Siirt Belediyesi’nde öğrenim edilmeyen alacakların gerçekleşme işlemlerinin muhasebeleştirilmemesi sebebiyle belediye alacakları 4 milyon 6 bin 963 TL tamamlanmamış yayınlandı.

Bazı alacaklar için belediyenin vergi borcuna mahsuben kanuna aykırı şekilde tahsilat kaydı yapılarak belediyenin vergi borcu tamamlanmamış yayınlandı. 32 milyon 189 bin 890 TL faiz giderleri bulunan Mardin Büyükşehir Belediyesi, kira gelirlerinden 2 milyon 994 bin 578 TL’yi fazladan giderleştirdi.


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Taksim Meydanı’ndaki caminin yüzde 99’u tamamlandı! İşte son durum…


class=”cf”>

Bölme Meydanı’nda temeli 17 Şubat 2017’de atılan camide sona yaklaşılıyor. Mimarlar Şefik Birkiye ile Selim Dalaman imzasını taşıyan ortalama 2 bin 482 metrekare arsa ve 16 bin 220 metrekare inşaat alanına haiz camideki emekler havadan görüntülendi.

Taksim Meydanındaki caminin yüzde 99u tamamlandı İşte son durum...

Genel işçiliğinin yüzde 99’u tamamlandığı kaydedilen caminin ana kubbesindeki göbek yazısı da bitti ve etrafı boyandı. Caminin içerisinin boyanmasıyla çevresindeki peyzaj çalışmalarına da devam ediyor. Caminin ramazan ayında ibadete açılması planlanıyor.

Taksim Meydanındaki caminin yüzde 99u tamamlandı İşte son durum...


Okumaya devam et.

Gündem

Üretici ve balıkçılara, 140 milyon liralık destek ödemesi bugün başlıyorZiraat ve Orman Bakanı Pakdemirli, üreticilere ve balon balığı avcılığı yapanlara ortalama 140 milyon liralık destek ödemesinin bugün yapılacağını bildirdi.


Üretici ve balıkçılara, 140 milyon liralık destek ödemesi bugün başlıyor

Ziraat ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, üretici ve balıkçılara yapılacak destek ödemelerine ilişkin yazılı bir izahat yayınladı.

ÖDEMELER BUGÜN BAŞLIYOR

Ortalama 140 milyon liralık desteği, bugün itibarıyla üreticileri ve balıkçıların hesaplarına aktaracaklarını belirten Pakdemirli, hububat-baklagil-dane mısır desteği kapsamında 9 bin 824 üreticiye 60 milyon 719 bin 827 lira, sertifikalı tohum kullanım desteği kapsamında ise 66 bin 128 üreticiye 78 milyon 606 bin 301 lira ödeme yapılacağını açıkladı.

Üretici ve balıkçılara, 140 milyon liralık destek ödemesi bugün başlıyor #1

BALON BALIĞI AVLARINA DESTEK

Pakdemirli, şunları kaydetti:

“Yabancı istilacı türlerin başında yer alan, sucul biyolojik çeşitliliği ve balıkçıların av araçlarını tehdit eder hale gelen balon balığı avcılığını destekleme kapsamına almıştık. Bu kapsamda 8-31 Aralık 2020 tarihleri arasında balıkçılarımızın avladığı 46 bin 192 adet balon balığı için 2020 yılı desteklemeleri kapsamında 230 bin 960 lira ödeyeceğiz. Ayrıca bu alandaki desteklemenin 2021 yılında da tüm balon balığı türlerini kapsayacak şekilde genişletilmesi için çalışmalara başladık. Bu üç başlık altında üretici ve balıkçılarımıza toplamda yaklaşık 140 milyon lira destek ödemesini bugün yapacağız. Tüm çiftçilerimize ve balıkçılarımıza hayırlı olsun.”

Üretici ve balıkçılara, 140 milyon liralık destek ödemesi bugün başlıyor #2

 


Okumaya devam et.

Gündem

AB’den Venezüella’ya misilleme: “İstenmeyen kişi” ilan ettiVenezüella’nın almış olduğu kararın peşinden AB de Venezüella’nın AB Büyükelçisi Claudia Salerno Caldera’yı “istenmeyen kişi” duyuru etti.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in ofisinden meydana getirilen açıklamada, kararın Venezüella’nın AB temsilcisi için almış olduğu aynı karara karşılık olduğu ifade edildi.

Meydana getirilen açıklamada, “AB, bu hareketi tamamen haksız ve AB’nin üçüncü ülkelerle ilişkilerini geliştirme ve ortaklıklar kurma hedefine aykırı bulunduğunu” denildi.   

72 SAAT SÜRE VERİLMİŞTİ

Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza düzenlediği basın toplantısında, “Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun kararıyla, Venezuela’daki AB Heyeti Başkanı olan Isabel Brilhante’ye, Viyana Sözleşmesi’ne uygun olarak kendisini ‘istenmeyen şahıs’ duyuru eden beyannameyi teslim ettik. Venezuela topraklarını terk etmesi için kendisine 72 saat süre verildi” ifadesini kullanmıştı.

Kaynak: Sputnik/İHA


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler