Connect with us

Gündem

Prof. Tufan Tükek: Covid son 2 aydır daha agresif


İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, corona virüsle mücadeleye ilişkin açıklamalarda bulunmuş oldu.

Çapa’daki fakülte hastanesinde yoğun bakımda yatan hastaların oldukca ağır bulunduğunu söyleyen Tükek, “Özellikle son 2 aydır hastalık daha agresif seyrediyor” dedi.

Twitter hesabından yapmış olduğu paylaşımda Tükek şunları paylaştı:

“Akciğerler bir türlü normale dönmüyor. Ölüm oranları da ona paralel yükseliyor. Virüsün RNA dizilimini çok daha fazla merak ediyorum.”


Önceki haberVaka TV’nin kapanacağı iddiası
Sonraki haberİstinaf mahkemesi sonucu bozdu: Uber tekrardan faaliyete geçiyor
Avatar

AÇIK GAZETE’DEN RİCA: Açık Gazete bağımsız bir web gazetesi. Açık Gazete’nin yaşaması daha oldukca okura ulaşmasıyla mümkün. Lütfen face ve twitter benzer biçimde toplumsal medya ikonlarını tıklayarak Açık Gazete’yi beğeniniz. İlginizi çeken haberleri de toplumsal medyada paylaşınız lütfen. Teşekkür ederiz.Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

LeMan'dan dikkat çeken "Ay" karikatürü


LeMan’dan dikkat çeken “Ay” karikatürü


LeMan dergisi, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ay’a çıkıyoruz” açıklamasının peşinden ekonomik krize dikkat çeken bir karikatür paylaştı.

LeMan dergisinden dikkat çeken bir karikatür paylaşıldı. Paylaşılan karikatürde pazar alışverişi üstünden ekonomik krize dikkat çekildi.

İŞTE O KARİKATÜR

cumhuriyet.com.tr

(function(i, s, o, g, r, a, m))(window, document, ‘script’, ‘https://www.google-analytics.com/analytics.js’, ‘ga’);
ga(‘create’, ‘UA-121944279-5’, ‘auto’);
ga(‘set’, ‘campaignSource’, ‘Feysbuk’);
ga(‘set’, ‘campaignMedium’, ‘Feysbuk Instant Articles’);
ga(‘set’, ‘referrer’, ia_document.referrer);
ga(‘set’, ‘page_title’, ia_document.title);
ga(‘send’, ‘pageview’);

(function(m,e,t,r,i,k,a)) (window, document, ‘script’, ‘https://mc.yandex.ru/metrika/tag.js?id=49053425’, ‘ym’) ym(49053425, ‘init’, { trackLinks:true, accurateTrackBounce:true, params: window.yaParams||{title: “no title”} });


Okumaya devam et.

Gündem

Ağrı’da korkutan yangın! – Son Dakika HaberleriYangın, saat 16.30 sıralarında Alpaslan Mahallesi Eski Van Caddesi üstündeki 5 kattan oluşan bir binanın çatısında meydana geldi. Elektrik kontağından çıkmış olduğu tahmin edilen yangını görenler, durumu itfaiyeye bildirdi. İhbar üstüne vaka yerine oldukca sayıda sıhhat, polis ve Ağrı Belediyesi İtfaiye ekibi sevk edildi. Alınan güvenlik önlemlerinin peşinden İtfaiye ekipleri yangına müdahale etti. Uzun devam eden uğraşlar sonucunda denetim altına alınan yangında herhangi bir can kaybı yaşanmazken, binada hasar oluştu.

Polis, yangının kati çıkış sebebinin belirlenmesi için soruşturma başlattı.


Okumaya devam et.

Gündem

İNGİLTERE… Aşı olmak bir toplumsal görevdir…


Başbakan Boris Johnson, öncelik gruplarından aşı yaptırmayan 2 milyona seslenerek aşı olmalarını istedi. Durmuş saatin bile günde iki kez hakikatı gösterdiği anlardan biri olsa gerek, Boris Johnson uyarısında oldukça haklı.

Dostlar komplo teorilerine inanmayınız ve sıranız ulaştığında lütfen aşı olunuz. Yalnız kendi sağlığınız için değil yakın çevreniz ve cemiyet için de aşı olmanın bir vazife bulunduğunu düşününüz…

Toplumdaki dernekler de “aşı olun” kampanyası başlattı. Ne yazık ki salgına karşı mücadelede tek ve en mühim tabanca aşı. Aşı karşıtlarının çekincelerini anlamaya çalışıyorum fakat bilimcilere kulak verildiğinde aşı olmak zorunluluğu doğuyor. Aşı olunmadığında doğacak sonuçlardan sevdiklerimizin de etkileneceğini düşünmenin yararı var.

***

Toplumda mühim bir başarıyı buradan da duyurmak isterim. İngitere Türk Dili Kültürü ve Eğitim Konsorsiyumu, resmi makamlar GCSE ve GCE A Level Imtihan Merkezi onayını aldı. Pearson Edexcel Imtihan kurumu tarafınca düzenlenen ve üniversiteye giriş için büyük ehemmiyet taşıyan Türkçe GCSE ve Türkçe GCE ve A Level sınavları için lüzumlu resmi imtihan başvurusu kabul edilen Ortaklık, büyük bir başarıya daha imza atmış oldu.

Ortaklık, imtihan merkezi başvurusunu kendisi benzer biçimde bir vakıf olan National Resource Center for Supplementary Education (NRCSE) kurumu ile ortak meydana getirecek ve resmi geçerliliği olacak.

Türkçe GCSE ve Türkçe GCE ve A Level cemiyet için bir kazanımdır. Şimdi hayatta olmayan eğitimcilerden Ali Rıza Değirmencioğlu ve Kelami Dedezade’yi bu sınavları topluma kazandırdığı için saygıyla yâd ediyor ve Ortaklık Başkanı Nuriye Mertcan’ı da kutluyor “yolu açık olsun” diyorum…

***

Londra Büyükelçiliği toplumsal medyadan, Birleşik Krallık’tan Türkiye’ye direkt uçuşla gezi edilmesine yönelik kısıtlamanın devam ettiğini duyurdu. Buna karşın Türkiye’ye gidenlerden son 72 saat içinde yapılmış negatif PCR kontrol sonucu ve valiliğin belirlediği yerde 14 günlük karantina şartı isteniyor.

Türkiye’ye acil gitmesi gerekenler Başkonsolos’u aradıklarında ise görevliler Romanya ya da Ukrayna üstünden aktarmalı uçuş tavsiye ediyorlar. Karantinada kalmak istemeyen yolcular da bu işin hilesini bulmuş durumda. Aktarmalı uçuşlarda aktarma meydana getirilen ülkede bir kaç gün kalmış olarak Türkiye’ye uçuyorlar. Türkiye’ye girişte de “aktarma” yaptıklarını saklayarak “direk” Romanya ya da Ukrayna’dan geldiklerini söylemeleri durumunda karantinasız ülkeye girebiliyorlar.

Ne olursa olsun dikkat etmiş olmalısınız parklarda çimli alanın çevresine yol yaparlar. Süre içinde parkın giriş ve çıkış kapısı içinde naturel bir patika oluşur. Planlar, kurallar yaşamın pratiğine uymaz. İngiltere’den direk uçuş yasağı ve valiliğin belirlediği mekanda 14 günlük karantina kuralı yaşamın pratiği ile uyuşmuyor. Tüm yurtdışı girişlerine ev karantinası uygulamak en mantıklısı. Üstelik görüntülü telefonların olduğu bir dönemde ev karantinasını denetlemek çok da fazla oldukça kolay. Bu “vur deyince öldüren” yasaklar acil uçması ihtiyaç duyulan yolcuları hileye zorluyor. Ek olarak aktarma yapılacak ülkeler NHS’in değil de hususi şirketlerden 100-150 sterlin verilerek alınacak korona testi istemesine ne demeli? Her insanın gelirlerinin düşmüş olduğu salgın döneminde bir soygundur.


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler