Connect with us

Gündem

Prof. Dr. İbrahim Benter müjdeyi verdi: Pandeminin sonunu getirecek

Aşıyı kabul eden Türk bilim adamları Hasret Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin’in peşinden koronavirüs ilacını kabul eden Türk bilim insanı Prof. Dr. İbrahim Benter, ilacın etkinliğiyle ilgili ümit veren açıklamalarda bulunmuş oldu. Benter, “Bu ilaç hasta olanları tedavi edebilecek. Koronanın tedavisi bulunmuştur ve pandeminin sonunu getireceğine inanıyorum” dedi.

Koronavirüs aşısıyla ilgili Almanya’da yaşayan Türk bilim adamları Prof. Dr. Uğur Şahin ile Hasret Türeci‘nin yapmış olduğu bulgu tüm dünya büyük ümit vermişti. Aşıda dünyanın takdirini kazanan çalışmaların peşinden bir güzel haber de koronavirüs ilacından geldi.

İLK KORONA İLACI ÜRETİLDİ

Türk bilim adamları ilkin aşıyı buldu, peşinden kontrol geliştirdi, şimdi de korona ilacını buldu. Bu kapsamda Prof. Dr. İbrahim Benter’in çalışmalarıyla Formycon şirketi ilk korona ilacını üretti.

“KOVİD-19’UN TEDAVİSİ BULUNMUŞTUR”

İlaçla ilgili Kanal D Haber‘e konuşan Prof. Dr. İbrahim Benter, “Kovid-19’un tedavisi bulunmuştur.” açıklamasını yapmış oldu.

Benter, konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı: “Bu ilaç hasta olanları tedavi edebilecek, şu demek oluyor ki bu aşıyı almış yada almamış hasta olan insanoğlu bu ilacı kullanarak virüsün vücuttaki zararlarını önleyebilecek. Kısa ve uzun solukta bu ilaç oldukca etkili olacak.

“İLAÇ PANDEMİNİN SONUNU GETİRECEK”

Virüs mutasyona uğrayıp değişse bile ve aşılara karşı bir direnç sağlasa bile bu yaklaşımla biz bu hastalıkları tedavi edebileceğiz. Yan tesirleri ve dozları mevzusunda bir şey söylemek daha erken fakat umut ediyoruz ki fazla bir yan tesiri olmadan başka yararları da olan bir ilaç. Koronanın tedavisi bulunmuştur. Bu şuan da pandeminin sonunu getireceğine inanıyorum.”

İLAÇ KORONAVİRÜSÜN GELİŞ KAPILARINI KAPATIYOR

Geliştirilen ilaç, hücrelerin bu virüsle enfekte olmasını tamamen engelliyor ve virüsün vücuda girmek için kullandığı ACE2 reseptörlerini kullanıyor. İlaç tam olarak koronavirüslere etkin bir halde bağlanan ACE2 antikor füzyon proteininin geldiği yerde etkili oluyor. Bir anlamda koronavirüsün geliş kapılarını kapatıyor. İlacın, virüsün mutasyonlara uğramış haline karşı da etkili olduğu açıklandı. Formycon’un CEO’su Carsten Brockmeyer, yapmış olduğu açıklamada, artık hastaneye kaldırılan insanların bir tedavi seçeneğine daha haiz olduklarını açıklamıştı.

“GELECEKTEKİ KORONAVİRÜS SALGINLARI BU ŞEKİLDE ÖNLENECEK”

Brockmeyer, ilacın bu aşamada çözüm bulunduğunu belirterek, “Antikorlar, SARS CoV-2 virüsünün yüzeyindeki çok özel bölgelere yöneliyor. Ancak bunları etkisiz hale getirmek için virüsün küçük bir mutasyonu yetiyor. Bu ilaçla, virüsün hücrelere nüfuz etmek için kullandığı giriş kapısını bloke ediyoruz. Bu da mutasyonlara karşı maksimum koruma sağlıyor. Gelecekteki koronavirüs salgınları bu şekilde önlenecek” diye konuşmuştu.

EN ERKEN TARİH 2022

İlacı geliştiren şirket, ABD ilaç onay merkezi ve Avrupa Birliği onay merkezi ile temasa geçtiklerini ve süratli onay için sürecin yürütüldüğünü deklare etti. Sadece en süratli onay bile ilacı sadece 2022 başlarında piyasaya sürebileceklerini gösteriyor.

İBRAHİM BENTER KİMDİR?

Prof. Dr. İbrahim F. Benter 1962 senesinde Lefkoşa’da dünyaya geldi. Türk Maarif Kolejinde okuyan Prof. Dr. İbrahim Benter, 1980-2000 yıllarında ABD’de bulunmuş oldu. 1985’de Florida Üniversitesi Kimya Fakültesi’nden mezun oldu. New York Tıp Fakültesi’nde okudu ve Ohio State Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1991’de doktora aldı. Cleveland Clinic Foundation da Beyin ve Damar Bölümünde uzmanlık yapmış oldu. Wake Forest Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Hipertansiyon Araştırma Bölümünde araştırmacı olarak çalışan Prof. Dr. İbrahim Benter, 1994’da Memphis de Tennessee Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde ve Göz Fakültesi’nde ilkin Destek Doçent ve sonrasında Doçent olarak çalıştı.

Eğitim ve araştırma mevzularında birçok ödüller aldı. En mühim buluşu olan angiotensin-(1-7) diye malum bir hormon kanser, hipertansiyon ve kalp hastalıkları için deneniyor. 2001-2012’de Kuveyt Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Ana Bilim branşında Profesor, bölüm başkanı ve bircok yönetimsel makamlarda çalıştı. Eylül 2012’den beri Oxford Üniversitesinde çalışıyor. Nobel ödüllü Profesör Sir John Vane ve Profesör Sir Martin Evans’la çalıştı. Araştırma mevzusu hipertansiyon ve şeker hastalarında kalp ve damar problemlerinin tedavisidir.

VAKIF ÇALIŞMALARINDA GÖREV ALDI

ABD’da ve Kuveyt’te birçok vakıflarda etken görevler aldı. 1996 da New York’ta öğrenci iken ABD Kıbrıs Türk Talebeler Derneğini kurdu ve ABD’nın birçok yerinde tahsil gören Kıbrıslı talebelerle bağlantı kurarak Kıbrıs davasına yararlı olacak birçok faaliyetler yapmış oldu. Bulunmuş olduğu değişik yerlerde bilhassa gençlere yönelik İslami, Hristiyan ve Musevi kuruluşlarla emek harcamalar düzenledi. Gençleri esrar vb. fena alışkanlıklardan kurtaracak ve eğitim mevzularında destek olacak faaliyetler düzenledi. Memphis şehrinde bir vakıf kurdu ve o bölgedeki insanlara hizmet verecek bir okul ve spor merkezi kurdu. Bilhassa fakirlere sıhhat mevzularında destek olacak programlar düzenledi. Yaz programları düzenleyerek yoksul bölgelerdeki lise talebelerinin yazları üniversitede araştırma laboratuvarlarında emek vererek hem para kazanmalarını ve hem de fen eğitimi alarak kaliteli üniversitelere girmelerini sağlamış oldu. Ortadoğu ve Afrika dahil birçok ülkede fakirlere yardım programları geliştirdi.

Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

10 Ekim Anıtı yarışmasını kazanan proje belli olduİzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 10 Ekim Ankara Gar katliamı ve bu katliamda yaşamını kaybedenlerin anısına açmış olduğu “10 Ekim Anıtı ve Anma Yeri” proje yarışması sonuçlandı. 32 projenin başvurduğu yarışmada peyzaj mimarı Sezgin Karaman, mimar Baha Yurttaş ve Faruk Makuloğlu’ndan oluşan ekibin hazırladığı proje birinci oldu.

103 ÇELİK ANIT OLACAK

Üç aşamalı bir değerlendirme sonucunda birinci seçilen proje, 10 Ekim’in unutulmamasını, yaşamını yitirmiş ya da hayatta kalan bireylerin anısını onurlandırmayı, bir anımsama, anımsatma ve anma mekânının kente kazandırılmasını amaçlıyor. Alsancak’ta Mustafa Kemal Atatürk Caddesi ile Liman Caddesi’nin kesiştiği yerde bulunan Asteğmen Besim Bey Parkı’nda uygulanacak proje, alanın emek, demokrasi ve barışa adanarak yurttaşların bir araya geleceği bir kamusal mekân olarak tekrardan üretimini hedefliyor.

1 santimetre genişliğinde 103 çelik siluetin yer almış olduğu proje, 10 Ekim katliamında yaşamını kaybeden 103 insanı merkezine alıyor. 103 kişinin geldikleri bölgeler ve yaşlarına bakılırsa ayrılmış olduğu projede, yaş arttıkça anıtların boyu uzuyor. Değişik boylardaki anıtların yaşamını kaybedenlerin geldiği bölgelere bakılırsa bir araya getirilmiş olduğu projede sonunda bir çember oluşuyor. Yitip gidenlerin dünyasını simgeleyen çember bir yaşam çemberi olarak ele alınıyor. 103 çelik anıt her biri kendine hususi 103 ray üstünde ziyaretçiler tarafınca itilerek harekete geçiyor. Eylemin tek bir anında, katliamın gerçekleştiği saat olan 10.04’te ise çelik anıtlar birleşip yanan bir alev silueti oluşturuyor. 103 ışık huzmesi zeminde ışık olarak aşama kaydediyor ve bu ışıklar 10 Ekim’de ortadaki büyük ışığı etken hale getiriyor. Bu fiil, her 10 Ekim’de yine ediliyor.

Kazananların katılımıyla çevrim içi kolokyum ve temsili ödül töreni  18 Ocak saat 18.30’da yapılacak. Kolokyum detayları ve online sergi için www.izmirworkshop.org adresi ziyaret edilebilir.

ADALET ÇAĞRISI HATIRLATILACAK

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 10 Ekim 2019’da katliamda yaşamını kaybedenleri anmak için bir yapıt ve anma alanı oluşturulacağını açıklamıştı. Bunun üstüne bir yarışma açılarak yaşamdan ve dayanışmadan söz eden, 10 Ekim kayıplarını anacak ve hakkaniyet çağrısını hatırlatacak bir Anıt ve Anma Yeri projesi açılmıştı.

10 EKİM KATLİAMI

Türkiye, 10 Ekim 2015 saat 10.04’te tarihinin en kanlı terör eylemiyle sarsıldı. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve pek oldukça sivil cemiyet örgütü tarafınca düzenlenen “Emek, Barış ve Demokrasi” mitingi için Ankara Garı önünde toplanarak yürüyüş alanına ilerleyen gruplara Tren Garı kavşağında üç saniye arayla IŞİD terör örgütü tarafınca iki canlı bomba saldırısı düzenlendi. Bu katliamda en küçüğü 8 yaşlarında 103 şahıs yaşamını yitirdi, 450’den fazla şahıs yaralandı ve 30 şahıs de engelli kaldı. Dava sonucunda 9 sanığa 101’er kez ağırlaştırılmış müebbet, 9 sanığa da teşkilat üyeliğinden hapis cezası verildi. 10 Ekim bugün harbe karşı barışı ve kardeşliği, hukuksuzluğa karşı demokrasi ve özgürlükleri savunmayı, toplumsal vicdanı ve hakkaniyet çağrısını simgeliyor.


Okumaya devam et.

Gündem

Kayseri’de raylar üzerinde erkek cesedi bulundu


İncesu Saraycık mahallesinde yaşayan bir şahıs, sabah saatlerinde işe giderken tren rayları üstünde parçalanmış adam cesedi görerek, jandarmaya ihbarda bulunmuş oldu. Vaka yerine gelen jandarma ekiplerinin yapmış olduğu incelemede, tren çarpması sonucu öldüğü tahmin edilen kişinin aynı mahallede yaşayan Osman Uluağaç olduğu belirlendi. Cenaze, incelemenin arkasından İncesu Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Jandarma vakayla ilgili soruşturma başlattı.

Kayseride raylar üzerinde erkek cesedi bulundu


Okumaya devam et.

Gündem

2020 yılında gümrük kapılarında ticaret hız kesmediTecim Bakanı Ruhsar Pekcan, 2020 senesinde Türkiye’nin kara sınır kapılarında 3 milyon 400 bin ticari vasıta giriş-çıkışı gerçekleştiğini belirtti.


2020 yılında gümrük kapılarında ticaret hız kesmedi

Tecim Bakanı Ruhsar Pekcan, 2020 senesinde Türkiye’nin kara sınır kapılarında 3 milyon 400 bin ticari vasıta giriş-çıkışı gerçekleştiğini belirterek, “En fazla ticari araç geçişi yapılan sınır kapımız 1 milyon 90 bin ile Irak’a açılan Habur Gümrük Kapısı olurken, bunu 704 bin araç ile Kapıkule, 315 bin araç ile Sarp Gümrük Kapısı izledi.” açıklamasını yapmış oldu.

SEVKİYAT AKIŞI ALINAN ÖNLEMLERLE DEVAM ETTİ

Pekcan koronavirüs salgınıyla savaşım kapsamında, fazlaca süratli tepki göstererek; Habur, Kapıkule ve Kapıköy gümrük kapılarında ve Ro-Ro limanlarında temassız tecim uygulamasını hayata geçirdiklerini özetleyen Pekcan, süratli şekilde devreye alınan tedbirler yardımıyla, salgın öncesi dönemlere yakın bir sevkiyat akışını temin ettiklerini dile getirdi.

2020 yılında gümrük kapılarında ticaret hız kesmedi #1

“HUDUT KAPILARINDA YOLCU GEÇİŞLERİ DÜŞTÜ”

Pekcan, salgına karşın dış ticarette 2020 senesinde birçok başarıya ve rekora imza attıklarına işaret ederek, alınan önlemler sebebiyle hudut kapılarındaki yolcu geçişlerinde düşüşler görüldüğünü, salgının etkili olduğu ilk aylarda uyguladıkları temassız tecim ve hayata geçirdikleri dijital uygulamalar yardımıyla ticari vasıta geçişlerinin kesintisiz sürdüğünü kaydetti.

“SINIR KAPILARINDAN 3.4 MİLYON TİCARİ ARAÇ GEÇİŞ YAPTI”

Türkiye’de 30 kara, 8 demir yolu, 101 deniz ve 64 hava olmak suretiyle toplam 203 hudut kapısı bulunduğuna dikkati çeken Pekcan, özgür bölge ve iç gümrük idareleriyle toplam 151 gümrük müdürlüğünün vazife yaptığını bildirdi.

Geçen yıl Türkiye kara sınır kapılarından 1 milyon 700 bini giriş, 1 milyon 700 bini de  çıkış olmak suretiyle toplam 3 milyon 400 bin ticari aracın geçiş yaptığını bildiren Pekcan, “En fazla ticari araç geçişi yapılan sınır kapımız 1 milyon 90 bin ile Irak’a açılan Habur Gümrük Kapısı olurken, bunu 704 bin araç ile Kapıkule, 315 bin araç ile Sarp Gümrük Kapısı izledi.” diye konuştu.

2020 yılında gümrük kapılarında ticaret hız kesmedi #2

7.6 MİLYON YOLCU GEÇTİ

Bu zamanda sınır kapılarından 7 milyon 600 bin yolcunun giriş-çıkış yaptığına dikkati çeken Pekcan, şöyleki devam etti:

“2019 yılında yolcu geçişi 27 milyon 500 bin iken geçen sene salgının olumsuz etkisiyle bu rakam 7 milyon 600 bine geriledi. Ancak ticari faaliyetlerimiz, alınan tedbirlerin etkisiyle, sekteye uğramadı. 2019 yılında 3 milyon 700 bin ticari araç giriş-çıkışı dikkate alındığında Kovid-19’a rağmen ticari araç giriş çıkış sayılarındaki olumlu tablo, aldığımız tedbirlerin etkisiyle ticaretin kesintiye uğramadan devam ettiğinin en büyük göstergelerinden biri oldu.”

“TEMASSIZ TİCARET İLE DİJİTAL UYGULAMALAR TİCARETİN ÖNÜNÜ AÇTI”

Bakan Pekcan, Bakanlık olarak dijital uygulamalara fazlaca ehemmiyet verdiklerini, salgın döneminde de bu yatırım ve projelerin meyvelerini topladıklarını açıkladı.

Salgının Türkiye’de görüldüğü mart ayıyla internasyonal mal sevkiyatlarında sürekliliği temin edebilmenin mühim bir öncelik haline geldiğini belirten Pekcan, bunun için Habur, Kapıkule ve Kapıköy gümrük kapılarında temassız tecim uygulamasını hızla hayata geçirdiklerini söylemiş oldu.

Pekcan, bu anlamda proaktif bir yaklaşımla ticari araçların giriş-çıkış işlemlerinin tampon bölgede konteyner, dorse ve sürücü değişimi yöntemiyle gerçekleştirildiğine işaret ederek, şu ifadeleri kullandı:

“Habur Gümrük Kapımızda, temassız ticaret uygulamasının devreye alındığı 1 Mart 2020 tarihi ile söz konusu uygulamanın sona erdirildiği 21 Ağustos 2020 tarihi arasında günlük ortalama 1.337 ticari aracın giriş ve 1.210 ticari aracın çıkış işlemi gerçekleştirildi. 2019 yılında bu sayı, giriş yönünde günlük ortalama 1.615, çıkış yönünde ise 1.637 idi. Kapıkule Gümrük Kapımızda da temassız ticaret uygulamasının devrede olduğu 22 Mart-27 Nisan 2020 tarihleri arasında günlük ortalama 727 ticari aracın giriş, 657 ticari aracın çıkış işlemi gerçekleştirildi. 2019 yılında bu sayılar giriş yönünde 1.021, çıkış yönünde ise 1.033 araç olarak seyretti. Bu sayede, Habur ve Kapıkule’de pandemi öncesi dönemlere yakın bir sevkiyat artışı sağlanmıştır.”

Ruhsar Pekcan

DEMİR YOLLARININ KULLANIMI SALGIN DÖNEMİNDE ARTTI

Bakan Pekcan, İran’a oluşturulan gümrük kapılarında tampon bölge bulunmaması sebebiyle, sevkiyatların demir yoluna yönlendirildiğini belirterek, temassız tecim uygulamasının Kapıköy Demiryolu Gümrük Kapısı’nda uygulandığını dile getirdi.

Bu çerçevede vagonların karşılıklı olarak lokomotifler ile itilip çekildiğini özetleyen Pekcan, şunları kaydetti:

“Kapıköy’de temassız ticaret uygulamasının devreye alındığı 4 Mart-3 Haziran 2020 tarihleri arasında günlük ortalama 33 vagonun giriş, 41 vagonun çıkış işlemi gerçekleştirildi. Bu sayının 2019 yılında giriş yönünde 7, çıkış yönünde ise 14 olduğu göz önünde bulundurulduğunda, temassız ticaret uygulaması ile pandemi öncesine göre ortalama vagon sayılarında ciddi bir artış sağlandı. Önümüzdeki dönemde demir yollarının  ticarette çok daha aktif biçimde kullanılmasını arzu ediyoruz.”

GÜMRÜK KAPILARINDAKİ MODERNİZASYON ÇALIŞMALARI

Pekcan, gümrük kapılarında alt yapı yatırımlarının yanı sıra verilen hizmetin kalitesinin artırılması, dijitalleşme uygulamaları ve ulusal teknoloji imkanlarının geliştirilmesi için emekleri etkinlikle sürdürdüklerini vurgulayarak, Kapıkule, Hamzabeyli, Öncüpınar, Karkamış, Çobanbey, Kapıköy, Sarp gümrük kapılarındaki yenileme çalışmalarının tamamlandığını bildirdi.

Habur ve İpsala gümrük kapılarının modernizasyon çalışmalarının bu senenin ilk çeyreğinde tamamlanacağını özetleyen Pekcan, Gürbulak, Türkgözü ve Pazarkule gümrük kapılarının yenilenmesine ilişkin inşaat çalışmalarını da aynı dönemde başlatacaklarını sözlerine ekledi.


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler