Connect with us

Dünya

Portekiz Cumhurbaşkanı, boğulma tehlikesi geçiren kadınları kurtardı

Portekiz 71 yaşındaki Cumhurbaşkanı Marcelo Rebelo de Sousa, cumartesi günü Algarve’deki bir plajda kanoları alabora olan iki kadının kurtarılmasına yardım etti.

TATİL YAPARKEN KAHRAMAN OLDU

Cumhurbaşkanı de Sousa, bölge turizmini canlandırmak için Algarve’de tatil yaptı. Bu sırada plajda kanoları ters dönen ve boğulma tehlikesi geçiren iki kadının kurtarılmasına yardım etti. De Sousa daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, kadınların komşu plajdan akıntıyla sürüklendiklerini anlattı.

Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Libya ordusu ifşa etti!

Libya ordusu, darbeci Halife Hafter ile Esed arasındaki kirli işbirliğini ortaya çıkardı. Sirte ve Cufra Ortak Operasyon Dairesi Sözcüsü General Abdulhadi Dırah, Suriye’den kalkan ve çok sayıda paralı asker taşıyan bir yolcu uçağının, Hafter’in kontrolündeki Bingazi’ye inmek üzere olduğunu söyledi.

Libya ordusuna bağlı Sirte ve Cufra Ortak Operasyon Dairesi Sözcüsü General Abdulhadi Dırah, yaptığı açıklamada, Suriye’den kalkan Airbus A320 tipi bir yolcu uçağının, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Hafter’e bağlı birliklerin merkezi durumundaki Bingazi‘ye inmek üzere olduğunu belirtti. Dırah, uçağın çok sayıda Suriyeli paralı asker taşıdığını söyledi.

HAFTER SAFLARINDA BİNLERCE YABANCI PARALI ASKER BULUNUYOR

Libya’da Birleşmiş Milletler nezdinde meşru hükümete karşı darbe amaçlayan Hafter saflarında, Rus güvenlik şirketi Wagner’e bağlı paralı askerlerin yanı sıra, Çad, Mali, Sudan ve Suriyeli binlerce yabancı paralı asker bulunuyor.

Okumaya devam et.

Dünya

ABD, Türkiye’ye uygulanacak S-400 yaptırımlarını açıkladı!

ABD, Türkiye’ye Rusya’dan aldığı S-400’ler nedeniyle uygulayacağını açıkladığı CAATSA yaptırımlarını duyurdu. Buna göre, Savunma Sanayii Başkanlığı, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ve kurumun üç çalışanı yaptırım listesine alındı.

ABD, Rusya‘dan S-400 sistemlerinin alımı nedeniyle Türkiye‘ye bazı yaptırımlar uygulama kararı aldı.

Amerikan Hazine Bakanlığı’nın sitesinden yayınlanan açıklamada, Savunma Sanayi Başkanlığı ve kurumun başkanı İsmail’in Demir’in yanı sıra Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı ve Roketsan Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Yiğit, Savunma Sanayi Başkanlığı Hava Savunma ve Uzay Daire Başkanlığından Serhat Gençoğlu ve Mustafa Alper Deniz’in de yaptırım listesine alındığı belirtildi.

POMPEO’DAN AÇIKLAMA

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, yaptırım kararının açıklanmasından sonra yaptığı açıklamada, “Türkiye’yi S-400 sorununu derhal ABD ile koordinasyon içinde çözmeye çağırıyoruz” dedi. Pompeo, ‘S-400 alımının Amerikan askeri teknolojisinin ve personelinin güvenliğini tehlikeye atacağı’ yönündeki görüşlerini Türkiye’ye ‘en üst seviyede’ ilettiklerini söyledi.

YAPTIRIMLAR NEYİ İÇERİYOR?

Pompeo, yaptırımlar çerçevesinde İsmail Demir ile diğer üç ismin ABD’deki olası malvarlıklarının dondurulacağını, bu isimlere vize kısıtlaması getirileceğini belirtti. Yaptırımlar kapsamında Türkiye’nin Savunma Sanayi Başkanlığı’na ABD’den ihracat lisansı ve izni verilmeyeceğini söyledi.

CUMHURBAŞKANLIĞI’NDAN JET TEPKİ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD’nin S-400 yaptırımı ile ilgili olarak “Türkiye, savunma sanayi alanındaki hedeflerine ulaşmak için adımlarını kararlı bir şekilde atmaya devam edecek.” ifadelerini kullandı.

ÇAVUŞOĞLU: MENFAATLERİMİZDEN YAPTIRIM GELECEK DİYE VAZGEÇEMEYİZ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise skandal kararla ilgili “Doğu Akdeniz’deki hak ve menfaatlerimizden, bize yaptırım gelecek diye veya AB eleştirecek diye vazgeçmemiz söz konusu olamaz.” dedi.

İSMAİL DEMİR’DEN KARARLILIK MESAJI

ABD’nin yaptırım listesine ekleme kararı aldığı Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Demir, “Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Tam Bağımsız Savunma Sanayii hedefimizde kararlıyız” dedi.

Twitter üzerinden açıklamada bulunan Demir ifadelerine, “Şahsım veya kurumumuza yönelik yurt dışında alınan her hangi bir karar, benim ve ekibimin duruşunu değiştirmeyecek; Türk savunma sanayiini hiç bir şekilde engelleyemeyecektir” diye devam etti.

LAVROV: KİBİRLİ TUTUMUN TEZAHÜRÜ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ise yaptırım kararına ilişkin “ABD’nin Türkiye’ye yaptırım uygulaması, uluslararası hukuka karşı kibirli tutumunun bir başka tezahürüdür” dedi.

CAATSA YASASI NEDİR?

Trump’ın, Kongre’nin baskısıyla 2017’de imzaladığı yasa, esas olarak Rusya’nın ABD seçimlerine müdahale girişimi, Kırım’ı ilhak etmesi ve Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçıları desteklemesine karşı Obama döneminde getirilen yaptırımların güvence altına alınması amacını taşıyor.

2 Ağustos 2017’de resmen yürürlüğe giren CAATSA yasası, ABD’nin ulusal güvenliğine “tehdit” olarak değerlendirdiği İran, Rusya ve Kuzey Kore’ye karşı yaptırımların alınmasını öngörüyor.

Yasanın 231. maddesine göre, Rusya ile savunma ve istihbarat alanlarında çalışan kişilere karşı da yaptırım getirilebiliyor.

Bu yaptırımlar, Rusya Federasyonu için veya onun adına çalışan kişilerle bilerek “önemli işlem” yapan gerçek ve tüzel kişiler için de geçerli olabiliyor.

Bu kapsamda Türkiye’nin Rusya’dan S-400 sistemlerini alması, “önemli işlem” kategorisinde değerlendiriliyor ve yaptırım öngörülüyor.

YAPTIRIM LİSTESİNDE 12 MADDE VAR

CAATSA’nın 235. maddesi, ABD Başkanı’nın “ilgili kişi ve kuruluşlara getireceği” yaptırımları 12 maddede düzenliyor:

 • Yaptırım kapsamına alınan kişi ve kurumlara ihracat ithalat bankası desteğinin kesilmesi
 • Mal ve teknoloji ihracatı ruhsatı verilmemesi
 • ABD mali kuruluşlarından kredi tedarik edilmemesi
 • Uluslararası mali kuruluşlardan kredi verilmemesi
 • Mali kurumlara ABD Merkez Bankası ile doğrudan alışveriş yapma izni verilmemesi
 • Yaptırım kapsamına alınan kişi ya da kurumlarla ihale ya da sözleşme yapılmaması
 • Döviz üzerinden işlem yapılmasının yasaklanması
 • Mali kurumlar ve bankalar arasında ödeme ya da kredi transferlerinin yasaklanması
 • Yaptırım kapsamına alınan kişi ya da kurumların ABD topraklarında gayrimenkul sahibi olmasının yasaklanması
 • ABD kişi ve kurumlarının yaptırım kapsamına alınan kişi ya da kurumlardan sermaye ya da borç alışverişinin yasaklanması
 • Yaptırım kapsamına alınan kişilere ABD’ye giriş yasağı
 • Yaptırım kapsamına alınan kişi ve kurumlara benzer işlevi olan üst düzey görevlilere de yaptırım uygulanması.”

Yasanın ilgili maddesine göre, Başkan, bu 12 maddeden en az 5’ini seçip uygulamakla yükümlü.

Okumaya devam et.

Gündem

Ermenistan’ın Azerbaycan’da işlediği savaş suçları raporla dünyaya duyurulacak

Kamu Başdenetçisi Haysiyet Malkoç, Ermenistan silahlı gücünün Azerbaycan’da işlediği savaş suçlarının anlatıldığı raporu, bu haftadan itibaren Türkiye ve dünyadaki alakalı müessese ve kuruluşlar ile Avrupa Birliği ülkelerinin meclislerinin insan hakları komisyonlarına göndereceklerini bildirdi.

Kamu Denetçiliği Müessesesince (KDK), Azerbaycan’ın Dağlarla kaplı Karabağ bölgesinde yaşanan savaşta Ermenistan silahlı gücünün yaptığı insan hakları ihlallerine ait rapor hazırlandı. Raporla alakalı izahlarda bulunan Malkoç, ombudsmanların iki görevinin bulunduğuna işaret ederek, bunlardan ilkinin ülkede kamu hizmeti sunan idare ile yurttaşlar arasındaki meseleleri ara buluculuk metoduyla gidermek, ikincisinin de milli ve beynelmilel alanda insan haklarının savunması ve geliştirilmesi için çalışmalar yapmak olduğunu söyledi.

Raporun hazırlanma sürecinde, Azerbaycan’a gittikçe Ermenistan silahlı gücünün saldırılarında zarar gören sivil yerleşim yerlerinde incelemelerde bulunduklarını anlatan Malkoç, “Azerbaycan’a yaptığımız yolcuda, bilhassa savaş alanları dışındaki sivil ikamet alanlarında, Gence, Terter, Goranboy, Ağdam hem de Bakü civarında füzelerle vurulan yerleri dolaştık. Gence, savaş alanının kilometrelerce dışında olmasına karşın Ermenistan’dan atılan füzelerle vuruldu, Terter de aynı şekilde vuruldu” dedi.

“BİLEREK SİVİL İKAMET ALANLARINI VURMAK BİR İNSANLIK SUÇUDUR”

Malkoç, Ermenistan’ın saldırıları neticesi 94 sivil Azerbaycan yurttaşının yaşamını yitirdiğini, 414’ünün de yaralandığını belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu: “Savaşın olmamasını hepimiz umarız fakat uluslararası hukuka göre yasal müdafaa ve benzeri nedenlerle savaş cephede olabiliyor. Ama isteyerek, bilerek savaş cephesinin 100-150 kilometre ötesindeki sivil ikamet alanlarını vurmak bir insanlık suçudur. Bu, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde belirtilen temel haklara, Cenevre Sözleşmesi’ne terstir”

“YASAK SİLAHLARIN, BOMBALARIN NASIL KULLANILDIĞINI GÖRDÜK”

Azerbaycan’daki incelemelerinde, saldırıların elim neticelerine şahitlik ettiklerini ifade eden Malkoç, “Saldırılar neticesi can veren insanların yakınlarıyla, yaralananlarla konuştuk. Annesi ve babasını kaybeden çocuklarla konuştuk. Yıkılan okulları, haneleri gördük. İbadethanelerin bu saldırılardan dolayı uğradıkları zararı gördük. Çevrenin nasıl tahrip edildiğini gördük. Yasak silahların, bombaların nasıl kullanıldığını gördük. Raporda hepsini anlattık” diye konuştu.

“SALDIRILARIN KRONOLOJİK SIRALAMASINI YAPTIK”

Malkoç, 7 bölümden oluşan raporda, “Dağlarla kaplı Karabağ Meselesi”, “Yerinde İnceleme Neticesinde Ele geçirilen Tespitler”, “İnsan Hakları Açısından Çatışmaların Değerlendirilmesi” gibi başlıkların bulunduğunu belirterek, “Bunun dışında raporumuzda, Ermenistan silahlı kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen saldırıların kronolojik sıralamasını yaptık. Ermenistan silahlı kuvvetlerinin saldırıları neticesi yaşamını yitiren sivillerin resimlerini ve nerelerde şehit edildiklerini ayrı ayrı inceledik.” bilgisini paylaştı.

KDK olarak hazırladıkları raporla tarihe not düşmek istediklerini söyleyen Malkoç, şunları kaydetti: “Savaş suçu işleyenlerin, sivilleri katledenlerin, etrafı tahrip edenlerin, gecenin 01.00’inde 1 yaşında olan çocukları veya yaşlıları, savaşla alakalı olmayanları öldürenlerin tespitini yaparak, bunların uluslararası mahkemede yargılanması için gayret göstermeye çalıştık. Raporu, bu haftadan itibaren Türkiye’deki alakalı kurum ve kuruluşlar ile dünyadaki bütün insan hakları kurumlarına, ombudsmanlara ve insan hakları müdafaa edicilerine göndereceğiz. Avrupa Birliği ülkelerinin meclislerinin insan hakları komisyonlarına göndereceğiz. Ayrı olarak tabii Azerbaycan’a da göndereceğiz. İnsanlık ve insan hakları yerine sorumluluğumuzu yerine getirmeye çalıştık. Bundan sonrası uluslararası diğer kurumların işi. Bu suçları işleyenleri, sivilleri katledenleri, Cenevre Sözleşmesi’ne, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve İnsan Hakları Global Bildirgesi’ne ters davrananları yargılamak için savcıların, mahkemelerin önüne çıkarmak, elbette başkalarının da sorumluluğundadır. Bize düşen görev bunları kayıt altına almaktır.”

 

Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Exit mobile version
Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler