Connect with us

Gündem

Pompeo yetkililerin kendisiyle görüşmeyi reddetmesi nedeniyle AB seyahatini iptal ettiPompeo’nun seyahatini iptali Başkan Donald Trump taraftarları tarafınca ABD Kurultay binasına meydana getirilen geçen haftaki baskını izledi. Beş kişinin yaşamını kaybetmiş olduğu ABD demokrasisine meydana getirilen emsali görülmemiş bu hücum ABD’nin Avrupa müttefiklerinde şok tesiri yaratmıştı.

Planlama hakkında data sahibi AB ve ABD’li üç kaynak Reuters’a yaptıkları açıklamada Trump’ın yakınındaki adlardan Pompeo AB liderleri ve birliğin üst düzey diplomatlarıyla Brüksel’de bir araya ulaşmadan önce minik fakat zengin bir NATO müttefiği olan Lüksemburg’un dışişleri bakanı Jean Asselborn ile Lüksemburg’da görüşmesi planlanladığını söylemiş oldu.

Sadece diplomatik bir kaynak resmi programda yer almayan bu seyahatin yetkililerin Pompeo’ya buluşma verme mevzusunda çekimser davranması sebebiyle iptal edildiğini söylemiş oldu. Ziyaretin Brüksel ayağı ise son dakikaya kadar gerçekleşecek şeklinde gözüküyordu.

Sadece Pompeo’nun takviminde mühim bir görüşme olmaması Brüksel’de seyahatin amacına ilişkin sual işaretleri oluşmasına niçin oldu. Seyahatin AB bacağında AB yetkilileri ile herhangi bir görüşme planlanmadığı şeklinde NATO ile ilgili de kamuya açık bir etkinlik bulunmuyordu. Üçüncü bir diplomatik kaynak Washington’da geçtiğimiz günlerde yaşanmış olan ve beş kişinin yaşamını kaybetmiş olduğu sertlik vakalarından sonrasında AB ülkelerinin Pompeo ile görüşmeyi “utanç verici” gördüklerini söylemiş oldu.

Lüksemburg Dışişleri Bakanlığı planın iptal edildiğini doğrularken mevzuya ilişkin detay vermedi. AB yetkilileri sorulara cevap vermeyi reddetti.


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin’den Dağlık Karabağ görüşmesiRusya Devlet Başkanı Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Dağlık Karabağ’ın gelişimine yönelik Moskova’da meydana gelen toplantının arkasından ortak bildiri imzalamıştı.

Putin, Aliyev ve Paşinyan’a teşekkür ederek, “Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan arasında varılan üçlü ateşkes anlaşması istikrarlı şekilde uygulanmaya devam etmektedir. Dağlık Karabağ’da durum sakin, 48 bin mülteci bölgeye dönüş yaptı” demişti.

Putin, “Bölgede ekonomik bağlantıların inşa edilmesi ve altyapı ile ilgili projelerin geliştirilmesi konusundaki adımlara ilişkin ortak bildiri imzaladık. Bu amaçla, Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan başbakan yardımcılarının başkanlığında çalışma grubu oluşturulacak.” demiş ve bu bağlamda, kısa zamanda uzmanlardan grupların ve bölgede altyapının ve ekonominin geliştirilmesiyle ilgili planın oluşturulacağını belirtmişti.

Putin, meydana getirilen anlaşmaların hem Azerbaycan hem de Ermenistan halkları, genel olarak Dağlık Karabağ bölgesi ve Rusya’nın çıkarları için yararlı olacağını söylemişti.

class=”cf”>

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLE PUTİN’DEN DAĞLIK KARABAĞ GÖRÜŞMESİ

Rusya Devlet Başkanı Putin ile Türk mevkidaşı Erdoğan’ın telefon görüşmesine ilişkin Kremlin’den bir izahat yapılmış oldu.

Açıklamaya bakılırsa, görüşme esnasında Putin Erdoğan’ı, Ermenistan ve Azerbaycan liderleri ile dün başkent Moskova’da gerçekleştirdiği üçlü görüşme mevzusunda bilgilendirdi.

CNN TÜRK muhabiri Sena Alkan, canlı yayında şu detayları paylaştı:

Rusya’da Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki vakaları ele alan bir görüşme gerçekleşti. Bu toplantıya ilişkin data verdi Putin Erdoğan’a. Kremlin bilhassa görüşmelerde Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi için anlayış birliğinde olduklarını söylemiş oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kremlin’in Dağlık Karabağ problemininin çözümündeki çalışmalarını desteklediği açıklandı.

Koronavirüs aşının ortak üretimi ve kullanımına ilişkin de görüşmenin gerçekleştiği açıklandı.


Okumaya devam et.

Gündem

Sanayi üretimi en çok artan ülkelerden biriyizEndüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, kasım ayı endüstri üretim rakamlarını değerlendirdi.


Mustafa Varank: Sanayi üretimi en çok artan ülkelerden biriyiz

Bakan Varank: “Yaşanmış olan tüm zorluklara karşın endüstri üretimimiz senelik yüzde 11, aylık yüzde 1,3 artışla piyasa beklentilerinin üstünde gerçekleşti.

Kasım döneminde endüstri üretimini en oldukça artıran ülkelerden biri olduk. Hedefimiz üretimdeki bu seyri 2021’de de sürdürebilmek.”

AYRINTILAR GELECEK…


Okumaya devam et.

Gündem

Türkiye’nin de aldığı CoronaVac, Brezilya testinde % 50,4 etkin


Çin ilaç şirketi Sinovac’ın ürettiği ve Türkiye’nin de satın almış olduğu CoronaVac aşısının Brezilya’da meydana getirilen klinik deneylerde yüzde 50.4 oranında etkili olduğu görüldü.

Araştırmacıların yayımladığı veriler, aşının daha ilkin açıklanan sonuçlardan daha azca etkili olduğuna işaret ediyor. Sadece aşının onay alması için yüzde 50 etkinlik oranı kafi sayılıyor.

Brezilya Covid-19’dan en fena etkilenen ülkeler içinde. Sinovac, Brezilya hükümetinin satın almak için başvuruda bulunmuş olduğu iki aşıdan biriydi.

Pekin merkezli Sinovac şirketinin ürettiği CoronaVac etkisiz hale getirilmiş virüse dayanıyor. Ölü virüs parçacıkları vücuda şırınga edilerek bağışıklık sisteminin virüsü tanıyıp hazırlığa geçmesi sağlanıyor. Virüs etkisiz olduğundan vücuda zarar vermiyor, hastalığa yol açmıyor.

Türkiye, Endonezya ve Singapur’un da aralarında bulunmuş olduğu birçok ülke Sinovac aşısını satın almak suretiyle siparişler verdi.

Türkiye şu ana kadar 50 milyon doz CoronaVac aşısı sipariş etmiş durumda. 3 milyon doz ise Türkiye’ye teslim edildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’deki klinik testlerin tamamlanması sonrasında bu hafta içinde yaygın aşılama programının başlatılabileceğini söylemişti.

Değişik etkinlik oranları açıklandı

Brezilya’da aşı denemelerini yürüten Butantan Enstitüsü’nden araştırmacılar, geçen hafta, “orta veya ağır” Covid-19 vakalarında aşının etksinin yüzde 78 bulunduğunu açıklamıştı. Sadece Salı günü, bu oranının hesaplanmasında, tedavi gerektirmeyen fakat aşı olan “çok hafif vakların” hesaba katılmadığı açıklandı.

Araştırmacılar, bu vakalar da hesaba katıldığında aşının tesir oranının yüzde 50.4 bulunduğunu kaydetti. Fakat Butantan Enstitüsü, tedavi gerektiren hafifçe vakalarda aşının tesir oranının yüzde 78, orta ve ağır vakalarda ise yüzde 100 bulunduğunu altını çizdi.

Sinovac aşısı değişik ülkelerdeki denemelerde değişik sonuçlar verdi. Geçen ay, Türkiye’de meydana getirilen ikinci faz raporlamalarına bakılırsa aşının yüzde 91,25 etkili olduğu açıklanmıştı.

Bugün yaygın aşılama programına başlamış olan Endonezya’da ise bu oran yüzde 65.3 olarak açıklandı. Sadece Endonezya’daki denemelere 1620 kişinin katılmış olduğu ve bu testlerin anlamlı sonuçlar almak için oldukca ufak olduğu belirtiliyor.

Her iki ülkedeki sonuçlar aşının üçüncü faz denemelerinden elde edilmiş ilk neticeleri ifade ediyor.

Çin aşısının denemelerinde, Batılı ülkelerde geliştirilen aşıların doğal olarak tutulduğu şeffaflık ve tetkiklerin uygulanmadığına dair eleştiriler ve kaygılar dile getiriliyor.

Sinovac aşısının yanı sıra İngiltere’de geliştirilen Oxford-AstraZeneca aşısı da Brezilya’daki denemelerin sonuçlarına bağlı olarak acil kullanım onayı talep etti.

Brezilya, 8.1 milyon olay ile ABD ve Hindistan’ın peşinden en fazla olay sayısına haiz ülke. Olay sayılarındaki tırmanma devam ediyor.

Brezilya’da Covid-19 kaynaklı can kaybı yüksek olmasına karşın aşılama programının ne vakit başlamış olacağı hemen hemen açıklanmadı. (BBC TÜRKÇE)


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler