Connect with us

Gündem

Patara’da kadın eliyle kadına şiddet!


YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Hanıma yönelik sertlik haberlerine her gün bir yenisinin eklendiği Türkiye’de bu kez sertliği tatbik eden da maruz kalan da hanım oldu…

Kasaba dedikodusu hanıma şiddetle sonuçlandı. Bu kez hanıma sertlik tatbik eden tarafta bir başka hanım vardı. Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı Patara (Gelemiş) Mahallesinde yaşayan ve köylü hanımefendilerin ürettiği el yapımı ürünleri satan hediyelik eşya dükkânı işleten Ferda Gürbüztürk (58), iddiaya gore evinden yürüyüşe çıkmış olduğu sırada biri hanım iki şahıs tarafınca darp edildi. Aynı mahallede yaşayan 22 yaşındaki E.Y. ile 17 yaşındaki adam kardeşi E.Y. tarafınca sokak ortasında dövülen Gürbüztürk’ün bir süredir tehdit edilmiş olduğu öne sürüldü. Yürüyüş yapmak için evinden çıkmış olduğu sırada iki kardeşin saldırısına uğradığını dile getiren Ferda Gürbüztürk, “Ağza alınmayacak küfürlerle bana saldırarak kafama vurdular. Çok korkmuştum. Jandarmayı aramak istediğimde telefonumu elimden alıp kırdılar. Ben bana saldıran E.Y.’nin çocukluğunu biliyorum. Kızım yaşında. Babası ve nişanlısı tarafından beyninin yıkandığını düşünüyorum. Aslında onların yapmak istediğini, genç bir kadın yaptı” iddiasında bulunmuş oldu.

 ‘EN KÖTÜSÜ KADINALRIN ÜZERİNDEKİ KORKU İKLİMİ’

Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı Patara (Gelemiş) Mahallesinde yaşayan 58 yaşındaki Ferda Gürbüztürk evinden çıkmış olduğu sırada iki şahıs tarafınca feci şekilde dövüldü. Yüzünde ve sol gözünde şişlikler oluşan Gürbüztürk, “darp edildim, gururum ve kalbim incindi ama en kötüsü de tüm kadınların üzerine kara bir bulut gibi bırakılan bu korku iklimi” diye konuştu.

25 senedir Patara’da yaşadığını dile getiren Ferda Gürbüztürk, bir süredir tehditler aldığını da belirterek darp edilmesine giden ve içinde kasaba dedikodusundan mahalle imamına, Alman vatandaşı bir yabancıdan villa inşaatına uzanan vakalar zincirini söyledi.

KENDİSİNE SALDIRAN E.Y’NİN BABASI İÇİN TERCÜMANLIK YAPTI

Kendisini darp eden E.Y’nin babası olan İ.Y’nin, Patara’da geçici oturma izni ile yaşayan Alman vatandaşı M.T (76) ile villa yapmak için anlaştığını ve kendisinin de ikiliye İngilizce tercümanlık yaptığını özetleyen Ferda Gürbüztürk, şu iddiaları dile getirdi: “İ.Y’nin Alman M. T’den istediği sayı 700 bin liraydı. Bu rakamı bir süre sonrasında hepimiz duydu ve daha ilkin de Alman M.T’nin İ.Y’ye onlarca defa borç verdiği biliniyordu. Köylü İ.Y’nin iyi niyetli olmadığını düşündü ve M.T ile içinde uygunsuz ilişki olduğu dedikoduları yayıldı. Köylünün söylentileri ve ikili içinde yaşanmış olan ilişki beni rahatsız etti. Tercümanlık işlerine daha çok dâhil olmak istemedim.

‘E.Y BENİ GÖRDÜĞÜ YERDE TEHDİT ETMEYE BAŞLADI’

Bu sırada Alman vatandaşı M.T’nin evine bir hücum oldu ve tüm saksıları yıkıldı. M.T’nin evini gören komsumuzun balkonundaki güvenlik kamerasında hücum saatlerinde bir tek İ.Y’nin görüntüsü vardı. Jandarma çağrıldı fakat M.T,  İ.Y’den şikâyetçi olmadı. Sonrasında M.T’nin otomobili çizildi, camları kırıldı, gene şikâyetçi olmadı. Kısa süre sonrasında İ.Y ile M.T’nin uygunsuz ilişkileri olduğuna dair çirkin yazıların bulunmuş olduğu kâğıtlar köyün çeşitli yerlerine atıldı. Alman vatandaşı M.T gene şikâyetçi olmadı fakat İ.Y’nin kızı ve bununla birlikte köy imamının da nişanlısı olan E.Y beni görmüş olduğu yerde tehdit etmeye başladı. Köyde kâğıtları atanın ben olduğum söylentisi çıkarıldı. İ.Y’nin kızı E.Y, beni devamlı hedef aldı.

‘BANA SALDIRDILAR, TELEFONUMU ELİMDEN ALIP KIRDILAR’

En sonunda da ben yürüyüşe çıktığımda evimden 200 metre uzakta E.Y ve adam kardeşi E.Y ağza alınmayacak küfürlerle ve kafama vurarak bana saldırdılar. Oldukça korktum. Jandarmayı aramak istediğimde de telefonumu elimden alıp kırdılar. Ben kalp ve ürkü atak hastasıyım. Komsuların yardımı ile Jandarma geldi.

‘İKİ KADINA DA ŞİDDET VAR’

Vakayla ilgili jandarmaya verdiği ifadenin peşinden kendisini darp eden kişilerin de hakkında şikâyette bulunduğunu öğrendiğini söyleyen Ferda Gürbüztürk, “Buraya kadar her şey basit bir köy kavgası gibi durabilir ama aslı öyle değil. Aslında bu bir kadına şiddet olayıdır. Üstelik 22 yaşında genç bir kadın kullanılarak, annesi yaşındaki bana saldırtıldı. Yani iki kadına da şiddet var. Bana saldıran E.Y’nin çocukluğunu biliyorum. Kızım yaşında. Babası ve nişanlısı tarafından beyninin yıkandığını düşünüyorum. Aslında onların yapmak istediğini genç bir kadın yaptı ve olay mahalle kavgası gibi anlaşıldı. Ama öyle değil.” diye konuştu.

‘KÖYLÜNÜN DEDİKODUSUNA BİR KURBAN GEREKTİ, BEN SEÇİLDİM’

Ben 25 yıldır Patara’da tek başıma yaşayan ve çalışan bir kadınım” diyen Ferda Gürbüztürk, yaşadıklarını şu şekilde özetledi: “Buraya eşimden boşandıktan sonra 5 yaşındaki oğlumla birlikte Ankara’dan geldim. O gün de köylüye çok zor kabul ettirmiştim kendimi. Boşanmış, tek başına, yalnız bir kadın ve bir anne olarak pek çok tacizle savaştım ama yılmadım. Oğlumu okuttum, evlendirdim. Kendisi Ankara’da yaşıyor ve ben artık emekliyim. Ama köy meydanında da bir dükkânım var. Benim gibi hayata tutunmaya çalışan kadınların el emeklerini satıyorum turistlere. Baskılara aldırmadan onların mücadelesine destek veriyorum. Burada benim gibi yalnız bir kadın olan esnafla yan yanayım. İste tüm bunlar her şeyi istediği gibi yapan erkekleri rahatsız ediyor. Bu olayda da köylünün dedikodusuna bir kurban gerekti. Yalnız yaşayan bir kadın olarak ben seçildim. Kolayca iftira atılabilir, namusuna laf edilebilir. Çünkü zayıf, tek ve kadındım. Erkekler kendileri ile ilgili uygunsuz dedikoduları bana yönlendirdiler çünkü buna köylü ne de olsa kolay inanırdı. Beni yıldırmak için de kızım yaşındaki bir kadının duygularını kullandılar. Yani erkek olarak toplumdaki güçlerini. Bu olaydan sonra sadece ben değil, köydeki tüm yalnız esnaf kadınlar tedirgin. Benim yanımda oldukları için kötü bakışlara, tehditkâr tavırlara maruz kalıyorlar.”

 


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Son dakika: 1 Mart korona tablosu ve vaka sayısı Sağlık Bakanlığı tarafından açıklandı!


class=”cf”>

Son dakika haberi… Sıhhat Bakanlığı, 1 Mart Günlük Korona Tablosu’nu paylaştı. Açıklanan tabloya gore, son 24 saatte 130 bin 536 Kovid-19 testi yapılmış oldu, 9 bin 891 kişinin testi pozitif çıktı, 69 şahıs yaşamını yitirdi. Ağır hasta sayısı 1215 oldu, 5 bin 947 kişinin Kovid-19 tedavisinin/karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 2 milyon 578 bin 181’e terfi etti.

Son dakika: 1 Mart korona tablosu ve vaka sayısı Sağlık Bakanlığı tarafından açıklandı

28 ŞUBAT KORONAVİRÜS TABLOSU

class=”cf”>

Sıhhat Bakanlığı, 28 Şubat koronavirüs tablosundaki kontrol sayısını 109 bin 639 olarak açıklarken, 8 bin 424 olay tespit edildiğini bildirmişti. Koronavirüsten 66 şahıs yaşamını yitirmiş, taburcu olanların sayısı 6 bin 511 ve toplam iyileşen sayısını ise 2 milyon 572 bin 234 olarak açıklamıştı.

Son dakika: 1 Mart korona tablosu ve vaka sayısı Sağlık Bakanlığı tarafından açıklandı


Okumaya devam et.

Gündem

Rekabet Kurulu geçen yıl 2.2 milyar lira idari para cezası verdiRekabet Kurulu, 2020’de, rekabet ihlalleri, birleşme ve devralma, menfi tespit-muafiyetlerin de aralarında olduğu 355 işlemle ilgili incelemesini sonuçlandırmış oldu.


Rekabet Kurulu geçen yıl 2.2 milyar lira idari para cezası verdi

Rekabet Kurulu, koronavirüs salgınının yaşandığı 2020’de piyasadaki fiyat artışlarının önüne geçerek, tüketicileri korumak ve piyasanın sıhhatli işlemesine katkı sağlamak için rekabet otoritesini etken olarak kullandı.

2.2 MİLYAR LİRA İDARİ PARA CEZASI

Kurul, söz mevzusu dönemde toplam 2 milyar 242 milyon 854 bin 974 lira yönetimsel para cezası verdi.

Kurul, kararlarının kapsamı, niteliği ve sonuçlarına nazaran, 65 rekabet ihlali, 220 birleşme ve devralma, 34 menfi tespit-muafiyet işleminin yanı sıra 34 öteki ve 2’si de yargı kararları dolayısıyla olmak suretiyle toplam 355 işlemi karara bağladı.

Rekabet ihlalleri alanında 65 işlemden 46’sında ret, 16’sında ceza sonucu veren Kurul, 3’üne ilişkin de görüş bildirdi.

SAĞLIKTAN TEKNOLOJİYE KADAR BİRÇOK ALANDA SORUŞTURMA YAPILDI

Kurul, akaryakıt, kargo, gübre üreticisi, maske, sinyalizasyon, yaş meyve sebze alanında etkinlik gösteren teşebbüslerin de aralarında olduğu 26 firmanın soruşturmalarını tamamladı. Soruşturma meydana getirilen teşebbüslerin, bilişim teknolojileri, telekomünikasyon, sıhhat hizmetleri, inşaat, lojistik, depolama ve posta, banka, ziraat ve tarımsal ürünler, makine endüstrisi, mobilya, kimya ve madencilik, sektörlerinde etkinlik gösterdikleri görüldü.

Rekabet Kurulu geçen yıl 2.2 milyar lira idari para cezası verdi #1


Okumaya devam et.

Gündem

Cahit Özkan fezlekelerle ilgili “Gerekli adımları atacağız” dediTBMM’de düzenlemiş olduğu basın toplantısında konuşan AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, Meclis’e gelen fezlekelerle ilgili açıklamalarda bulunmuş oldu.

Özkan, HDP’li milletvekillerinin Meclis gündemine gelen fezlekelerine ilişkin, “Bu topraklarda barış içinde yaşamamıza engel olmak isteyen, ucu dışarda olan terör örgütlerinin desteklediği, içimizde ve dışımızda dahili ve harici ne kadar Türkiye düşmanı varsa; terör suçları başta olmak üzere, anayasal düzenimize karşı suçlar başta olmak üzere şu anda parlamentomuzda yaklaşık 1300 dokunulmazlık dosyası bulunmakta. Meclis’e ulaşan fezlekelerle alakalı milletimiz bizlere, ‘Anayasal düzene karşı suç işleyenlere sessiz mi kalacaksınız?’ diye soruyorlar. Hukuk ve anayasa çerçevesinde, terör örgütünü destekleyen bütün milletvekilleriyle ilgili gerekli adımları atacağız. Bu anlamda hükümetimizin kararlılığı tamdır” dedi. 

Özkan, yeni Anayasa çalışmalarıyla ilgili “milletimizin beklentisi, siyasetin de milletimize borcudur” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU

HDP’li 9 vekil Fatma Kurtulan, Garo Paylan, Hüda Kaya, Meral Danış Beştaş, Hakkı Saruhan Oluç, Serpil Kemalbay Pekgözegü, Sezai Temelli, Pero Dundar ile Pervin Buldan hakkında fezleke düzenlenmişti.

Aralarında HDP milletvekillerinin de bulunduğu 33 dokunulmazlık fezlekesi TBMM Başkanlığı’na dün sunulmuştu. Şentop, HDP’li 9 milletvekili hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan fezlekelerle ilgili, “Dün akşam 33 fezleke Meclis’e ulaştı. İçinde HDP’li vekillerin fezlekeleri de var” demişti.


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler