Connect with us

Gündem

NASA’nın ay programına Kanadalı bir astronot da katılacak


Kanada İnovasyon, Bilim ve Sanayi Bakanı Navdeep Bains, düzenlemiş olduğu basın toplantısında, ABD Birleşik Devletleri (ABD) ile, Kanadalı bir astronotun da NASA’nın ay programı kapsamına alınması mevzusunda antak kalma imzaladıklarını söylemiş oldu.

Bakan Navdeep Bains, “Astronotlarımızdan biri, ayın etrafında seyahat eden ilk Kanadalı olurken tüm gözler gökyüzüne bakacak. Kanada, Apollo görevlerinden bu yana ilk mürettebatlı ay görevinde ABD’ye katılacak. Bu, Kanada’yı, ABD’den sonra derin uzayda astronotu olan ikinci ülke yapacak.” dedi.

Astronotlar ay yüzeyine inmeyecek

NASA, Artemis adını verdiği program kapsamında, 2023 senesinde aya uzay aracı göndereceğini açıklamıştı.

Kanada’nın NASA programlarında vazife alan halen dört etken astronotu bulunuyor. Bakan Navdeep Bains, Artemis programına katılacak astronotun adını açıklamazken, astronotların ay yüzeyine inmeyeceklerini, bir tek bulgu emek harcaması yapacaklarını duyurdu.

Artemis programı, ayın keşfi ve Mars’a yapılacak gelecekteki görevleri mümkün kılmak için ay yüzeyine yeni bir internasyonal uzay istasyonu kurma benzer biçimde amaçları kapsıyor.


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Tarımsal girdi fiyat endeksi aralık ayında arttıTÜİK’in açıklamış olduğu tarımsal girdi fiyat endeksi (Ziraat-GFE), Aralık 2020’de senelik bazda yüzde 17,52, aylık bazda yüzde 2,72 terfi etti.


Tarımsal girdi fiyat endeksi aralık ayında arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Aralık 2020 dönemine ilişkin Ziraat-GFE verilerini deklare etti. Buna gore, endeks Aralık 2020’de bundan önceki aya gore yüzde 2,72, bundan önceki senenin aralık ayına gore yüzde 17,52, bundan önceki senenin aynı ayına gore yüzde 17,52 ve 12 aylık averajlara gore yüzde 9,85 artış gösterdi.

TARIMSAL YATIRIMA KATKI SAĞLAYAN MAL VE HİZMET ENDEKSİ YÜZDE 2,23 ARTIŞ GÖRÜLDÜ

Ana gruplar itibarıyla geçen yıl aralıkta bundan önceki aya gore tarımsal yatırıma katkı elde eden mal ve hizmet endeksi yüzde 2,23, tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksi yüzde 2,8 terfi etti. Bundan önceki senenin aynı ayına gore de tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksi yüzde 17,03, tarımsal yatırıma katkı elde eden mal ve hizmet endeksi yüzde 20,58 artış kaydetti.

ALT GRUPLAR

Aralık 2020’de senelik bazda minimum artış yüzde 2,07 ile tohum ve dikim materyali alt grubunda görüldü. Bunu yüzde 2,83 ile baytar harcamaları ve yüzde 4,06 ile enerji ve yağlar izledi. Bu zamanda en fazla artış sırasıyla yüzde 37,96 ile makine bakım harcamaları, yüzde 27 ile çiftlik binaları (ikamet amaçlı olmayanlar) ve yüzde 25,24 ile hayvan yemi alt grubunda oldu.

Tarımsal girdi fiyat endeksi aralık ayında arttı #1

EN AZ ARTIŞ VETERİNER HARCAMALARINDA GERÇEKLEŞTİ

Aylık minimum artış yüzde 0,37 ile baytar harcamaları alt grubunda görüldü. Aralık 2020’de bundan önceki aya gore minimum artış gösteren öteki alt gruplar ise yüzde 0,49 ile tohum ve dikim materyali ve yüzde 0,51 ile öteki mal ve hizmetler olarak kayıtlara geçti.

ALT GRUPLARDA MAKİNA BAKIM MASRAFLARI ARTTI

Söz mevzusu ayda artışın yüksek olduğu alt gruplar sırasıyla yüzde 4,08 ile makine bakım harcamaları, yüzde 3,59 hayvan yemi ve yüzde 3,4 bina bakım harcamaları olarak hesaplandı.


Okumaya devam et.

Gündem

Bazı kişiler neden soğuğa daha dayanıklı?80 bin küsür yıl ilkin Afrika’dan dünyanın değişik yerlerine göçen Homo sapiensler yolculuklarında fazlaca zor iklim şartlarıyla karşılaştı.

Metabolizmaları evrimsel süreçte değişik iklimlere adapte olurken, soğuğa dayanmalarını elde eden bir özellikleriyse tüm Homo sapiensler içinde eşit şekilde gelişmedi.

American Journal of Human Genetics’te piyasaya çıkan yeni bir araştırmada, kas liflerinde alpha-aktinin-3 proteini bulunmayanların soğuğa karşı daha dayanıklı olduğu tespit edildi.

Litvanya Spor Üniversitesi’nden (LSU) araştırmacıların yürüttüğü çalışmada 5 kişiden birinde bu proteinin bulunmadığı, bu kişilerin “soğuğa karşı üst seviyede dayanıklı” olduğu açıklandı.

Alpha-aktinin-3 proteini dünyada ortalama 1,5 milyar kişide bulunmuyor. Bilim adamları bunun proteinin kodlarını taşıyan ACTN3 genindeki bir mutasyondan kaynaklanabileceğini düşünüyor.

Kaslar uzun çelik kablolara benzeyen birçok liften oluşur. Aktin ve miyozin isminde olan proteinlerse bu kas liflerinin kasılmasına olanak sağlar.

Araştırmanın eş yazarlarından Håkan Westerblad, kas liflerinin süratli kasılma ve yavaş kasılma lifleri şeklinde ikiye ayrıldığını, yavaş kasılma liflerinin enerjiyi korurken, süratli kasılma liflerinin enerji tükettiğini belirtti.

Alpha-aktinin-3 proteiniyse süratli kasılma liflerinde bulunuyor.

Dolayısıyla araştırmada alpha-aktinin-3 proteini bulunmayan kişilerin yavaş kasılma lifleri yardımıyla soğuğa daha dayanıklı olduğu ifade edildi.

Westerblad şunları söylemiş oldu:

“Yavaş kasılma lifleri etkili şekilde ısı üretir. Alpha-aktinin-3 proteini eksikliği yaşayanlar soğuğa maruz kaldığında titremez. Bunun yerine kas tonuslarını artırarak enerjilerini korurlar.”

Bilim adamları çalışmadaki bulguların musküler distrofi şeklinde kalıtsal hastalıkların araştırılmasında da mühim rol oynayabileceğini belirtti.

Kaynak: Independent Türkçe


Okumaya devam et.

Gündem

Amasra’da rüzgar etkili oldu – Son Dakika Haber


Amasrada rüzgar etkili oldu

Amasra’da bu sabah, saatteki hızı 30 kilometreyi kabul eden rüzgar, yaşamı negatif etkiledi. Rüzgar sebebiyle denizde dalgalar oluştu. Ufak limanda kayalara vuran dalgaların boyu 3 metreye ulaştı. Vatandaşlar ufak limanda dalgaları otomobillerinin içinden izledi. Fena hava koşulları sebebiyle balıkçı tekneleri Büyük Liman’a demir attı. Belediye hoparlörden anons yaparak şiddetli rüzgara karşı uyarıda bulunmuş oldu. Hava sıcaklığının sıfır aşama olarak ölçüldüğü ilçede yüksek kesimlerde kar yağışı ara ara etkili olmaya başladı.

Amasrada rüzgar etkili oldu

 


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler