Connect with us

Gündem

Müziğin çınarını yitirdik


Müziğin çınarını yitirdik


Türk müziğinin en mühim besteci ve eğitmenlerinden Muammer Sun, dün Ankara’da yaşamını yitirdi. Usta sanatçı önceki gün rahatsızlanmasının arkasından kaldırıldığı hastanede, dün kalp krizi sonucu 88 yaşlarında yaşamını yitirdi. Sun, devlet sanatçısı olduğundan cenazesinin devlet töreniyle defnedileceği öğrenildi. Birçok müzisyen, hayatlarına mühim katkıda bulunduğunu söyledikleri sanatçının arkasından bildiri yayımladı.

Gazetemiz yazarı Evin İlyasoğlu, Muammer Sun’u şu sözlerle söyledi: “Onun bütün yapıtları buram buram Türkiye kokar. Saygun, Ruşen Ferit Kam, Kemal İlerici ve Muzaffer Sarısözen’in öğrencileri olarak Anadolu’nun sesini çağdaş Türk müziği öğeleriyle bezemişti. Devlet konservatuvarlarında görevli olduğu 41 yıllık süre içinde, koro, solfej, armoni, kontrpuan, füg, enstrümantasyon, orkestrasyon, modal müzik ve kompozisyon dersleri vermişti. Ayrıca MEB Kültür Müsteşarlığı Müşaviri, TRT Yönetim Kurulu üyesi olarak da radyoda çoksesli müzik eğitimi programları yapmıştı. En önemli işlevi kurduğu çocuk koroları ve korolar için besteleriyle Anadolu sathında kendi özüne bağlı yapıtlarla bir koro müziği ekolü oluşturmasıdır. Müzik eğitim programları, kurumları ve sanatçılarıyla ilgili pek çok rapor ve yönetmeliğe işlerlik kazandırmıştır. Koroların yanı sıra, orkestra, bale, oda müziği, şan, sahne müziği ve çocuk oyunları için müzikler bestelemiştir. 2004’te, Ankara’da SUN Yayınevi’ni kurmuştur. Sun’un ölümüyle çoksesli çağdaş müziğimiz üçüncü kuşağından bir değerini yitirdi.”

‘HERKESİN HAYATINA GİRDİ’

Oğlu, Besteci İlteriş Sun: “Ben babamı kaybettim. Ama ülkemiz büyük bir hocayı kaybetti. Türkiye’nin müziğinde her yere dokunan bir insandı. Çocuk müziğinden, orkestra sıralama tekniklerinden baleye, film müziklerine kadar… Sırf müzisyenlerin değil, Türkiye’deki herkesin hayatına girmişti, çocuk şarkılarıyla, sonra da ‘Cumhuriyet’ ve ‘Kurtuluş’ film müzikleriyle girmişti. Mekânı cennet olsun. Türkiye, büyük bir değerini kaybetti. Eserleriyle yaşayacak.”

‘YERİ DOLMAZ’

Muammer Sun’un kurucusu olduğu Besteciler, Orkestra Şefleri ve Müzikologlar Birliği (BESOM) Derneği Başkanı, orkestra şefi Prof. Rengim Gökmen ise gazetemize Sun hakkında şunları söylemiş oldu: “Türk müzik hayatı büyük bir ‘çınar’ı kaybetti. Besteci, eğitimci, fikir insanı ve toplum önderi olarak ülkesi için büyük bir mücadele vermiştir tüm yaşamı boyunca. Yerini doldurmak mümkün olmayacak ama mücadelesini düşüncelerini sürdürmeye çalışacağız. Çok üzgünüm. Anısı önünde saygıyla eğiliyorum.”

Müzikolog ve müzik yazarı Ersin Antep ise şunları söylemiş oldu: “Muammer Sun; Türkiye Cumhuriyeti’nin, çağdaş bir Cumhuriyet’in ürünüdür. Osmanlı döneminde, maddi durumu uygun olan ailelerin çocukları ancak yurtdışında çoksesli müzik eğitimi alırken, hatta ülkede ancak böyle ailelerin çocukları öğrenim görebilirken; Cumhuriyet, bu azimli gencine yolları kapatmamış, Saygun gibi önderler kazandırmıştır. Mücadele içinde, gözaltılarıyla geçen ömrü; doğruyu, samimiyeti ve gerçeği üretmek, kültürümüze yaraşır olmak üzerine kuruludur. Bu bakımdan eserlerinin adlarıyla dahi, topluma çok şey anlatmıştır: ‘Yurt Renkleri’, ‘Bozkırın Sesi’, ‘Kurtuluş’, ‘Cumhuriyet’, ‘Nâzım Hikmet Destanı’, ‘Sevgi her şeydir’… 2020’nin ocak ayında evine çağırarak ilettiği isteği, benim için vasiyetti, zira öyle ifade etti: Onun işaret ettiği şekilde ‘Çağdaş Türk Müzik Tarihi kitabını yazmak’… Umarım bu isteğini yerine getirebilirim. Nur içinde uyusun!”

Besteci Onur Özmen: “Eğer ülkemiz bir bina olsaydı, Muammer Sun o binanın temelinde yer alan taşıyıcı kolonlardan birisi olurdu. En ufaklarından kocamanlarına değişik formlarda örnek eserler vermiş, hocalığı ve kişiliğiyle yol gösterici olmuş, kültür sanat kurumlarının kurulması, yaşaması ve gelişmesi için emekler harcamış ve gözlerini yumduğu son ana kadar mücadelesinden asla vazgeçmemiştir. Bugün mesleğimdeki konumuma gelebilmemi hocaya borçluyum. Duygularımı ve üzüntümü anlatmaya sözcükler yeterli olmaz. Değil onu unutmak; anısını, emeğini, çabasını yaşatmak için elimden geleni yapacağım. İyi ki onu tanıdım, öğrencisi oldum. Tüm ulusumuzun başı sağ olsun.”

Fazıl Say, toplumsal medya hesabından şu mesajı yayımladı: “Bugün günlerden hüzün. Türkiye’nin müzik tarihinin en değerli isimlerinden biri, Muammer Sun hocam bu sabah vefat etti. Üzüntüm gerçekten çok büyük, bu kayıp bizler için büyük. Nurlar içinde yatsın, iyi kalpli, dürüst insan, hakkaniyetli insan, değerli besteci, hocamız.” 

cumhuriyet.com.tr

(function(i, s, o, g, r, a, m) function()[]).push(arguments),i[r].l = 1 * new Date(); a=s.createElement(o),
m=s.getElementsByTagName(o)[0]; a.async = 1; a.src = g; m.parentNode.insertBefore(a, m)
)(window, document, ‘script’, ‘https://www.google-analytics.com/analytics.js’, ‘ga’);
ga(‘create’, ‘UA-121944279-5’, ‘auto’);
ga(‘set’, ‘campaignSource’, ‘Feysbuk’);
ga(‘set’, ‘campaignMedium’, ‘Feysbuk Instant Articles’);
ga(‘set’, ‘referrer’, ia_document.referrer);
ga(‘set’, ‘page_title’, ia_document.title);
ga(‘send’, ‘pageview’);

(function(m,e,t,r,i,k,a)function(); m[i].l=1*new Date();k=e.createElement(t),a=e.getElementsByTagName(t)[0],k.async=1,k.src=r,a.parentNode.insertBefore(k,a)) (window, document, ‘script’, ‘https://mc.yandex.ru/metrika/tag.js?id=49053425’, ‘ym’) ym(49053425, ‘init’, { trackLinks:true, accurateTrackBounce:true, params: window.yaParams||{title: “no title”} });


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Kırmızı kategorideki Konya’da, esnaf tedbirlere uyulmasını istiyor


class=”cf”>

Sıhhat Bakanlığı’nın açıklamış olduğu koronavirüs risk değerlendirme haritasına gore, oldukça yüksek riskli metropoller içinde bulunan Konya’da müşterilere kapalı kalan restoranlar, paket servis ve gel al uygulamasına devam etti. İş yerlerinde müşterileri görmek istediklerini ifade eden restoran işletmecileri, Konya’nın da bulunmuş olduğu konumdan normalleşme dönemine geçmesini temennisinde bulunmuş oldu. Lokanta işletmecilerinden Safa Can (24) “Biz çorba ağırlıklı çalıştığımız için paket servisimiz fazla yok. Bunu evlere de taşıyamadık. 4 aydır da kapalıyız. Hafta sonu biz temizliğimizi yaptık pazartesi açılacak diye bekledik ama olmadı” dedi.

Yaşar Aydın (70) “Müjdeli bir haber bekledik ama istediğimiz haberi alamadık. Yine şoke olduk, durumlar ne olacak bilmiyoruz. Lokantamız, öğle saatlerinde dolu olurdu ama şimdi kimse yok. Paket servis yapıyoruz o da istediğimiz gibi olmuyor. Bizim tek beklentimiz lokantaların bir an evvel açılıp, normale dönmesi” diye konuştu.

Mustafa Duman (56) “15 günde biz bu sayıyı düşürebilirsek, Konya Valimiz ve gerekli makamlar bir yaklaşımda bulunacaktır diye düşünüyorum. HES koduyla giriş gibi bir önlem alınabilir. Sadece bir paket servisle olmuyor. İnşallah Konyalının özverisiyle bu durumdan kurtulabiliriz. Resmi kurumlarda insanlar belli kurallara uyuyorsa restoranlarda da uyulabilir. Ona göre bir önlem alınabilir” dedi.

Kırmızı kategorideki Konyada, esnaf tedbirlere uyulmasını istiyor


Okumaya devam et.

Gündem

Ekonomi reform paketi hazırCumhurbaşkanı Erdoğan’ın müjdesini verdiği “ekonomi reform paketi” emekleri tamamlandı.


Ekonomi reform paketi hazır

Türkiye’de koronavirüsün ekonomiye etkilerini ortadan kaldırmak için meydana getirilen emek harcamalar şekillendi.

Bu süreçte büyümeyi başaran 2 ülkeden kabul edilen Türkiye’de, yeni reformlarla süratli bir gelişme planlanması yapılmış oldu.

Atılacak adımların başlangıcında yatırımın teşvik edilmesi, yerli ve yabancı yatırımcıya yeni alanlar açılması ve kamunun azami tutum etmesi geliyor.

Vergi borcu yapılandırması, erteleme talepleri ve sektörel destek şeklinde mühim adımlar da planlanıyor.

Dışa bağımlılık azaltmak ve cari açığı düşürmek için de en büyük ithal kalemler msaya yatırıldı.

ERDOĞAN AÇIKLAYACAK

Bugün İnsan Hakları Fiil Planı’nı açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mart ayının ikinci haftasında ise iktisat düzeltim paketinin detaylarını açıklayacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davet yapmış olduğu yatırımcılara da güvence verilecek.

Gömü ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan da “2021 yılı reformlar yılı olacak” diyerek düzeltim paketinin oldukca iyi hazırlandığına vurgu yapmış oldu.

ekonomi reform


Okumaya devam et.

Gündem

HDP Eş Başkanı Sancar: HDP eninde sonunda, çok geç olmadan bu ülkenin yönetimine ortak olacak


Partisinin grup toplantısında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin HDP’yi kapatma çağrısına, “Bizi kapatma çabası onları daha da küçültecek bizleri daha da büyütecektir. Korkmaya devam etsinler” diye yanıtladı.

Sancar, “HDP umutla, inançla, kararlılıkla yürüyor. Büyüyerek bu yolu yürümeye devam edecek ve eninde sonunda, çok geç olmadan bu ülkenin yönetimine ortak olacak. Bunu böyle bilsinler” dedi.

“İktidarın düşmanlık politikalarıyla varmak istediği yerin farkındayız, o tuzağa düşmeyeceğiz, asla nefret dilini kullanmayacağız.”

BAHÇELİ: BAŞSAVCILIK İNCELEMESİ ÖNEMLİ

Öte taraftan partisinin grup toplantısında konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, terör örgütü PKK’yla irtibatı, iltisakı ve ittifakı meydanda olan HDP hakkında inceleme başlatması çok önemli ve beklediğimiz bir gelişmedir” dedi.

Bahçeli şöyleki devam etti:

“Başsavcılık inceleme sonucunda, HDP’nin faaliyetlerinin ‘terör eylemlerinin odağı’ haline geldiğine karar verirse soruşturma safhasına geçecek, nihayetinde hazırlanan iddianame Anayasa Mahkemesi’ne sunulacaktır. Siyasi partilerin kapatılması, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’nın açacağı dava üzerine Anayasa Mahkemesi’nce kesin olarak karara bağlanmaktadır.”

“Anayasa Mahkemesi delilli ve belgeli şekilde HDP’nin terör eylemlerinin odağı bulunduğunu tespit ederse, ki başkaca bir seçenek yoktur, HDP diye bir partiden, kapatmaya yol açan üye ve yöneticilerinden söz etmek artık mümkün olamayacaktır.

“Türkiye bir hukuk devletiyse HDP’nin kapatılması acildir, hayatidir, şarttır. Ayrıca başka bir ad altında, mesela Demokratik Bölgeler Partisi isimli paravan terör oluşumu çatısıyla bile tekrardan faaliyette bulunmasına fırsat verilmemelidir.”

Fezlekeler mevzusunda ise Bahçeli, “MHP amasız, fakatsız, ancaksız şekilde dokunulmazlıkların kaldırılmasına ‘evet’ diyecek, HDP’nin kapatılmasını da sonuna kadar savunacaktır” diye konuştu.

Bahçeli ek olarak “Erken seçim tartışmalarının sıcak gündemde tutulması maksadıyla sipariş açıklamalar yapan gafillerin, 2023 yılının Haziran ayını beklemek durumunda olduklarını bir kez daha hatırlatmayı lüzumlu görüyoruz” dedi.


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler