Connect with us

Gündem

‘Milyarlarca euro tazminat devletin üstüne kalacak’


İnsan Hakları Tazminat Komisyonu, eski adı Kombassan olan Bera Tüm ortaklık mağduru M.Y’ye 12 bin 500 TL tazminat ödenmesine karar verdi. Avukat Papakçı, yeşil sermayenin yasayla korunduğunu anımsatarak “Milyarlarca euro tazminat devletin üstüne kalacak” dedi

Hakkaniyet Bakanlığı İnsan Hakları Tazminat Komisyonu Başkanlığı, M.Y’nin eski adı Kombassan olan Bera Tüm ortaklık hakkında 2006 senesinde açmış olduğu davanın 14 yıl süresince sonuçlanmaması üstüne “hak ihlali” nedeni öne sürülerek başvurucuya 12 bin 500 TL tazminat ödenmesine karar verdi.

Cumhuriyet’ten Zehra Özdilek’in haberine bakılırsa, M.Y’nin avukatı Acun Papakçı, “Karar Kombassan, Yimpaş gibi şirketlerce yürütülen faaliyetlerin insan hakları açısından incelendiği ve mağdurların davalarına yönelik yakınmalarında haklı bulunduğu ilk karardır” dedi.

Papakçı, devletin milyarlık tazminatlar ödemek zorunda kalacağına dikkat çekti. Yurt haricinde yaşayan Türklerden kâr oranı ortaklığı vaadiyle en oldukca para toplayan holdinglerin başlangıcında gelen eski adı Kombassan olan Bera Tüm ortaklık’in binlerce mağdurundan yalnız birisi olan M.Y’nin 2006 senesinde açmış olduğu dava 14 yıl süresince neticelenmedi.

Dosya devamlı ilk aşama mahkemesi ile Yargıtay içinde mekik dokudu. “Hak ihlalinin tespiti ve tazmin edilmesi” talebiyle 2016 senesinde M.Y., Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurdu.

AYM ise topu İnsan Hakları Tazminat Komisyonu Başkanlığı’na attı. İnsan Hakları Tazminat Komisyonu ise 10 Aralık 2020 tarihindeki sonucu ile “makul sürede yargılanma hakkının ihlal edildiğini” tespit etti ve başvurucuya 12 bin 500 TL tazminat ödenmesine karar verdi.

‘GÖRÜLMEMİŞ KANUN’

M.Y’nin avukatı Acun Papakçı mağdurlar adına 2000’li yılların başlangıcında oluşturulan davaların aynı şekilde Konya Mahkemeleri ve Yargıtay içinde gidip geldiğini belirterek “Davalar Yargıtay’ın emsal kararları uyarınca kabul edilmeye ve alacaklar 2018 yılından itibaren eğitim edilmeye başlandığında eski Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı ve 2016 senesinde Kombassan’ın yönetim kurulu başkanlığına getirilen Ali Rıza Alaboyun’un girişimleri ile Kombassan’a dava açılamayacağı, devam eden davalarda da karar verilemeyeceği yönünde, bugüne dek hiçbir devlete eşi benzeri olmayan bir düzenleme kanunlaştırılmıştır.

Yargıtay’ın emsal kararları ile kazanılan davalara ve ödenen tazminatlara son verilmek istenmiştir. Her ne kadar TBMM’de grubu bulunan bazı partiler tarafınca AYM’ye kanunun iptali için başvurmuş olsa da bugüne dek bu müracaat görüşülmemiş ve AYM karar vermemiştir” dedi.

İnsan Hakları Tazminat Komisyonu’nun müvekkili hakkında verilen kararın dikkat çekici bulunduğunu dile getiren Papakçı, “Türkiye yakın gelecekte ekonomik anlamda en fazla sıkıntıya sokacak olan, Kombassan’ı korumak için çıkarılan kanundur. Anılan kanun ile Kombassan korunmaya çalışılırken, Türkiye Cumhuriyeti Devleti, haksız eylem ile para toplayan Kombassan’ın yerine mağdurların muhatabı haline getirilmiştir.

Sayıları yüzbinleri kabul eden mağdurların döviz bazındaki yatırımlarının 20 yıla yakın faizi ile beraber milyarlarca euro tutacak tazminatını Türkiye Cumhuriyeti Devleti ödemek zorunda kalacaktır” dedi.


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Yakıtlı araçlar, çevreyi elektrikli araçlardan ‘yüzlerce kat fazla’ kirletiyor


Elektrikli arac

PA Media

Yeni bir araştırma, petrol ürünleriyle çalışan arabalardan, elektrikli araçlara geçişin çevrenin korunması bakımından büyük faydalar sağlayacağı tezini daha da güçlendiren yeni bulgular ortaya koydu.

Elektrikli otomobillere yöneltilen en yaygın eleştirilerden biri, kullandıkları gelişkin akülerin doğaya atık olarak kalacağı ve bunun çevre maliyetinin yüksek olacağı yönünde.

Oysa Ulaştırma ve Çevre adlı doğayı koruma kampanyası tarafınca hazırlanan çalışmaya bakılırsa, elektrikli otomobillerde kullanılan bir lityum-iyon akü, geri dönüşümü de hesaba katıldığında, kullanım ömrü süresince yalnızca 30 kilogram ham madde harcıyor. Buna karşılık fosil yakıtlı bir vasıta aynı sürede 17 bin litre benzin ya da mazot tüketiyor.

Guardian gazetesinin haberine bakılırsa, otomobilin yapımında kullanılan ham madde miktarı vasıta ağırlığına oranlandığında da fosil yakıtla çalışan araçlarda elektrikli araçlardan 300 kat fazla ham madde kullanıldığı da hesaplandı.

Ulaştırma ve Çevre grubu, elektrikli aküyle çalışan araçların, fosil yakıtlı araçlardan, gereksinim duyulan ham madde, enerji etkinliği ya da maliyet bakımından olmasıyla birlikte çevreye salmış olduğu karbondioksit ve öteki zararı dokunan gazların oldukca daha azca olması açısından da üstün bulunduğunu söylüyor.

ELEKTRİKLİ ARAÇLARIN ÇEVREYE MALİYETİ

Elektrikli araçlara doğru giderek hızlanan yönelimin çevreye bir maliyeti olması kaçınılmaz.

Bilhassa elektrikle şarj edilen aküler için lityum, kobalt ve nikel benzer biçimde madenlerin daha çok çıkarılması gerekecek.

Sadece Ulaştırma ve Çevre grubu, petrol çıkarmanın çevreye maliyetinin oldukca daha yüksek bulunduğunu korumak için çaba sarfediyor ve elektrikli ve fosil yakıtlı araçlar kıyaslanırken fosil yakıtın maliyeti yokmuş benzer biçimde davranıldığından yakınma ediyor.

Grubun hazırladığı raporun yazarlarından Lucien Mathieu “Tüketilen ham madde bakımından ikisi arasında kıyas kabul edilemez. Bir fosil yakıtlı aracın, kullanım ömrü boyunca tükettiği benzini varille üstüste dizseniz 25 katlı bir bina eder. Eğer elektrikli akünün geri dönüşümünü hesaba katarsanız, tükettiği bütün hammadde 30 kilogram, yani bir futbol topu büyüklüğünde metaldir” diye açıklıyor.

Geçen yıl Norveç'te satılan araçların yarıdan fazlası elektrikliydi

Getty Images
Geçen yıl Norveç’te satılan araçların yarıdan fazlası elektrikliydi

Akü üretiminde kullanılan teknoloji geliştikçe kullanılan lityum, nikel ve kobalt miktarının da giderek azalması, vasıta fiyatlarının da düşmesi umuluyor.

Ulaştırma ve Çevre grubunun hesaplamalarına bakılırsa elektrikli araçlar kullanım ömürleri içinde fosil yakıtlı araçlardan yüzde 58 daha azca enerji kullanıyor ve yüzde 64 daha azca karbondioksit salımına yol açıyor.

Elektrikli araçların yol açmış olduğu zararı dokunan gaz salımlarının büyük bir kısmı akünün üretimi esnasında meydana geliyor, oysa fosil yakıtlı araçların karbondioksit salımlarının oldukca büyük kısmı kullanılmaları esnasında çevreye yayılıyor.

Elektrikli araçların çevre maliyetinin oldukca daha düşük olduğuna ilişkin kanıtlar giderek artarken birçok ülke önümüzdeki on yıl içinde, fosil yakıtlı vasıta satışlarına tamamen son verilmesini hedefliyor, bunu mümkün kılacak yasal düzenlemeleri hazırlıyor.

Geçtiğimiz aylarda Norveç, bir yıl içinde benzin ve mazotla çalışan araçlardan daha oldukca elekrikli otomobil satılan ilk ülke oldu.

Resmi verilere bakılırsa ülkede geçen yıl 141 bin otomobil satıldı ve bunların yüzde 54,3’ü elekrikli araçlardı.


Okumaya devam et.

Gündem

Son dakika haberler… FETÖ’nün Kara Kuvvetleri Komutanlığı yapılanmasına operasyon! Çok sayıda gözaltı kararı
Okumaya devam et.

Gündem

Karadeniz, ağaçları ve kumu yuttu!Samsun’un Atakum ilçesi Çakırlar Yalı Mahallesi’nde Dereköy Barınağı’na kadar olan sahil şeridinde ortalama 5 senedir yaşanmış olan kıyı erozyonu kaygı verici boyutlara ulaştı. Denizin ağaçları ve sahildeki kumu yuttuğuna dikkat çeken yurttaşlar bundan önce tedbir alınmasını istiyor. Samsun Çevre Platformu, “Atakum sahillerini Karadeniz yutmaya, yetkililer seyretmeye devam ediyor” açıklaması yaparken Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, “Sahil elden gidiyor, sahil kenti olmaktan çıkıyoruz”  ifadelerini kullandı.


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler