Connect with us

Gündem

Mermer ocağını kapatmak yerine, köyü boşaltacaklar!


Mermer ocakları tarafınca kuşatılan Yeşilyurt köyünde bir süre ilkin heyelan riski ortaya çıkmıştı. Mermer ocaklarından dökülen atıkların (pasa) yığıldığı bölgenin zemininde yarılmalar ortaya çıkmış, evlerin duvarları ise çatlamıştı. Heyelan tehlikesi ile karşı karşıya kalan Mandallar Mahallesi sakinleri ise probleminin çözülmesi için Sütçüler Kaymakamlığı’na yazılı müracaat yapılmıştı.

EVLERİNDE VE ARAZİLERİNDE ÇATLAKLAR OLUŞTU, YARDIM İSTEDİLER

Mandallar Mahallesi’nin kuzeydoğusunda yer edinen ve kiralama kanalıyla Karmersan adlı hususi bir şirket tarafınca işletilen mermer ocağının yarattığı tahribata ilişkin köylülerin yapmış olduğu başvuruda şu ifadelere yer verilmişti: “Mermer ocağı sahasından dökülen molozların yapmış olduğu basınçtan dolayı mahallemizde bulunan evlerimiz çatlamış olup, arazilerimiz de kullanılamaz duruma gelmiştir. Mahallemizin meydanında bulunan 50-60 yıllık çeşmemiz bu nedenden dolayı kurumuştur. Ayrıca son dönemde dağda meydana gelen yarılmalardan dolayı taşlar tarım arazilerimize ve seralarımıza gelerek bizleri maddi ve manevi olarak mağdur etmektedir.”

SORUNA ÇÖZÜM BEKLERKEN MAHALLENİN TAŞINACAĞINI ÖĞRENDİLER

Yaşamlarını kâbusa çeviren probleminin çözülmesi için yetkililerin adım atmasını bekleyen mahalle sakinleri, aldıkları tebligat ile adeta şoke oldular. Mahallenin afet bölgesi duyuru edilerek taşınmasının gündeme geldiğini öğrenen köylülerden evlerinin boşaltılması istendi.

AFAD İL MÜDÜRLÜĞÜ KÖYDE ÇALIŞMA YÜRÜTÜYOR

Mevzuyla ilgili bilgisine başvurduğumuz yetkililer, Mandallar Mahallesi’ndeki incelemenin devam ettiğini ve gerçek sahibi olan vatandaşlar için yeni evlerin yapılacağını kaydetti. Isparta AFAD İl Müdürlüğü yetkilileri ise bugün Yeşilyurt köyünde bir ekibin emek verme yürüttüğünü belirterek detay vermekten kaçındı.

KURUMLAR SORUMLULUĞU BİRBİRİNE ATIYOR

AFAD İl yönetimi mevzu hakkında çalışmaların Sütçüler Kaymakamlığı tarafınca koordine edildiğini belirtirken Sütçüler Kaymakamlığı yetkilileri ise detaylı bilgilerin AFAD’dan edinilebileceğini kaydediyor. Taşınması kabul edilen Yeşilyurt köyü Mandallar Mahallesinde yaşayan köylüler ise günlerdir devam eden tedirgin bekleyişlerinin arkasından evlerinin boşaltılmak istenmesi karşısında tepkili.

‘KIŞ GÜNÜNDE 25 METRELİK KONTEYNERE NASIL SIĞACAĞIZ?’

Bir mahalle sakini yaşananları şöyleki özetledi: “Bize, ‘burada heyelan riski var, afet bölgesi ilan edilecek’ dediler. ‘Evlerinizi boşaltın, geçici bir süre KYK yurtlarına yerleştirileceksiniz, ya da da konteynerler getirilecek. Evleriniz yapılınca da 20 yıl içinde borcunu ödeyeceksiniz’ dediler. Bu soğuk kış gününde biz 25 metrekarelik konteynere nasıl sığacağız? Beş-altı kişilik aileler var, çocuklar var. Hadi biz sığdık, hayvanlarımızı nereye götüreceğiz? KYK yurtlarına, konteynerlere keçilerimizi, koyunlarımızı, ineklerimizi nasıl sığdıracağız? Eğer bu alanın afet bölgesi olduğu önceden biliniyorsa bu durumda bize önceden bilgi verilmesi ve buna göre hazırlıklar yapılmalıydı. Bizi şimdi apar topar evlerimizden, yurtlarımızdan atmak istiyorlar. Bu mevsimde nereye gideceğiz?”

‘PASA DÖKÜM ALANI KAYMALARI TETİKLEDİ’ İDDİASI

Bölgede emek verme icra eden uzmanların heyelan mevzusunda bir rapor hazırladıklarına işaret eden mahalle sakinleri şu iddiaları dile getirdi: “Üniversitenin hazırladığı heyelanla ilgili raporda, bu arazide yaklaşık 500 yıl önce de birkaç milimlik kaymaların olduğu ortaya çıktığı belirtiliyor. Ancak 2018’de bu kaymanın 1-2 santim; 2020’de 15, 2021’de de 21 santime kadar çıktığını söylendi. Mermer ocakları tarafından dökülen paşanın yarattığı ağırlıktan kaynaklanan basıncın, zemindeki kaymaları tetiklediği belirtildi.”

YAKLAŞIK 3 BİN DEKARLIK RUHSAT SAHASINDA PASA DÖKÜM SORUNU

Yeşilyurt köyünde emek verme yürüten mermer ocaklarında verimin düşük olmasından dolayı pasa oranının fazla olduğu kaydediliyor. Bu durum da atık malzemelerin depolanmasının büyük bir mesele haline gelmesine yol açtığına işaret ediliyor. Taşınması kabul edilen mahallenin olduğu bölgede yer edinen mermer ocağının ruhsat sahası 299 hektar (ortalama 3 bin dekar) alanı kaplıyor. Denizli merkezli Özçınar Elektrik Malzemeleri Madencilik San. Ve Tic. Ltd. Şti. tarafınca işletme ruhsatı alınan mermer ocağı, iki ayrı firmaya rödovans kanalıyla kiralanmıştı.

MERMER FİRMASI 2014 YILINDA YENİ PASA DÖKÜM ALANI TALEP ETTİ

Mermer ocağından yoğun pasa çıkmasının üretim alanlarında engel olmaya başlaması, ruhsat sahibi firmanın yeni pasa döküm alanı talep etmesine niçin olmuştu. 2014 senesinde Isparta Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün de onayladığı kapasite artışı ve ek pasa döküm alanı talebiyle ilgili hazırlanan proje tanıtım dosyasında şu ifadelere yer verilmesi dikkat çekiyor:

‘VERİM YÜZDE 5, FAZLA PASA ÇIKMASI ÜRETİM ALANINI ENGELLİYOR’

“Yatırımcı; söz konusu ruhsat alanında iki farklı rödovansçı firma ile çalışıyor olmasından ötürü; mevcut hak edilmiş kapasitesini diğer firmalarla paylaşmaktadır ve sahada yapılan üretimde %5 verim alınmasından ötürü de fazla miktarda üretim artığı (pasa) oluşmaktadır. Yatırımcı ve rödovansçıları tarafından gerçekleştirilmekte olan ‘Mermer Ocakçılığı Açık İşletmeciliği’ faaliyetinden oluşan pasa miktarının fazlalığı, üretim alanlarını engellemeye başlamıştır. Söz konusu ÇED Başvuru Dosyasının hazırlanmasına sebep projenin konusu; faaliyet sahasında yapılması planlanan alansal kapasite artışı; İşletme ruhsatı sınırları ile aynı sınırlara sahip 248,50 hektarlık mevcut ÇED alanına, ruhsat sahası dışında 50,82 hektarlık pasa dökülmesi amacıyla yeni ÇED alanı ilave edilmesi ve Nihai ÇED alanının 299,32 hektara çıkartılmasıdır… Söz konusu kapasite artışının yapılması sonucunda nihai ÇED alanı 299,32 hektar, üretim kapasitesi de 150.000 m3 blok mermer olacaktır.”

MAHALLENİN BOŞALTILMA NEDENİ YENİ PASA DÖKÜM ALANI AÇMAK MI?

Yeşilyurt köyündeki en büyük ruhsat sahasına haiz olan mermer ocağı için hazırlanan ÇED raporunda da açıkça yer verilen pasa döküm alanlarının kısıtlı olması, mahalli halkın ziraat arazileri ve evlerinin de tehdit altında kalmasına niçin oldu. Mahallenin heyelan alanı duyuru edilerek boşaltılmasında, yeni pasa döküm alanları yaratmak girişiminin olup olmadığı sorusuna şimdilik net bir cevap verilmiyor. Sadece heyelan riski yaratmasına karşın mermer ocaklarının pasa döküm alanındaki atık dağlarının üzerine her gün kamyonlarca moloz dökmeye devam etmesi, Yeşilyurt’ta insan yaşamının ve tabiatın yırtıcı madenciliğe tercih edildiğini göstermeye yetiyor.

 


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Tüpraş İzmir rafinerisi bu ay tekrar üretime başlayacakTüpraş’ın üretime geçen yıl aralık ayında ara veren İzmir rafinerisinde üretim bu ay başından itibaren kademeli olarak yeniden başlamış olacağı duyuruldu.


Tüpraş İzmir rafinerisi,  bakım ve iyileştirme emek harcamaları amacıyla 2 Aralık 2020’de üretime ara vermişti. Tüpraş’ın üretimi bu ay başından itibaren kademeli olarak yeniden başlamış olacak.

DAHA ÖNCE DUYURULAN TAKVİME GÖRE HAREKET EDİLECEK

Firmanın cuma akşamı Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapmış olduğu açıklamaya bakılırsa İzmir rafinerisindeki üniteler daha ilkin duyurulan takvime paralel olarak devreye alınacak.


Okumaya devam et.

Gündem

78. Altın Küre Ödülleri sahiplerini bulduYeni tip koronavirüs (Covid-19) sebebiyle ilk kez sanal ortamda ödüllerin dağıtıldığı programı Tina Fey ve Amy Poehler sundu.

Nomaland filmiyle drama branşında en iyi film ödülünü ve aynı filmle en iyi yönetmen ödülünü kazanan Chloé Zhao, Altın Küre kazanan Asya kökenli ilk hanım olarak tarihe geçti.

Öte taraftan geçen yıl 43 yaşlarında yaşamını kaybeden Chadwick Boseman’in de drama branşında en iyi adam oyuncu ödülünü kazanması dikkati çekti.

78. Altın Küre Ödülü alanlar şöyleki:

– Drama Branşında En İyi Film: Nomadland

– En İyi Yönetmen: Chloé Zhao (Nomadland)

– Müzikal/Güldürü Branşında En İyi Film: Borat Subsequent Moviefilm

– En İyi Yabancı Film: Minari- En İyi Animasyon Filmi: Soul

– En İyi Senaryo: Aaron Sorkin (The Trial of the Chicago 7)

– Drama Branşında En İyi TV Dizisi: The Crown

– Müzikal/Güldürü Branşında En İyi TV Dizisi: Schitt’s Creek

– En İyi Film Müziği: Soul (Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste)

– Drama Branşında En İyi Hanım Oyuncu: Andra Day (The United States vs. Billie Holiday)

– Drama Branşında En İyi Adam Oyuncu: Chadwick Boseman (Ma Rainey’s Black Bottom)

– Müzikal/Güldürü Branşında En İyi Hanım Oyuncu: Rosamund Pike (I Care A Lot)

– Müzikal/Güldürü Branşında En İyi Adam Oyuncu: Sacha Baron Cohen (Borat Subsequent Moviefilm)


Okumaya devam et.

Gündem

Sokağa çıkma yasağı sona erdi


class=”cf”>

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, 30 Kasım 2020’de düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın arkasından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kovid-19 ile mücadeleye yönelik yeni tedbirleri açıklamıştı. Erdoğan, hafta içi her gün 21.00-05.00 saatlerinde hafta sonları da cuma saat 21.00’den pazartesi saat 05.00’e kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağını belirtmişti. Bu kapsamda 26 Şubat Cuma günü saat 21.00’de başlamış olan ve hafta sonu kesintisiz uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması saat 05.00 itibarıyla sonlanmış oldu. Türkiye genelinde geçen yıl 4-7 Aralık’ta ilki uygulanan hafta sonu kesintisiz sokağa çıkma kısıtlamalarına yeni bir karar alınıncaya kadar devam edilecek.


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Exit mobile version
Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler