Connect with us

Gündem

Merkez’den döviz satışına son


Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal, gelecek senenin para ve kur politikasını söyledi. Merkez Bankası’nın enflasyonu yüzde 5’e düşürmekte emin bulunduğunu söyleyen Ağbal “Fiyat istikrarı, sürdürülebilir büyüme ve istihdam; toplumsal refahın ön koşuludur” ifadesini kullandı. “2021 Yılında Para ve Kur Politikası” tanıtım toplantısında konuşan Ağbal “Fiyat istikrarını kalıcı hâle getirdiğimizde verimlilik ve rekabet gücümüz artacak, yatırım, üretim, istihdam artış gösterecek, Türkiye olarak daha fazla uluslararası sermaye yatırımını ülkemize çekmiş olacağız. Böylelikle ülkemizin gelişmesi ve kalkınması noktasında önemli ilerlemeler sağlayacağız ve insanımızın refahı bu sayede sürekli şekilde artış gösterecek. Bu açıdan, fiyat istikrarını sağlamak hepimizin ortak amacı olmalı. Biz bu amaca yürekten inanıyoruz. Enflasyonu düşürmekte kararlıyız” diye konuştu. Döviz kurlarının yönünü belirleme amaçlı döviz alım-satım işlemi yapmayacaklarını, bir tek kurlarda ekonomik temellerden kopuk aşırı dalgalanma hâlinde alım yada satım yönünde müdahalede bulunacağını beyan etti.

ENFLASYONU DÖVİZ TETİKLEDİ

Görüşmede ekonomik görünümü değerlendiren Ağbal, salgının ekonomiye etkilerini azaltmak amacıyla bir takım tedbirin ortaya konulduğunu, faiz indirimi yapıldığını, ilk 2 çeyrekte fazlaca süratli daralan ekonominin 3. çeyrekte iç taleple hızla toparlandığını söyleyen Ağbal “Bu dönemde iç talep hızlı parasal genişlemeyi getirdi, ekonomi ısındı. Kredi ve parasal büyüklükteki hızlı genişleme cari denge ve enflasyon görünümünü olumsuz etkiledi. Turizm gelirleri düştü, yabancı sermaye çıkışları arttı, yurt içi yerleşiklerin artan varlık dolarizasyonu ve reel kesimin borç ödeme eğilimi sebebiyle döviz alımları görünümü hızla bozdu” değerlendirmesi yapmış oldu. Senenin ilk yarısında yüzde 5,5’e kadar gerileyen üretici enflasyonunun senenin 2. yarısında yüzde 23’e ulaştığını hatırlatan Ağbal, bunun temel sebebinin döviz kuru bulunduğunun görüldüğünü, kasım ayında dezenflasyon sürecinin en kısa sürede tekrardan tesisi için faizi yüzde 10,25’ten yüzde 15’e yükselttiklerini hatırlattı. Ağbal, 2021 senesinde siyaset duruşundaki sıkılığın, enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden kuvvetli göstergeler oluşuncaya kadar devam edeceğini söyledi.

DÖVİZDEN TL’YE GEÇİŞ HIZLANIYOR

2021’de döviz biriktirme, döviz rezervini artırma ile ilgili bir amaç öngörüldüğünü dile getirdi. Enflasyonun düşürülüp fiyat istikrarının sağlanması ile TL’nin cazibesinin artacağını ifade eden Naci Ağbal “İstikrar sağlandıkça enflasyon beklentileri ve risk primi aşağı gelecek, bu da TL’nin cazibesini artıracak. Hatta ters dolarizasyon gelecek. Vatandaşlarımız dolardan TL’ye geçişiniz hızlandırdı” diye konuştu.

2021’DE HEDEF %9.4 ENFLASYON

MB olarak 2021’de enflasyon hedeflemesi rejimini tüm unsurlarıyla kararlılıkla uygulayacaklarını söyleyen Ağbal “Hükûmetle birlikte belirlenen yüzde 5 enflasyon hedefine bağlıyız. 2021 sonu için belirlenen yüzde 9,4 enflasyon hedefi, elde edilmesi gereken ara hedef niteliğinde. Yüzde 5 enflasyon hedefi için politika duruşumuzda sıkı duruş sergileyeceğiz. Bütün riskleri dikkate alıyoruz”  dedi.

BÜTÜN YATIRIMCILARA ÇAĞRI

Önümüzdeki dönemde yerli ve yabancı yatırımcıların döviz ve arz talep gelişimleri içinde TL varlıkların daha ön plana çıkacağı bir çerçevenin görüldüğünü söyleyen Ağbal “Banka olarak yakın takipteyiz. Son bir ay içerisinde yurt dışı yerleşiklerin Türkiye’ye yönelik para girişlerinde yukarı yönlü bir gelişme söz konusu” dedi. Tüm yatırımcılara da davet meydana getiren Ağbal “Atacağımız adımlar gerek portföy, gerek doğrudan yabancı sermaya yatırımlarının artmasını getirecek. Türkiye’ye, TL’ye güveni artıracak, yatırımlardaki artış hızlanacak. Ters para ikamesinde, ters dolarizasyonda esas görev bize düşüyor. Biz doğru işler yaptıkça tasarruflar TL varlıklara kayacak” diye konuştu ve yatırımcılara davet yapmış oldu.

 

 


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Aydem Yenilenebilir Enerji halka arz için SPK’ya başvurdu


Halka arzda ortaklık liderliğini Güvence Yatırım, İş Yatırım, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası ile Yapı Kredi Yatırım üstlenecek. Halk Yatırım, Vakıf Yatırım ve Ziraat Yatırım ise süreçte eş liderler olarak vazife alacak.

Türkiye’de portföyü yalnız yenilenebilir enerji santrallerinden oluşan en büyük üreticilerinden kabul edilen Aydem Yenilenebilir Enerji’nin bir çok hidroelektrik santrali olmak suretiyle 1,020 MW kurulu güçte 25 yenilenebilir enerji santrali bulunuyor. Santrallerden bazıları kamunun durağan(durgun) dolar fiyatla elektrik alım garantisi verdiği YEKDEM mekanizması tarafınca destekleniyor.

Aydem Yenilenebilir Enerji’nin halka arz süreci ile ilgili değerlendirmede bulunan Aydem Enerji CEO’su İdris Küpeli, “Sektörümüzün en büyük ve öncü oyuncularından biri olarak şirketimizin potansiyeline güveniyoruz… 2021 yılı içinde hibrit üretim tesisi yatırımlarımızla portföyümüzün çeşitliliğini artırıyoruz. Teknoloji tabanlı olarak gelişmeye devam ederek kurulu gücümüzü geçmişte olduğu gibi artırmayı hedefliyoruz” dedi.

Aydem Yenilenebilir SPK’ya halka arz için geçen yıl başvurmuştu. Mevzuya yakın bir kaynak, halka arz zamanlamasının yeniden görüşme edildiğini ve bu mevzuda yeniden görüşme edilerek başvurunun yapıldığını belirtti.

Mevzuya yakın bir kaynak halka arz için ilk olarak Ağustos ayında SPK’ya başvuruda bulunan firmanın geçen yıl salgın sebebiyle küresel anlamda halka arzlara olan ilginin azalması sonucu emek harcamayı askıya aldığını, sadece yatırımcı ilgisinin artmasıyla beraber yeniden başvuruda bulunduğunu belirtti. 

Kaynak: Reuters


Okumaya devam et.

Gündem

Evden televizyon, tül, perde ve bardaklar çalındı


Kaynarca ilçesi Şeyhtımarı Mahallesi’nde Mustafa Şenyiğit’e ilişkin eve hırsız girdi. Hırsızlar evden tv, tül, perde ve bardakları çaldı. 10 gündür evde olmayan Şenyiğit, erişince durumu fark edip polise bildirdi. Polis evde araştırma yaparak soruşturma başlattı.

Mustafa Şenyiğit, “102 ekran televizyonumu, tülü almışlar. Hanım poşette hediyelik bardak hazırlamıştı, onu da almışlar.” dedi.

 


Okumaya devam et.

Gündem

Türkmen gazının Türkiye’ye gelmesi için hazırızbAKAN Çavuşoğlu, Türkmen gazının Türkiye’ye üstünden Avrupa’ya erişmesi mevzusunda izahat yapmış oldu.


Mevlüt Çavuşoğlu: Türkmen gazının Türkiye'ye gelmesi için hazırız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi ziyaret amacıyla Ankara’da bulunan Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşit Meredov ile bir araya geldi.

İki isim sonrasında ortak basın toplantısı için kameraların karşısına geçti.

‘TÜRKMEN GAZI İÇİN TÜRKİYE HAZIR’ MESAJI

Çavuşoğlu, “Türkmen gazının Türkiye’ye gelmesi ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaşması için biz üzerimize düşeni yapmaya hazırız.” dedi.

 

Ayrıntılar gelecek…

Mevlüt Çavuşoğlu: Türkmen gazının Türkiye ye gelmesi için hazırız #1


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler