Connect with us

Gündem

Merkez Bankası faizi sabit tuttuMerkez Bankası, piyasa beklentisine paralel olarak siyaset faizini yüzde 17 seviyesinde durağan(durgun) tuttuğunu deklare etti.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), Ocak 2021 toplantısını gerçekleştirmiş oldu.

Toplantının arkasından piyasaların merakla beklediği  faiz sonucu belli oldu

Merkez Bankası, 14.00’te gerçekleştirdiği toplantının arkasından piyasaların beklentisinin haricinde bir karar vermedi.

FAİZ SABİT TUTULDU

Geçtiğimiz ay gerçekleşen toplantının arkasından faiz sonucu, 200 puanlık artışla yüzde 15’ten yüzde 17’ye yükseltilmişti.

Son iki aydaki 675 baz puanlık faiz artırımının arkasından Merkez Bankası, bu ayki faiz kararını yüzde 17’de durağan(durgun) tuttu.

MERKEZ BANKASI’NIN YAPTIĞI AÇIKLAMA

“Para Politikası Kurulu (Kurul), siyaset faizi olan yedi gün vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 17 düzeyinde durağan(durgun) tutulmasına karar vermiştir.

İktisadi etkinlik kuvvetli bir seyir izlemektedir. Salgına bağlı kısıtlamaların iktisat üstündeki aşağı yönlü tesirleri, geçtiğimiz senenin ikinci çeyreğine kıyasla daha sınırı olan seyretmekle beraber, hizmetler ve bağlantılı sektörlerdeki yavaşlama ve bu sektörlerin kısa vadeli görünümüne dair belirsizlikler devam etmektedir. Salgın döneminde sağlanan yüksek kredi büyümesinin birikimli etkileriyle güç kazanan iç talebin cari işlemler dengesi üstündeki negatif tesiri devam etmektedir. Öteki taraftan, finansal koşullardaki sıkılaşmayla beraber son dönemde kredi büyümesi yavaşlamaya adım atmıştır.

DÖVİZ KURU ENFLASYON GÖRÜNÜMÜNÜ OLUMSUZ ETKİLİYOR

İç talep koşulları, döviz kuru başta olmak suretiyle birikimli maliyet tesirleri, internasyonal besin ve öteki emtia fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümünü negatif etkilemeye devam etmektedir.

MALİYET UNSURLARI KADEMELİ ZAYIFLAYACAK

Kasım ve Aralık PPK toplantılarında meydana gelen kuvvetli parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üstündeki yavaşlatıcı etkilerinin daha belirgin hale gelmesi beklenmekte, böylelikle enflasyon üstünde etkili olan talep ve maliyet unsurlarının kademeli olarak zayıflayacağı öngörülmektedir.

FİYAT İSTİKRARI

Öte taraftan, internasyonal emtia fiyatlarındaki gelişmeler, bazı sektörlerde belirginleşen arz kısıtları ile meydana gelen ücret ve yönetilen fiyat ayarlamaları, orta vadeli enflasyon görünümü üstündeki önemini korumaktadır. Bu doğrultuda Kurul, 2021 yıl sonu tahmin hedefini dikkate alarak, enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden kuvvetli göstergeler oluşana kadar sıkı para politikası duruşunun kararlılıkla uzun bir süre sürdürülmesine karar vermiştir.

HEDEFLERE UYUM SAĞLANACAK

Enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden kuvvetli göstergeler kapsamında enflasyonun ana eğilimi ve fiyatlama davranışlarına ilişkin göstergeler, yayılım endeksleri, talep ve maliyet unsurları ve enflasyon beklentilerinin tahmin ufku içinde hedeflerle uyumu yakından izlenecektir.

GEREKİRSE İLAVE PARASAL SIKILAŞTIRMA YAPILACAK

Gerekmesi durumunda ilave parasal sıkılaşma yapılacaktır. Sıkı para politikası duruşunun, fiyat istikrarını kalıcı olarak tesis etmesinin yanında, ülke risk primlerinin düşmesi, ters para ikamesinin başlaması, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi kanalıyla makroekonomik ve finansal istikrarı pozitif yönde etkileyeceği değerlendirilmiştir.

KARARLAR NASIL ALINIYOR

TCMB karar alma süreçlerinde orta vadeli bir perspektifle, enflasyonu etkileyen tüm unsurları ve bu unsurların etkileşimini temel alan bir çözümleme çerçevesi benimsemektedir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik siyaset duruşunu değiştirmesine niçin olabileceği önemle vurgulanmalıdır.”


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Kamu kurumlarına milyonlarca liralık tüy dökücü kremGömü ve Maliye eski bakanı Berat Albayrak’ın tanıtımını yapmış olduğu Türkiye Kömür İşletmeleri’nin (TKİ) tüy dökücü, kırışık önleyici kremlerinin, bakanlıklar ile kamu kurumlarına armağan olarak dağıtıldığı açığa çıktı. TKİ’nin etkinlik alanında olmamasına rağmen 2,2 milyon TL danışmanlık, 4,7 milyon TL de üretim bedeli ödenerek ortaya çıkarılan kozmetik ürünlerin beklenen ilgiyi görmeyince, kamu kurumlarına dağıtıldığı öğrenildi.

BirGün’den Mustafa M. Bildircin’in haberine bakılırsa, TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu, Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün bilanço ve kati hesaplarını görüşmek için yapmış olduğu görüşmede TKİ’nin ürettiği kozmetik ürünlerin kamu kurumlarına dağıtıldığı ortaya çıktı. Görüşmede, uzmanlık alanına girmemesine rağmen TKİ bünyesinde oluşturulan, “Elegance” isminde kozmetik markası gündeme geldi.

BALLI ANLAŞMALAR YAPILDI

TKİ’nin kozmetik markası için 2016, 2017 ve 2018 yıllarında, “Üretim ve danışmanlık hizmetleri” adı altında 2,2 milyon TL harcama yapmış olduğu bildirildi. Marka için tasarlanan ürünlerin üretilmesi için de “Genius Reklamcılık” isminde bir firmayla 4,7 milyon TL’lik bedelle sözleşme imzalandığı kaydedildi. Sözleşmeye bakılırsa, ürünlerin dolum ve ambalajlarından meydana gelen ücretler ile stant ve görsellerinin ücretleri de TKİ’nin kasasından ödendi.

SAYIŞTAY UYARDI

Sayıştay’ın TKİ’ye yönelik denetim raporuna bakılırsa, Elegance şirketi için üretilen 48 bin 500 tane ürünün yarısına yakınının son kullanma zamanı 2018 yılı itibarıyla doldu. Kalan kısmının son kullanma tarihinin ise Nisan 2019’da dolduğu ifade edildi. Rapora bakılırsa TKİ, etkinlik alanında olmayan bir işe girerek milyonlarca lira borçlandı. Öte taraftan ürünlerin, satılmadan depolarda bozulmuş olduğu da iddia edildi.

Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Hasan Hüseyin Erdoğan, milyonlarca liralık harcamanın sonunda depolarda bozulmaya terk edilmiş olduğu iddia edilen kozmetik ürünlerinin durumuna, “Açıklama” getirdi. Ürünlerin, TKİ’nin Ar-Ge faaliyetleri kapsamında ısıl kıymeti düşük olan kömürler kullanılarak üretildiğini özetleyen Erdoğan, çalışmaların devam ettirilmediğini belirtti. Erdoğan, ürünlerin ticari satışı olmadığını söyleyerek, “Kozmetik ürünler bakanlığımız, kurumlarımız ve bazı kamu kurumlarına hediye olarak dağıtıldı” diye konuştu. Erdoğan, “Hediyeler kaça mal oldu” sorusuna ise yazılı olarak cevap vereceğini bildirdi.


Okumaya devam et.

Gündem

Usulsüz reçeteyle 12,5 milyon TL vurgun yaptılar! Harekete geçildi: Çok sayıda gözaltıAdana Güvenlik Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Savaşım (KOM) Şube Müdürlüğü ekipleri, meydana getirilen teknik ve fiziki emek harcamalar neticesinde usulsüz reçetelerle kanser hastalarının kullandığı ilaçları alıp, başka ülkelere satmak isteyen, uyuşturucu özelliği taşıyan ilaçların ticaretini meydana getiren şebekeyi deşifre etti. Savcılığın gözaltı sonucu çıkartmasının peşinden aralarında İl Sıhhat Müdürlüğü’nde görevli müdür yardımcısı, 4 tabip, 2 sıhhat merkezi çalışanı, 2 biyolog ve 9 eczacının da bulunmuş olduğu 46 kişinin yakalanması için Adana merkezli İstanbul, Bursa, Ankara, Kayseri, Antalya, Osmaniye, Gaziantep, Diyarbakır, Şırnak, Van’da eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda haklarında soruşturma sonucu bulunan fazlaca sayıda şüpheli gözaltına alındı.

12 MİLYON 523 BİN LİRALIK VURGUN

Reçete şebekesinin kanser hastalarının kullanımı ihtiyaç duyulan ilaçları Azerbaycan, Suriye, İran, Irak’taki bağlantılarına satmayı hedefledikleri tespit edildi. Polisin 22 ara yakalamada ele geçirdiği 9 bin 177 kutu faturasız ve reçetesiz ilaçların piyasa kıymeti ve şüphelilerin kendi içinde yapmış olduğu para transferinin toplam değerinin 12 milyon 523 bin 111 TL olduğu belirlendi.


Okumaya devam et.

Gündem

AKP’li belediye başkanı 52 yaşında aşı olduÇorum’un Dodurga kazasının AKP’li belediye başkanı Mustafa Aydın (52), Çorum’da hemen hemen 65 yaş üstü birçok yurttaşa aşı sırası gelmezken Covid-19 aşısı oldu. Sıhhat çalışanı ve 65 yaş üstü olmayan Aydın’ın aşı olurken çekilmiş olduğu fotoğraflarını toplumsal medyadan paylaşması tepkilere niçin oldu. 

Aydın, fotoğrafa “Bu güzel ve mübarek günde, Covid-19 aşımızı da olduk. Herkese sağlıklı günler dileğiyle…” notunu yazdı.

KAÇAK VİLLA YAPTIRMIŞTI

Aydın, devlet arazisine hususi havuzlu kaçak villa yaptırmıştı. Aydın’ın kaçak villası yurttaşların şikâyeti üstüne Çevre Şehircilik Müdürlüğü’nün kararıyla önceki gün kendi yönetimindeki belediye ekiplerince yıkıldı.


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler