Connect with us

Gündem

Merkez Bankası, faiz oranlarını 10,25’ten yüzde 15’e yükseltti

Son dakika! Merkez Bankası, faiz oranlarını 475 baz puan artırarak 10,25’ten yüzde 15’e yükseltti. Açıklamada, “Merkez Bankası, fiyat istikrarını sağlama ve sürdürme temel amacına; enflasyon hedeflemesi rejiminin gerektirdiği şeffaflık, öngörülebilirlik ve hesap verebilirlik ilkelerini uygulayarak ulaşacaktır” ifadeleri yer aldı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası‘nın (TCMB) 23’üncü Başkanı Murat Uysal’ın 7 Kasım’da görevden alınıp yerine eski Maliye Bakanı Naci Ağbal‘ın atanmasının ardından ilk Para Politikası Kurulu (PPK) gerçekleşti.

Ekim toplantısında politika faizini yüzde 10,25 seviyesinde sabit bırakan Merkez Bankası, yeni Başkan Naci Ağbal yönetiminde gerçekleşen ilk Para Politikası Kurulu sonrası bu oranı yüzde 15’e yükseltti. TCMB’nin bir sonraki toplantısı 24 Aralık’ta gerçekleştirilecek.

475 BAZ PUANLIK ARTIŞ

Politika faizi olan bir hafta vadeli repo faizini eylülde yüzde 8,25’ten yüzde 10,25’e yükselten, ekim toplantısında ise bu seviyede sabit bırakan Merkez Bankası, kasım toplantısında 475 baz puan artışa gitti ve politika faizi yüzde 15 seviyesine çıktı.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklama metninde şu ifadeler yer aldı:

“Politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 10,25’ten yüzde 15’e yükseltilmesine, tüm fonlamanın temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üzerinden yapılmasına karar vermiştir.

Küresel ekonomi üçüncü çeyrekte kısmi toparlanma göstermiştir. Ancak, son dönemde artış gösteren Covid-19 vakaları nedeniyle önümüzdeki dönemde küresel ekonomiye ilişkin belirsizlikler yükselmiştir.

“İKTİSADİ FAALİYETTE TOPARLANMA DEVAM ETMEKTEDİR”

İktisadi faaliyette toparlanma devam etmektedir. Artan vaka sayıları nedeniyle getirilen kısmi kısıtlamalar, başta hizmetler sektörü olmak üzere iktisadi faaliyetin kısa vadeli görünümüne dair belirsizlikleri arttırmaktadır. Diğer yandan, salgın döneminde sağlanan güçlü kredi ivmesinin gecikmeli etkileriyle artan iç talep, ithalat kanalıyla cari işlemler dengesini olumsuz etkilemektedir.

“NET VE GÜÇLÜ BİR PARASAL SIKILAŞTIRMA YAPILMASINA KARAR VERMİŞTİR”

Türk lirasındaki değer kaybının gecikmeli etkileri, uluslararası gıda fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki bozulma enflasyon görünümünü olumsuz etkilemektedir. Kasım ayına ilişkin takip edilen veriler, enflasyonda yakın dönemdeki döviz kuru oynaklığı kaynaklı bir yükselişe işaret etmekle birlikte, para politikasındaki kararlı duruşla beraber bu artışın geçici olacağı değerlendirilmektedir. Bu doğrultuda Kurul, enflasyon görünümüne dair risklerin bertaraf edilmesi, enflasyon beklentilerinin kontrol altına alınması ve dezenflasyon sürecinin en kısa sürede yeniden tesisi için, net ve güçlü bir parasal sıkılaştırma yapılmasına karar vermiştir. Önümüzdeki dönemde parasal duruşun sıkılığı, enflasyonu etkileyen tüm unsurlar dikkate alınarak, enflasyonda kalıcı düşüş sağlanana kadar kararlılıkla sürdürülecektir.

Düşük enflasyon ortamının kalıcı olarak tesisinin, ülke risk primlerinin düşmesi, dolarizasyon eğiliminin tersine dönmesi, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla, makroekonomik ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceği değerlendirilmiştir.

“FİYAT İSTİKRARI İÇİN ŞEFFAFLIK, ÖNGÖRÜLEBİLİRLİK VE HESAP VEREBİLİRLİK”

Merkez Bankası, fiyat istikrarını sağlama ve sürdürme temel amacına enflasyon hedeflemesi rejiminin gerektirdiği şeffaflık, öngörülebilirlik ve hesap verebilirlik ilkelerini uygulayarak ulaşacaktır. Bu ilkeler ışığında, Merkez Bankası fonlaması temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üzerinden yapılacak ve bu faiz oranı parasal duruş için tek gösterge niteliğinde olacaktır.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır. Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır”

Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

8 aylık hamile eşimi suya atıp dövdü!


class=”cf”>

Türkiye’ye geri itilen 13 Afgan’dan 8’i Karaman’da akrabalarının yanına yerleşti. Yunanistan tarafınca Türkiye’ye geri itilen ve şiddete maruz kalan Abdul Rauf da eşi ve 2 çocuğuyla Karaman’a geldi.

Rauf, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, daha iyi şartlarda yaşamak için birikimlerini Çanakkale’de bir kişiye vererek Midilli Adası’na geçtiklerini söylemiş oldu.

Burada her şeyin yolunda gittiğini düşünürken aniden asla ummadıkları bir durumla karşılaştıklarını dile getiren Rauf, şöyleki devam etti:
“Yunan polisi, koronavirüs testi yapılacağını söylenerek bizi kamptan alıp zorla bota bindirdi. Binmek istemeyince bizi dövdüler. Kimliklerimiz ve paralarımız, ziynet eşyalarımız dahil her şeyimizi aldılar. Denize sürükleyip ölüme terk ettiler. 8 aylık hamile eşimi suya atıp dövdüler. Çocuğumun sırtına sakladığımız cep telefonundan Türkiye’yi aradık. Türk Sahil Güvenliği bizi kurtardı. Türk polisi bizi çok iyi karşıladı. Yemek sipariş ettiler, kuru elbise verdiler. Daha sonra Karaman’a akrabalarımızın yanına geldik. Ölmediğimiz için şanslıyız.”

Destker Doliti (18) ise bir süre ilkin Midilli Adası’na ulaştıklarını söyledi. Adada polislerin kendilerini karşıladığını ve kayıt için sığınmacı kampına götürdüğünü ifade eden Doliti, burada bir görevlinin Kovid-19 testi yaptırılacağını söyleyerek kendilerini bir odaya götürdüğünü belirtti.

class=”cf”>

“YUNAN POLİSİ, ERKEKLERDEN ÇOK KADINLARI DÖVDÜ”

Odadan çıkarılmadıklarını özetleyen Doliti, şöyleki konuştu:
“Arada bir Yunan polisi gelip bizi kontrol ediyor ve gidiyordu. Uzun bir süre bizi orada beklettiler. Üzerimizdeki evrakları, eşyaları ve paraları Yunan polisi zorla aldı ve bir daha vermedi. Daha sonra bir araçla bizi sahile götürdüler ve zorla araçtan indirdiler. Sonra bizi zorla sahil kenarında bulunan bota bindirmeye çalıştılar. Binmeyince bize şiddet uygulamaya başladılar. Arkadaşım Abdul Rauf’un çocukları ve 8 aylık hamile karısı vardı. Ona da Yunan polisi şiddet uyguladı. Yunan polisi, erkeklerden çok kadınları dövdü.”

Yunan polisi 8 aylık hamile eşimi suya atıp dövdü Türk Sahil Güvenliği bizi kurtardı

class=”cf”>

“TÜRK POLİSİ KARNIMIZI DOYURDU, ÇOK İYİ DAVRANDILAR”

Doliti, zorla bota bindirilerek sahilden uzaklaştırıldıklarını aktararak, şunları kaydetti:
“Arkadaşım Abdul Rauf bebeğinin sırtına kendi telefonunu saklamıştı. Türkiye sınırına gelince yardım istedik. Sahil Güvenlik gelerek bizi kurtardı. Biz tekrar Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine geldik. Burada Türk polisi karnımızı doyurdu, çok iyi davrandılar. Yaşasın Türkiye.”

Çanakkale’ye geldiklerinde Karaman’daki akrabalarından yardım talebinde bulunduklarını ifade eden Doliti, “Akrabalarım bize para gönderdiler. Bu parayla bilet alarak 8 kişi Karaman’a geldik. Burada şimdilik akrabalarımızın yanında kalıyoruz. Diğer arkadaşlar Çanakkale’de kaldı.” bilgisini verdi.

Dışişleri Bakanlığı, 18 Şubat’ta Yunan güvenlik güçleri tarafınca, Midilli Adası’ndaki sığınmacı kampından Kovid-19 testi sebebi öne sürülerek çıkarılan, aralarında hanım ve evlatların da bulunmuş olduğu 13 kişilik Afgan sığınmacı grubun darbedildikten, kıymetli eşyaları ve paraları alındıktan sonrasında Türkiye’ye geri itildiğini açıklamıştı.

Norveç merkezli sivil cemiyet kuruluşu Aegean Boat Report’un web sitesinde yer edinen haberde ise Ege Denizi’nde sığınmacı botlarını Türk tarafına geri itmiş olduğu onlarca defa belgelenen Yunan makamlarının, bu vakayla ilk kez sığınmacıları kamptan alarak zorla Türkiye’ye yolladığının altı çizilmişti.

Yunan polisi 8 aylık hamile eşimi suya atıp dövdü Türk Sahil Güvenliği bizi kurtardı


Okumaya devam et.

Gündem

Gaziantepli bakırcıların yükselen bakır fiyatları ile başı dertteTurizme yönelik el işçiliği ile ürettikleri bakır eşyaları bu yıl koronavirüs sebebi ile satamayan Gaziantepli bakırcı esnafı şimdi de artın fiyatlarla boğuşuyor.


Gaziantepli bakırcıların yükselen bakır fiyatları ile başı dertte

Gaziantep’teki bakır ustaları, borsada yükselen fiyat sebebiyle, iki ay ilkin 90 lira civarında olan bakırın kilosunu şimdi ise 120 liraya alıyor. Art arda yaşanmış olan artışlar sebebiyle Gaziantep’teki bakır ustaları da zor günler yaşıyor.

10 GÜNDE 13 LİRALIK ARTIŞ

Dünya genelinde olduğu şeklinde Türkiye’de de pandemi sürecinde yükselen döviz, altın ve gümüşten sonrasında bakır madeninin fiyatı da hızla artıyor. Bakır madeninin kilogramında son iki ayda ortalama 30 liralık artış yaşanırken, 10 günde ise 13 liralık artış oldu.

Ortalama 2 aydır ürünlerine zam yapmamak için direnen bakırcılar, iki ay ilkin bakırın kilogramını 80-85 lira içinde alırken, şimdi ise 1 kilo bakırı 120 liradan alabiliyor. Zamlı tutarları yansıtmamak için bir süredir direnen bakır ustaları, son artışlar üstüne ise ürettikleri bakır ürünlerde zamlı tutarları yansıtmaya başladı.

EL EMEĞİ BAKIR ÜRÜNLER ZAMLANDI

Bakır ustaları yoğun el emeği de sarf etmiş olduğu ürünlere, boyutuna nazaran 5 ila 65 lira içinde zam yapmış oldu.

20 senedir bakırcılık mesleği ile uğraşan bakırcı ustası Mehmet Hanifi Çıkla, yükselen bakır fiyatının kendilerini de vatandaşları da zor durumda bıraktığını belirterek, “Pandemi dolayısıyla işlerimiz birazcık durgun, bakır borsada aslına bakarsan borsası yüksek olduğundan, kalay, bakır şeklinde madenler gerçekte aşırı derecede yükselişte. Bir tencere ya da bir çaydanlıkta kilo bazında 10 ile 13 lira içinde fark oluyor. Dünya borsasında maden kıymetli, ister istemez çekimi fazlaca, Avrupa ülkelerinden talep fazlaca, aşırı derecede yükselmesinin sebebi bunlar diye tahmin ediyoruz. Bakırdaki zam ve artışların doların artışı ile bir alakası yok, düşmesi yada artması fark etmiyor. Bakır aslına bakarsan borsa gündeminde maden olduğundan artıyor, düşüyor ona bir şey diyemiyoruz fakat bu sefer hakkaten fazlaca aşırı derecede arttı.” dedi.

Gaziantepli bakırcıların yükselen bakır fiyatları ile başı dertte #1

“TURİST YOKSA SATIŞ DA YOK”

Pandemi dolayısıyla turistlerin şehre gelmemesinin satışları etkilediğini söyleyen Çıkla, “Aslına bakarsan pandemiden dolayı şehre yabancı girmediği için bizim işlerimiz bitik durumda, gezinsel bir iş dediğiniz vakit yabancı olması lazım. Bu zamlar da üstüne tuz biber oldu. Bakır ve el işçiliğine talebi olanlar, web üstünden bazı talebe kesimler olsun, bizim kendi çabalarımızla bir şeyler yapmak istiyoruz. İnternet sayfalarında çalışmaya çalışıyoruz. Şehirde yabancı eğer olmazsa bizim mesleğe asla desek de yeri var.

Gaziantepli bakırcıların yükselen bakır fiyatları ile başı dertte #2

BİZİM İŞ GÜNÜMÜZ CUMARTESİ-PAZAR

Cumartesi kapalı olduğumuz vakit biz biteriz, cumartesi, pazar bizim iş günümüz. Ben Antepliye fazla bir şey satamam, bugün Ege Bölgesi olsun, Marmara bölgesi olsun, buraların talepleri fazlaca oluyor. Bu tavayı geçen hafta 35 liraya satıyordum, şu anda 40 liraya ben alıyorum ve fiyatı daha da belirsiz. 50 liraya sattığım vakit bana diyorlar ki 5 lira için mal satılır mı? Bu el işidir doğrusu, 5 lira ile mal satılmaz fakat gel görelim, satmak zorundayız, dükkanımızın kirası var, okuttuğumuz çocuklarımız var.” diye konuştu.

Gaziantepli bakırcıların yükselen bakır fiyatları ile başı dertte #3


Okumaya devam et.

Gündem

Mısırlı gazeteci için ülkesine döner dönmez gözaltına alındı iddiasıMısır Gazeteciler Sendikası üyesi gazeteci Cemal el-Cemel, İstanbul’dan Mısır’a dönüşünde, iddialara nazaran Internasyonal Kahire Havalimanı’nda gözaltına alındı ve kendisinin akıbetiyle ilgili bilgiye ulaşılamadı.

Cemal’in tutuklu oğlu Beha el-Cemel Feysbuk sayfasında yapmış olduğu paylaşımda, “Babam artık yoruldu ve Mısır’a geri dönmek istedi. Uluslararası Kahire Havalimanı’na ulaştığı andan itibaren sırra kadem bastı ve kendisine hiçbir şekilde ulaşamıyoruz” ifadelerini kullandı.

ELEŞTİREN BİR MAKALE YAZMIŞTI

Haberde, Cemal’in 2014 senesinde Mısır merkezli “Mısır el-Yevm” gazetesinde ülkede yönetim şeklini eleştiren bir yazı kaleme almasından sonrasında Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin kendisini “uyarmak için” arayarak 20 dakika süresince konuştuğuna değinildi.

Cemal’in, Sisi ile yapmış olduğu telefon görüşmesinin peşinden Türkiye’ye geldiği biliniyor.

Cemal’in tutuklandığını doğrulayan bazı Mısırlı gazeteciler, yetkili makamlara derhal özgür bırakılması çağrısında bulunmuş oldu.


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler