Connect with us

Gündem

Maraş’ta santraller zehir saçıyor: Kirlilik sınır değerlerin 10 kat üstünde


Greenpeace tarafınca Maraş’ta termik santrallerin tesis tesir sahası içinde meydana gelen ölçüm neticeleri, santrallerin bölgeye iyi mi zehir saçtığını net şekilde gözler önüne serdi.

Greenpeace tarafınca 5 Ekim – 11 Kasım tarihleri içinde dört noktada meydana gelen hava kalitesi ölçüm neticeleri, bölgenin insan sağlığı için iyi mi yaşanmaz hale geldiğini ve kömürlü termik santrallerin havamızı iyi mi kirlettiğinin bir kanıtı oldu. Çalışmada, insan kaynaklı hava kirliliğinin en büyük sebeplerinden olan partikül madde 10 (PM10), partikül madde 2,5 (PM2,5) ile SO2 ve NO2 yoğunlukları ölçüldü. Sonuçlara gore;

DSÖ’NÜN ÖNERDİĞİ LİMİT DEĞERİN 16 KATI

  • Bölgede ölçülen en yüksek 24 saatlik PM10 kıymeti Dünya Sıhhat Örgütünün (DSÖ) önerilmiş olduğu senelik limit kıymeti olan 20 µg/metreküpün 16 katı, Avrupa Birliği’nin (AB) mevzuatında belirlenen senelik averaj limit kıymet olan 40 µg/metreküpün ise 8 katı,
  • Bölgede ölçülen en yüksek 24 saatlik PM2,5 değerinin ise DSÖ’nün önerilmiş olduğu senelik limit kıymeti olan 10 µg/ metreküpün 10 katından, AB’nin mevzuatında belirlenen senelik averaj limit kıymet olan 25 µg/ metreküpün ise 4 katından yüksek,
  • Türkiye’de havada ölçülen en yüksek 24 saatlik PM10 limit kıymeti 50µg/ metreküp olması gerekirken, ölçüm noktalarından birinde bu kıymet 320’nin üstünde,
  • Türkiye’nin limit kıymet uygulaması bulunmayan, DSÖ ve AB tarafınca senelik averaj kıymet olarak sırasıyla 10 µg/ metreküp ve 25 µg/ metreküp sınırları belirlenen havadaki PM2,5 miktarı bir noktada 105’i aştı,
  • Ölçülen PM10 değerlerinin, her iki noktada da, ölçüm meydana getirilen 30 günün tamamında; Türkiye, DSÖ ve AB’nin belirlediği günlük ve senelik değerleri aştı,
  • Ölçülen PM2,5 değerlerinin de gene her iki noktada da, ölçüm meydana getirilen 30 günün tamamında DSÖ ve AB senelik limit değerlerinin üzerindeydi.
    Afşin termik santrali

“6 YENİ SANTRAL AÇILMASI, İNSAN ELİYLE ÜRETİLMİŞ BİR FELAKET OLACAK”

Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Proje Sorumlusu Onur Akgül, söz mevzusu ölçümlerin kömürlü termik santrallerin sıhhatli yaşam şartlarını ortadan kaldırdığını bir kez daha gözler önüne serdiğini altını çizdi. Akgül mevzuyla ilgili şunları söylemiş oldu;

“Ölçüm sonuçlarına baktığımızda; PM10 değerinin, Türkiye’de yasaca aşılamayacağı belirtilen limit değerin 8 katına çıktığını; bölgedeki yüksek kanser vakalarının en önemli nedeni olan PM2,5’un DSÖ’nün önerdiği değerlerin 10 katından daha yüksek değerlere ulaştığını; en tehlikeli gazlardan kükürt dioksitin, Türkiye’de yasanın müsaade ettiği değerlerin yer yer 3 katına kadar çıktığını görüyoruz. Afşin A santralinin işletmecisi Çelikler Holding’in 6 Kasım’da kamuoyuna, bu santral için ‘çevre limitlerine uygunlukta uluslararası standartlara sahip oluyor’ şeklinde yaptığı bilgilendirme ile bu ölçüm sonuçları yan yana konulduğunda, açıklamada kamuoyunun yanıltıldığı ortadadır. Dünyada en yüksek kükürt dioksit emisyonuna sahip 5. kömürlü termik santral bölgesi olan Afşin&Elbistan bölgesine 6 yeni santral daha inşa edilmesi planlanıyor. Bölgede 1984 yılından bugüne kanser vakaları 8 kart artmış. Hal böyleyken, bu santrallerin işletilmeye devam etmesi ve 6 yeni santral daha açılması bölge için insan eliyle üretilmiş bir felaket olacaktır. Bir an önce Kahramanmaraş’taki mevcut santraller plan dahilinde kapatılmalı ve yeni santral planları da iptal edilmelidir.”

‘MEVZUAT DIŞINDA KALMIŞ SANTRALLERİ KAPATIN’

Bölgede yaşayan “Hayatı ve Doğayı Koruma Platformu” gönüllüsü İbrahim Yalçın ise bölgede artan hastalıklara dikkat çekerek şunları dile getirdi; “Erken ölümler, KOAH, astım, akciğer kanseri, kalp damar hastalıkları yayıldı gitti. Biz bölge insanları, santralin kirliliğini çıplak gözle görüyor; hayatımızı nasıl zehirlediğini yaşayarak anlıyoruz. Lakin yetkililer bu durumu anlamak istemiyor. Durum bütün vehameti ile ortada iken, bölgeye 6 yeni santral daha yapmanın ne kadar sağlıksız bir ortam yaratacağı ortadadır Yetkililere sesleniyoruz; kanunları uygulayın, mevzuat dışında kalmış santralleri kapatın.” (HABER MERKEZİ)


Gündem

Dün kaybolmuşlardı! Acı haber – Son Dakika Haberler


class=”cf”>

Çekmeköy, Mimar Sinan Mahallesi’nde dün saat 15.00 sıralarında evlerinden oynamak için çıkan Hasan Büyür(4) ve Hüseyin Büyür(8) kayboldu. Evlatları kaybolan aile polis ekiplerine haber verdi. Aramalar sonucunda Büyür kardeşler 01.00 sularında evlerinin yakınındaki evlerinin civarlarındaki bir inşaatın suyla dolan asansör boşluğunda ölü bulunmuş oldu. İhbar üstüne vaka yerine polis, sıhhat, itfaiye ve AFAD ekipleri sevk edildi. Vaka yerine önlem amaçlı Çevik Kuvvet Ekipleri de çağrıldı. Büyür kardeşlerin kuyudan çıkartılan cansız bedenleri incelenmek suretiyle Adli Tıp Morgu’na kaldırıldı.

“BİR ÇOCUĞUN İNŞAAT ALANINA GİREBİLMESİ ÇOK KOLAY”

Mahalle sakini Mustafa Ağırdaş, evlatların yaşamını kaybetmiş olduğu inşaata 5-6 aydır kimsenin gelmediğini açıkladı. Ağırdaş, “Ben bu mahallede oturuyorum. Arka sokağa uzanan temeli tahtalar ile kapalı ama diğer taraftan girişi var. Bir çocuğun inşaat alanına girebilmesi çok kolay. İnşaatta kimse çalışmıyor. Hiçbir işçi görmedik. Çalışma sesi duymadık. İnşaattaki asansör boşluğuna yağmur suyu dolmuş. Çocuklardan birisi içine düşmüş. ‘Diğeri de onu kurtarmaya çalışırken düştü’ diye duymuştuk. Zaten bugün camide anons yapıldı, ‘Mahallede iki çocuğumuz kayıptır’ diye. Akşamına da böyle kötü bir olayla karşılaştık.” dedi. 


Okumaya devam et.

Gündem

Genç erkeklerin yeni kabusu: Mavi testis sendromu (Blue balls syndrome)


Üroloji uzmanı Prof. Dr. Serkan Deveci genç erkeklerde dinmeyen testis ağrısı olduğunda tanımlanan yeni bir sendrom olan mavi testis sendromunun (Blue balls syndrome) dikkatini çekti.

Üroloji uzmanı Prof. Dr. Serkan Deveci

Mavi testis sendromu testisler acıma, ağrı hissi ve ağrı ile karakterize bir hastalık. Cinsel uyarı alıp orgazm ile sonuçlanmayan ilişki sonrası oluşuyor. Cinsel uyarı alıp orgazm ile sonuçlanmayan ilişki sonrası oluşuyor. Cinsel uyarı ile beraber testislere ve penise doğrunkan akımı artıyor eğer ilişki orgazm ile sonuçlanmazsa epididimal hipertansiyon oluşuyor ağrı, acıma duygusu ile sonuçlanıyor. Epididim testislerin ürettiği spermleri taşıma ve depolama görevini meydana getiren organ. Orgazm ile sonuçlanmayan cinsel uyarı varlığında testisler oluşan epididimal hipertansiyon sebebi ile mavimsi renk tonuna bürünüyor. Arterle gelen kanı boşaltacak olan venler sıkıştığından kan hapsoluyor. Artan kan akımına bağlı olarak testisler mavimsi renk tonu alıyor.

Hanımda da genital organlara cinsel uyarı ile beraber artan kan akımı vulvada mavimsi renk (blue vulva) oluşumuna yol açabiliyor.

Bu teşhis konulmadan ilkin dikkatli öykü ve fizik muayene yapılmalıdır. Testis torsiyonu (Testislerin dönmesi), böbrek taşının yansıyan ağrısı, epididim iltihabı, yumurtalık iltihabi ve varikosel benzer biçimde durumlar ne olursa olsun ayırt edilmelidir.

Epididimal hipertansiyon ( mavi testis sendromu) tehlikeli bir durum değildir. Orgazm ile geçer. Orgazm olunamıyorsa soğuk bir duş, egzersiz, dikkati başka bir alana yoğunlaştırma testise soğuk kompres uygulama, sırtüstü yatıp ayakları yukarda tutarak kan akımını uzaklaştırma yolları denenebilir.

______________

Serkan Deveci, MD
Prof. of Urology
Beykent University
School of Medicine
B.çekmece/ İstanbul


Önceki haber HOLLANDA… Rotterdam’da Bisiklet ve Şemsiye  
Avatar

AÇIK GAZETE’DEN RİCA: Açık Gazete bağımsız bir web gazetesi. Açık Gazete’nin yaşaması daha oldukça okura ulaşmasıyla mümkün. Lütfen face ve twitter benzer biçimde toplumsal medya ikonlarını tıklayarak Açık Gazete’yi beğeniniz. İlginizi çeken haberleri de toplumsal medyada paylaşınız lütfen. Teşekkür ederiz.Okumaya devam et.

Gündem

İllere göre haftalık Covid-19 vaka oranları açıklandıSıhhat Bakanlığı, illere bakılırsa 7 günlük her 100 bin kişide görülen koronavirüs (Covid-19) güncel olay sayılarını deklare etti.

Geçen haftaya bakılırsa birçok ilde olay yoğunluklarında artış meydana geldi.

Olay yoğunluğunun en fazla olduğu il 100 bin kişide 348 ile Samsun oldu. 

Samsun’u yüz binde 314 ile Sinop, yüz binde 282 ile Giresun, yüz binde 280 ile Ordu ve yüz binde 228 ile Tokat takip etti. 

İstanbul’da her yüz bin kişiden 111’inde virüs tespit edilirken, Ankara’da her yüz bin kişinin 54’ünde, İzmir’de ise her yüz bin kişiden 66’sında virüs görüldü.


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler