Connect with us

Gündem

Londra’dan İstanbul’a giden yolculara PCR testi yapıldı


Türk Hava Yolları’na ilişkin uçakla Londra’dan İstanbul’a giden, aralarında kabin ekiplerinin de bulunmuş olduğu 125 yolcu İstanbul Havalimanı’nda koronavirüs tedbirleri uygulandı.

Sıhhat ekipleri tarafınca uçakta kontakt ve adres detayları alınan yolcular ondan sonra havalimanı içinde bulunan PCR testi alanına götürüldü.

Burada yolcuların boğaz ve burnundan sürüntüler alındı. Londra’dan İstanbul’a gelen yolcuların evlerinde karantina altında olacakları öğrenildi.


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Kadıköy’de Psikolog Dr. Orhan Taruk’a silahlı saldırı!


class=”cf”>

Vaka, saat 03.30 sıralarında Kozyatağı Mahallesi Korkut Sokak’ta meydana geldi. Psikolog Dr. Orhan Taruk, evinin bulunmuş olduğu sitenin önünde eşinin yeğeni olan Şahin A. ve bir arkadaşı ile otomobile binerek ayrıldı. Dr. Orhan Taruk, binmiş olduğu otomobildeki 2 şahıs ile hemen hemen bilinmeyen bir nedenle münakaşaya başladı. Münakaşa aniden kavgaya dönüştü. Kavga esnasında Şahin A., tabancayla Hekim Taruk’a ateş etmeye başladı. Hücum sonucu ayağından yaralanan Taruk, otomobilden atlayıp koşmaya başladı. Saldırganların arkasından tabanca sıkarak kovaladığı hekim, yaşamış olduğu siteye sığınarak yaşamını kurtardı. Saldırganlar ise sitenin önüne gelmiş olarak tehdit ve küfürler savurduktan sonrasında geldikleri otomobille vaka yerinden firar etti.

Kadıköyde Psikolog Dr. Orhan Taruka silahlı saldırı

class=”cf”>

Doktorun vurulduğunu gören site görevlisi Sinan Demirci’nin suç duyurusu üstüne vaka yerine sıhhat ve polis ekipleri sevk edildi. Ayağından yaralanan ve kan kaybeden Dr. Orhan Taruk, ilk müdahale sonrası ambulansla Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Polis ekipleri ise olayın yaşandığı sokak ve site çevresinde güvenlik önlemi aldı. Vaka yeri araştırma ekibi, sokaktaki boş mermi kovanlarını muhafaza altına alırken, çevrede detaylı arama yapmış oldu.

SİTE GÖREVLİSİ, O ANLARI ANLATTI

Silahlı saldırıyı görüp sıhhat ve polis ekiplerine haber veren site görevlisi Sinan Demirci, vakası, “Orhan Bey, bizim daire sakini. Geldi, dışarı çıktı. Sonra siyah bir otomobil geldi, bindi gittiler. Sonra 50 metre ilerde silah sesi duydum. Hemen çıktım baktım, Orhan Bey, buraya doğru koşa koşa geliyor. Adamlar da peşinden birkaç tane attılar. 2 kişilerdi. Bir tanesi sonra silahla uğraştı, tutukluk yapmış gibi. Orhan bey, koştu içeri girdi. Polisi arıyorum dedim, “ara” dedi. Baktım adamlar geliyor buraya doğru, Orhan Bey, evine gitti. Ben de kapıyı örttüm. Geldiler buraya, gitti dedim. Ama adamlar burada sürekli küfrediyorlardı. Sana soracağız falan dediler. Sonra adamlar giderken yerleri kontrol ettiler, gördüm onları. Siyah bir otomobildi plakasını alamadım, bastılar gittiler” şeklinde söyledi.

Öte taraftan, vakayla ilgili soruşturma başlatan polis, kaçan zanlıları yakalamak için çalışmalarını sürdürüyor.


Okumaya devam et.

Gündem

Vitrindeki Albümler


Vitrindeki Albümler


Halk müziğimizin büyük ustası, bağlama virtüözü Arif Sağ’ın 45’likleri yarım çağ sonrasında ilk kez long play formatında…

ARİF SAĞ ‘70’LER’ (MEGA PLAK)  

“70’ler” adını taşıyan derleme albüm, ustanın yetmişli yılların ilk yarısında Topkapı Müzik etiketi altında çıkardığı altı 45’liği içeriyor. Toplam 12 parçadan oluşan albüm, büyük ustanın o yılların müzikal eğilimlerini ve arabeski müziğine taşımış olduğu bir dönemine ışık tutuyor.  

“Sana Gelmek İstiyorum / Kaşların Kara Leylam”, “Sazım / Misket”, “Sen Nankörün Birisin / Yol Yakınken Dönelim”, “Hayat Uçurum Oldu / Seven Umutlu Olur”, “Bu Ayrılık Neden Oldu / Kaybolan Mutluluk” ve “Dert Hamalı / Ne Bu Surat Bu Çehre” 45’liklerinin derlemesinden oluşan “70’ler” plağı, büyük ustanın değişik bir yanını ve müzikal açıdan haiz olduğu zenginliği, çeşitliliği sergiliyor. Ek olarak devrin ruhu ve piyasası için de düşünce veriyor. 

Mega Plak’ın sahibi Ethem Zeytinkaya tarafınca vücuda getirilen albümdeki sekiz eserin söz ve müzikleri, on eserin de düzenlemeleri kendisi tarafınca yapılmış. “Sazım” ve “Misket”in düzenlemeleri ise Süheyl Denizci’ye ilişkin. Albümdeki insörtte ek olarak Sağ’ın Türkçe/İngilizce biyografisi bulunmakta. Üstadın fazlaca renkli diskografisi açısından mühim bir derleme “70’ler”. 

GAZAPİZM ‘HİZA’ (ARGO YAPIM)

Gazapizm (Anıl Acar), kafasının dikine giden müzisyenlerden. Dört yıl sonrasında çıkan yeni albümü “Hiza” ile piyasa taleplerini değil, kendi müzikalitesini önemsiyor. Her işinde olduğu şeklinde burada da ileri atılmış bir adım gözlemleniyor. Maceradan korkmuyor, cesurca deniyor, klişeleri tekrarlamıyor, yenilikçi bir tutum sergiliyor. Elektronik beatlerden mütevelli, alışıldık rap müziğinin ötesinde, grup müziği yapıyor. Giderek de olgunlaşıyor. Albüm adının manasıyla milimetrik örtüşüyor, yalnız içeriğiyle değil aritmetiksel olarak da hizaya çekiyor; 10 şarkı ceman 40 dakika 0 saniye sürüyor. 

Bildiğinden şaşmadan, karanlık görünse de şarkılarının satır aralarında ümitli mesajlar veriyor. Kullandığı anahtar sözcükler ise tanrısal hakkaniyet arayışına oluşturulan kapıları aralıyor. Söz mevzusu ümit ise sokağı gösteriyor. 

Müziğindeki elektronik altyapılar mütemadiyen organik seslere payanda oluyor. Gerek tür çeşitliliği, gerekse de altyapı ve beat olarak standartların üstünde. 

Plak formatında 1000 tane numaralı olarak basılan “Hiza”, mevcut rap müziğine katkı. Nicedir bu kadar yüksek bir rap albümü çıkmıyordu. Bu rap müzik tarihimizdeki kırılma noktalarından biri olabilir. Gazapizm, bir rapçiden, “Hiza” bir rap albümünden fazlası…

Murat Beşer

(function(i, s, o, g, r, a, m))(window, document, ‘script’, ‘https://www.google-analytics.com/analytics.js’, ‘ga’);
ga(‘create’, ‘UA-121944279-5’, ‘auto’);
ga(‘set’, ‘campaignSource’, ‘Feysbuk’);
ga(‘set’, ‘campaignMedium’, ‘Feysbuk Instant Articles’);
ga(‘set’, ‘referrer’, ia_document.referrer);
ga(‘set’, ‘page_title’, ia_document.title);
ga(‘send’, ‘pageview’);

(function(m,e,t,r,i,k,a)function(); m[i].l=1*new Date();k=e.createElement(t),a=e.getElementsByTagName(t)[0],k.async=1,k.src=r,a.parentNode.insertBefore(k,a)) (window, document, ‘script’, ‘https://mc.yandex.ru/metrika/tag.js?id=49053425’, ‘ym’) ym(49053425, ‘init’, { trackLinks:true, accurateTrackBounce:true, params: window.yaParams||{title: “no title”} });


Okumaya devam et.

Gündem

Ünlü tasarımcı Aslı Yılmaztürk evde ölü bulundu!


class=”cf”>

İddiaya nazaran, meşhur tasarımcı Aslı Yılmaztürk bir süre ilkin dinlence amaçlı İstanbul’dan Muğla’nın Ula ilçesine geldi. Akçapınar Mahallesi’ndeki tek kattan oluşan müstakil bir evde kalan Yılmaztürk’ten haber alamayan yakınları, durumu 112 Davet Merkezi’ne bildirdi. İhbar üstüne Yılmaztürk’ün kalmış olduğu eve sıhhat ve jandarma ekipleri sevk edildi. Eve giren takımlar, Aslı Yılmaztürk’ü hareketsiz şekilde yatarken buldu. Sıhhat ekiplerince meydana getirilen kontrolde Yılmaztürk’ün yaşamını yitirdiği belirlendi. Yılmaztürk’ün cenazesi, vaka yerinde meydana getirilen incelemenin peşinden Muğla Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı.

Öte taraftan, jandarma ekiplerince meydana getirilen ilk incelemede, Yılmaztürk’ün mutfak kısmındaki ocaktan sızan gazdan zehirlenerek yaşamını yitirdiği açıklandı.

Vakayla ilgili soruşturma başlatıldı.


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler