Connect with us

Gündem

Londra Belediye Başkanı: Salgın kontrolden çıktı


İngiltere’de Covid salgınının merkezine dönüşen başkent Londra’nın belediye başkanı Sadiq Khan, kentte salgının kontrolden çıktığını söylemiş oldu. Khan şehirde bir takım muhteşem hal önlemini yürürlüğe soktu.

Belediye Başkanı Sadiq Khan’ın duyuru etmiş olduğu “Büyük Tehlike” kapsamındaki önlemlere, ciddi sonuçlar yaratabilecek vakalar ya da felaketler sebebiyle başvurulabiliyor. Londra’da bu şeklinde durumlarda, değişik kuruluşların eşgüdüm halinde emek vererek tehlikeye daha süratli tepki verilebilmesini elde eden düzenlemeler getiriyor.

Daha ilkin Grenfell binasında çıkan büyük yangın, Tower Bridge bölgesinde iki kişinin ölümüne oldukca sayıda kişinin yaralanmasına neden olan hücum şeklinde durumlarda benzer “Büyük Tehlike” hali duyuru edilmişti. Salgın sebebiyle geçen hafta Sussex ve Surrey belediyeleri de benzer önlemler duyuru etti.

Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan
Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan

Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan, şu anda başkentteki hastanelerde 7 binden fazla Covid-19 hastası bulunduğunu söylemiş oldu. Khan bunun salgının birinci dalgasındaki olay sayısının yüzde 35 üstünde bulunduğunu kaydetti.

Londra Ambulans Hizmetleri’nin düzgüsel bir günde 5 bin 500 davet aldığını, şu anda davet sayısının 8 bine ulaştığını söyleyen Khan bir kriz noktasına gelindiğini altını çizdi ve “Eğer bugün derhal önlem almazsak sağlık sistemimiz başa çıkamaz hale gelecek ve daha çok insan ölecek” dedi.

Artan ambulans hizmeti talebi sebebiyle hali hazırda 100 itfaiyeci ambulans sürücülüğüne geçirilmiş bulunuyor.

Belediye Başkanı Khan “Londralılar büyük fedakarlıklar yapmaya devam ediyor ve bugün ben onlara mutlaka gerekmiyorsa lütfen evde kalın diyorum. Evde kalarak kendinizi, ailenizi, diğer Londralıları ve sağlık sistemimizi koruyun” diye davet yapmış oldu.

Khan ek olarak Başbakan Boris Johnson’a, başkentte çalışamayan, karantinaya giren vatandaşlar için daha çok mali destek çağrısı yapmış oldu ve aşılama verilerinin gün gün yayımlanmasını istedi.

Londra Belediye Başkanı’nın öteki talepleri, yakarma yerlerinin kapatılması ve ev dışındaki kalabalık tüm mekanlarda, market kuyrukları şeklinde yerlerde de devamlı maske takılması.

Öte taraftan, İngiltere İlaç Denetim Durumu, Amerikan Moderna şirketinin ürettiği koronavirüs aşısının da ülkede Covid-19 tedavisinde kullanılması onayladı. Ülkede daha ilkin de Pfizer-BioNTech ve Oxford-Astra Zeneca aşılarının kullanımına onay verilmişti. Moderna, aşısının, Covid-19’a karşı yüzde 94 etkili olduğu açıklanmıştı.

İngiltere hükümeti Moderna aşısından 7 milyon doz sipariş etmişti. Buna ilaveten 10 milyon doz aşı siparişi daha verilmesi planlanıyor.

Moderna’nın aşılarının Mart ayından ilkin İngiltere’ye yetişmesi zayıf bir olasılık. Bunun sebebi ise aşının şu anda yalnız ABD’de üretilmesi.

Avrupa’daki üretim ve dağıtımın düzene girmesinin birkaç ay alabileceği bildiriliyor.

Aşı kampanyası hangi aşamada?

İngiltere’de daha ilkin onaylanan Pfizer-BioNTech aşısı Aralık ayı başlarında uygulanmaya başlandı ve şu ana kadar 1,5 milyon kişinin birinci doz aşılanması tamamlandı. Bu öncelikli ilk grubu oluşturan 80 yaş üstü nüfusun yalnız dörtte biri.

Oxford-Astra Zeneca aşısı ise ülkede 4 Ocak’ta devreye sokuldu. Daha ucuz ve nakil ve depolanması daha kolay olan bu aşıyla aşılama kampanyasının hız kazanması umuluyor.

Şu anda İngiltere’de hastanelere yatırılan Covid hastalarının sayısı geçen senenin Nisan ayındakini aştığından, aşının hızlandırılmasına büyük ehemmiyet veriliyor.

‘Pfizer aşısı mutasyona karşı da etkili’

Ayrıca, ABD’de yürütülen bir araştırmaya bakılırsa, Pfizer-BioNTech tarafınca üretilen Covid aşısı, koronavirüsün İngiltere ve Cenup Afrika’da ortaya çıkan mutant varyantlara karşı da etkili görünüyor.

Texas Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Pfizer tarafınca yürütülen ve hemen hemen başka uzmanların incelemesine sunulmamış olan ortak emek verme, aşının, koronavirüsün N501Y mutasyonundaki protein çıkıntılarını etkisiz hale getirmekte de etkili olduğuna işaret etti.

Cenup Afrika’da ortaya çıkan E484K adlı varyantla ilgili denemeler de şu ana kadar benzer bir netice verdi.

Protein çıkıntılarında değişikliğe neden olan ve hastalığın daha süratli yayılmasında görevi olduğu kabul edilen bu mutasyonun, aşının insan vücudunda tetiklediği antikorlara yakalanmaması ihtimalinden kaygı duyuluyordu.

Fakat meydana getirilen laboratuvar denemelerini ilk bakışta ümit verici sonuçlar vermiş görünüyor.

Araştırma aşı olmuş kişilerden alınan kan örnekleri üstünde yapılmış oldu. Fakat gerek İngiltere gerekse Cenup Afrika’da ortaya çıkan ve süratli yayılan varyanttaki tüm mutasyonların aşıya tepkisine tek tek bakılabilmiş değil.

Emek harcamayı yürüten uzmanlar şimdiye kadar 16 değişik mutasyonun aşıya karşı tepkilerini incelediklerini, her iki mutasyondaki değişik özellikleri incelemeyi sürdürdüklerini de ekliyorlar.

Benzer emek harcamalar İngiltere ve öteki ülkelerde de sürdürülüyor. Her iki mutasyonun da virüsün yayılmasını hızlandırdığı sadece hastalığın şiddetinde bir değişim yaratmadığı düşünülüyor.


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Trollerin kuyruğuna basıldı, cesaretiniz yoksa susun!


Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan toplumsal medya hesabı Twitter üstünden yapmış olduğu paylaşımla  kendisinin Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi olmadığını bir kez daha altını çizdi. 

Prof. Ceyhan paylaşımında şu ifadeleri kullandı: 

“Trollerin kuyruğuna basıldı. Boşuna uğraşıyorsunuz. Ben ne devlette görevliyim, ne de Koronavirüs Bilim Kurulu üyesiyim. Bir üniversite öğretim üyesiyim. Okulların veya iş yerlerinin açılıp kapanmasına itirazınız varsa, buna karar veren insanların sayfasına yazın. Oralara yazmaya cesaretiniz yoksa, susun. Çünkü buraya yazdığınız olumsuz mesajlar ben görmeden sekreterim tarafından siliniyor.” 


Okumaya devam et.

Gündem

TBMM Başkanı Şentop’tan ’28 Şubat’ mesajı


class=”cf”>

TBMM Başkanı Şentop, Twitter hesabından yapmış olduğu açıklamada, 24’üncü yıldönümünde, 28 Şubat darbesinin faillerini, taşeronlarını, işbirlikçilerini lanetle andığını, mağdurlarını, mazlumlarını selamladığını bildirdi. 28 Şubat darbesinin milleti ve iradesini hedef alması bakımından darbecilik geleneğinin karanlık örneklerinden birisi bulunduğunu belirten Şentop, şunları kaydetti:

“Milletimizin basireti ve sağduyusu bütün çatışma ve kaos beklentilerini boşa çıkarmış, ’28 Şubat bin yıl devam edecek’ sözünde ruhunu bulan millî irade karşıtlığı, 2002 seçimleriyle ağır bir yenilgiye uğramıştır. Türlü türlü kisvelere ve suni gerekçelere dayandırarak, sandıktan çıkmadan iktidar olmayı, millî iradeye ait gücü gaspetmeyi hedefleyenler, Türkiye’nin refahına, kalkınmasına ve milletin değerlerine karşı işledikleri suçlar dolayısıyla tarihe birer kara leke olarak geçeceklerdir. 28 Şubat darbesinin yıl dönümü vesilesiyle bir kez daha memnuniyetle belirtmek isterim ki, milletimizi terbiye edilecek bir sürü, demokrasiyi de lüzumsuz bir ayak bağı olarak görenler, milletimizin direnci ve şuuru sayesinde tasfiye olmuşlardır. Türkiye’nin ve demokrasimizin teminatı, 28 Şubat ve 15 Temmuz darbeleri başta olmak üzere bütün müdahalelere karşı iradesine sahip çıkan, ülkesinin geleceğini demokraside gören asil milletimizin bizatihi kendisidir.”


Okumaya devam et.

Gündem

Gizlilik sözleşmesi tartışmaları devam eden WhatsApp, yeni özelliğini duyurdu: ‘Gözleriniz için’WhatsApp’ın Twitter üstünden meydana getirilen paylaşımda videolara yeni bir özellik geldiği duyuruldu.

Söz mevzusunda paylaşımda şu ifadeler kullanıldı:

“Kulaklarınız için değil, gözleriniz için. Artık videolarınızı durumunuza eklemeden veya sohbetlerinizde göndermeden önce sesini kapatabilirsiniz. Sadece Android’de mevcut.”

GİZLİLİK SÖZLEŞMEŞİ TARTIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Son olarak firmanın yapmış olduğu açıklamalara nazaran, 15 Mayıs’a kadar veri paylaşımıyla ilgili gizlilik sözleşmesini kabul etmeyen kullanıcılar ileti gönderemeyecek ya da alamayacak. Bu kullananların hesapları “aktif olmayan hesap” olarak tanımlanacak.

Etken olmayan hesapların da 120 gün sonrasında silinebileceği belirtiliyor.

WhatsApp’ta arama ve bildirimler 15 Mayıs’tan sonrasında “kısa bir süre” daha çalışmaya devam edecek.

Sadece teknoloji haberleri sitesi TechCrunch bu sürenin yalnız “birkaç hafta”yla sınırı olan olacağını yazdı.

WhatsApp gizlilik sözleşmesini Ocak’ta güncellemişti.


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler