Connect with us

Gündem

Leyla Güven Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’ne gönderildi


22 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan Demokratik Cemiyet Kongresi Eş Başkanı Leyla Itimat tutuklanarak Diyarbakır Hanım Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

Demokratik Cemiyet Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Itimat tutuklanarak Diyarbakır Hanım Kapalı Cezaevi’ne gönderildi. Itimat, dün Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davada “silahlı terör örgütüne üyelik” suçlamasından 14 yıl 3 ay, iki kez “silahlı terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasından 8 yıl olmak suretiyle 22 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Itimat’in avukatı Cemile Turhallı Balsak, DW Türkçe’ye yapmış olduğu açıklamada kararın alelacele ve müdafa hakkı görmezden gelinerek verildiğini söylemişti.

“Kaçsaydım bin kere kaçardım”

Itimat dün akşam saatlerinde HDP milletvekili Semra Güzel’in Diyarbakır’daki evinde gözaltına alındı. Itimat gözaltına alınırken “Ben bir yere kaçmış olsaydım bin kere kaçardım ve sizin ruhunuz duymazdı. Ama ben bunu kendime yakıştırmıyorum. Hiçbir yere de gitmiyorum. Bu ülkenin içerisinde siyaset yapmaya devam edeceğim. İçeride ya da dışarıda, hiç fark etmez” demişti.

Geceyi Diyarbakır İl Güvenlik Müdürlüğü TEM Şube’de geçiren Itimat, sabah saatlerinde adliyeye çıkarıldı. Itimat hakkında kararın 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nce yüzüne okunmasıyla tutuklanıp Diyarbakır Hanım Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

Itimat’i sakladıkları iddiasıyla aralarında HDP milletvekilleri Semra Güzel ve Tayip Temel’in de bulunmuş olduğu 4 şahıs hakkında “suçluyu kayırma” suçundan soruşturma başlatıldı.

Leyla Itimat’in vekilliği düşürülmüştü

Leyla Itimat, 2018 genel seçimlerinde HDP Hakkari milletvekili seçilmişti. Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde bulunmuş olduğu sırada PKK lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecrite son verilmesi talebiyle 8 Kasım 2018 tarihinde açlık grevine başlamış, 26 Mayıs 2019’da da açlık grevini sonlandırmıştı.

Diyarbakır 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davada “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlamasından altı yıl üç ay hapis cezasına çarptırılan Leyla Itimat’in milletvekilliği 4 Haziran 2020 tarihinde düşürülmüştü. Deutsche Welle Türkçe


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

İzmir Kınık’ta yaşlı kadın yanarak hayatını kaybetti


Vaka, dün saat 19.00 sıralarında Kocaömer Mahallesi Geven Sokak üstünde bulunan bir evde meydana geldi. İddiaya gore, ağıldan eve dönen Hasan Çiçek (88) duman kokusunu fark etti. İçereye girdiğinde eşi Fatma Çiçek’i yerde haraketsiz gören Hasan Çiçek komşularından yardım istedi.

Eve gelen komşuları durumu sıhhat ve jandarma ekiplerine bildirdi. Sıhhat ekipleri, Fatma Çiçek’in vücunda yanıklar olduğu ve yaşamını kaybettiğini belirledi.

Jandarma ekipleri evde araştırma yaparken Fatma Çiçek’in yiyecek yapmış olduğu sırada ocaktaki ateşin elbisesini tutuşturduğu ve alevlerin içinde kalmış olduğu iddia edildi.

Savcının incelemesinin peşinden Fatma Çiçek’in cesedi  kati ölüm nedenin belirlenmesi için İzmir Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Jandarmanın vakayla ilgili başlatmış olduğu soruşturması sürüyor.

 


Okumaya devam et.

Gündem

Dışişleri Bakanlığı’ndan Myanmar açıklaması: Sivil halka karşı orantısız güç kullanımını şiddetle kınıyoruz


class=”cf”>

Bakanlıktan meydana getirilen yazılı açıklamada, Myanmar’da 1 Şubat’ta düzenlenen askeri darbe sonrasında ülkedeki istikrarın giderek bozulduğunun büyük kaygıyla gözlemlendiği açıklandı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bugün, güvenlik güçlerinin barışçıl gösteriler düzenleyen sivil halka karşı uyguladığı ve çok sayıda sivilin yaşamını yitirmesine yol açan orantısız güç kullanımını, şiddetle kınıyoruz. Ülkede barış ve istikrarın sağlanması için demokrasinin yeniden tesisine yönelik adımların bir an önce atılması, barışçıl göstericilere karşı uygulanan şiddetin derhal durdurulması çağrısında bulunuyoruz.”

MYANMAR’DAKİ ASKERİ DARBE

Myanmar ordusu, kendine yakın siyasal grupların, 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddialarını ortaya atması ve ülkede siyasal gerilimin yükselmesinin arkasından 1 Şubat’ta yönetime el koymuştu.

Ordu, Dışişleri Bakanı ve ülkenin fiili lideri Aung San Suu Çii başta olmak suretiyle pek oldukça yetkili ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve 1 yıllığına muhteşem hal duyuru etmişti.

class=”cf”>

Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği başta olmak suretiyle internasyonal cemiyet, darbeyi kınamış; Türkiye, en sert tepki veren ülkelerin başlangıcında yer almıştı. ABD, Kanada ve İngiltere, darbede rol oynayan askeri yetkililere yaptırım sonucu almıştı.

Myanmarlılar, 6 Şubat’ta demokrasiye dönüş talebiyle gösterilere başlamış, güvenlik güçlerinin sert müdahalesi sonucu can kayıpları yaşanınca protestolara katılım artmıştı.

Ülkede geniş katılımlı gösteriler ve gözaltındaki üst düzey hükümet yetkililerinin askeri mahkemede yargılanmaları sürüyor.


Okumaya devam et.

Gündem

Sağlık Bakanlığı, son koronavirüs tablosunu paylaştı


Sıhhat Bakanlığı’nın web sitesinde yer edinen Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu’nun güncel verileri paylaşıldı.

Türkiye’de koronavirüs sebebiyle 66 yurttaşın daha yaşamını yitirdiğini, 8 bin 424 kişiye olay, 610 kişinin koronavirüs hastası olarak tespit edildiğini bildirdi. 

Koronavirüs sebebiyle 28 bin 569 şahıs yaşamını yitirirken, koronavirüs olay sayısı 2 milyon 701 bin 588’e terfi etti. Bugün iyileşen sayısı 6 bin 511 oldu.  

AĞIR HASTA SAYISI BİN 191

Tabloya bakılırsa, toplam kontrol sayısı 33 milyon 175 bin 16, toplam ağır hasta sayısı bin 191, toplam iyileşen sayısı 2 milyon 572 bin 234, bugünkü kontrol sayısı 109 bin 639 olarak kayıtlara geçti.

Türkiye’nin 28 Şubat 2021 güncel koronavirüs tablosu şöyleki:


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler