Connect with us

Gündem

Latin Amerika’da can kayıpları artıyor
Latin ABD devletlerinde yeni tip koronavirüs vakaları ve virüse bağlı can kayıpları artmaya devam ediyor.


Brezilya Sıhhat Bakanlığının verilerine nazaran, son 24 saatte 1096 kişinin yaşamını kaybetmesiyle ölenlerin sayısı 215 bin 243’e, 56 bin 552 yeni vakanın tespit edilmesiyle toplam olay sayısı 8 milyon 753 bin 920’ye terfi etti.


Brezilya’nın tecim merkezi Sao Paulo eyaleti, 1 milyon 679 bin 759 olay ve 51 bin 192 ölümle “ülkenin salgından en çok etkilenen bölgesi” olarak öne çıkıyor.


ABD ve Hindistan’ın peşinden dünyada en oldukca vakanın görüldüğü Brezilya’da iyileşenlerin sayısı 7 milyon 594 bin 771’e ulaştı.


Meksika


Meksika Sıhhat Bakanlığının verilerine nazaran, son 24 saatte 1440 şahıs yaşamını yitirdi, 21 bin 7 olay tespit edildi.


Virüse bağlı can kaybı sayısı 147 bin 614’e, toplam olay sayısı 1 milyon 732 bin 290’e ve iyileşenlerin sayısı 1 milyon 291 bin 940’a çıktı.


Nüfusu 126 milyonu aşan Meksika, Kovid-19 verilerinin derlendiği “Worldometers” web sitesine nazaran, “dünyada en çok vakanın görüldüğü 13. ülke” konumunda bulunuyor.


Arjantin


Arjantin Sıhhat Bakanlığının verilerine nazaran, son 24 saatte 220 kişinin yaşamını kaybetmesiyle Kovid-19’a bağlı toplam ölü sayısı 46 bin 575’ya, 10 bin 753 kişide virüs tespit edilmesiyle toplam olay sayısı 1 milyon 853 bin 830’a çıktı.


Ortalama 45 milyon sözü geçen Arjantin’de iyileşenlerin sayısı 1 milyon 636 bin 826 olarak açıklandı.


Arjantin, “dünyada en fazla vaka görülen 12. ülke” konumunda bulunuyor.


Kolombiya


Kolombiya Sıhhat Bakanlığının açıklamış olduğu verilere nazaran, son 24 saatte 399 şahıs yaşamını yitirdi ve ölenlerin sayısı 50 bin 586’ya çıktı.


Son 24 saatte 15 bin 73 vakanın tespit edilmiş olduğu ülkede toplam olay sayısı 1 milyon 987 bin 418’e, iyileşenlerin sayısı 1 milyon 811 bin 552’ye ulaştı.


Nüfusu 50 milyona yaklaşan Kolombiya, “dünyada en fazla vaka görülen 11. ülke” konumunda bulunuyor.


Peru


Peru Sıhhat Bakanlığından meydana getirilen açıklamaya nazaran, son 24 saatte 153 şahıs yaşamını yitirdi ve 3 bin 160 yeni olay görüldü.


Olay sayısı 1 milyon 88 bin 96’ya, virüse bağlı can kaybı 39 bin 427’ye, iyileşenlerin sayısı 1 milyon 2 bin 516’ya terfi etti.


Şili


Şili Sıhhat Bakanlığının açıklamasına nazaran, son 24 saatte 84 kişinin yaşamını yitirmesiyle Kovid-19’a bağlı can kaybı 17 bin 786’ya çıktı.


Olay sayısı 4 bin 956 artışla 690 bin 66’ya, iyileşenlerin sayısı 645 bin 35’e ulaştı.


Ekvador


Ekvador Sıhhat Bakanlığının verilerine nazaran, son 24 saatte ölenlerin sayısı 36 artarak 14 bin 562’ye, olay sayısı 969 artışla 237 bin 158’e terfi etti.


Ülkede şimdiye kadar virüs tespit edilen 199 bin 332 şahıs iyileşti.


Bolivya


Bolivya Sıhhat Bakanlığının verilerine nazaran, son 24 saatte 53 şahıs yaşamını yitirdi ve 1864 yeni olay görüldü.


Ülkede olay sayısı 198 bin 257’ye, virüse bağlı can kaybı 9 bin 871’e, sağlığına kavuşanların sayısı 148 bin 750’ye çıktı.


Guatemala


Guatemala basınındaki haberlere nazaran, son 24 saatte Kovid-19 sebebiyle ölenlerin sayısı 31 artarak 5 bin 420’ye, olay sayısı da 561 artışla 152 bin 956’ya terfi etti.


Ülkede şimdiye kadar virüs tespit edilen 137 bin 92 şahıs iyileşti.


(AA)

Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Fenerbahçe logolu maske takan akademisyen TBMM’ye girerken engellendi


TBMM’ye sunum meydana getiren bir akademisyenin, Fenerbahçe logolu maske taktığı için Meclis’e girişte engellenmek istendiği iddia edildi. CHP Milletvekili Mahmut Tanal, Göç ve Uyum Alt Komisyonu’nda sunum meydana getiren akademisyenin, girişte yaşamış olduğu engellenmeyi üzüntüyle öğrendiğini açıkladı. 

“MASKE SEÇİCİ’ BİR KURUL MU VAR?”

Salgın sebebiyle maske takma zorunluluğu bulunduğunu belirten Tanal, “Takım maskesi takmak suç mu? Nasıl bir yasak bu? Bizim bildiğimiz, korona tedbirleri kapsamında maske takmak zorunlu. Maskenin rengine, logolu, sembollü olup olmadığına bakılmıyor. Meclis’te ‘maske seçici’ bir kurul mu var? Maskesi logolu kişilerin, ziyaretçilerin TBMM’ye alınmaması yönündeki talimatı kim veriyor?” diye sordu. 

Tanal, Meclis’te ekip maskesiyle gezeceğini vurgulayarak, “Meclis’teki bu trajikomik hadise hakkında değerli Bilim Kurulu üyelerinin, Sağlık Bakanı’nın yorumu nedir acaba?” dedi.


Okumaya devam et.

Gündem

İngiltere’nin olası Kıbrıs çözümü: İki toplumlu konfederasyon


İngiltere Kraliyet Yüksek Baro Avukatı ve Cyprus Mail yazarı Alper Ali Rıza, “Kıbrıs iki toplumlu bir devlet olarak kurulmuştu. Britanyalılara göre şu an yalnızca Kıbrıslı Türklerin yaşadığı bir bölge var” diyerek Birleşik Krallık’ın buna dayanarak ‘iki toplumlu konfederasyon’ teklifi yapacağını öne sürdü.

Yaklaşan 5+1 toplantısı öncesinde Kıbrıs için çözüm olasılıkları, 24 Şubat Çarşamba akşamı düzenlenen çevrimiçi seminerde tartışıldı.

İngiltere Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi (CTCA), Britanya Kıbrıslı Türkler Derneği (BTCA) ve Türk Fikir Kuruluşu Circle Foundation işbirliğinde düzenlenen etkinlikler serisinin ikincisi olan seminer, BRT1, BRT3 ve Kanal T’de de gösterildi ve Türkiye, Kıbrıs, Birleşik Krallık, Avustralya, Almanya ve Avrupa’nın geri kalanında yüz binden fazla şahıs tarafınca ilgiyle takip edildi.

Birleşik Krallık (BK) Milletvekili Sir Iain Duncan Smith, Demokratik Birlik Partisi Avam Kamarası Lideri ve BK Milletvekili Sir Jeffrey Donaldson, İngiltere Kraliyet Yüksek Baro Avukatı ve Cyprus Mail yazarı Alper Ali Rıza, KKTC Cumhurbaşkanlığı Görüşme Ekibi Hukuk Danışmanı ve Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu ve 1963’te “Kıbrıs Cumhuriyeti” Yüksek Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın asistanı olan Profesör Dr. Christian Heinze, BK eski bakanlarından Brooks Newmark moderatörlüğünde konuştular.

Seminer, medyaya sızan ve Yeni Seviye gazetesinde spekülatif bir halde yer edinen ‘İngiltere’nin 7 maddelik Kıbrıs planı’ ile başladı.

Alper Ali Rıza: “Kıbrıs iki toplumlu bir devlet olarak kurulmuştu. Britanyalılara göre şu an yalnızca Kıbrıslı Türklerin yaşadığı bir bölge var” dedikten sonrasında, Birleşik Krallık’ın buna dayanarak ‘iki toplumlu konfederasyon’ teklifi yapacağını söylemiş oldu. Bu şekilde bir düzenlemenin, Kıbrıslı Türklere Avrupa Birliği şeklinde dış oluşumlarla merkezi yönetimden bağımsız olarak ilişki kurma imkânı veren otonomi içerebileceğini de ekledi.

Profesör Dr. Christian, egemenliğin bir devletin federasyondan ayrılma hakkı olup olmadığıyla ölçülebileceğini Almanya örneği ile söyledi. Heinze’e nazaran, Almanya’daki federal devletler parlamentoları, hükümetleri olmasına karşın Almanya’dan ayrılamadıkları için egemen değiller.

Kıbrıslı Türklerin 1960’da cumhuriyetin kuruluşunda eşit ortak bulunduğunu vurgulayan Oğuzhan Hasipoğlu, şu şekilde devam etti: “Egemenlik problemli bir konu değil. Kıbrıslı Türklere [ancak] şimdi verilmesi gereken bir şey değil. Kıbrıslı Türklerin [zaten] egemen hakları var, zaten bu yüzden egemenlik talep ediyorlar”.

Sir Jeffrey Donaldson planı eleştirdi ve daha önceki girişimlerin kurumlara ve çözümlere fazla odaklandığını, sivil halkı görmezden geldiğini, çatışmanın iki tarafındaki insanları da etkili bir halde müdahil edemediğini ve itimat arttırıcı yöntemler teşvik edemediğini belirtti: “Çözümler oluşturuyorsunuz ve insanların bir şekilde buna mecbur kalacağını düşünüyorsunuz, bu şekilde yürümez”. Kendi deneyimlerine dayanarak konuşan Donaldson, Şimal İrlanda’da bunun yaramadığını, sivil halkı kapsayıcı bir süreç icap ettiğini söylemiş oldu.

Öteki sorular, “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin AB vatandaşı olmayanların Şimal Kıbrıs’a kendi sınırlarından geçişini engellemesi ve itimat arttırıcı önlemlerle alakalıydı. Sir Iain Duncan Smith Kıbrıslı Rumların bu kararını kınadı: “Bu geriye giden bir adım. Bunu durdurmalılar, çünkü hiçbir faydası olmayacak. Sınır kapatmak güven oluşturmuyor”.
Itimat arttırıcı önlemlerle ilgili Donaldson şunları ekledi: “Çatışma insanlarla alakalıdır. Çatışma insanların birbirleriyle ilgili hissettikleriyle alakalıdır. İnsanları birbirleriyle iletişime geçmeye teşvik ederseniz, birbirleriyle arkadaş olabilirler ve birbirlerine güvenmeye başlayabilirler”. Kalıcı çözüm aracı olarak da sivil diyaloğun önemini belirtti.
Kıbrıs problemininin federasyon mu yoksa iki devletle mi çözüleceği mevzusu panelistler içinde görüş ayrılığı yarattı. Rıza, AB’nin Kıbrıslı Rumlara çözüm için baskı yaptığını belirtti: “[Kıbrıslı Türklerin] federasyonu şimdi bir kez daha denememesi için hiçbir sebep yok”. Öncesinden Kıbrıslı Türk ve Rumlar beraber yaşamış olduğu için federasyonun aslen denenmemiş bulunduğunu söyleyen Rıza, şimdi ise bu toplumların iki ayrı bölgede yaşadığını belirtti ve sözlerine şöyleki devam etti: “Kıbrıslı Türkler iki devlet istiyorsa, AB’ye katılamayacaklar, bu bir gerçek. Türkiye’nin yirmi yıldır almaya çalıştığı AB üyeliğini gerçekten kaybetmek istiyorlar mı?”

Hasipoğlu ise şunları savunarak karşı çıktı: “Federasyon başka ülkeler için iyi bir model olabilir. Ama maalesef Kıbrıs’ta Rumlar buna hazır değil. 17 senedir, Annan Planı’ndan beri, Kıbrıslı Rumlar adada yönetimi Kıbrıslı Türklerle paylaşmaya hazır değil” ve şöyleki devam etti: “Kıbrıslı Türkler yeni liderimiz Ersin Tatar’ı iki devleti savunduğu için seçti. Bu federasyon sürecinden yorulduk ve iki devleti çözümü müzakere etmeye hakkımız var”.
Panelistler başka mevzulara da değindiler. Smith, Britanya’nın elinde artan aşıları zamanı bağları sebebiyle Şimal ve Cenup Kıbrıs’a vermesi icap ettiğini söylerken, Prof Heinze Doğu Akdeniz’deki kontrolün adil bir halde dağıtılması icap ettiğini ve bu çatışmanın çözümünün, Kıbrıslı Türkler için de uygun bir çözüme giden yolda mühim bulunduğunu belirtti.

Organizatörler bu etkinlik serisini, Birleşmiş Milletler müzakerelerinde ve ötesinde ne olabileceğine dair sahici ve özgür bir münakaşa yaratmak, ve fazlaca uzun süreden beri internasyonal ölçekte görmezden gelinen bir cemiyet olan Kıbrıslı Türklere söz hakkı vermek için düzenliyor. 24 Mart’ta bir seminer daha olacak. Semineler hakkında düşüncelerinizi organizatörlerle paylaşabilirsiniz./SON
Editörlere Notlar ilk seminerin YouTube linki: https://youtu.be/G0ygTDgcaUk

Konuşmacı Biyografileri

Sir Iain Duncan Smith – Birleşik Krallık Milletvekili

Muhafazakâr Parti’nin ve muhalefetin geçmiş liderlerinden Sir Iain Duncan Smith, Türk seçmenin yoğun yaşamış olduğu bölgelerden olan Chingford & Woodford Green’in 1992’den beri milletvekilidir.

Sir Jeffrey Donaldson – Demokratik Birlik Partisi Avam Kamarası Lideri,

Birleşik Krallık Milletvekili & Türkiye ‘Partiler Üstü Parlamento Grubu’ (APPG) Başkanı

Ulster Birlik Partisi’ndeyken (UUP), parti lideri David Trimble’a Şimal İrlanda sulh sürecinde yapmış olduğu muhalefetle biliniyor. Şimal İrlanda’nın en uzun süredir görevde olan milletvekilidir. Aralık 2019’dan beri Avam Kamarası’nda Demokratik Birlik Partisi (DUP) lideridir.

Alper Ali Rıza – İngiltere Kraliyet Yüksek Baro Avukatı ve Cyprus Mail yazarı 1980’den beri birçok davada yer almıştır. Cyprus Mail’de tertipli olarak yazmaktadır, akıcı Yunanca ve Türkçe konuşmaktadır. Kıbrıs’a ve Türkiye’ye karşı, yaşam hakkının yasal prosedür hakkı ihlaline kabul eden Güzelyurtlu davasında başarı göstermiş oldu.

Oğuzhan Hasipoğlu – KKTC Cumhurbaşkanlığı Görüşme Ekibi Hukuk Danışmanı, KKTC Milletvekili

 Kıbrıs Görüşme sürecinde şu görevlerde bulunmuş oldu: Annan Planı Görüşme sürecinde Deniz Hukuku Teknik komite üyesi (2004), Altı başlıktan görevli Görüşme Heyeti Üyesi ve Hukuk Danışmanı (2010 – 2015), Kıbrıs Müzakereleri Iyelik Komitesi Üyesi (2015). 2017’de ise İsviçre’de gerçekleşen Kıbrıs Müzakerelerinde UBP temsilcisi olarak yer aldı. Slovakya Büyükelçiliği himayelerinde düzenlenen, Kıbrıs Türk ve Rum siyasal partilerinin aylık toplantılarına UBP Dış İlişkiler üyesi olarak katıldı.

Dr. Christian Heinze – “Kıbrıs Cumhuriyeti” Yüksek Anayasa Mahkemesi Başkanı Asistanı (1963): İçtihat Bilimi, Hukuk Doktoru.

Anayasa Hukuku ve Iktisat ve Kamu Hizmetleri İdari Hukuku alanlarında 1966’dan beri avukatlık yapmaktadır. Hukuki ve siyasal mevzularda yazılar yazan Prof. Heinze, Avusturya’da emekli olmuştur. Geçici görevler: 1961-63 Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) Alman Büyükelçiliği, Paris.


Okumaya devam et.

Gündem

Süper Loto’da çekiliş heyecanı! Sonuçlar ve çekiliş canlı yayını millipiyangoonline.com’da!


class=”cf”>

Sisal Talih tarafınca meydana gelen Süper Loto çekilişi bu akşam millipiyangoonline.com’dan yapılacak olan canlı gösterim ile neticeleri açıklanacak.

Süper Loto; Salı, Perşembe ve Pazar günleri olmak suretiyle haftanın 3 günü çekiliyor.

Süper Lotoda çekiliş heyecanı Sonuçlar ve çekiliş canlı yayını millipiyangoonline.comda

SÜPER LOTO SAYFASI İÇİN TIKLAYINIZ

Süper Loto oynamanın kuralları neler?

1 ile 60 sayı arasından 6 tane sayının bilinmesine dayanan bir oyun olan Süper Loto’da minimum 2, en fazla 6 tane sayıyı doğru tahmin ederek değişik miktarlarda ikramiye kazanılıyor. Kazanma oranı oynanan kolon ve malum numara adedine nazaran değişiyor. Oyunseverler kolonları kendileri doldurabildiği benzer biçimde ek olarak sayıları direkt bayiye söyleyerek yada “Sen Seç” ile terminalden rastgele sayı seçtirerek de Süper Loto oynayabiliyor. 18 yaşından büyük her insanın oynayabileceği Süper Loto’da her kolonun fiyatı ise 3 TL. Oyunun kurallarıyla ilgili detaylı bilgiye https://www.millipiyangoonline.com/super-loto/kurallar adresinden ulaşmak mümkün.

Tüm çekilişler canlı yayınlanıyor!

class=”cf”>

Şisal Talih’ın son teknolojiyi kullanarak oluşturulan teknik altyapı ile noter huzurunda gerçekleştirdiği çekilişler canlı olarak yayınlanmaya devam ediyor. Tüm çekiliş süreçleri “Dünya Piyango Birliği” (World Lottery Association) standart ve kurallarına uygun şekilde organize ediliyor ve en büyük öncelik şeffaflığa veriliyor.

Dünya Piyango Birliği sertifikalı, son teknoloji ürünü yeni çekiliş makineleriyle kurulmuş olan ve ŞANS MERKEZİ adında olan çekiliş stüdyosunda düzenlenen çekilişler, www.millipiyangoonline.com sitesinden canlı olarak yayınlanıyor ve dileyen hepimiz çekilişe katılabiliyor.


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler