Connect with us

Gündem

Koronavirüse rağmen kumar oynayan 15 kişiye, 62 bin 800 lira cezaTekirdağ İl Güvenlik Müdürlüğü ekipleri, Süleymanpaşa ilçesine bağlı Ertuğrul Mahallesi’nde ruhsatsız bir kahvehanede kumar oynandığı suç duyurusu üstüne emek harcama başlattı.

Asayiş Şube Müdürlüğü ve Kabahat Araştırma Ofis Amirliği ekipleri, derhal kahvehaneye operasyon düzenledi. Kahvehane sahibi O.A.’nın da aralarında bulunmuş olduğu 15 kişiye toplam 62 bin 800 lira ceza uygulandı.

Kumar oynayanlar içinde bulunan H.A., hakkında 2 ayrı suçtan arama kaydı bulunduğunun ortaya çıkması üstüne gözaltına alındı.

O.A. hakkında ise, ‘Kumar oynanması için yer ve olanak sağlama’ suçundan adli işlem başlatıldı.


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Bakan Soylu’dan AK Partili Özlem Zengin’e sosyal medyadan hakarete sert tepkiİçişleri Bakanı Süleyman Asil’nun toplumsal medya hesabı üstünden yapmış olduğu izahat şu şekilde:

Grup Başkanvekilimiz Hasret Varlıklı’e toplumsal medyadan meydana getirilen insanlık dışıdır ahlaksızlıktır. Gereği yapılıyor. Toplumsal medyada kişilik/saygınlık suikastleri,hakaret ve sövgüler dizgesel hücum mekanizması oldu. Tekerrür etmemesi için acilen adım atılmalıdır. Geçmiş olsun Hasret Varlıklı.
Okumaya devam et.

Gündem

Bakır Eylül 2011’den bu yana en yüksek seviyesindeEmtia piyasasında işlem gören ürünlerde geçen hafta kayda kıymet yükselişler görüldü. Bilhassa bakır 4,0664 dolarla Eylül 2011’den bu yana en yüksek seviyesini görmüş oldu.


Bakır Eylül 2011'den bu yana en yüksek seviyesinde

Emtia piyasasında geçen hafta genel olarak pozitif bir seyir izlenirken, pamuk, nikel ve platinin yanı sıra bakır  fiyatlarındaki artış dikkati çekti.

BAKIR ÖN PLANA ÇIKTI

Bir yılda toplamda yüzde 95 zamlanan bakırın libresi de 4,0664 dolarla Eylül 2011’den bu yana en yüksek seviyesini görmüş oldu. Analistler, Çin’den gelen güçlü talep ve koronavirüs salgınında aşılama çalışmalarının etkisiyle küresel büyümenin destekleneceğine dair beklentilerin bakır fiyatlarını yukarı yönlü etkilediğini söylemiş oldu. Bakır tutarları, geçen hafta Çin’de dinlence olmasına rağmen yükseliş eğilimini sürdürdü.

ÇİN’DEN GELEN KUVVETLİ TALEP BAKIR FİYATLARINI ETKİLEDİ

Çin’den gelen güçlü talep ve koronavirüs salgınında aşılama çalışmalarının etkisiyle küresel büyümenin artacağına olan eğilim bakır fiyatlarını artırdı.

Bakır Eylül 2011 den bu yana en yüksek seviyesinde #1

ARTAN TALEP FİYATLARA YANSIDI

Analistlere gore ABD’deki ekonomik destek paketine ilişkin gelişmeler, dolar endeksinin seyri ve koronavirüs salgınına ilişkin haber akışı, piyasa fiyatlamaları açsısından belirleyici olmaya devam ediyor. Analistler, emtia tarafında üretim tahminlerindeki düşüş ve artan küresel talebin geçen hafta emtia fiyatlarını yukarı yönlü etkilediğini söylemiş oldu.


Okumaya devam et.

Gündem

30 yıldır atık deposuna dönüşen barajın sularını halka içirecekler!


Antalya’nın içme suyu ihtiyacını karşılamak için Isparta ve Burdur illeri sınırlarında yer edinen Karacaören Barajından su taşınması için 2014’te temeli atılan sadece yarım kalan isale hattı tekrardan ihaleye çıkarılacak. Ortalama yüzde 25’i tamamlanan 43 kilometrelik isale hattı ile Varsak Mahallesinde yapılması planlanan arıtma tesisinin ihalesi 26 Şubat tarihinde Ankara’da DSİ Genel Müdürlüğü’nde yapılacak. Geçmişte toplu balık ölümleriyle gündeme gelen Karacaören Barajı’nın suları, balık çiftlikleri ve evsel atıklar yüzünden ağır kirlilikle karşı karşıya. Antalya Büyükşehir Belediyesi Eylül 2017’de yapmış olduğu açıklamada, Karacaören Barajı yerine Manavgat Oymapınar Barajından su temin edilmesi yönünde proje emek vermesi yapıldığı kaydedilmişti.

KARACAÖREN’DEN SU TEMİNİ İÇİN 26 ŞUBAT’TA İHALE YAPILACAK

Antalya’da senelerdir münakaşa mevzusu olan Karacaören Barajından içme suyu temini projesi tekrardan ihaleye çıkarılıyor. Toplam 43 kilometrelik isale hattı ve arıtma tesisinden oluşan Karacaören 2 Barajı İçme Suyu Projesi için 26 Ocak’ta DSİ Genel Müdürlüğü İçmesuyu Dairesi Başkanlığı’nda ihale yapılacak. İhale kapsamında yapılacak işler içinde 2014’te yapımına başlanan sadece 13 kilometrelik kısmı tamamlandıktan sonrasında yüklenici şirket ile sözleşmenin sonlandırılmasının arkasından yarım kalan isale hattı ile su alma yapısı ve 1 arıtma tesisi bulunuyor.

2014’TE İKİ BAKANIN TEMELİ ATTIĞI PROJE 2017’DE SONLANDIRILMIŞTI

Antalya’nın içme suyu ihtiyacını 2045 yılına kadar karşılayacağı belirtilen Karacaören projesi baraj suyunun kirliliği yüzünden geçtiğimiz yıllarda da münakaşa mevzusu olmuştu. 2014 senesinde devrin Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile devrin Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu’nun katılımıyla temeli atılan Karacaören su temini projesini ECETAŞ İnşaat Endüstri ve Tecim A.Ş üstlenmişti. Sadece Mayıs 2017’de DSİ şirket ile meydana getirilen 138.4 milyon TL’lik sözleşmeyi sonlandırdı.

KARACAÖREN II HES’TEN ARITMA TESİSİNE SU ÇEKİLECEK

Tekrardan ihale edilerek ortalama 2,5 yılda tamamlanması beklenen proje ile Karacaören II HES’ten Varsak’taki arıtma tesisine 2,5 metre çapındaki çelik borularla su çekilmesi planlanıyor. Arıtma işleminin arkasından içme ve kullanma suyu olarak kullanılması planlanan Karacaören Barajı’nın ana deposu olan Aksu Çayı ile baraja dökülen Isparta Çayı ve Kovada çayları senelerdir ağır bir kirlilikle boğuşuyor.

KARACAÖREN BARAJI BALIK ÖLÜMLERİYLE GÜNDEME GELMİŞTİ

Yazları bazen balık ölümlerinin görüldüğü Karacaören Barajının sularının tarımsal üretimde bile kullanılmasına karşı çıkan uzmanlar, içme suyu olarak değerlendirilmesinin yanlış bulunduğunu korumak için çaba sarfediyor. 2017 senesinde mevzuyu gündeme getiren haberimizin arkasından bir izahat icra eden Antalya Büyükşehir Belediyesi, projeyi sahiplenmemiş ve sürecin DSİ tarafınca yürütüldüğüne işaret etmişti:

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KARACAÖREN PROJESİNİ SAHİPLENMEMİŞTİ

Karacaören Projesi DSİ 13. Bölge Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olup, plan, proje ve imalat aşamalarında Kurumumuzun herhangi bir dahli bulunmamaktadır. Bu suyun içme ve kullanma suyu olarak temini ve iletilmesine ilişkin tüm çalışmalar DSİ tarafından gerçekleştirilmekte olup; işin yüklenicisi ile DSİ sözleşmesini sonlandırmıştır. 15.10.2014 tarihinde DSİ Genel Müdürlüğü ile ASAT Genel Müdürlüğümüz arasında yeniden yapılan protokol neticesinde Manavgat içme suyu temin ve arıtma tesisleri devir alınmıştır. Ayrıca Oymapınar Barajından 13,5 m³/sn debi ile su temini hakkımız bulunmaktadır. Bu kapsamda proje çalışmalarında son aşamaya gelinmiş olup projelerin bitirilmesine takiben inşaat faaliyetlerine başlanacaktır. Kurumumuz kentimizin temiz, sağlıklı ve sürdürülebilir kaynaklardan içme ve kullanma suyu ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla çalışmalarına hızla devam etmektedir.”

SİYANÜRDEN ARSENİĞE, KURŞUNDAN CİVAYA METAL KİRLİLİĞİ

DSİ tarafınca ihaleye çıkarılacak olan proje kapsamında meydana getirilen su analizlerine bakılırsa Karacaören Barajı’nda siyanürden arseniğe, kurşundan civaya, çinkodan bakıra birçok başlıkta metal kirliliği bulunuyor. İhale dosyasında da yer edinen Arıtma Tesisi Kati Raporu’na bakılırsa barajın sularındaki kirlilik İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik’e bakılırsa sınır değerlerin altında içeriyor.

ARITMA TESİSİ RAPORU: ‘ÖN OZONLAMA İLE ARITILACAK’

Barajın sularında meydana getirilen değerlendirmede kimyasal oksijen ihtiyacının litrede 48 mg olarak belirlendiği bilgisine yer verilen raporda, “Bu kirliliğin nedeni de balık çiftlikleri olduğu düşünülmektedir. Ön ozonlama ile arıtımı sağlanacaktır” ifadelerine yer veriliyor.

KARACAÖREN BARAJ GÖLÜ YAKLAŞIK 30 YILDIR KİRLETİLİYOR

İnşasına 1977 senesinde başlanan, 1990-93 yıllarında ise işletmeye alınan Karacaören Barajı ve HES’in yapımında içme ve kullanma suyu amacı taşınmadığı için su toplama havzasında bir koruma önlemi de bulunmuyordu. Baraj gölü içinde ve göle karışan akarsular üstünde oluşturulan oldukca sayıda endüstriyel balık çiftliği ile Isparta’daki Deri Organize Sanayisinin atıkları Karacaören için senelerdir en mühim kirlilik deposu. Barajın su toplama havzasında Isparta’nın Eğirdir ve Sütçüler ilçeleriyle, Burdur’un Ağlasun ve Nahiye ilçelerine bağlı oldukca sayıda yerleşim bulunuyor.

2017’DE GÖLÜ KORUMAK İÇİN ÖZEL HÜKÜMLER ÇIKARILDI

Antalya için içme suyu temin edilmesi gündeme ulaştıktan sonra Ziraat ve Orman Bakanlığı’nca 2017 senesinde Karacaören Barajının sularının korunmasına yönelik Hususi Hükümler getirildi. Buna bakılırsa barajın su toplama havzasını oluşturan bölgede organik tarıma geçilmesi, yeni balık çiftliğine izin verilmemesi, havzadaki su kaynaklarına atık bırakılmaması, tüm havzada arıtma sistemine geçilmesi ve madencilik faaliyetlerinin denetim altına alınması benzer biçimde hükümler içeriyor.

BARAJIN SU TOPLAMA HAVZASINDA ONLARCA MERMER OCAĞI VAR

Sadece uzmanlara bakılırsa ortalama 30 senedir denetimsizce kirletilen Karacaören Baraj Gölü için çıkarılan hususi hükümlerin uygulanabilmesi olanaksız görülüyor. Hususi Hükümlerin çıkarılmasının üstünden dört yıl geçmiş olmasına karşın kirliliğin önlenmesi mevzusunda yol alınmadığına işaret edilirken barajın koruma kuşağı içinde halen madencilik ruhsatı verilmesi endişeleri haklı çıkarıyor. Barajın su toplama havzasında halen faaliyetini sürdüren oldukca sayıda mermer ocağı bulunuyor.

ÖZEL HÜKÜM KURALLARI MADEN FİRMASININ İNSAFINA TERK EDİLDİ

Karacaören 1-2 Baraj Gölleri Hususi Hükümleri’ne bakılırsa Uzak Mesafeli Koruma Alanı sınırları içinde yer edinen bir mermer ocağına 26 Ocak 2021 tarihinde Isparta Valiliği’nce ÇED Lüzumlu Değildir verildi. CFG Mad. San. Ve Tic. A.Ş. adlı hususi bir şirket tarafınca işletilecek olan mermer ocağı için hazırlanan proje tanıtım dosyasında, ilgili firmanın içme suyu kaynağını kirletmeyeceğine dair taahhütlerine yer verilerek şöyleki deniliyor: Söz konusu faaliyet alanı Karacaören 1-2 Baraj Gölleri Özel Hükümleri kapsamında ‘Uzak Mesafeli Koruma Alanı’nda (Maksimum su kotundan itibaren yatayda 1000 m Havza sınırı) kalmaktdır. Söz konusu özel hükümler kapsamında maden arama ve işletme dönemleri ile sonrasında uyulması gereken hususlar, doğaya yeniden kazandırma faaliyetleri, kullanılan yolların bakımı gibi madencilik faaliyetlerine ilişkin detaylı hükümler ile havzada yapılacak herhangi bir faaliyette uyulması gereken genel hükümler yer aldığından, faaliyetin inşaat, işletme ve sonraki dönemlerinde Karacaören 1-2 Baraj Gölleri Özel Hükümlerine uyulması ve uyulacağını beyan ve taahhüt ederiz.”


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler