Connect with us

Türkiye

Kılıçdaroğlu’nu tehdit eden Alaattin Çakıcı’ya tepki: Kabul edilebilir değil

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, CHP öncüsü Kılıçdaroğlu’nu tehdit eden Alaattin Çakıcı’ya reaksiyon gösterdi. Kalın, “Savcılık tahkikat başlattı. Türkiye’de kimsenin kimseyi bu şekilde tehdit etmesi kabul edilebilir değil. Sürecin bitirmesini bekleyeceğiz. Mahkemeler gereğini yapacaktır” diye konuştu.

 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, NTV canlı yayınında Ahmed Arpat’ın suallerini cevapladı. Kalın bilhassa son günlerde çok tartışılan, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Heyeti azası Bülent Arınç’ın Demirtaş ve Kavala için sarf ettiği sözleri açıkladı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, Alaattin Çakıcı’nın CHP Öncüsü Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik tehdit mektubuyla alakalı de konuştu.

Koronavirüs yakalanan ve rehabilitasyon gördükten sonra iyileşen Kalın hastalık sürecine ait, “O kadar dikkat etmemize karşın kaptık. Nezle, grip gibi atlattık. Kısa bir müddette toparladım. İlk belirdiği anda Reisicumhurumuzdan uzaklaştım, onun sıhhati hepimizinkinden daha ehemmiyetli. İsimi konmamış bir karantinaya aldım kendimi. Test2 pozitif gelince hemen karantinaya ve rehabilitasyona geçtim. Rehabilitasyon süreci zorlu değildi. İstirahat ettik. Benim için iyi bir fırsat da oldu, işleri telefonla izledim. Elimde bir kitap çalışması vardı, onu bitirdim. Randımanlı bir karantina dönemi oldu.” diye konuştu.

SALGIN İÇİN ALINAN YENİ ÖNLEMLER

Artan koronavirüs salgına ve önlemlere ait değerlendirmelerde bulunan Kalın, “Yurttaşın bu konuda şuur sahibi olması çok ehemmiyetli. Bir hayli Avrupa ülkesinde de bu önlemler uygulanıyor. Bu önlemler sürece göre yine ele alınacak. Salgının sürecine göre önlemler azalabilir, artabilir. Önlemlere uymak hastalanmaktan sağlık kurumu yatmaktan iyidir. Lütfen önlemlere uyalım. Sıkı bir şekilde bu önlemlere uymamız gerekli. Aşı çalışmalarında da çok aceleci olmamız gerekli. Allahın izniyle bunlar başarılı neticeler verecek. Aşının salgını tamamiyle durdurması için vakte ihtiyaç var.” ifadelerini kullandı.

ARINÇ’IN KAVALA VE DEMİRTAŞ ÇIKIŞI

Cumhurbaşkanlığı YÜK Azası Bülent Arınç’ın Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala’nın tahliyesini istemesiyle alakalı de konuşan Kalın, “Reisicumhurumuz yerine sözcü gibi konuşmuyorlar. Onlar kendi görüşlerini dile getiriyorlar, Reisicumhurumuz da bunları dinliyor. Tüm bunların istişareleri yapıldıktan sonra siyaset haline gelmesi Reisicumhurumuzun istemiyle olan bir şey. Harbiden çok dinleyen, istişare eden, not alan bir öncüden söz ediyoruz. Bu iki isim üzerinden tartışmak istemem. Sorunu yalnızca bu iki kişinin davasına indirgemek istemem. Bunlar zati yargı reformu içerisinde konuşulan konular. Toplumdaki kimi hassasiyetleri de göz ardı etmemek lazım. Sn. Arınç bu şekilde konuştuğunda belki adli bir açıdan konuşuyor fakat bunu yaşanan olaylardan bağımsız ele almak olanaksız.” dedi.

ÇAKICI’NIN KILIÇDAROĞLU’NUN TEHDİDİ

Kılıçdaroğlu’nu tehdit eden Çakıcı ile ilgili da izahta bulunan Kalın sözlerini şöyle sürdürdü: “Savcılık soruşturma başlattı ve hukuki süreç ilerliyor. Türkiye’de kimsenin kimseyi bu şekilde tehdit etmesi kabul edilebilir değil. O sürecin bitirmesini bekleyeceğiz. Umarım hukukun kaideleri içerisinde ne gerekiyorsa mahkemeler gereğini yapacaktır. Sn. Bahçeli’nin Çakıcı ile eskiye giden bir arkadaşlığı olması da onun belki bir vefa duygusuyla söylediği bir şey. Hukukun ortaya koyduğu normlarla bir çatışma olmaması gerekir.”

EKONOMİ VE HUKUKTA REFORM HAZIRLIĞI

“Değişime alışmak zorundayız, yeni yasalar yapmayız. AB perspektifi hala ehemmiyetli, kaybedilmiş değil. Yurttaşlarımızın demokratik hak ve özgürlüklerini yükseltecek yeni yasalar yapılacak. 11 Eylül’den sonra AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’nin aldığı tedbirleri anımsayın. Her demokratik ülkenin gözetmesi şart olan bir balans bu. Özgürlük-güvenlik balansını sağlamak gerekiyor. Değişik düşünmenin ahlakını savunarak yapmalıyız.”

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’DE BIDEN’IN BAŞKAN SEÇİLMESİ

“Biden idaresi hali hazırda şekillenmedi, göreceğiz. Amerikan idaresinin başında kim olursa olsun, Türkiye’yi göz ardı edebilecek bir yaklaşıma sahip olmaları olanaksız. Kendi çıkarları için de bu böyledir. Trump gelirken de bir sürü şey söyledi, bir şekilde ilişkiler rayına oturdu. Biden idaresi de gelse, Trump idaresi de devam etse, Türkiye’nin AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ile ilişkilerinde 2 tane milli güvenlik mevzusu var: 1) PKK 2) FETÖ. Türkiye kenara atılabilecek bir ülke değil. PKK ve FETÖ bizim için milli güvenlik mevzusudur.”

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’NİN YAPTIRIM TEHDİTLERİ

“Patriotları almak için AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ile 6 sene mütalaa ettik. Blöf yaptığımızı sandılar. Ne vakit Ruslarla imzaladık, blöf olmadığını anladılar. S-400 ve F-35 meselesi nesnel gerçeklere dayanmıyor. Görüş ayrılıkları AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’ni yanlış tercihleri neticeninde bu noktaya geldi. KATSA konusu kurultayda devam ediyor. Trump bunu imza atabilir, geri iade edebilir, Biden’a bırakabilir. Yaptırım dili ve metodu, bilhassa Türkiye gibi bir ülke için yapıcı bir metot değil. Türkiye’ye yaptırım diliyle konuşursanız siz kaybedersiniz.”

Gündem

Prof. Dr. İbrahim Benter müjdeyi verdi: Pandeminin sonunu getirecek

Aşıyı kabul eden Türk bilim adamları Hasret Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin’in peşinden koronavirüs ilacını kabul eden Türk bilim insanı Prof. Dr. İbrahim Benter, ilacın etkinliğiyle ilgili ümit veren açıklamalarda bulunmuş oldu. Benter, “Bu ilaç hasta olanları tedavi edebilecek. Koronanın tedavisi bulunmuştur ve pandeminin sonunu getireceğine inanıyorum” dedi.

Koronavirüs aşısıyla ilgili Almanya’da yaşayan Türk bilim adamları Prof. Dr. Uğur Şahin ile Hasret Türeci‘nin yapmış olduğu bulgu tüm dünya büyük ümit vermişti. Aşıda dünyanın takdirini kazanan çalışmaların peşinden bir güzel haber de koronavirüs ilacından geldi.

İLK KORONA İLACI ÜRETİLDİ

Türk bilim adamları ilkin aşıyı buldu, peşinden kontrol geliştirdi, şimdi de korona ilacını buldu. Bu kapsamda Prof. Dr. İbrahim Benter’in çalışmalarıyla Formycon şirketi ilk korona ilacını üretti.

“KOVİD-19’UN TEDAVİSİ BULUNMUŞTUR”

İlaçla ilgili Kanal D Haber‘e konuşan Prof. Dr. İbrahim Benter, “Kovid-19’un tedavisi bulunmuştur.” açıklamasını yapmış oldu.

Benter, konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı: “Bu ilaç hasta olanları tedavi edebilecek, şu demek oluyor ki bu aşıyı almış yada almamış hasta olan insanoğlu bu ilacı kullanarak virüsün vücuttaki zararlarını önleyebilecek. Kısa ve uzun solukta bu ilaç oldukca etkili olacak.

“İLAÇ PANDEMİNİN SONUNU GETİRECEK”

Virüs mutasyona uğrayıp değişse bile ve aşılara karşı bir direnç sağlasa bile bu yaklaşımla biz bu hastalıkları tedavi edebileceğiz. Yan tesirleri ve dozları mevzusunda bir şey söylemek daha erken fakat umut ediyoruz ki fazla bir yan tesiri olmadan başka yararları da olan bir ilaç. Koronanın tedavisi bulunmuştur. Bu şuan da pandeminin sonunu getireceğine inanıyorum.”

İLAÇ KORONAVİRÜSÜN GELİŞ KAPILARINI KAPATIYOR

Geliştirilen ilaç, hücrelerin bu virüsle enfekte olmasını tamamen engelliyor ve virüsün vücuda girmek için kullandığı ACE2 reseptörlerini kullanıyor. İlaç tam olarak koronavirüslere etkin bir halde bağlanan ACE2 antikor füzyon proteininin geldiği yerde etkili oluyor. Bir anlamda koronavirüsün geliş kapılarını kapatıyor. İlacın, virüsün mutasyonlara uğramış haline karşı da etkili olduğu açıklandı. Formycon’un CEO’su Carsten Brockmeyer, yapmış olduğu açıklamada, artık hastaneye kaldırılan insanların bir tedavi seçeneğine daha haiz olduklarını açıklamıştı.

“GELECEKTEKİ KORONAVİRÜS SALGINLARI BU ŞEKİLDE ÖNLENECEK”

Brockmeyer, ilacın bu aşamada çözüm bulunduğunu belirterek, “Antikorlar, SARS CoV-2 virüsünün yüzeyindeki çok özel bölgelere yöneliyor. Ancak bunları etkisiz hale getirmek için virüsün küçük bir mutasyonu yetiyor. Bu ilaçla, virüsün hücrelere nüfuz etmek için kullandığı giriş kapısını bloke ediyoruz. Bu da mutasyonlara karşı maksimum koruma sağlıyor. Gelecekteki koronavirüs salgınları bu şekilde önlenecek” diye konuşmuştu.

EN ERKEN TARİH 2022

İlacı geliştiren şirket, ABD ilaç onay merkezi ve Avrupa Birliği onay merkezi ile temasa geçtiklerini ve süratli onay için sürecin yürütüldüğünü deklare etti. Sadece en süratli onay bile ilacı sadece 2022 başlarında piyasaya sürebileceklerini gösteriyor.

İBRAHİM BENTER KİMDİR?

Prof. Dr. İbrahim F. Benter 1962 senesinde Lefkoşa’da dünyaya geldi. Türk Maarif Kolejinde okuyan Prof. Dr. İbrahim Benter, 1980-2000 yıllarında ABD’de bulunmuş oldu. 1985’de Florida Üniversitesi Kimya Fakültesi’nden mezun oldu. New York Tıp Fakültesi’nde okudu ve Ohio State Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1991’de doktora aldı. Cleveland Clinic Foundation da Beyin ve Damar Bölümünde uzmanlık yapmış oldu. Wake Forest Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Hipertansiyon Araştırma Bölümünde araştırmacı olarak çalışan Prof. Dr. İbrahim Benter, 1994’da Memphis de Tennessee Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde ve Göz Fakültesi’nde ilkin Destek Doçent ve sonrasında Doçent olarak çalıştı.

Eğitim ve araştırma mevzularında birçok ödüller aldı. En mühim buluşu olan angiotensin-(1-7) diye malum bir hormon kanser, hipertansiyon ve kalp hastalıkları için deneniyor. 2001-2012’de Kuveyt Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Ana Bilim branşında Profesor, bölüm başkanı ve bircok yönetimsel makamlarda çalıştı. Eylül 2012’den beri Oxford Üniversitesinde çalışıyor. Nobel ödüllü Profesör Sir John Vane ve Profesör Sir Martin Evans’la çalıştı. Araştırma mevzusu hipertansiyon ve şeker hastalarında kalp ve damar problemlerinin tedavisidir.

VAKIF ÇALIŞMALARINDA GÖREV ALDI

ABD’da ve Kuveyt’te birçok vakıflarda etken görevler aldı. 1996 da New York’ta öğrenci iken ABD Kıbrıs Türk Talebeler Derneğini kurdu ve ABD’nın birçok yerinde tahsil gören Kıbrıslı talebelerle bağlantı kurarak Kıbrıs davasına yararlı olacak birçok faaliyetler yapmış oldu. Bulunmuş olduğu değişik yerlerde bilhassa gençlere yönelik İslami, Hristiyan ve Musevi kuruluşlarla emek harcamalar düzenledi. Gençleri esrar vb. fena alışkanlıklardan kurtaracak ve eğitim mevzularında destek olacak faaliyetler düzenledi. Memphis şehrinde bir vakıf kurdu ve o bölgedeki insanlara hizmet verecek bir okul ve spor merkezi kurdu. Bilhassa fakirlere sıhhat mevzularında destek olacak programlar düzenledi. Yaz programları düzenleyerek yoksul bölgelerdeki lise talebelerinin yazları üniversitede araştırma laboratuvarlarında emek vererek hem para kazanmalarını ve hem de fen eğitimi alarak kaliteli üniversitelere girmelerini sağlamış oldu. Ortadoğu ve Afrika dahil birçok ülkede fakirlere yardım programları geliştirdi.

Okumaya devam et.

Türkiye

Son Dakika: Yılbaşında 4 gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak

Son dakika: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüs tedbirleri kapsamında yılbaşında 31 Aralık Perşembe saat 21:00’den 4 Ocak Pazartesi 05:00’e kadar kesintisiz sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağını açıkladı.

Son haftalarda 30 bin bandında açıklanan koronavirüs vakalarının ardından salgınının yayılmasını önlemek amacıyla hafta içi ve hafta sonu belirli saatlerde uygulanmak üzere sokağa çıkma kısıtlaması getirilirken, yılbaşında nasıl bir yol izleneceği merak konusu olmuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüs gündemiyle gerçekleşen Kabine Toplantısı’nın ardından vatandaşların merak ettiği konuya açıklık getirdi.

4 GÜNLÜK SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI İLAN EDİLDİ

Erdoğan, yaptığı açıklamada, “Sokağa çıkma kısıtlaması, 31 Aralık Perşembe saat 21.00’dan 4 Ocak saat 05.00’a kadar uygulanacak” ifadelerini kullandı.

Kısıtlama ile ilgili İçişleri Bakanlığı kapsamlı bir genelge yayınlayacak.

Okumaya devam et.

Dünya

ABD, Türkiye’ye uygulanacak S-400 yaptırımlarını açıkladı!

ABD, Türkiye’ye Rusya’dan aldığı S-400’ler nedeniyle uygulayacağını açıkladığı CAATSA yaptırımlarını duyurdu. Buna göre, Savunma Sanayii Başkanlığı, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ve kurumun üç çalışanı yaptırım listesine alındı.

ABD, Rusya‘dan S-400 sistemlerinin alımı nedeniyle Türkiye‘ye bazı yaptırımlar uygulama kararı aldı.

Amerikan Hazine Bakanlığı’nın sitesinden yayınlanan açıklamada, Savunma Sanayi Başkanlığı ve kurumun başkanı İsmail’in Demir’in yanı sıra Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı ve Roketsan Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Yiğit, Savunma Sanayi Başkanlığı Hava Savunma ve Uzay Daire Başkanlığından Serhat Gençoğlu ve Mustafa Alper Deniz’in de yaptırım listesine alındığı belirtildi.

POMPEO’DAN AÇIKLAMA

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, yaptırım kararının açıklanmasından sonra yaptığı açıklamada, “Türkiye’yi S-400 sorununu derhal ABD ile koordinasyon içinde çözmeye çağırıyoruz” dedi. Pompeo, ‘S-400 alımının Amerikan askeri teknolojisinin ve personelinin güvenliğini tehlikeye atacağı’ yönündeki görüşlerini Türkiye’ye ‘en üst seviyede’ ilettiklerini söyledi.

YAPTIRIMLAR NEYİ İÇERİYOR?

Pompeo, yaptırımlar çerçevesinde İsmail Demir ile diğer üç ismin ABD’deki olası malvarlıklarının dondurulacağını, bu isimlere vize kısıtlaması getirileceğini belirtti. Yaptırımlar kapsamında Türkiye’nin Savunma Sanayi Başkanlığı’na ABD’den ihracat lisansı ve izni verilmeyeceğini söyledi.

CUMHURBAŞKANLIĞI’NDAN JET TEPKİ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD’nin S-400 yaptırımı ile ilgili olarak “Türkiye, savunma sanayi alanındaki hedeflerine ulaşmak için adımlarını kararlı bir şekilde atmaya devam edecek.” ifadelerini kullandı.

ÇAVUŞOĞLU: MENFAATLERİMİZDEN YAPTIRIM GELECEK DİYE VAZGEÇEMEYİZ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise skandal kararla ilgili “Doğu Akdeniz’deki hak ve menfaatlerimizden, bize yaptırım gelecek diye veya AB eleştirecek diye vazgeçmemiz söz konusu olamaz.” dedi.

İSMAİL DEMİR’DEN KARARLILIK MESAJI

ABD’nin yaptırım listesine ekleme kararı aldığı Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Demir, “Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Tam Bağımsız Savunma Sanayii hedefimizde kararlıyız” dedi.

Twitter üzerinden açıklamada bulunan Demir ifadelerine, “Şahsım veya kurumumuza yönelik yurt dışında alınan her hangi bir karar, benim ve ekibimin duruşunu değiştirmeyecek; Türk savunma sanayiini hiç bir şekilde engelleyemeyecektir” diye devam etti.

LAVROV: KİBİRLİ TUTUMUN TEZAHÜRÜ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ise yaptırım kararına ilişkin “ABD’nin Türkiye’ye yaptırım uygulaması, uluslararası hukuka karşı kibirli tutumunun bir başka tezahürüdür” dedi.

CAATSA YASASI NEDİR?

Trump’ın, Kongre’nin baskısıyla 2017’de imzaladığı yasa, esas olarak Rusya’nın ABD seçimlerine müdahale girişimi, Kırım’ı ilhak etmesi ve Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçıları desteklemesine karşı Obama döneminde getirilen yaptırımların güvence altına alınması amacını taşıyor.

2 Ağustos 2017’de resmen yürürlüğe giren CAATSA yasası, ABD’nin ulusal güvenliğine “tehdit” olarak değerlendirdiği İran, Rusya ve Kuzey Kore’ye karşı yaptırımların alınmasını öngörüyor.

Yasanın 231. maddesine göre, Rusya ile savunma ve istihbarat alanlarında çalışan kişilere karşı da yaptırım getirilebiliyor.

Bu yaptırımlar, Rusya Federasyonu için veya onun adına çalışan kişilerle bilerek “önemli işlem” yapan gerçek ve tüzel kişiler için de geçerli olabiliyor.

Bu kapsamda Türkiye’nin Rusya’dan S-400 sistemlerini alması, “önemli işlem” kategorisinde değerlendiriliyor ve yaptırım öngörülüyor.

YAPTIRIM LİSTESİNDE 12 MADDE VAR

CAATSA’nın 235. maddesi, ABD Başkanı’nın “ilgili kişi ve kuruluşlara getireceği” yaptırımları 12 maddede düzenliyor:

 • Yaptırım kapsamına alınan kişi ve kurumlara ihracat ithalat bankası desteğinin kesilmesi
 • Mal ve teknoloji ihracatı ruhsatı verilmemesi
 • ABD mali kuruluşlarından kredi tedarik edilmemesi
 • Uluslararası mali kuruluşlardan kredi verilmemesi
 • Mali kurumlara ABD Merkez Bankası ile doğrudan alışveriş yapma izni verilmemesi
 • Yaptırım kapsamına alınan kişi ya da kurumlarla ihale ya da sözleşme yapılmaması
 • Döviz üzerinden işlem yapılmasının yasaklanması
 • Mali kurumlar ve bankalar arasında ödeme ya da kredi transferlerinin yasaklanması
 • Yaptırım kapsamına alınan kişi ya da kurumların ABD topraklarında gayrimenkul sahibi olmasının yasaklanması
 • ABD kişi ve kurumlarının yaptırım kapsamına alınan kişi ya da kurumlardan sermaye ya da borç alışverişinin yasaklanması
 • Yaptırım kapsamına alınan kişilere ABD’ye giriş yasağı
 • Yaptırım kapsamına alınan kişi ve kurumlara benzer işlevi olan üst düzey görevlilere de yaptırım uygulanması.”

Yasanın ilgili maddesine göre, Başkan, bu 12 maddeden en az 5’ini seçip uygulamakla yükümlü.

Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler