Connect with us

Gündem

Kılıçdaroğlu: Hükümet sorun çözme kapasitesini kaybetti


Kılıçdaroğlu, “Erken seçimi, Türkiye’nin ağır faturayı ödememesi için istiyorum. Hükümet sorunları çözme kapasitesini kaybetti. Fatura ağırlaşmasın, topluma gidelim diyoruz” dedi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, geleneksel “yıl sonu“ değerlendirmesini gazetelerin Ankara temsilcilerine yapmış oldu. Kılıçdaroğlu, gazetelerin Ankara temsilcileriyle parti genel merkezinde bir araya geldi.

Cumhuriyet’ten Sertaç Eş’in haberine nazaran, Kılıçdaroğlu’nun sorulara mevzu başlıklarıyla verdiği yanıtlar şu şekilde:

– AİHM’nin Demirtaş sonucu: Kararın uygulanmasını Anayasa Mahkemesi söylüyor. Ben bu karara uymam dediğiniz süre Avrupa’dan kendinizi tamamen soyutlama etmiş oluyorsunuz. Demokrasi yükseltilebilir algısı tamamen yok oluyor. Sonucu uygulayacaklar fakat topluma, “elimiz makûm” diyecekler. Uygulanmamasının faturası ağır olur. Uygulamazlarsa da şaşırmam. Daha ilkin Anayasa Mahkemesi kararını da tanımadılar. Türkiye tamamen içe dönük bir ülke haline gelir.

– Erken seçim: Erken seçimi, Türkiye’nin ağır faturayı ödememesi için isterim. Hükümet sorunları çözme kapasitesini yitirdi. Satmaca ağırlaşmasın, topluma gidelim diyoruz. Türkiye’nin tepeden tırnağa yapılanması gerekiyor. Parlamenter sistem gerekiyor.

– Değişen iktisat yönetimi: O politikaları tatbik eden Erdoğan’dı. Erdoğan’ın çekilme etmesi lazım. 128 milyar dolarlık kaybın faturasını Erdoğan’ın ödemesi gerekmiyor mu? Yarın ne benzer biçimde bir siyaset izleyeceğini merak ediyorum. Merkez Bankası söylediklerinin tam tersini uyguluyor.

 Bahçeli’nin Akşener’e çağrısı: Meral Hanım lüzumlu yanıtı verdi. Bir dönem CHP’yi eleştirme görevi Bahçeli’ye verilmişti. Yetmeyince Erdoğan eleştirmeye başladı. Efendim biz CHP olarak iktidar olduğumuzda AKP’yi kapatacakmışız. Arkadaşlarımıza sormuş oldum, kimse söylememiş. Ciddi bir sıhhat problemi var. Eğer bu detayları kendisine biri dediyse o kişiyi tutup Saray’dan atması lazım. Eğer hayal dünyasının ürünü olarak bu eleştiriyi yapıyorsa ciddi bir sıhhat problemi var.

– S-400’lerin çalıştırılması: Türkiye hava savunması açısından bölgedeki en zayıf ülke. Kendinizi korumak için S-400’leri madem aldınız oluşturmak zorundasınız. Erdoğan kurar mı, kurmaz. Erdoğan ne diyorsa kesinlikle aksi vardır. Yapacağım diyorsa, bunu yapmayacaktır biliyoruz, zamana yayıp üstünü örtecektir. Rametli Ecevit, Kıbrıs’a çıkmış olduğu süre, gemimizi kullanamazsınız dediler. Ecevit’in gösterdiği cesareti göstermesi, S-400 sistemini kurması lazım. Yapmazsa ikinci papaz vakası olur. Verdiği sözü tutmayan 2.5 milyar dolarla dünyanın en pahalı hurdalığına haiz olan ülke olur.

– MİT TIR’ları: Bu dava değişik düşünenlerden intikam alma davasıdır. Hukuk davası olarak görmüyoruz. 24 ayrı web sitesinde yayımlandı görüntüler, sonrasında yasaklandı.

 CHP dindar mı? (Abdulkadir Selvi’nin “CHP’den dindar olması beklenemez” iddiasının anımsatılması üstüne): Hangi öngörüye dayanarak bunu ifade ediyor bilmiyorum. Tüzelkişiler değil, gerçek kişilerin inançlı olup olmadığı sorgulanabilir bir ihtimal. Tanrı’la kul arasındaki ilişkiye birisinin müdahale hakkı yok. Biz laik bir partiyiz. Kimsenin inancına başka bir kişinin müdahale etmesini doğru bulmayız. Kimin daha dindar bulunduğunu kim bilir. Tanrı’ın birisine verdiği bu şekilde bir yetki mi var? Selvi’ye bu şekilde bir yetki mi verilmiş. Yok o şekilde bir şey.

– Ezan evrenseldir: Ezan bugünkü okunuş şekliyle, diliyle artık evrensel bir halde. Türkçe-Arapça tartışmasının yapılmasını doğru bulmam. Namaza davet bulunduğunu ufak çocuk da biliyor.

‘SUÇLU SUÇLUDUR’

– Rahatsız etme iddialarında kara çalma da var (Kriminal vakalar partilerle özdeşleştirilebilir mi, sorusu üstüne): Bazıları iki üç senelik vaka, gereğini yapmışız. Bazıları kara çalma, Konya’da olduğu benzer biçimde… Bunu bir parti üstünden götürmek doğru değil. Şimdi tecavüze uğrayan şahıs falan partiliydi, bu doğru değil, Türkiye’yi ayrıştırır. Böyle bir durum var ise devletin derhal müdahil olması lazım. Tecavüzde bulunanın A yada B partili olmasının önemi var mı, suçlu suçludur. Vaka olmuş, biz duymazlıktan gelmişsek o süre haklı olur. O şekilde bir şey asla olmadı. AKP gündem oluşturamıyor. Hani “çamura yatmak” denir ya. AKP bugün çamura yatıyor. Bu mevzuda güvenli olun, benzer şekilde olayların üstüne gitsek oldukca daha değişik şeyler çıkabilir. Kişisel mevzuları parti meselesine dönüştürmek doğru değil. Şirin Ünal konusunu biz parlamentoya asla getirmedik. Fakat hukukçu dostlar takip etti. Bunu AKP’ye bağlayıp da şu şekilde bu şekilde yaptın demedik.

– Uyuşturuculardan vergi alınması: Kurumlar Kanunu’nda bir düzenleme yapılmış oldu 2006’da. Vergi cennetlerindeki paralar Türkiye’ye gelirse yüzde 30 oranında vergilenir. Tek koşulu vergi cennetleri listesinin cumhurbaşkanı kararıyla yayımlanması gerekiyor. Karar yayımlanmıyor. Vergi cennetlerindeki parayı getirip de devlet bankasına yatırmaz, vergi cennetine yatırır. Yolu ne, af kanunu. Hani diyor ya “paranın dini rengi yoktur” getir yatır, asla sorgulamayacağım, kimliğini de sorgulamayacağım diyor. Ilkin vergi cennetlerini niye yayımlamıyorsun. Man Adası örneğini de verdim. Para gelsin diyor, gelsin. Bunlar kirli para. Uyuşturucu, fuhuş parası. 15 senedir, bir kararname uygulanmıyor. Bu kararname çıkarsa tekrar o şekilde vergisiz kanun çıkaramazlar. Milyonlarca dolar uyuşturucu parası Türkiye’ye gelip bankaya yatacak, bu adama internasyonal saygınlık kazandırıyorsun, sıfır vergi alıyorsun bir de sırtını sıvazlıyorsunuz. Onlar benim vergici olduğumu da unuttu. Diyelim ki bir yeri bastınız, oradaki ürünlere el koyacak. Maliyeye bildirdikleri takdirde, vergi dairesi o ürünlerin kıymetini bulur. Vergi kaydını yaptırır ve vergisini alır. Kaçak çay yakaladıysanız, müsadere edersiniz, fakat onun kıymeti üstünden maliye vergisini alacağım der. Niçin Vergi Usul Kanunu diyor ki mevzusu kabahat teşkil eden gelirler dahi vergilenir… Fakat adamların dünyadan haberleri yok.

AŞI OLACAĞIM

Beş maskeyi dağıtmaktan aciz kaldılar. Tüm sıhhat çalışanlarına teşekkür ederim. Bir maaş ikramiye verin dedik. Onlar başka bir yol buldular. Yoğun bakımda çalışan bir hemşirenin maaşına 7 lira ek ödeme yatmış. İnanamadım. Orada da büyük adaletsizlikler var. İnsanlar onurlarına düşkün. Biz insani koşullarda çalışmak istiyoruz diyolar. Aşı gelirse, hangi aşı olursa, doktorlar şu aşıyı olacaksın derlerse olacağız.

‘DAVUTOĞLU’NUN ÇALIŞMASI GÜZEL’

– Parlamenter sistem (Seçimde sistem oylamasıyla mı karizmatik önder oylamasıyla mı milletin karşısına çıkacaksınız sorusu üstüne): Millet ittifakını oluşturan partiler parlamenter sistemle ilgili düşüncelerini olgunlaştırmaya çalışıyorlar. Hükümetlerin kurum sürecinde oluşabilcek sorunları aşabilecek bir emek verme yapıyoruz. Davutoğlu’nun emek harcaması güzel bir emek verme. Bir araya gelip çalışmamız gerekir esasen. İktidarda değil öncesinde uyuşmaslıkları çözmek lazım. Bir an ilkin de parlamenter sisteme geçmek gerek. Fazlaca uzun süreç olmaması lazım. 1-1,5 senelik süreçte Cumhurbaşkanı yetkilerinin parlameto ve yürütmeye devredildiği sistemi oluşturabiliriz. Takvimle kamoyunun önüne çıkılması lazım. Cumhurbaşkanının kim olması mevzusunda liderler karar verir. Adayın da yetkilerinin de devredileceğini bilmesi ve bu çabaya katkı vermesi gerekiyor.


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

AKP’li vekil ile Pervin Buldan arasında ‘risk haritası’ gerilimi


Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, illerin Covid-19 değerlendirme kriterlerine gore düşük, orta, yüksek ve oldukça yüksek riskli olarak gruplandırıldığı haritayı paylaştı.

Paylaşılan risk haritasına HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, ”Adıyaman’ı kaybettik fakat Uşak’ı aldık” ifadelerini kullandı. 

”SENİN BİLDİĞİN MAVİ DEĞİL”

Buldan’ın paylaşımını alıntılayan AKP Uşak Milletvekili İsmail Güneş, ”Bu mavi senin bildiğin mavi değil Ak partinin iki renginden biri. Dikkatli bak. 11 belediyenin 10’u Ak partide” paylaşımını yapmış oldu.


Okumaya devam et.

Gündem

Son dakika: 1 Mart korona tablosu ve vaka sayısı Sağlık Bakanlığı tarafından açıklandı!


class=”cf”>

Son dakika haberi… Sıhhat Bakanlığı, 1 Mart Günlük Korona Tablosu’nu paylaştı. Açıklanan tabloya gore, son 24 saatte 130 bin 536 Kovid-19 testi yapılmış oldu, 9 bin 891 kişinin testi pozitif çıktı, 69 şahıs yaşamını yitirdi. Ağır hasta sayısı 1215 oldu, 5 bin 947 kişinin Kovid-19 tedavisinin/karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 2 milyon 578 bin 181’e terfi etti.

Son dakika: 1 Mart korona tablosu ve vaka sayısı Sağlık Bakanlığı tarafından açıklandı

28 ŞUBAT KORONAVİRÜS TABLOSU

class=”cf”>

Sıhhat Bakanlığı, 28 Şubat koronavirüs tablosundaki kontrol sayısını 109 bin 639 olarak açıklarken, 8 bin 424 olay tespit edildiğini bildirmişti. Koronavirüsten 66 şahıs yaşamını yitirmiş, taburcu olanların sayısı 6 bin 511 ve toplam iyileşen sayısını ise 2 milyon 572 bin 234 olarak açıklamıştı.

Son dakika: 1 Mart korona tablosu ve vaka sayısı Sağlık Bakanlığı tarafından açıklandı


Okumaya devam et.

Gündem

Rekabet Kurulu geçen yıl 2.2 milyar lira idari para cezası verdiRekabet Kurulu, 2020’de, rekabet ihlalleri, birleşme ve devralma, menfi tespit-muafiyetlerin de aralarında olduğu 355 işlemle ilgili incelemesini sonuçlandırmış oldu.


Rekabet Kurulu geçen yıl 2.2 milyar lira idari para cezası verdi

Rekabet Kurulu, koronavirüs salgınının yaşandığı 2020’de piyasadaki fiyat artışlarının önüne geçerek, tüketicileri korumak ve piyasanın sıhhatli işlemesine katkı sağlamak için rekabet otoritesini etken olarak kullandı.

2.2 MİLYAR LİRA İDARİ PARA CEZASI

Kurul, söz mevzusu dönemde toplam 2 milyar 242 milyon 854 bin 974 lira yönetimsel para cezası verdi.

Kurul, kararlarının kapsamı, niteliği ve sonuçlarına nazaran, 65 rekabet ihlali, 220 birleşme ve devralma, 34 menfi tespit-muafiyet işleminin yanı sıra 34 öteki ve 2’si de yargı kararları dolayısıyla olmak suretiyle toplam 355 işlemi karara bağladı.

Rekabet ihlalleri alanında 65 işlemden 46’sında ret, 16’sında ceza sonucu veren Kurul, 3’üne ilişkin de görüş bildirdi.

SAĞLIKTAN TEKNOLOJİYE KADAR BİRÇOK ALANDA SORUŞTURMA YAPILDI

Kurul, akaryakıt, kargo, gübre üreticisi, maske, sinyalizasyon, yaş meyve sebze alanında etkinlik gösteren teşebbüslerin de aralarında olduğu 26 firmanın soruşturmalarını tamamladı. Soruşturma meydana getirilen teşebbüslerin, bilişim teknolojileri, telekomünikasyon, sıhhat hizmetleri, inşaat, lojistik, depolama ve posta, banka, ziraat ve tarımsal ürünler, makine endüstrisi, mobilya, kimya ve madencilik, sektörlerinde etkinlik gösterdikleri görüldü.

Rekabet Kurulu geçen yıl 2.2 milyar lira idari para cezası verdi #1


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler