Connect with us

Gündem

Kıbrıs ve Londra’da pek çok ilki başaran kadın Akile Nihad Işın vefat etti


Kıbrıs ve Londra’da pek oldukça ilki başaran hanım Akile Nihad Işın 95 yaşlarında Londra’da vefat etti.

Faruk Eskioğlu’nun Londra’da Bizim’Kiler kitabında Nihad Işın şöyleki tanıtılmıştı:

“Akile Nihad Işın (1926 Kıbrıs-Kırnı), TWPA’in kurucu üyesi ve onursal başkanı, ek olarak Federation of International Women’s Association’in yönetim kuruluna girmeyi başaran ilk Türk hanım unvanını taşıyor.

Fitnet Zeynel ve Safiye Ender (Asil Ender’in anası) ile beraber derneğin kurucu üyesi olan Akile Nihad Işın, ilk 10 yıl başkanlığını üstlendiği TWPA’in halen onursal başkanı.

1945’te İngiltere’nin bursuyla Cambridge Univeristy/Homerton College’de öğretmenlik, ondan sonra hukuk okudu. Kıbrıs’ta ilk Türk Kız Koleji’nin kurulmasına öncülük etti. 1950’lerin sonu 60’larda diş hekimi eşiyle beraber sıhhat yardımını organize etti. Adada iki topluma da hizmet verecek ambulans servisini kurdu. Lakademya’da oluşturulan ilk Rumlarla ortak radyoda hanım programları yapmış oldu. Kıbrıs’ın ikinci ehliyetli hanımı oldu.

Eşinin görevi sebebiyle Nijerya’da bulunmuş oldu. Eşini yitirdikten sonrasında Londra’da hususi Roxley Primary School’da öğretmenlik yapmış oldu. 1983’te Konsey’in kurulmasında Faik Müftüzade ile çalıştı ve Konsey’in danışmanı oldu. ”

KENAN EVREN’E SEVGİ GÖSTERMİŞTİ

12 Eylül 1980 darbesinin lideri Kenan Evren’in “cumhurbaşkanı” olarak 13 Temmuz 1988’deki Londra’ya resmi ziyareti ise örgütlü olarak protesto edilirken Kıbrıslı Türklerin kurduğu İngiltere Türk Hanımefendileri Yardım Derneği Başkanı olarak Akile Işın, Evren’e sevgi gösterisinde bulunanlar içinde yer almıştı.

Evren’in Londra ziyareti Büyükelçilik ve KKTC Temsilciliği’nin çabalarına karşı toplumdaki derneklerden pek destek görmemişti. Özgürlük’in 15 Temmuz 1988 Cuma günkü sayısı sayfa 11’de İngiltere Türk Hanımefendileri Yardım Derneği Başkanı Akile Nihad Işın’ın Evren’i hararetle kutlayarak “Sayın Cumhurbaşkanım, sayenizde üç gündür Londra’da bayram yapıyoruz. Sağ olun, var olun” söylediği yer almıştı.

FOTOĞRAF: Akile Nihad Işın’ın 90’ıncı doğum günü kutlamasından. Ayşe Doğan, Sevilay Direkoğlu, Akile Işın, Hanife Ceberrüt, Semra Şükrü. F: Aysin Yılmaz arşivinden, Kasım 2015, Londra


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Tüpraş İzmir rafinerisi bu ay tekrar üretime başlayacakTüpraş’ın üretime geçen yıl aralık ayında ara veren İzmir rafinerisinde üretim bu ay başından itibaren kademeli olarak yeniden başlamış olacağı duyuruldu.


Tüpraş İzmir rafinerisi,  bakım ve iyileştirme emek harcamaları amacıyla 2 Aralık 2020’de üretime ara vermişti. Tüpraş’ın üretimi bu ay başından itibaren kademeli olarak yeniden başlamış olacak.

DAHA ÖNCE DUYURULAN TAKVİME GÖRE HAREKET EDİLECEK

Firmanın cuma akşamı Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapmış olduğu açıklamaya bakılırsa İzmir rafinerisindeki üniteler daha ilkin duyurulan takvime paralel olarak devreye alınacak.


Okumaya devam et.

Gündem

78. Altın Küre Ödülleri sahiplerini bulduYeni tip koronavirüs (Covid-19) sebebiyle ilk kez sanal ortamda ödüllerin dağıtıldığı programı Tina Fey ve Amy Poehler sundu.

Nomaland filmiyle drama branşında en iyi film ödülünü ve aynı filmle en iyi yönetmen ödülünü kazanan Chloé Zhao, Altın Küre kazanan Asya kökenli ilk hanım olarak tarihe geçti.

Öte taraftan geçen yıl 43 yaşlarında yaşamını kaybeden Chadwick Boseman’in de drama branşında en iyi adam oyuncu ödülünü kazanması dikkati çekti.

78. Altın Küre Ödülü alanlar şöyleki:

– Drama Branşında En İyi Film: Nomadland

– En İyi Yönetmen: Chloé Zhao (Nomadland)

– Müzikal/Güldürü Branşında En İyi Film: Borat Subsequent Moviefilm

– En İyi Yabancı Film: Minari- En İyi Animasyon Filmi: Soul

– En İyi Senaryo: Aaron Sorkin (The Trial of the Chicago 7)

– Drama Branşında En İyi TV Dizisi: The Crown

– Müzikal/Güldürü Branşında En İyi TV Dizisi: Schitt’s Creek

– En İyi Film Müziği: Soul (Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste)

– Drama Branşında En İyi Hanım Oyuncu: Andra Day (The United States vs. Billie Holiday)

– Drama Branşında En İyi Adam Oyuncu: Chadwick Boseman (Ma Rainey’s Black Bottom)

– Müzikal/Güldürü Branşında En İyi Hanım Oyuncu: Rosamund Pike (I Care A Lot)

– Müzikal/Güldürü Branşında En İyi Adam Oyuncu: Sacha Baron Cohen (Borat Subsequent Moviefilm)


Okumaya devam et.

Gündem

Sokağa çıkma yasağı sona erdi


class=”cf”>

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, 30 Kasım 2020’de düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın arkasından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kovid-19 ile mücadeleye yönelik yeni tedbirleri açıklamıştı. Erdoğan, hafta içi her gün 21.00-05.00 saatlerinde hafta sonları da cuma saat 21.00’den pazartesi saat 05.00’e kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağını belirtmişti. Bu kapsamda 26 Şubat Cuma günü saat 21.00’de başlamış olan ve hafta sonu kesintisiz uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması saat 05.00 itibarıyla sonlanmış oldu. Türkiye genelinde geçen yıl 4-7 Aralık’ta ilki uygulanan hafta sonu kesintisiz sokağa çıkma kısıtlamalarına yeni bir karar alınıncaya kadar devam edilecek.


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Exit mobile version
Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler