Connect with us

Gündem

Kaş Marina’ya otel talebine belediye meclisinden red yanıtı!


YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Kaş Marinada otel yapmak için bayındır değişikliği talep edilmesine belediye meclisinden ret çıktı…

Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunan ve Makyol şirketi tarafınca işletilen Kaş Marina’da yapı yoğunluğunu yüzde 100 artıracak bayındır planı değişikliği talebine Kaş Belediye Meclisinden red yanıtı çıktı. Geçtiğimiz ay plan değişikliği talebi hakkında Kaş Belediyesi’nden görüş talep edilmiş, Aralık (2020) ayı Meclis toplantısında gündeme alınan mevzu bayındır komisyonuna havale edilmişti. Mevzuyu değerlendiren bayındır komisyonu, iki kat emsal artışı ve yapı yoğunluğu getiren bayındır değişikliği talebini reddetti. Kaş Belediye Meclisi ise 5 Ocak’ta meydana getirilen görüşmede bayındır komisyonunun red kararını dört siyasal partinin de ortak görüşüyle oy birliği ile onayladı. Böylece Kaş Marina’daki yapı yoğunluğunu artırarak mevcut toplumsal tesislerin otel kullanımına dönüştürülmesini öngöre bayındır planı değişikliği talebine Kaş Belediyesi tarafınca negatif görüş verildi.

Kaş Marina yap işlet devret (YİD) modeliyle Makyol şirketi tarafınca inşa edildi. İnşaat emek harcamaları 2011’de tamamlanan ortalama 450 yat bağlama kapasiteli marinada restoranlar, market, yat kulübü, otel, spor üniteleri ve toplumsal tesisler ile mağazalar bulunuyor. 25 Nisan 2011’de Bakanlık tarafınca kabul işlemi meydana getirilen ve işletme hakkı 25 yıllığına Makyol bünyesindeki Makmarin Kaş Marina İşletmeciliği Tur. ve Tic. A.Ş’ne verilen Kaş Marina’ya aynı yıl Koç Grubu şirketlerinden Setur da ortak olmuştu.

İŞLETMECİ FİRMA MEVCUT YAPILAŞMAYI YETERSİZ BULDU

İşletmeci şirket, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Nisan 2013’te Kıyı Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmelik’te yapmış olduğu değişikliği dayanarak bayındır değişikliği talep ediyor. Plan değişikliği talebinin öne sürülen nedeni ise mevcut bayındır planındaki öngörülen 0.05 emsal hakkının yetersiz olduğu iddiası.

KAŞ BELEDİYESİNDEN GÖRÜŞ TALEP EDİLMİŞTİ

İmar planı değişikliği talebine nazaran 208 bin metrekarelik kullanım alanı olan Marinadaki yapılaşma emsal oranında ve kat sayısında artış öngörülürken yapı yoğunluğun da yüzde 100 artırılması planlanıyor. Ek olarak mevcutta toplumsal tesis olarak kullanılan yapıların da otel kullanımına dönüştürülmesi talep ediliyor. İşletmeci şirket tarafınca hazırlanan plan teklifi hakkında görüşü istenen Kaş Belediyesi mevzuyu 1 Aralık 2020 tarihinde meydana getirilen meclis toplantısında gündemine alarak ayrıntıların incelenmesi için bayındır komisyonuna havale etmişti.

Kaş Marina

‘PLAN DEĞİŞİKLİĞİ TALEBİ OTEL İNŞAATI ANLAMINA GELİYOR’

Kaş Nahiye Denizi Mevkii’nde yer edinen marina denizin doldurulmasıyla inşa edilmişti. Plan değişikliği marina için tahsis edilen alanda kara alanının 2198 metrekare daha genişletilerek yapılaşma alanına dâhil edilmesini de içeriyor. Kent ve Bölge Plancısı Prof. Dr. Mehmet Tunçer, bayındır planı değişikliği talebinin Kaş Marina’da ortalama 6 bin 400 metrekarelik inşaat alanına haiz, 2 kat artı çatı katı olan büyük bir otel inşaatı anlamına geldiğini dile getirmişti.

İMAR KOMİSYONU REDDETTİ, BELEDİYE MECLİSİ ONAYLADI

Yeni senenin ilk meclis toplantısında mevzuyu tekrardan gündemine alan Kaş Belediye Meclisi, 5 Ocak 2021 günü meydana getirilen ve toplumsal medyadan da canlı olarak gösterilen görüşmede marinadaki yapı yoğunluğunu iki kat artıran plan değişikliği talebiyle ilgili bayındır komisyonunun özet raporu okundu. Kaş Belediyesi İmar Komisyonu, kamuya ilişik olan kıyı alanının kamunun kullanımına açık alanlar oluşturularak planlanması icap ettiğini belirterek, yüzde 5 olan emsal oranını yüzde 10’a çıkaran ve otel yapımını öngören plan değişikliği talebine red karar verdi. Komisyon raporunu olduğu şeklinde kabul eden Kaş Belediye Meclisi, AKP, CHP, MHP ve İYİ Partili meclis üyelerinin oylarıyla reddedildi.


Okumaya devam et.
Yorum için tıkla

Cevap bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Trollerin kuyruğuna basıldı, cesaretiniz yoksa susun!


Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan toplumsal medya hesabı Twitter üstünden yapmış olduğu paylaşımla  kendisinin Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi olmadığını bir kez daha altını çizdi. 

Prof. Ceyhan paylaşımında şu ifadeleri kullandı: 

“Trollerin kuyruğuna basıldı. Boşuna uğraşıyorsunuz. Ben ne devlette görevliyim, ne de Koronavirüs Bilim Kurulu üyesiyim. Bir üniversite öğretim üyesiyim. Okulların veya iş yerlerinin açılıp kapanmasına itirazınız varsa, buna karar veren insanların sayfasına yazın. Oralara yazmaya cesaretiniz yoksa, susun. Çünkü buraya yazdığınız olumsuz mesajlar ben görmeden sekreterim tarafından siliniyor.” 


Okumaya devam et.

Gündem

TBMM Başkanı Şentop’tan ’28 Şubat’ mesajı


class=”cf”>

TBMM Başkanı Şentop, Twitter hesabından yapmış olduğu açıklamada, 24’üncü yıldönümünde, 28 Şubat darbesinin faillerini, taşeronlarını, işbirlikçilerini lanetle andığını, mağdurlarını, mazlumlarını selamladığını bildirdi. 28 Şubat darbesinin milleti ve iradesini hedef alması bakımından darbecilik geleneğinin karanlık örneklerinden birisi bulunduğunu belirten Şentop, şunları kaydetti:

“Milletimizin basireti ve sağduyusu bütün çatışma ve kaos beklentilerini boşa çıkarmış, ’28 Şubat bin yıl devam edecek’ sözünde ruhunu bulan millî irade karşıtlığı, 2002 seçimleriyle ağır bir yenilgiye uğramıştır. Türlü türlü kisvelere ve suni gerekçelere dayandırarak, sandıktan çıkmadan iktidar olmayı, millî iradeye ait gücü gaspetmeyi hedefleyenler, Türkiye’nin refahına, kalkınmasına ve milletin değerlerine karşı işledikleri suçlar dolayısıyla tarihe birer kara leke olarak geçeceklerdir. 28 Şubat darbesinin yıl dönümü vesilesiyle bir kez daha memnuniyetle belirtmek isterim ki, milletimizi terbiye edilecek bir sürü, demokrasiyi de lüzumsuz bir ayak bağı olarak görenler, milletimizin direnci ve şuuru sayesinde tasfiye olmuşlardır. Türkiye’nin ve demokrasimizin teminatı, 28 Şubat ve 15 Temmuz darbeleri başta olmak üzere bütün müdahalelere karşı iradesine sahip çıkan, ülkesinin geleceğini demokraside gören asil milletimizin bizatihi kendisidir.”


Okumaya devam et.

Gündem

Gizlilik sözleşmesi tartışmaları devam eden WhatsApp, yeni özelliğini duyurdu: ‘Gözleriniz için’WhatsApp’ın Twitter üstünden meydana getirilen paylaşımda videolara yeni bir özellik geldiği duyuruldu.

Söz mevzusunda paylaşımda şu ifadeler kullanıldı:

“Kulaklarınız için değil, gözleriniz için. Artık videolarınızı durumunuza eklemeden veya sohbetlerinizde göndermeden önce sesini kapatabilirsiniz. Sadece Android’de mevcut.”

GİZLİLİK SÖZLEŞMEŞİ TARTIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Son olarak firmanın yapmış olduğu açıklamalara nazaran, 15 Mayıs’a kadar veri paylaşımıyla ilgili gizlilik sözleşmesini kabul etmeyen kullanıcılar ileti gönderemeyecek ya da alamayacak. Bu kullananların hesapları “aktif olmayan hesap” olarak tanımlanacak.

Etken olmayan hesapların da 120 gün sonrasında silinebileceği belirtiliyor.

WhatsApp’ta arama ve bildirimler 15 Mayıs’tan sonrasında “kısa bir süre” daha çalışmaya devam edecek.

Sadece teknoloji haberleri sitesi TechCrunch bu sürenin yalnız “birkaç hafta”yla sınırı olan olacağını yazdı.

WhatsApp gizlilik sözleşmesini Ocak’ta güncellemişti.


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler