Connect with us

Gündem

Kapattıkları hastaneyi 737 bin TL’ye tekrar açacaklar


Ankara Bilkent Kent Hastanesi’nin açılmasıyla tüm tepkilere karşın apar topar kapatılan, malzemeleri de kiloyla satılan 139 senelik Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Covid-19 salgını sebebiyle binlerce lira harcanarak tekrardan açılacak.

Ankara Bilkent Kent Hastanesi’nin açılmasıyla tüm tepkilere karşın apar topar kapatılan, malzemeleri de kiloyla satılan 139 senelik Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Covid-19 salgını sebebiyle binlerce lira harcanarak tekrardan açılacak.

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine nazaran; Kamu İhale Bülteni’nde yer edinen bilgilere nazaran, Ankara İl Sıhhat Müdürlüğü, “Numune C Bloğun Hastane Yataklı Servislerine Dönüştürülmesine Yönelik Tadilat ve Onarım İşi” adı altında 16 Eylül tarihinde bir ihale düzenledi.

Kamu İhale Kanunu’nun tartışmalı 21B maddesi kapsamında pazarlık usulüyle düzenlenen ihale, tam “737 bin TL’ye” Ekip Teknik İnşaat Anonim Şirketi’ne verildi.

HASTANELERDEKİ MALZEMELER YAĞMALANDI

Hastanemi Açın Platformu’ndan (HAP) Bayazıt İlhan, BirGün’e yapmış olduğu değerlendirmede, kapatılan hastanelerin tekrardan açılması için uzun süredir savaşım ettiklerini söyleyerek şunları söyledi:

“Sadece Numune Hastanesi değil, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi için çok sayıda hastane kapatıldı. Biz bu hastanelerin kapatılmaması için de mücadele ettik. Ne yazık ki Ankaralıların sesini dinlemediler ve bu hastaneleri kapattılar. Bu hastaneler üst düzey sağlık hizmeti veren ve yurttaşların kolay ulaşabildiği hastanelerdi. Buradaki malzemeler adeta yağmalandı. Halkın paraları gerçekten doğru bir biçimde kullanılmıyor. Şimdi de sadece Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin sadece bir blokunu tekrar açmak için binlerce lira harcıyorlar. Burada Covid-19 hastalarının tedavi edilmesi planlanıyor. Biz bu hastanelerin eski kimlikleriyle ve tam olarak açılmasını istiyoruz. Numune Hastanesi’nin ve diğer hastanelerin tüm bloklarıyla tam olarak açılmasını istiyoruz.”

Sayıştay’ın Sıhhat Bakanlığı 2019 Yılı Denetim Raporuna da kapatılan hastanelerdeki aygıt ve demirbaşların hurdaya ayrılmış olduğu belirtilmişti. Üretim yılı 2016 ve 2017 olan bilgisayar ve tv şeklinde elektronik malzemelerin kiloyla satılmış olduğu da anlatılan denetim raporunda, “Bilkent Şehir Hastanesi’nin açılması nedeniyle kapatılan hastanelerde, ekonomik ömrünü tamamlamamış iki-üç yıllık dayanıklı taşınabilir malzemelerin ‘Kullanım sonucu yıpranmış ve hurdalaşmış olduğu’ gerekçesiyle hurdaya ayrıldığı görülmüştür” dendi.

***

HASTALAR APAR TOPAR TAŞINMIŞTI

2019 yılının Mayıs ayında, Ankara’nın şehir merkezinde yer edinen ve ulaşım kolaylığı sebebiyle sıkça tercih edilen Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Bilkent Kent Hastanesi’ne taşınma sürecinin tamamlanmasının peşinden, Sıhhiye’de bulunan zamanı binasındaki hizmetine son verdi. 1881 senesinde Gureba Hastanesi ismiyle hizmete süregelen Numune Hastanesi’nin hastaları, kilometrelerce uzaktaki Bilkent Kent Hastanesi’ne taşındı. CHP Ankara Milletvekili Murat Buyruk ise mevzuyu Meclis gündemine taşıyarak, tedavi gören hastalara “Kendi isteğimle hastaneden ayrılıyorum” yazılı kağıtlar imzalatılarak apar topar hastaneden çıkarıldığı iddia etmişti.


Gündem

Genç erkeklerin yeni kabusu: Mavi testis sendromu (Blue balls syndrome)


Üroloji uzmanı Prof. Dr. Serkan Deveci genç erkeklerde dinmeyen testis ağrısı olduğunda tanımlanan yeni bir sendrom olan mavi testis sendromunun (Blue balls syndrome) dikkatini çekti.

Üroloji uzmanı Prof. Dr. Serkan Deveci

Mavi testis sendromu testisler acıma, ağrı hissi ve ağrı ile karakterize bir hastalık. Cinsel uyarı alıp orgazm ile sonuçlanmayan ilişki sonrası oluşuyor. Cinsel uyarı alıp orgazm ile sonuçlanmayan ilişki sonrası oluşuyor. Cinsel uyarı ile beraber testislere ve penise doğrunkan akımı artıyor eğer ilişki orgazm ile sonuçlanmazsa epididimal hipertansiyon oluşuyor ağrı, acıma duygusu ile sonuçlanıyor. Epididim testislerin ürettiği spermleri taşıma ve depolama görevini meydana getiren organ. Orgazm ile sonuçlanmayan cinsel uyarı varlığında testisler oluşan epididimal hipertansiyon sebebi ile mavimsi renk tonuna bürünüyor. Arterle gelen kanı boşaltacak olan venler sıkıştığından kan hapsoluyor. Artan kan akımına bağlı olarak testisler mavimsi renk tonu alıyor.

Hanımda da genital organlara cinsel uyarı ile beraber artan kan akımı vulvada mavimsi renk (blue vulva) oluşumuna yol açabiliyor.

Bu teşhis konulmadan ilkin dikkatli öykü ve fizik muayene yapılmalıdır. Testis torsiyonu (Testislerin dönmesi), böbrek taşının yansıyan ağrısı, epididim iltihabı, yumurtalık iltihabi ve varikosel benzer biçimde durumlar ne olursa olsun ayırt edilmelidir.

Epididimal hipertansiyon ( mavi testis sendromu) tehlikeli bir durum değildir. Orgazm ile geçer. Orgazm olunamıyorsa soğuk bir duş, egzersiz, dikkati başka bir alana yoğunlaştırma testise soğuk kompres uygulama, sırtüstü yatıp ayakları yukarda tutarak kan akımını uzaklaştırma yolları denenebilir.

______________

Serkan Deveci, MD
Prof. of Urology
Beykent University
School of Medicine
B.çekmece/ İstanbul


Önceki haber HOLLANDA… Rotterdam’da Bisiklet ve Şemsiye  
Avatar

AÇIK GAZETE’DEN RİCA: Açık Gazete bağımsız bir web gazetesi. Açık Gazete’nin yaşaması daha oldukça okura ulaşmasıyla mümkün. Lütfen face ve twitter benzer biçimde toplumsal medya ikonlarını tıklayarak Açık Gazete’yi beğeniniz. İlginizi çeken haberleri de toplumsal medyada paylaşınız lütfen. Teşekkür ederiz.Okumaya devam et.

Gündem

İllere göre haftalık Covid-19 vaka oranları açıklandıSıhhat Bakanlığı, illere bakılırsa 7 günlük her 100 bin kişide görülen koronavirüs (Covid-19) güncel olay sayılarını deklare etti.

Geçen haftaya bakılırsa birçok ilde olay yoğunluklarında artış meydana geldi.

Olay yoğunluğunun en fazla olduğu il 100 bin kişide 348 ile Samsun oldu. 

Samsun’u yüz binde 314 ile Sinop, yüz binde 282 ile Giresun, yüz binde 280 ile Ordu ve yüz binde 228 ile Tokat takip etti. 

İstanbul’da her yüz bin kişiden 111’inde virüs tespit edilirken, Ankara’da her yüz bin kişinin 54’ünde, İzmir’de ise her yüz bin kişiden 66’sında virüs görüldü.


Okumaya devam et.

Gündem

Son dakika haberi: Kocaeli Valisi Seddar Yavuz’dan flaş koronavirüs uyarısı! Vaka sayıları artıyor dedi ve ekledi: Kendi polisiniz olun


class=”cf”>

Koronavirüs haritasında yüksek risk grubunda turuncu renkte olan Kocaeli’de 100 binde 99.18 olan olay sayısı 112.25’e terfi etti. Kocaeli Valisi Seddar Yavuz olay sayısının artması sebebiyle toplumsal medya hesabından paylaşımda bulunmuş oldu. Vali Yavuz, “Sevgili Kocaelili kardeşlerim, Valilik olarak 1 milyon 65 bin denetim gerçekleştirdik. Kamu çalışanlarımız büyük bir özveri ile çalışıyor. Bu esnada Covid-19’a yakalanan iki polisimiz hayatını kaybetti. Özetle vaka sayıları artıyor. Lütfen kendi polisiniz olun” ifadelerini kullanarak, uyarıda bulunmuş oldu.

Son dakika haberi: Kocaeli Valisi Seddar Yavuzdan flaş koronavirüs uyarısı Vaka sayıları artıyor dedi ve ekledi: Kendi polisiniz olun


Okumaya devam et.

Facebook

Popüler

Python örnek projeler deneme bonusu veren siteler